Σύρος Σύρος

D a S anualmente

New Member
Μηνύματα
4
Likes
16
Kαλησπερα,
γνωριζει κανεις κανενα καλο πρακτορειο ενοικιασης αυτοκινητου στη Συρο ,με οικονομικες τιμες?Εχω ριξει μια ματια στο kayak και σε rental cars,αλλα για μενα μηπως ειναι καλυτερο να μιλησω τηλεφωνικως με κανα συγκεκριμενο γραφειο.
Καλησπέρα!
Έχω νοικιάσει αυτοκίνητο από TJD rent a car Δημητριάδης Τιμολέων και από SmilingCars.
Δεν ξέρω αν επιτρέπεται η αναγραφή τηλεφώνων, αλλά είναι πολύ εύκολο να επανέλθω αν δε μπορέσετε να τα βρείτε.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Kαλησπερα,
γνωριζει κανεις κανενα καλο πρακτορειο ενοικιασης αυτοκινητου στη Συρο ,με οικονομικες τιμες?Εχω ριξει μια ματια στο kayak και σε rental cars,αλλα για μενα μηπως ειναι καλυτερο να μιλησω τηλεφωνικως με κανα συγκεκριμενο γραφειο.
Είχα νοικιάσει από το smiling cars σε υψηλή σεζόν με αρκετά οικονομική τιμή πριν λίγα χρόνια. Μέσω τηλεφώνου η κράτηση.
 

GiannisP.

Member
Μηνύματα
103
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Αλόννησος Aug 2020
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τέσσερα χρόνια μετά από το τελευταίο μου ποστ στο forum, μπήκα να αναζητήσω tips για φαγητό και αξιοθέατα στη Σύρο.
Κλείσαμε για μέσα Ιουλίου, μια εβδομάδα στη Πωσειδωνία. Θα έχουμε αυτοκίνητο, οπότε σκέφτηκα ότι δεν υπάρχει λόγος να μείνουμε Ερμούπολη και όποτε την επισκεφθούμε, κάτι θα βρούμε για πάρκινγκ. Είδα στη προηγούμενη σελίδα την ανάρτηση του D a S anualmente και βοήθησε πάρα πολύ, που έχει συγκεντρωμένα αξιοθέατα και ταβέρνες/εστιατόρια. Θα διαβάσω και άλλα θέματα και θα δω.
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Kαλησπερα,
εκλεισα τελικα για 6 βραδια Συρο στο siel ονειρο στην Ερμουπολη 31/07-06/08.Τα ακτοπλοικα με blue star σαν τιμη μου φανηκαν οκ .
Το συνολο ειναι 620 2 ατομα πιστευετε ειναι καλα ή με μαδισανε?


Προτασεις για Συρο δεχτες
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Kαλησπερα,
εκλεισα τελικα για 6 βραδια Συρο στο siel ονειρο στην Ερμουπολη 31/07-06/08.Τα ακτοπλοικα με blue star σαν τιμη μου φανηκαν οκ .
Το συνολο ειναι 620 2 ατομα πιστευετε ειναι καλα ή με μαδισανε?


Προτασεις για Συρο δεχτες
Τώρα και να έγινε είναι αργά. Εσύ μπορείς να τα δώσεις; Αν ναι οκ, απόλαυσε τις διακοπές σου.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Kαλησπερα,
εκλεισα τελικα για 6 βραδια Συρο στο siel ονειρο στην Ερμουπολη 31/07-06/08.Τα ακτοπλοικα με blue star σαν τιμη μου φανηκαν οκ .
Το συνολο ειναι 620 2 ατομα πιστευετε ειναι καλα ή με μαδισανε?


Προτασεις για Συρο δεχτες

Αν είναι για ξενοδοχείο μόνο, σε μαδήσανε!
 

pepakos

Member
Μηνύματα
164
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Συγγνώμη αλλά γιατί τον μαδήσανε? 100€ / βραδιά στην Ερμούπολη στο πικ της σεζόν, πόσο πιο κάτω να έβρισκε?
Κ η Σύρος έχει ανέβει πλέον, δεν είναι το νησί που ήταν πριν 10 χρόνια.
Ενδεχομένως σαν τοποθεσία, λίγο πιο ανατολικά να επέλεγα να μείνω εγω προσωπικά για να είμαι πιο κοντά στο κέντρο, αλλα οκ....10' περπάτημα είναι παντού.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Συγγνώμη αλλά γιατί τον μαδήσανε? 100€ / βραδιά στην Ερμούπολη στο πικ της σεζόν, πόσο πιο κάτω να έβρισκε?
Δεν το εννοείς προφανώς αυτό που λες. Όσα χρόνια ταξιδεύω στα ελληνικά νησιά (Πάρος, Σέριφος, Νάξος, Φολέγανδρος κ.α) δεν έχω πληρώσει ποτέ παραπάνω από 80€ / βράδυ, ακόμα και Αύγουστο. Τα δωμάτια δε να σημειώσω πως ήταν άψογα, καθαρά και καινούργια μέσα. Απλά έψαχνα και έτρωγα ώρες στο τηλ. Και όχι, δεν είχα χρόνο για πέταμα, απλά επειδή δεν είχα και χρήμα για πέταμα, οπότε επέλεξα να ψάχνω καλά.

Κ η Σύρος έχει ανέβει πλέον, δεν είναι το νησί που ήταν πριν 10 χρόνια.
Μένω μόνιμα στην Σύρο πλέον και γνωρίζω καλά..
Ενδεχομένως σαν τοποθεσία, λίγο πιο ανατολικά να επέλεγα να μείνω εγω προσωπικά για να είμαι πιο κοντά στο κέντρο, αλλα οκ....10' περπάτημα είναι παντού.
Εννοείται πως δεν θα επέλεγα να μείνω μέσα στην Ερμούπολη για κανένα λόγο.

Υπάρχουν αρκετά όμορφα παραθαλάσσια μέρη ώστε να κλείσεις διαμονή. Βλ. Γαλλησσας, Βάρη, Αζόλιμνος κ.α
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Kαλησπερα παιδια,
ευχαριστω παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις εστω και αν 2 αντιθετες αποψεις.

Η αληθεια επειδη ειχα κλεισει αλλες ημερομηνιες ,τελευταια στιγμη λογω αλλαγης αδειας αρχισα να κοιταω πρωτη βδομαδα του Αυγουστου και μαλλον οι τιμες ειχαν αυξηθει.Σαν διαμονη εφοσον οπως βλεπετε τιμων στα υψη αποφασισαμε να νοικιασουμε τις 3 μερες μονο αυτοκινητο ,γιατι το budget μας το εκτοψευε στα ουρανια (αν ειναι ας δωσω λιγα ακομα να παω Παρισι ειπα),οποτε κλεισαμε 2-3 με δωρεαν ακυρωση ,παρολα αυτα ολα ηταν μετριοτατα σκοτεινα και ακριβα.
Επιλογη καταληξαμε μονο Ερμουπολη ωστε το πρωι να κινουμαστε στις παραλιες για μπανιο,αλλα να ειμαστε ακομα και με ποδια στον πραγματικο παλμο της Συρου την Ερμουπολη μιας και δεν θα εχουμε ολες τις μερες αμαξι σαν βολτες και βραδινης τσαρκας και ποτου ,χωρις να λεμε που να παμε τωρα 9 χιλιομετρα και να ψαχνουμε για παρκιν 150 ωρες.


Ετσι κλεισαμε το δωματιο αυτο που ειναι λιγο πιο τσιμπημενο μεν αλλα πιο ομορφο μεσα δεν.Ειχαμε κλεισει αρχικα για 5 μερες ,αλλα επειδη εχουμε πολυ αναγκη τις διακοπες φετος λογω κουρασης και δουλεια αποφασισαμε να κατσουμε αλλη μια μερα παραπανω μιας και δεν θα παμε πουθενα αλλου ,οποτε εξ ου και ανεβηκε και η τιμη.Δεν διαφερουν οι τιμες παντως πολλοι περισσοτερο απο αλλα καταλυμματα .


Σιγουρα δεν μας περισσεουν σιγουρα θα μαγκωθουμε αλλα οχι ομως σε σημειο να μην παμε πουθενα καθολου,αν ενα καπου ειναι ποιοτικοτερο τα σκαω ,το ιδιο προφανως ισχυει και για το φαγητο.

ΥΓ μαλλον θα εχετε δει τι τιμες παιζουν στα αλλα νησια τυπου Μηλο,Αντιπαρο που ξεκιναν απο 1000 € και λιγα λεω για 4 βραδια ,μαλλον η Συρος παιζουν να ναι ενας λογος που επιλεξαμε αυτο το νησι φετος ειναι γιατι ειναι απο τα λιγα με λογικες τιμες .

Δεν απολογουμε καμμια σχεση τωρα τα εκλεισα τα εισητηρια απλα επειδη ξεκινησα το post λεω πως εχει η κατασταση φετος με τις τιμες στα νησια
 

pepakos

Member
Μηνύματα
164
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Ο καθένας αναζητάει στις διακοπές του διαφορετικά πράγματα, το ίδιο και στο κατάλυμα στο οποίο επιλέγει να μείνει.
Πηγαίνω στη Σύρο κάθε χρόνο από το 2017, και όποτε έχει χρειαστεί να μείνω σε κατάλυμα, επιλέγω την Ερμούπολη πάντα για τους λόγους που αναφέρεις παραπάνω.
Αλλά αυτό ειναι καθαρά υποκειμενική προσέγγιση.
Προφανώς και κάποιο άλλο άτομο να έχει διαφορετική οπτική πάνω στο ζήτημα και άλλα κριτήρια.
Ας μην είμαστε απόλυτοι λοιπόν.

Και αντικειμενικά τα 100€/βραδιά για Κυκλάδες, δεν είναι πολλά, αναλογικά με τα δεδομένα της εποχής, τονίζω !
Ασφαλώς και δεν είναι λίγα, αλλά συγκριτικά με άλλα νησιά και άλλα καταλύματα που μπορεί να ζητάνε πάνω απο 200€/βραδιά, είναι οκ.

Καλές διακοπές να έχεις !
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Συγγνώμη αλλά γιατί τον μαδήσανε? 100€ / βραδιά στην Ερμούπολη στο πικ της σεζόν, πόσο πιο κάτω να έβρισκε?
Κ η Σύρος έχει ανέβει πλέον, δεν είναι το νησί που ήταν πριν 10 χρόνια.
Ενδεχομένως σαν τοποθεσία, λίγο πιο ανατολικά να επέλεγα να μείνω εγω προσωπικά για να είμαι πιο κοντά στο κέντρο, αλλα οκ....10' περπάτημα είναι παντού.
ΕΞΑΙΡΕΤΟ μαδημα!!!262ε 4 βραδια για 15αυγουστο θα πληρωσω φετος!!οχι για αρχες αυγουστου!και μεσα στην Ερμουπολη! @nickostraveller ευελπιστω να ναι τιποτα deluxe αλλιως θα κλαιτε τα λεφτα σας!η Συρος ειναι το πιο φθηνο νησι των κυκλαδων για διαμονη,παντα με καλο ψαξιμο εστω κ τελευταια στιγμη βρισκεις κατι φθηνο..τωρα αν δεν εχετε διαθεση για περαιτερω ψαξιμο κ σας κανει η τιμη αυτη με γεια σας κ χαρα σας!Ανω συρο μην ξεχασετε να πατε απογευματακι ειναι πολυ ωραια!
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Επειδή βλέπω ότι υπάρχει ζήτηση και επειδή πλέον είμαι μόνιμος κάτοικος Σύρου, θα χαρώ να βοηθήσω όπως μπορώ. 😊
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.484
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom