Σύρος Σύρος

Mikes

Member
Μηνύματα
120
Likes
921
Ταβέρνα του Λιλή.Ιστορική(Βαμβακάρης κτλ).

Και το Τσιπουράδικο 50-50.
το 50-50 χθες που πηγαμε ενημερωθηκαμε πως εκλεισε...για ερμουπολη?(φαγαμε πορτα σε μυρσινη και μητσο-προχθες ειμασταν καρναγιο-λυσε-δεσε)μαλλον για κανενα τσιπουραδικο ειμαστε
**τελικα κατσαμε στο Πετρινο
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
το 50-50 χθες που πηγαμε ενημερωθηκαμε πως εκλεισε...για ερμουπολη?(φαγαμε πορτα σε μυρσινη και μητσο-προχθες ειμασταν καρναγιο-λυσε-δεσε)μαλλον για κανενα τσιπουραδικο ειμαστε
**τελικα κατσαμε στο Πετρινο
Σε Μυρσινη παντα ηθελες κρατηση για να κατσεις(απο το μακρινο 2017 που χαμε πρωτοπαει) ωστοσο σημερα 21.30 ειχε αρκετα αδεια τραπεζια χωρις να λενε ρεζερβε πανω αρα ισως βρισκατε να κατσετε..για ψαρι ερμουπολη μονο αυτο εχω να προτεινω,μετα Κινι που κατσαμε σημερα μεσημερι για ψαρακι στο τσιπουραδικο Αερικο,πολυ καλο!!
 

Mikes

Member
Μηνύματα
120
Likes
921
Σε Μυρσινη παντα ηθελες κρατηση για να κατσεις(απο το μακρινο 2017 που χαμε πρωτοπαει) ωστοσο σημερα 21.30 ειχε αρκετα αδεια τραπεζια χωρις να λενε ρεζερβε πανω αρα ισως βρισκατε να κατσετε..για ψαρι ερμουπολη μονο αυτο εχω να προτεινω,μετα Κινι που κατσαμε σημερα μεσημερι για ψαρακι στο τσιπουραδικο Αερικο,πολυ καλο!!
περασαμε απο μυρσινη-ηταν τα μισα αδεια και δεν ειχε τραπεζι για 3 ατομα οπως μας ειπε,ηταν ολα κρατημενα...φαγαμε μετρια στο πετρινο τελικα,εχει και ζωντανη μουσικη
 

Mikes

Member
Μηνύματα
120
Likes
921
Δοκιμάστε και το Περί Τίνος και το Στα Βαπόρια.
Δυστυχως δε προλαβαμε.Μας προτεινε ο ξενοδοχος μας το ORA που ειναι στον Φοινικα(μεναμε στο Reggina Appartments-πολυ καλο)και καθε μερα που περνουσαμε ηταν γεματο...στα υπ οψιν για την επομενη φορα καθως και για καποιον που πιθανων θα βρεθει στην περιοχη...επισης μας εκανε εντυπωση πως με το πλοιο των 16.00 ειχε μεγαλη ουρα απο κοσμο στο λιμανι για αναχωρηση, και το Ariadne που επιστρεφουμε εμεις,στις 17.15, ειναι αδειο!Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες!
 
Μηνύματα
159
Likes
784
1. Δεν την έχω κάνει ποτέ τη διαδρομή με τα πόδια από τον Κάμπο, ξέρω όμως ότι η Σύρος έχει έναν δραστήριο περιπατητικό σύλλογο. Προσπάθησε να έρθεις σε επικοινωνία μαζί του σε αυτό το site hikingteam.gr | Ομάδα Πεζοπόρων Σύρου, ή μέσω του syrostoday.gr. Ακόμα κι αν δεν τους ακολουθήσεις, είμαι σίγουρος ότι θα σε κατατοπίσουν. Πάντως και το σκάφος Perla από το Κίνι να πάρεις είναι ωραία εμπειρία, έχει γέλιο γενικά και είναι πολύ ωραίο το team που κάνει τις διαδρομές (μέχρι και ουζάκια κερνάνε!!!)
2. Άξίζει ναι, είχα πάει πιο παλιά και νομίζω ότι είναι μια από τις ομορφότερες και πιο μαγικές εικόνες που μπορείς να δεις στο Αιγαίο. Όμως.....η πεζοπορική διαδρομή από το Γαλησσά είναι πάνω από 1 ώρα από ότι μας είχαν πει το μονοπάτι στον πηγαιμό ειδικά είναι πάρα πολύ ανηφορικό και μάλλον ολίγον κακοτράχαλο. Μέχρι ενός σημείου πάει και αυτοκίνητο, αλλά και πάλι μετά έχει αρκετή ώρα μονοπάτι. Εμείς είχαμε πάει με βαρκάκι που νοικιάσαμε από την παραλία του Γαλησσά. Καλύτερα να το προτιμήσετε και εσείς.
Μια δική μου ερώτηση: Για τώρα το Σεπτέμβριο σκέφτεσαι και τα δύο να τα κάνεις? Ομολογώ πως για περιπατητικές διαδρομές και δη οργανωμένες είναι πολύ ωραίος μήνας πραγματικά. Για τον Άγιο Στέφανο τσέκαρε λίγο έγκαιρα τα βαρκάκια - και φυσικά τον καιρό (γιατί από 5 μποφώρ και πάνω δεν μπαίνεις εύκολα στη σπηλιά)
Eυχαριστώ πολύ! Σε περίπτωση που αναρωτιέται κάποιος άλλος κάναμε με τα πόδια τη διαδρομή από Κάμπο μέχρι την παραλία του Αμερικάνου. Βάλαμε το gps για κάμπο και μας έβγαλε ακριβώς στο σημείο που ξεκινάει το μονοπάτι. Η κατάβαση μας πήρε περίπου 40 λεπτά με χαλαρό ρυθμό και στάσεις για φωτογραφίες. Υπέροχη θέα, εύκολο μονοπάτι με πολύ λίγα σημεία που χρειάζεται λίγη προσοχή (όπως και σε όλα τα μονοπάτια, τίποτα τρελό). Η παραλία πανέμορφη, αξίζει με τα χίλια. Πολύ ήσυχα, υπέροχη σκιά από τα δέντρα, κατσικάκια που κατεβαίνουν μέχρι το νερό, πολύ καθαρά νερά, πολύ χαλαρό vibe. Μας άρεσε πάρα πολύ. Η ανάβαση είναι λίγο πιο κουραστική γιατί έχει 4 -5 ανηφόρες αλλά όχι κάτι τρελό και η θέα το απογευματάκι ειδικά ήταν μαγευτική. Απλά να βεβαιωθείτε ότι θα έχετε αρκετό νερό. Γενικά η όλη εκδρομή πάρα πολύ ωραία εμπειρία. Στον Άγιο Στέφανο δεν καταφέραμε να πάμε λόγω αέρα αλλά δεν πειράζει, την επόμενη φορά.
 

panosil

Member
Μηνύματα
117
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Τελικά κατασταλάξαμε στη Σύρο. Είμαστε ανάμεσα σε 2 μέρη: Γαλησσά ή Αζόλιμνο. Τι λέτε;
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Τελικά κατασταλάξαμε στη Σύρο. Είμαστε ανάμεσα σε 2 μέρη: Γαλησσά ή Αζόλιμνο. Τι λέτε;
Χμμμ....μαλλον Γαλησσα. Σαφεστερα πιο συμπαθητικη παραλια και επιπλεον θα ειστε και πιο κοντα και σε αλλες καλες παραλιες του νησιου, οπως το Κινι, το Δελφινι κ ο Λωτος. Επιπλεον, ακομα και ενα βραδακι να μην πατε Ερμουπολη, εχει και ο Γαλησσας καποια ταβερνακια κ cafe- bars (φαγαδικα εχει κ η Αζολιμνος φυσικα). Παντως γενικα, οι διαφορες δεν ειναι και τεραστιες μεταξυ τους, επομενως- και αφου ειστε μεταξυ των 2- καλυτερα αποφασιστε με βαση το τι σας προσφερει το καταλυμα και ποιο σας κανει καλυτερα ως καταλυμα (παροχες, τιμη, κλπ)
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.085
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εμείς πέρσι είχαμε μείνει Αζόλιμνο και ήταν σοφη απόφαση καθώς η Ερμούπολη είναι πολύ κοντά (Άνω Σύρο βέβαια βγαίναμε συνέχεια). Η θέα από το ξενοδοχείο μας ήταν υπέροχη, παραλίες έχει πολλές γύρω γύρω. Αξίζει για διαμονή! Όπου και να επιλέξετε πάντως να ξέρεις ότι οι αποστάσεις είναι μικρές!
 

panosil

Member
Μηνύματα
117
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Η τιμή των δύο ξενοδοχείων που είμαι ανάμεσα είναι πολύ κοντά, γι' αυτό ρωτάω για τις περιοχές. Ο Γαλησσάς έχει καλύτερη παραλία, ωστόσο έχει λιγότερα εστιατόρια/καφέ κατά μήκος της παραλίας, σε αντίθεση με τον Αζόλιμνο που από ότι βλέπω έχει περισσότερα αλλά λίγο "χειρότερη" παραλία. Οι αποστάσεις όντως είναι μικρές, έχουμε και αυτοκίνητο όμως.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Τα παιδιά σας είναι μικρά? Το λέω γιατί η παραλία του Γαλησσά (η κεντρική) είναι αμμουδερή -μέσα/έξω- και αρκετά ρηχή (θυμάμαι ακόμα τον 10χρονο εαυτό μου πριν αρκετές δεκαετίες σε οικογενειακές διακοπές να κάνει μπάνιο εκεί). Επομένως πιστεύω ότι εάν έχετε παιδιά θα την ευχαριστηθούν περισσότερο (αφού θα μπορούν να πηγαίνουν πρωί-απόγευμα). Στην Αζόλιμνο έχω αρκετά χρόνια να κάνω μπάνιο, θυμάμαι όμως τότε που πήγα ότι έφερνε φύκια (είναι λίγο πιο εκτεθειμένη στον αέρα), και γενικώς δεν είχα πολυευχαριστηθεί το μπάνιο. Επομένως εάν έχετε μικρά παιδιά που θέλουν να παίζουν/κολυμπούν "με τις ώρες" στη θάλασσα, σίγουρα Γαλησσά. Σε κάθε άλλη περίπτωση και τα δύο είναι ΟΚ (btw στην Αζόλιμνο έχει και ένα-δύο καλά μεζεδοπωλεία- ακόμα και εάν δε μείνετε εκεί, δεν είναι κακό να πάτε για φαγητό κανένα βραδάκι)
 

panosil

Member
Μηνύματα
117
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Τελικά κλείσαμε σε ένα διαμέρισμα στον Φοίνικα, καθώς κατά διαβολική σύμπτωση χθες που πήγαμε να κάνουμε κράτηση στα ξενοδοχεία που είχαμε βρει αρχικά στον Γαλησσά και μετά στην Αζόλιμνο, δεν υπήρχε διαθεσιμότητα. Προσπαθήσαμε και σε μερικά άλλα, ωστόσο τα περισσότερα ήταν εξαντλημένα ή υπερβολικά ακριβά γι' αυτό που προσφέρουν και καταλήξαμε εν τέλει στον Φοίνικα. Ευπρόσδεκτες ό, τι προτάσεις έχετε για εστιατόρια - καφετέριες - παραλίες κ.α. (έχω ρίξει μια ματιά για εστιατόρια και έχω δει το Τσιπουράδικο της Μυρσίνης στο λιμάνι, την πιτσαρία Amvix στο λιμάνι επίσης, τον Μήτσο στην Αληθινή, το Ciel στα βαπόρια και τέλος το εστιατόριο Δυο τζιτζίκια στ' Αρμυρίκια στο Κίνι). Τι λέτε;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.512
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom