Ταινιες . . αλα ιταλικα!!

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Δεν το πιστεύω ότι υπάρχει thread για Ιταλικές ταινίες στο οποίο δεν έχει αναφερθεί ακόμα ο μεγαλύτερος ηθοποιός όλων των εποχών, δηλαδή o Vittorio Gassman! Τί να πρωτοθυμηθεί κανείς: I soliti ignoti, Il sorpasso, L'armata Brancaleone, Profumo di donna, I mostri, C'eravamo tanto amati...
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Για τους θαυμαστες του Giuseppe Tornatore μια ομορφη ταινια: Baarìa..
Με αρωμα απο Nuovo cinema Paradiso και χρωμα Σικελιας..

 
Last edited by a moderator:

snapper

Member
Μηνύματα
29
Likes
80
Επόμενο Ταξίδι
?
Μεγάλοι ιταλοί κινηματογραφιστές.

Η Ιταλία έχει αναδείξει μεγάλους σκηνοθέτες, ιδιαίτερα τα παλαιότερα χρόνια.
Αναφέρω κάποιους απο τους πιο γνωστούς και σημαντικούς:
Αντονιόνι, Αμέλιο, Βισκόντι, Μπενίνι, Παζολίνι, Ταβιάνι, Φελίνι, Φερέρι, Τορνατόρε, Μπερτολούτσι, Ντε Σίκα, Μονιτσέλι, Μορέτι, Σκόλα, Βερτμίλερ.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
To Baaria είναι στα άμεσα σχέδιά μου να το τιμήσω, μιας και δεν έχει γίνει ακόμη..

Οι περισσότεροι αναφέρατε τις αγαπημένες μου, ωστόσο λόγω βιωμάτων περισσότερο η πλάστιγγα γέρνει προς Cinema Paradiso, ήταν η πρώτη ιταλική που είδα ενώ γνώριζα ήδη τη γλώσσα και πάνω σε αυτήν ήταν μέρος του πρώτου πτυχίου στα ιταλικά- αξέχαστο άγχος.
Και Il Postino, με συγκινεί κάθε φορά, μοναδική πραγματικά.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Αν σου αρεσει ο Tornatore θα σου αρεσει αυτη η ταινια, εγω μετα το Cinema Paradiso εψαχνα πολλες ταινιες του και στο Baaria βρηκα αυτο που περιμενα..
Οσο για την γλωσσα - αν βρεις την αυθεντικη εκδοση- ευκαιρια να εξασκηθεις σε νοτιες διαλεκτους (μην περιμενεις να καταλαβεις κ πολλα - φαντασου στην Ιταλια προβληθηκε με ιταλικους υποτιτλους!!). Βεβαια εχει μεταγλωτιστει κ στα ιταλικα με τους ιδιους ηθοποιους - μαλλον αυτο θα βρεις ευκολα - και ειναι αψογο, δεν ενοχλει καθολου η μεταγλωτιση.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Προς ιταλοφιλους: Ψαξτε το, βρειτε το, απολαυστε το..
Απο το Φεστιβαλ Κινηματογραφου Βενετιας 2011 μαγευει..

 
Last edited by a moderator:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Μα ειναι δυνατόν ούτε ένας να μην ανέφερε το Mediterraneo - Wikipedia, the free encyclopedia που έκανε θραύση στην Ιταλία και όλοι οι Ιταλοί μιλάνε για τη Βάνα Μπάρμπα;
Επίσης,μου αρέσει πολύ το Io non ho paura &
Amici miei. Πολύ μπροστά από την εποχή του.
 

snapper

Member
Μηνύματα
29
Likes
80
Επόμενο Ταξίδι
?
Και επειδή μπορεί να αργήσει ακόμα να βγεί στις αίθουσες το ''Terraferma'' μπορείτε
να δείτε την πρώτη ταινία του Emanuele Crialese το ''Respiro'' (2002) με μία εκπληκτική Βαλέρια Γκολίνο.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Σκεφτόμουν να ανοίξω ένα τέτοιο θέμα αλλά ψάχνοντας στο φόρουμ είδα ότι υπάρχει ήδη οπότε στην ουσία το επαναφέρω γιατί είναι ένας χρόνος που δεν έχει γραφτεί κάτι...

Λοιπόν δικές μου αγαπημένες ταινίες (εντελώς τυχαία η σειρά) :

La vita e' bella (Benigniiii)
Caro Diario (Nanni Moretti)
Ladri di biciclette (Vittorio de Sica)
Roma, citta' aperta (Rossellini)
Il buono. il brutto, il cattivo (Sergio Leone)
Il conformista (Bernardo Bertolucci)
Io nn ho paura (Salvatores)
Nuovo Cinema paradiso (Tornatore)
La notte di San Lorenzo (αδελφοί Taviani)
Le notti bianche (Visconti, απλά να σημειώσω ότι είχα διαβάσει πρώτα το βιβλίο του Ντοστογιεφσκι και έκανα αναπόφευκτα συγκρίσεις, πάντως ξέχωρα από το βιβλίο πρόκειται για όμορφη ταινία)
Baaria (Tornatore)

Από πιο ελαφρές ταινίες μου άρεσαν πολύ
Scusa ma ti chiamo amore και οχι τόσο η συνέχεια του δλδ το Scusa ma ti voglio sposare, του Moccia
To ίδιο έπαθα με το L'ultimo bacio και το Baciami ancora (Muccino)
Γέλασα πάρα πολύ με το Immaturi (Paolo Genovese, βασικά λατρεύω Raoul Bova!! Che uomo!!)
To Nessuno mi puo giudicare επίσης πολύ γλυκό και επίσης με Bova!! (Massimiliano Bruno)
L'ultimo ( Bova και εδώ!!)

Το Una canzone x te επίσης γλυκούλικο...

Πάρα πολύ μου αρέσουν όλα του Montalbano (αυτά τα φίλμ είναι ο λόγος που θέλω να πάω Σικελία γρήγοραααα)
και επίσης πάρα πολύ οι σειρές Corleone και Distretto di Polizia!!

Αυτό που θέλω να δω πάρα πολύ αλλά δεν έχω βρει ιταλικούς υπότιτλους είναι το Gommora...

Και σίγουρα έχω ξεχάσει να γράψω πάρα πολλές... Όπως καταλαβαίνετε δε μου αρέσουν καθόλου οι ιταλικές τανίες...:bleh::bleh:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. βασικά λατρεύω Raoul Bova!! Che uomo!!)
2. αυτά τα φίλμ είναι ο λόγος που θέλω να πάω Σικελία γρήγοραααα)
3.πάρα πολύ οι σειρές Distretto di Polizia!!
4.Αυτό που θέλω να δω πάρα πολύ αλλά δεν έχω βρει ιταλικούς υπότιτλους είναι το Gommora...
5. Και σίγουρα έχω ξεχάσει να γράψω πάρα πολλές...
1.μπρρρρρ...αβυσσος η ψυχή της...
2. la sai la strada giusta... www.alitalia.it
3. υπερβάλλεις..πολυ κλισέ..
4. το κατέβασα ....παρανόμως εννοείται..υπάρχει παντως. είναι αδύνατον να το δεις χωρίς υπότιτλους αν δεν είσαι ναπολιτάνος. και το φιλμ δεν μου άρεσε. αργό και βαρετό
5. ελπίζω απλα να ξέχασες τις ταινίες του Ozbetek. ειδα προχτες για πολλοστή φορά το Saturno contro. τι ταινία!
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
1.μπρρρρρ...αβυσσος η ψυχή της...
2. la sai la strada giusta... www.alitalia.it
3. υπερβάλλεις..πολυ κλισέ..
4. το κατέβασα ....παρανόμως εννοείται..υπάρχει παντως. είναι αδύνατον να το δεις χωρίς υπότιτλους αν δεν είσαι ναπολιτάνος. και το φιλμ δεν μου άρεσε. αργό και βαρετό
5. ελπίζω απλα να ξέχασες τις ταινίες του Ozbetek. ειδα προχτες για πολλοστή φορά το Saturno contro. τι ταινία!
1. χεχε μα γιατί όλοι οι άντρες-γνώστες αντιδρούν έτσι;;:bleh::bleh:
2. πόσο απλά είναι τα πράγματα κάποιες φορές και πόσο δίκιο έχεις!! grazie!! 10 μερούλες Σικελία το επόμενο καλοκαίρι δε με χαλάνε καθόλου!!
3. για καθημερινή σειρά μου φαίνεται καλή σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα που παίζει η ελληνική τηλεοραση (το συγκεκριμενο το παιζει στο makedoniatv κάθε βραδυ και είναι ένας πολύ ευχάριστος τρόπος να πάω για ύπνο :))
4.ξέρεις τι;; και εγώ το έχω κατεβάσει (παρανόμως εννοείται και εγώ) απλά πριν κανα δυο μηνες που έψαχνα για ιταλικους υποτιτλους δε μπορουσα να βρω..Εσύ το έχεις κατεβάσει με ενσωματωμένους ιταλικούς;; έτσι δεν το έχω ψάξει...
5. πυροβόλησέ με!! δεν την έχω δει...αλλά μάντεψε τί θα κάνω σήμερα το απόγευμα........ σωστα μαντεψες!!;) ευχαριστώ πολύ!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.488
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom