Ηνωμένο Βασίλειο Τέσσερις πτήσεις για τέσσερα Malt. Εδιμβούργο, απόπειρα τέταρτη.

Knik

Member
Μηνύματα
68
Likes
58
Κεφάλαιο 6 – Στο …χωριό της πόλης



Πρωινό ξύπνημα, πρωινό γεύμα και ετοιμασία για την ημέρα, με τον καιρό να δείχνει για άλλη μια μέρα περίεργος κι εμένα να ντύνομαι καλά για να αποφύγω το πρωινό κρύο. Ανέβηκα και πάλι προς στο Abbeyhill

View attachment 398455


Βγάζοντας και μερικές φωτογραφίες την όμορφη και αμιγώς Βρετανική περιοχή:

View attachment 398456

Αυτή τη φορά δεν έκανα το λάθος της προηγούμενης, παίρνοντας τον εσπρέσο σε μεγάλο ποτήρι και ξεκινώντας με τα πόδια όπως πάντα από διαφορετική διαδρομή, μέσω της London Road

View attachment 398457

Ο χάρτης με οδηγούσε μέσα σχεδόν από το ομώνυμο και καταπράσινο πάρκο της περιοχής:

View attachment 398458

Έστριψα προς την οδό York με τα έργα σε μερικά σημεία να κάνουν τη ζωή των πεζών δύσκολη και συνέχισα να κατευθύνομαι δυτικά, απέναντι από την Scottish National Portrait Gallery

View attachment 398459


Βρισκόμουν και πάλι σε αρκετά κεντρικό σημείο με τους οδικούς άξονες που οδηγούν σε διάφορα σημεία της πόλης να διασταυρώνονται, αναγκαζόμενος να κάνω μια μικρή στάση καθώς το ψιλόβροχο είχε αρχίσει να πέφτει:

View attachment 398460

Αυτός ήταν ο λόγος που άρχισα να περπατάω λίγο πιο γρήγορα, αγνοώντας τους κήπους της Queen Street, πηγαίνοντας προς τη Charlotte Square την οποία είχα στις σημειώσεις μου.

View attachment 398461

Πρόκειται για ακόμη πλατεία με ιδιωτικό κήπο στη νέα πόλη, και μνημείο παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς, στο κέντρο της οποίας βρίσκεται το μνημείο του πρίγκηπα Αλβέρτου:

View attachment 398463

Ακριβώς απέναντι είναι και το West Register House, κτήριο των Εθνικών αρχείων της Σκωτίας κατασκευής του 1811:

View attachment 398462
View attachment 398464

Ο καιρός συνέχισε να μη μου κάνει τα κέφια ώστε να μπορώ να δω κάτι με την ησυχία μου, ψάχνοντας παράλληλα μέρος να σταθώ ανάμεσα στα όμορφα δρομάκια της περιοχής:

View attachment 398465
View attachment 398466

Τουλάχιστον απολάμβανα τις εικόνες της Σκωτσέζικης πόλης, έστω και υπό αυτές τις συνθήκες, μιας και παρόλο που αρνιόμουν πεισματικά, αναγκάστηκα εν τέλει να ανοίξω την ομπρέλα μου:

View attachment 398467

Μη σας ξεγελάει το χαμόγελο, έριξα πολύ ζόρι για να καταφέρω να τη κουμαντάρω με τον κόντρα άνεμο που φυσούσε, βρίζοντας ατελείωτα, γιατί και μούσκεμα γινόμουν και η όλη κατάσταση δε βοηθούσε. Ελπίζω να μη συνάντησα κανέναν Έλληνα στη διαδρομή, ρεζίλι θα έγινα:

View attachment 398468

Παρόλες τις αναποδιές αποφάσισα να το δω θετικά, διπλώνοντας την ομπρέλα μιας και ότι ήταν να γίνει είχε γίνει, θαυμάζοντας παράλληλα τον επιβλητικό καθεδρικό ναό St Mary's της επισκοπικής Εκκλησίας της Σκωτίας, χτισμένο κατά το 19ο αιώνα, στον οποίο είχα φτάσει σχεδόν χωρίς να το καταλάβω:

View attachment 398470

Ήταν γενικότερα μια από τις πολύ ωραίες γειτονιές της πόλης με εντυπωσιακά κτήρια και μνημεία:

View attachment 398469

Το σύντομο ραντεβού με τα παιδιά από χθες βράδυ ακυρώθηκε λόγω δουλειάς, οι συμβουλές τους όμως ήταν πολύτιμες μαζί με τις σημειώσεις μου, έτσι κατευθύνθηκα απρόσκοπτα προς τη σημαντικής ομορφιάς γέφυρα του Water of Leith με το όνομα Dean Bridge, έργο του πολιτικού μηχανικού Thomas Telford που ολοκληρώθηκε στο 1831:

View attachment 398471

Από κει μπορούσα να δω σχεδόν όλο το Dean Village, το λεγόμενο χωριό εντός του αστικού ιστού της πόλης, που ήταν και το σημείο ενδιαφέροντος μου:

View attachment 398472

Κατηφόρισα το δρομάκι και σε λίγα μόλις μέτρα βρισκόμουν εντός της λεγόμενης «βαθιάς κοιλάδας» ,από την οποία και προήλθε το όνομα του χωριού:

View attachment 398473
View attachment 398474

Πρακτικά το μέρος με τα πολύ όμορφα κτίσματα αποτελούσε για εκατοντάδες χρόνια τη περιοχή της άλεσης των σιτηρών και ήταν γνωστό με το όνομα «Water of Leith Village» μιας όπως είναι εύκολα αντιληπτό στο σημείο υπήρχαν υδρόμυλοι, εκμεταλλευόμενοι τα ρεύματα του ποταμού:

View attachment 398475

Έβγαλα αρκετές φωτογραφίες εντυπωσιασμένος από την αρχιτεκτονική του μέρους και ανέβηκα το μικρό γεφυράκι, με σκοπό να περπατήσω στο περίφημο «Water of Leith Walkway», το μονοπάτι παράπλευρα του ποταμού με λίγα λόγια:

View attachment 398476

Δε ξέρω αν μπορεί να φανεί από μόνο του, ωστόσο το γεγονός ότι μπορείς να συναντήσεις τέτοιες εικόνες εντός αστικού ιστού είναι εντυπωσιακό:

View attachment 398477

Μικροί καταρράκτες και μονοπάτια σκεπασμένα από δέντρα, υδρόβια ζώα, κόσμος που απολάμβανε το περπάτημα στη φύση και όλα αυτά μόνο λίγα μέτρα από τη πόλη! Μετά το πάρκο Holyrood τη χθεσινή μέρα, ανακάλυπτα ακόμα ένα πνεύμονα ζωής του Εδιμβούργου:

View attachment 398478
View attachment 398479

Βέβαια όπως αρχίζω και συμπεραίνω πλέον μετά από τόσα ταξίδια, αυτός είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση στην Ευρώπη. Απλά φαίνεται περίεργο σε μας τους ανθυποβαλκάνιους που έχουμε καταντήσει τις πόλεις μας τσιμεντοχωματερές…

View attachment 398480

Περπάτησα αρκετά κι εγώ απολαμβάνοντας τις εικόνες και την ολιγόλεπτη ξεκούραση σε ένα από τα παγκάκια, φτάνοντας κι ανεβαίνοντας μέχρι τη γέφυρα Belford Bridge ,φωτογραφίζοντας το χωριό και από κείνη τη πλευρά:

View attachment 398481
View attachment 398482

Πριν πάρω τον αντίστοιχο δρόμο της επιστροφής ως το κέντρο του, για μερικές ακόμα φωτογραφίες, βοηθώντας με τη σειρά μου αυτή τη φορά τους Ασιάτες επισκέπτες:

View attachment 398483
View attachment 398484

Η ώρα ήταν περασμένη μία όταν ανέβαινα το δρομάκι βγαίνοντας ξανά στη 23 Queensferry St, με τον καιρό να σταθεροποιείται επιτέλους, κάτι που βέβαια δε μπορείς να πεις ποτέ με σιγουριά σε μια πόλη σαν αυτή:

View attachment 398485

Τι αποζητούσα; Μα φυσικά να κάνω μια στάση να δροσίσω το λαρύγγι μου μετά από τόσο κόπο, έτσι το «Mather’s Bar» που βρέθηκε στο δρόμο μου χωρίς να το περιμένω, αποτέλεσε τη καλύτερη επιλογή:

View attachment 398486

Μπήκα, ξεφορτώθηκα επιτέλους το μπουφάν καθώς είχα ιδροκοπήσει από τόσο περπάτημα και έπιασα μια γωνία στο μπαρ παραγγέλνοντας παράλληλα τη πρώτη ΙΡΑ της ημέρας. Το διασκέδασα ιδιαίτερα μιας και πέτυχα ζωντανά την αλλαγή του βαρελιού σε ένα σύστημα με καταπακτή κάτω από το πάτωμα παρακαλώ, διαπιστώνοντας παράλληλα ότι εκείνη την ώρα ήμουν ο νεότερος στη Pub:

View attachment 398487

Από τα μεγάφωνα έπαιζε το «Dancing in the Moonlight» των αγαπημένων μου Thin Lizzy, μπάντα που σε ολόκληρη εκδρομή στο Δουβλίνο δεν άκουσα ούτε κατά τύχη:


Ξέρουν να το γλεντάνε τα γερόντια στη Σκωτία…
Γι
Τέσσερις πτήσεις για τέσσερα Malt.

Εδιμβούργο, απόπειρα τέταρτη.



Τριήμερο Αγ. Πνεύματος 2020 ⛔ (γελάει ο κόσμος)
Τριήμερο 28ηςΟκτωβρίου 2020
⛔⛔ (γελάνε οι λοιμωξιολόγοι)
Τριήμερο Αγ. Πνεύματος 2021
⛔⛔⛔ (Γελάει ο Μπόρις με τη γάτα στο κεφάλι)
Τριήμερο Αγ. Πνεύματος 2022
✅ ✅ ✅ ✅ (Γελάει επιτέλους ο Ψηλός)


Κάπως έτσι μπορεί να συγκεντρωθεί σε λίγες μόνο λέξεις η «περιπέτεια» για το ταξίδι μου σ’ αυτή τη πόλη. Ένα ταξίδι που δεν έλεγε να στεριώσει με τίποτα μετά από τόσες αναβολές, τόσο που ακόμα και σήμερα που γράφω τούτη δω την ιστορία δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι ολοκληρώθηκε επιτέλους με απόλυτη επιτυχία.

Ήταν βλέπετε βράδυ 2ας προς 3η Μαρτίου του 2020, λίγο πριν φύγω -με το νου μου τελικά- για υπερατλαντικό, όταν κι έκανα το περιβόητο κλικ στην Easyjet για μια πόλη που επιθυμούσα διακαώς να δω και το επιτύγχανα σε πολύ ικανοποιητική τιμή. Η χαρά μου δε ήταν μεγαλύτερη μιας και θα αποτελούσε ένα εν μέρει solo ταξίδι, καθώς θα ξεκινούσα και θα τελείωνα μόνος, αλλά παράλληλα θα συναντιόμουν στη πόλη για κάποιες μέρες με την τότε κοπέλα μου που είχε αφετηρία διαφορετικό κράτος λόγω δουλειάς.

Βέβαια αρκεί και μόνο να δείτε την προαναφερθείσα ημερομηνία για να καταλάβετε πως όλα αυτά τα περίφημα σχέδια και τα κλεισμένα ταξίδια πήγαν περίπατο, σε μια κατάσταση που όποιος πει ότι περίμενε να την ζήσει κατ’ αυτόν εδώ τον τρόπο που τη ζούμε, θα είναι το λιγότερο ψεύτης!

Έτσι λοιπόν, αντί για τις φιλόξενες πόλεις των Άνδεων, τις ερήμους του Κατάρ, τις πλατείες της Βιέννης και εν’ τέλει τα Κάστρα του Εδιμβούργου που αφορούν την ιστορία, βρέθηκα την άνοιξη του 20 να τρέχω να ξηλώνω χωρίς σταματημό όλα αυτά τα προγραμματισμένα ταξίδια σε μια πολύ ψυχοφθόρα διαδικασία. Το τελευταίο όμως και αυτό που ετοιμάζομαι να σας περιγράψω δε ξηλώθηκε με τη κανονική έννοια του όρου και αυτός ήταν εν τέλει ο λόγος που 2 χρόνια μετά με οδηγεί στη παρούσα αφήγηση.

View attachment 397073

Η πολιτική της Easy ήταν η μακράν πιο ευέλικτη καθ’ όλη τη διάρκεια της κρίσης. Με λίγα λόγια η εταιρεία έλεγε «κράτα το ανοιχτό όσο θέλεις, κλείσε ασχέτως τιμής σε όποια ημερομηνία θέλεις, άλλαξε και τον προορισμό σου όπου θέλεις, σε περίπτωση βέβαια που δεν επιθυμείς επιστροφή χρημάτων», κάνοντας με τελικά να επιμείνω δεύτερη, Τρίτη και τέταρτη φορά, μιας και είχα πάρει εντελώς προσωπικά για κάποιο λόγο το όλο ζήτημα.

Δε μπορώ να εξηγήσω γιατί, καθώς πέρα από την εμμονή μου σ’ ένα ταξίδι που αρχικά σχεδίαζα δεν υπάρχει προφανής λόγος. Σίγουρα είναι μια πόλη που πάντα υπήρχε στις επιλογές μου, με την ίδια ευκολία όμως μπορούσα να ξανακλείσω την εκδρομή όταν αυτό ήταν δυνατόν, χωρίς να αναγκάζομαι να κυνηγάω «χίμαιρες» επί δύο έτη.

Αυτό που μπορώ όμως να πω με σιγουριά τώρα που γύρισα είναι ότι η επιμονή αυτή δικαιώθηκε στο μέγιστο δυνατό βαθμό, γνωρίζοντας μια πόλη βαθιά ατμοσφαιρική, αισθαντική, ειδυλλιακή, αρκετά εντυπωσιακή και μουντά γραφική με το δικό της τρόπο, μια πόλη που οπωσδήποτε μπαίνει στη πεντάδα των αγαπημένων ευρωπαϊκών πόλεων που έχω δει, σε μια εκδρομή που θα μνημονεύω σίγουρα.

Ήταν εκτός των άλλων και η πρώτη μου φορά στο Ηνωμένο Βασίλειο, αν και μόνο «ηνωμένο» δε το έκοψα όπως ψυλλιαζόμουν, μιας και η Σκωτία είναι ξεχωριστή κατηγορία από μόνη της, όπως και οι άνθρωποι της.

Τα πολλά λόγια όμως πάντα είναι φτώχεια.

Ξεκινάμε!
Ευχαριστούμε για την όμορφη αφήγηση.Αγαπημενος προορισμός πολύ θα ήθελα να το επισκεφθώ το Εδιμβούργο,βέβαια δεν έχω ιδέα από τιμές στα αεροπορικά.Αλλα μου βγάζει ένα dark και για αυτό επιλέγω ανάλογους προορισμούς.Αναμενουμε τη συνέχεια....🙂
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
αντί μπουφάν και ομπρέλα μπορείς να φοράς ένα λεπτό κι ένα χοντρό πουλόβερ κι από πάνω ένα καλό αντιανεμικό με κουκούλα. (motherly advice!)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Αν και ειμαι Dio-ικιά, θα συμφωνήσω. Λατρεύω National Acrobat 💜
Ήταν για κάποιο λόγο το πρώτο άλμπουμ (Sabbath bloody Sabbath) των black sabbath που αγόρασα, με το συγκεκριμένο κομμάτι να έρχεται σαν χαστούκι από το ξεκίνημα του στο εφηβικό μυαλό μου.
Με τον τεράστιο Dio έφτιαξαν πραγματικά αριστουργήματα, ωστόσο η μπάντα ταυτίστηκε νομίζω με τον πρώτο και αξεπέραστο τραγουδιστή της. ♥

Ευχαριστούμε για την όμορφη αφήγηση.Αγαπημενος προορισμός πολύ θα ήθελα να το επισκεφθώ το Εδιμβούργο,βέβαια δεν έχω ιδέα από τιμές στα αεροπορικά.Αλλα μου βγάζει ένα dark και για αυτό επιλέγω ανάλογους προορισμούς.Αναμενουμε τη συνέχεια....🙂
Εγώ ευχαριστώ για όσα γράφεις.
Να το επιχειρήσεις, νομίζω τελικά ότι δεν είναι τόσο δύσκολο με τη στοιχειώδη οργάνωση, αρκει να κοιτάς συνεχώς για αεροπορικά και να έχεις το νου σου και για μετεπιβιβάσεις, σαν αυτές που αναφέρω στο πρόλογο μου. Μπορούν να ρίξουν αρκετά το κόστος.
Όντως είναι ότι πιο σκοτεινό, gothic και ατμοσφαιρικό συνάμα έχω δει σαν πόλη. Νομίζω ότι το πουλάει κιόλας λίγο περισσότερο όλο αυτό! Με το καλό να πας.

αντί μπουφάν και ομπρέλα μπορείς να φοράς ένα λεπτό κι ένα χοντρό πουλόβερ κι από πάνω ένα καλό αντιανεμικό με κουκούλα. (motherly advice!)
Το μπουφάν που φορούσα ήταν αδιάβροχο (Βιετνάμ-εγγύηση) αλλά δε γινόταν δουλειά έτσι, ήθελε και ομπρέλα, που για να τη κρατήσω με τέτοιο μυστήριο κόντρα άνεμο έκανα μπράτσα. Τελικά δε κατάφερα τίποτα αλλά δε βαριέσαι, σημασία έχει η εκδρομή. :haha::haha:
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
η πολη φαινεται φανταστικη...κριμα που δεν την τιμησα


mikrh tsopana @ : σημερα το πρωι με ρωτουσε η γυναικα μου πως λεγοταν ενα τραγουδι που ακουγαμε πριν καπου 12 χρονια οταν πηγαιναιμε οδικως Αλπεις....και ειχε κολλησει το μυαλο μου και δεν μου ερχοταν....και ειπες Dio και αυτοματως μου ρθε στο μυαλο....

:shock::eek:
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
mikrh tsopana @ : σημερα το πρωι με ρωτουσε η γυναικα μου πως λεγοταν ενα τραγουδι που ακουγαμε πριν καπου 12 χρονια οταν πηγαιναιμε οδικως Αλπεις....και ειχε κολλησει το μυαλο μου και δεν μου ερχοταν....και ειπες Dio και αυτοματως μου ρθε στο μυαλο....

:shock::eek:
Noμιζα θα λεγες τσοπανα ρεηβ. Ποιό;

Με τον τεράστιο Dio έφτιαξαν πραγματικά αριστουργήματα, ωστόσο η μπάντα ταυτίστηκε νομίζω με τον πρώτο και αξεπέραστο τραγουδιστή της. ♥
Ναι μωρέ, απλά εγώ είχα κόλλημα με το Dio απ τα μικρατα μου. Ασε, που πηγε και μου πέθανε ακριβώς τη μέρα πριν να δώσω μαθηματικά κατεύθυνσης στις Πανελλαδικες :eek:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
η πολη φαινεται φανταστικη...κριμα που δεν την τιμησα
Η πόλη είναι όνειρο, να μη χορταίνεις να περπατάς όλη μέρα στους δρόμους της και να κάνεις στάσεις παντού, από Pub σε pub.
ενα τραγουδι που ακουγαμε πριν καπου 12 χρονια οταν πηγαιναιμε οδικως Αλπεις.
Roadtrip με Dio ότι καλύτερο, ειδικά αν είναι με Rainbow!

Ασε, που πηγε και μου πέθανε ακριβώς τη μέρα πριν να δώσω μαθηματικά κατεύθυνσης στις Πανελλαδικες :eek:
Μη μου το θυμίζεις αυτό, είχα στεναχωρεθεί πολύ και παράλληλα έριχνα καντήλια στον εαυτό μου που δε πήγα να τον δω ζωντανά αν και είχα την ευκαιρία, κάτι που έχω επαναλάβει ουκ ολίγες φορές για συναυλίες. :cry:

@mikrh tsopana Αυτές σου οι μουσικές παρεμβάσεις σε κάθε ιστορία μου, πολύ με αρέσουν! :cool:
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Noμιζα θα λεγες τσοπανα ρεηβ. Ποιό;



Ναι μωρέ, απλά εγώ είχα κόλλημα με το Dio απ τα μικρατα μου. Ασε, που πηγε και μου πέθανε ακριβώς τη μέρα πριν να δώσω μαθηματικά κατεύθυνσης στις Πανελλαδικες :eek:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Έπος. Έπρεπε βέβαια να βάλεις το original video που είναι ακόμα πιο έπος!

Noμιζα θα λεγες τσοπανα ρεηβ.
Για να συνεχίσω λίγο ακόμα το off topic, υπήρξε επαναδραστηριοποίηση, παίξανε και σε live προσφατα μαζί με τους Λουδίας, δε ξέρω αν το πήρε το μάτι σου. ;)
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.552
Likes
12.598
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Έπος. Έπρεπε βέβαια να βάλεις το original video που είναι ακόμα πιο έπος!


Για να συνεχίσω λίγο ακόμα το off topic, υπήρξε επαναδραστηριοποίηση, παίξανε και σε live προσφατα μαζί με τους Λουδίας, δε ξέρω αν το πήρε το μάτι σου. ;)
Για να συνεχίσω και γω ακόμη παραπάνω το off topic, είχα μαζί μου τον φροντμαν των Λουδίας, τον Πάνο Βιολιστή στο λεωφορείο που κατέβασα για τη συναυλία των Alice Cooper+Scorpions και στην επιστροφή τη νύχτα στις αναγκαστικές στάσεις μου τραγουδούσε για να με ξυπνήσει λίγο (αφού έβλεπε ότι ήμουν κουρέλι). Ερχεται εδώ και χρόνια μαζί μας στις συναυλίες και κάνουμε καλή παρέα. Και εμείς φυσικά τον έχουμε δει πολλάκις λάιβ.

Εντάξει για Dio δεν έχω λόγια... είναι μακράν ο αγαπημένος μου. Συμπάσχω με @mikrh tsopana για όσα λέει. Το μόνο που έχω να προσθέσω είναι ότι με αγγίζει τόσο πολύ η λυρικότητά του που όποτε ακούσω ένα ή περισσότερα από τα αγαπημένα μου, μου είναι αδύνατον μετά για αρκετή ώρα να ακούσω οτιδήποτε άλλο με το ίδιο ενδιαφέρον....

@psilos3 υπέροχες εικόνες! Ανυπομονώ να έρθει η σειρά μου :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
είχα μαζί μου τον φροντμαν των Λουδίας, τον Πάνο Βιολιστή στο λεωφορείο που...
Τους είδα για λίγο στην αντιπολεμική συναυλία του Μαΐου, καταπληκτικοί όλοι τους, μάλιστα με τον frontman των De Facto μαζί τους με τον οποίο έπαθα πλάκα!

@psilos3 υπέροχες εικόνες! Ανυπομονώ να έρθει η σειρά μου :)
Σ' ευχαριστώ, είναι σίγουρο ότι θα γίνει μιας και στις τελευταίες εκδρομές μ' ακολουθείς κατά πόδας! ;)
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Έπος. Έπρεπε βέβαια να βάλεις το original video που είναι ακόμα πιο έπος!


Για να συνεχίσω λίγο ακόμα το off topic, υπήρξε επαναδραστηριοποίηση, παίξανε και σε live προσφατα μαζί με τους Λουδίας, δε ξέρω αν το πήρε το μάτι σου. ;)
στην τυχη το εβαλα
εγω το τραγουδι το εμαθα απο ενα εργακι που το ειχανε soundtrack
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Ψηλέ, διδάσκεις!!! Φοβερό το Dean Village, ούτε που το είχα ακουστά. Μπήκε αμέσως αστεράκι στον χάρτη!:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.528
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom