Ισπανία ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ...ΓΙΑ ΜΑΔΡΙΤΗ

alexandros1

Member
Μηνύματα
30
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Paris?
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Απλα να σημειωσω οτι η εισοδος στο Las Tablas δεν ειναι 25 ευρω, εμεις ειχαμε κανει απλη κρατηση, και παραγγειλαμε μονο λιγη σανγκρια και μια ποικιλια απο αλαντικα και πληρωσαμε γυρω στα 6-7 ευρω το ατομο, και αξιζε παρα πολυ!

Οσο για τα υπολοιπα, θα συμφωνησω σε ολες τις παρατηρησεις του Borealis!

Η Μαδριτη ειναι μια υπεροχη πολη, επισκεφθειτε την...
 

katsapleouras

Member
Μηνύματα
90
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Σέρρας
Ταξίδι-Όνειρο
Με καλή παρέα:παντού
Απλα να σημειωσω οτι η εισοδος στο Las Tablas δεν ειναι 25 ευρω, εμεις ειχαμε κανει απλη κρατηση, και παραγγειλαμε μονο λιγη σανγκρια και μια ποικιλια απο αλαντικα και πληρωσαμε γυρω στα 6-7 ευρω το ατομο, και αξιζε παρα πολυ!

Οσο για τα υπολοιπα, θα συμφωνησω σε ολες τις παρατηρησεις του Borealis!

Η Μαδριτη ειναι μια υπεροχη πολη, επισκεφθειτε την...
Δεν ξέρω για αυτό που λες εσύ αλλά σε αυτό που πήγα εγώ την προηγούμενη Κυριακή(ίσως να έφταιγε η μέρα???:roll:) η είσοδος χωρίς να έχουμε κάνει προηγουμένως καμία κράτηση ήταν 25 ευρώ το άτομο και στην τιμή συμπεριλαμβανόταν ποτήρι σαγκρια (που ήταν φοβερή σε γεύση) και ανά δυο άτομα μια πιατέλα με αλλαντικά. Λεγόταν las tablas και ήταν σε στενό λίγο μετά την πλαζα εσπανα. Και ένα ακόμα παράδοξο που όταν το είδαμε πρώτη φορά μας ήρθε κάπως, ήταν το γεγονός ότι σε μερικά μαγαζιά συμπεριλαμβανομένου του διάσημου san gines και του museum de jamon o χαμός σε χαρτοπετσέτα και σκουπίδι που γινόταν κάτω στο πάτωμα. Μετά πληροφορηθήκαμε ότι όταν βλέπουμε πολύ σκουπίδι κάτω σε μαγαζί να το προτιμούμε μιας και είναι δείγμα καλού μαγαζιού!!!!!!
 

katsapleouras

Member
Μηνύματα
90
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Σέρρας
Ταξίδι-Όνειρο
Με καλή παρέα:παντού
Ναι ΝΑι ΝΑΙ!!!Ολα τα λεφτα η θεα της παλιας πολης το βραδυ.Και μην ξεχνας οτι 19:30 περιπου αν θυμαμαι καλα φευγει και ο κυριως ογκος των τουριστων που την επισκεπτονται για μια ημερα οποτε ολη η πολη δικη σου για ατελειωτες βολτες!!!(Ολα αυτα σε περιπτωση που εχεις ακετες μερες στην διαθεση σου αλλιως και η ημερησια εκδρομη ειναι αρκετη)
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Ναι ΝΑι ΝΑΙ!!!Ολα τα λεφτα η θεα της παλιας πολης το βραδυ.Και μην ξεχνας οτι 19:30 περιπου αν θυμαμαι καλα φευγει και ο κυριως ογκος των τουριστων που την επισκεπτονται για μια ημερα οποτε ολη η πολη δικη σου για ατελειωτες βολτες!!!(Ολα αυτα σε περιπτωση που εχεις ακετες μερες στην διαθεση σου αλλιως και η ημερησια εκδρομη ειναι αρκετη)
βασικα δε θα εχω πολλες μερες στη διαθεση μου (2,3 ..δεν ξερω ακριβως), και γι΄αυτό σκέφτομαι να πάω μόνο Τολέδο, που βρήκα και φτηνό ξενοδοχείο και να πάω Μαδρίτη άλλη φορα.
 
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη
Διαβάζοντας τα σχόλιά σας παραπάνω, βρήκα πολλές χρήσιμες ποληροφορίες. Το θέμα μου είναι ότι σκεφτομαι να επισκεφθώ τη Μαδρίτη μόνη μου τέλη Αυγούστου αρχές Σεπτεμβρίου και θέλω τη βοήθειά σας, αν κάποιος έχει επιχειρήσει ποτέ ένα τέτοιο ταξίδι μόνος. Επιπλέον, έχει ακούσει κανείς τίποτα για το ξενοδοχείο Petit palace tres cruces? τι γίνεται με την εγκληματικότητα στη Μαδρίτη? καμιά καλή ιδέα για ταξιδιωτικό οδηγό?
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Θα ηθελα να μας επεξηγησεις λιγο το εισαγωγικο σου σχολιο .Τι εννοεις δηλ με το ποσοτικη υστερηση?
Εν κατακλειδι σου αρεσε η Μαδριτη?
Μια μικρη σημειωση μονο ...η εισοδος στο Παλατι εχει 10 Ευρω (πριν ενα μηνα ημουν εκει )εκτος αν αναφερεσαι σε καποιου ειδους φοιτητικο εισητηριο.
Eπισης το Τουρ Μπερναμπεου εχει 16 Ευρω.
Σε ευχαριστουμε πολυ για τις χρησιμες πληροφοριες...δυστυχως δεν δοκιμασα churros και μου εμεινε απωθημενο.
Αυτο που μου αρεσε πολυ ειναι ο φωτισμος της πολης το βραδυ...σε ορισμενα αξιοθεατα μιλαμε εχουν κανει φοβερη δουλεια!
churros μπορεις να βρεις ευκολα και εδω!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.726
Likes
15.094
Ως προς εγκληματικοτητα δεν θα έλεγα οτι ένιωσα ούτε στιγμη ανασφάλεια.Εκτός απο κλοπές που συνήθως γίνονται στο μετρό ή και αλλού.Ωστόσο αν προσέχεις δεν θεωρώ οτι συντρέχει ιδιαίτερος κίνδυνος.Εμείς δεν νιώσαμε καθόλου απειλή.Εννοείται βέβαια εφόσον θα είσαι και μόνη σου καλό θα ήταν να αποφεύγεις τα σκοτείνα δρομάκια και να μην κυκλοφορείς πολύ αργά.Εμείς όποτε γυρίζαμε μετά τις 12 πέρναμε ταξί.Ως προς οδηγο,έμεινα πολύ ευχαριστημένη απο το DK Exrlorer αλλά έχω την έκδοση για όλη την Ισπανία γιατί έμεινα πολλές μέρες και πήγα σε διάφορες πόλεις.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Διαβάζοντας τα σχόλιά σας παραπάνω, βρήκα πολλές χρήσιμες ποληροφορίες. Το θέμα μου είναι ότι σκεφτομαι να επισκεφθώ τη Μαδρίτη μόνη μου τέλη Αυγούστου αρχές Σεπτεμβρίου και θέλω τη βοήθειά σας, αν κάποιος έχει επιχειρήσει ποτέ ένα τέτοιο ταξίδι μόνος. Επιπλέον, έχει ακούσει κανείς τίποτα για το ξενοδοχείο Petit palace tres cruces? τι γίνεται με την εγκληματικότητα στη Μαδρίτη? καμιά καλή ιδέα για ταξιδιωτικό οδηγό?
Ολη μερα στη Μαδριτη μονη μου κυκλοφορουσα κ γω και δεν ενιωσα καμια ανασφαλεια..βεβαια οπως σου ειπε κ η αλμα προσεχε ..οπως θα προσεχες οπουδηποτε.
Οσο για τον οδηγο εγω ειχα 2 το DK-Top 10 (τον οποιο πηρα και στην τσαντα μου κ με βολεψε ) και το Lonely Planet ..που ειχε ογκο..ελεγε πολλα ,πυκνογραμμενα κ χωρις πολλες εικονες ...με κουρασε λιγο αυτος.

churros μπορεις να βρεις ευκολα και εδω!
Που Ροζα μπορω να τα βρω...δωσε στιγμα!
 

tsiamaloug

Member
Μηνύματα
34
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
όσα ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
νησιά Πάσχα
Ακόμα και αργά το βράδυ μπορείς να κυκλοφορήσεις άνετα. ο κόσμος στη Μαδρίτη... το "καίει" ως πολύ αργά το βράδυ (κόντρα στην κρίση!)
 

Eleannidi

Member
Μηνύματα
46
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
ποιός ξέρει πού...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα!

Αυτό είναι το πρώτο μου post στο forum από το οποίο έχω πάρει εξαιρετικές πληροφορίες για διάφορα μέρη. Να προσθέσω και εγώ 2 -3tips από το ταξίδι μου στη Μαδρίτη το οποίο θα επαναλάβω το Σεπτεμβριο που μας έρχεται μιας και δεν την χόρτασα με τίποτα.

1. Museo de Jamon & San Gines για φαγητό & chocolate con churros. Ειδικά το Museo έχει εξαιρετική ατμόσφαιρα για να νιώσεις ντόπιος.
2. Αξίζει να επισκεφτεί κανείς την περιοχή La latina (στάση μετρο) οπου όλη η νεολαία της Μαδρίτης συχνάζει στα μαγαζάκια μέσα στα στενά.
3. Στη Μαδρίτη δεν ένιωσα καμία απολύτως ανασφάλεια απλά πρέπει να προσέχεις όπως θα πρόσεχες στην Αθήνα για μικροκλοπές.
4. Επειδή γενικότερα το νερό είναι ακριβό στις Ευρωπαϊκές πόλεις, καλό θα είναι να προμηθεύεστε μπουκάλια από κάποιο σουπερ ή μίνι μάρκετ και έτσι το κόστος πέφτει δραστικά.
5. Εμένα το μουσείο Reina Sofia μου άρεσε πολύ και σκοπεύω να το ξανα επισκεφτώ μιας και την προηγούμενη φορά πήγα 3/4 πριν κλείσει.
6. Το πάρκο Retiro είναι υπέροχο για μια ξέγνοιστη βόλτα και για να νιώσεις εκτός πόλης.
7. Θεωρώ οτι άξιζει να μείνεις ένα βράδυ στο Toledo μιας και μια περιήγηση στη μεσαιωνική πόλη την νύχτα θα σε τηλεμεταφέρει σε άλλοτινές εποχές.

Viva Madrid! :clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.533
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom