Ταξίδια στην Ελλάδα και περιορισμοί covid.

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
γενικα ενα μπαχαλο .καθε μερα αλλαγες καθε μερα νεα προβληματα..και εμεις που ειμαστε του χωρου ολο και δυσκολευτεια το εργο μας...
Από το σάιτ της Ευρωπαϊκής Επιτροπής

Τα πρόσωπα που έχουν αναρρώσει και διαθέτουν πιστοποιητικά σύμφωνα με το ενωσιακό ψηφιακό πιστοποιητικό COVID θα πρέπει να εξαιρούνται από τις διαγνωστικές εξετάσεις που σχετίζονται με τα ταξίδια ή από την καραντίνα, κατά τις πρώτες 180 ημέρες μετά από θετικό τεστ PCR.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Από το σάιτ της Ευρωπαϊκής Επιτροπής

Τα πρόσωπα που έχουν αναρρώσει και διαθέτουν πιστοποιητικά σύμφωνα με το ενωσιακό ψηφιακό πιστοποιητικό COVID θα πρέπει να εξαιρούνται από τις διαγνωστικές εξετάσεις που σχετίζονται με τα ταξίδια ή από την καραντίνα, κατά τις πρώτες 180 ημέρες μετά από θετικό τεστ PCR.
..θα δειξει...αν ελθει το 4 κυμα με τη μεταλαξη Δ παει κατα διαολου αυτη η οδηγια......
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
..θα δειξει...αν ελθει το 4 κυμα με τη μεταλαξη Δ παει κατα διαολου αυτη η οδηγια......
Από την ίδια πηγή

«Φρένο έκτακτης ανάγκης»: τα κράτη μέλη θα πρέπει να επανεισάγουν ταξιδιωτικά μέτρα για πρόσωπα που έχουν εμβολιαστεί ή αναρρώσει, όταν σημειώνεται γρήγορη επιδείνωση της επιδημιολογικής κατάστασης ή όταν έχει αναφερθεί υψηλός επιπολασμός ανησυχητικών παραλλαγών ή παραλλαγών ειδικού ενδιαφέροντος.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Από την ίδια πηγή

«Φρένο έκτακτης ανάγκης»: τα κράτη μέλη θα πρέπει να επανεισάγουν ταξιδιωτικά μέτρα για πρόσωπα που έχουν εμβολιαστεί ή αναρρώσει, όταν σημειώνεται γρήγορη επιδείνωση της επιδημιολογικής κατάστασης ή όταν έχει αναφερθεί υψηλός επιπολασμός ανησυχητικών παραλλαγών ή παραλλαγών ειδικού ενδιαφέροντος.
νατα ...λογικο φαινεται να ειναι......καθε χωρα εχει αλλο φορτιο , αλλο επιπολασμο....
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.768
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Δε χρειάζεται βρε συ να σκεφτώ κάτι, το θέμα έληξε από τη στιγμή που το βρήκαμε επίσημα. Οι Νόμοι, οι οδηγίες κτλ έχουν λόγο που είναι σαφείς και ακριβείς. Από την άλλη, υπάρχει και λόγος όταν αφήνουν στο φλου πράγματα και όπως φαίνεται μάλλον επίτηδες δε το διευκρίνισαν από την αρχή. Μέχρι να γραφτεί κάτι δεν ισχύει, σε αυτό νομίζω συμφωνούμε όλοι, όσο λογικό και να μας φαίνεται. Ε, γράφτηκε, ειπώθηκε επίσημα και τώρα ξέρουμε κι εμείς και όσους τους αφορά τι πρέπει να κάνουν.
Βασικά είναι κατά το δοκούν ερμηνεία και ο καθένας το παίρνει όπως τον συμφέρει. Τα περισσότερα σάιτ που αναφέρουν τα μέτρα από Δευτέρα, αναφέρουν για πιστοποιητικό 14 ημερών, η απόφαση το αφήνει στον αέρα.

Τώρα αυτά που λες για τα "μέχρι να γραφτούν κάτι δεν ισχύει", νομίζω καταλαβαίνεις πόσο αυθαίρετο είναι. Όλοι καταλαβαίνουμε ότι στην ουσία, είναι πολύ πιθανό κανείς να μην ελέγξει τις ημερομηνίες, αλλά δε σημαίνει ότι κάνεις σχέδια ταξιδιού με βάση αυτό.

Του Αγίου Πνεύματος γυρίζοντας αεροπορικώς από Βελιγράδι ήμουν στην 7η μέρα που είχα το πιστοποιητικό. Όταν είπα στον έλεγχο plf και εγγράφων ότι έχω και τεστ και πιστοποιητικό 7 ημερών η απάντηση του ελεγκτή ήταν "καλά έχεις πιστοποιητικό και έκανες τεστ; Ποιος κοιτάζει ημερομηνίες;"

Σήμερα που είμαι σε μέρος της κεντρικής Ελλάδας και χρειάστηκε να δείξω το πιστοποιητικό μου για να μπω σε μια διοργάνωση, έκατσαν και κοίταξαν την ημερομηνία και μου είπαν "ωραία, έχουν περάσει πάνω από 14 μέρες, μπορείς να περάσεις".

Θέλω να πω λοιπόν ότι ο καθένας στον ελεγκτικό μηχανισμό το εφαρμόζει όπως του καπνίσει. Άμα θέλει κάποιος να οργανώσει ταξίδι με την τακτική "όπως του καπνίσει", μπορεί να το κάνει. Μη δίνουμε όμως και αντίστοιχες συμβουλές.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Ξερουμε αν τα δωρεαν ραπιντ τεστ που γινονται στο δημο κανουν για τα ταξιδια?εχει δηλωθει καπου επισημα και υπευθυνα??αν και πιστευω και δεκτα να γινονται σε λιγο καιρο θα το κανουν αναγκαστικα επι πληρωμης.....
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Να το αλλαξουν. Εδω στηθηκαν τα παππουδια εξω απο τα φαρμακεια ουρες για να αλλαξουν και δεν μπορουν οι νεοι?
Εχεις καταλαβει οτι δεν υπαρχουν πλεον καθυστερησεις ετσι?
Τι μιρλα ειναι αυτη, ας κανουν το γμραπιντ να τελειωνουν στην τελικη.
Τι εννοεις "να το αλλαξουν"; Απο την στιγμη που κανεις την πρωτη δοση η επομενη βγαινει σε συγκεκριμενο χρονικο διαστημα, δεν μπορεις και απ' οσο καταλαβαινω ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να το κανεις νωριτερα.
Απο την στιγμη που σε εμενα μου εβγαλε πρωτο διαθεσιμο εμβολιο 23 Ιουνιου, τοτε πηγα και περιμενω τις 3 εβδομαδες μου.
Τι κανω λαθος;

Γενικη ερωτηση για οποιον ξερει, γιατι δεν προλαβαινω με το εμβολιο.
Σχετικα με το rapid παω σε ενα διαγνωστικο κεντρο περνουν δειγμα και περιμενω να μου δωσουν ενα χαρτι; Το ιδιο γινεται και μετα δωρεαν που κανει ο ΕΟΔΥ, περνω καποιο χαρτι;
Στα δωρεαν του ΕΟΔΥ εχει καποιος εμπειρια απο το ποσο πανικος γινεται με τις αναμονες;
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Ξερουμε αν τα δωρεαν ραπιντ τεστ που γινονται στο δημο κανουν για τα ταξιδια?εχει δηλωθει καπου επισημα και υπευθυνα??αν και πιστευω και δεκτα να γινονται σε λιγο καιρο θα το κανουν αναγκαστικα επι πληρωμης.....
Όλα τα τεστ γίνονται από συνεργεία του ΕΟΔΥ. Το (αρνητικό) sms συνήθως έρχεται το βράδυ της ημέρας που έγινε το τεστ, αλλά μπορεί να έρθει και 30 ώρες μετά.Το (αρνητικό) αποτέλεσμα συνήθως καταχωρείται ηλεκτρονικά λίγες ώρες μετά τη διενέργειά του. Από τη στιγμή που έχει καταχωρηθεί, μπορείς να εκτυπώσεις τη σχετική βεβαίωση.
Το ιδιο γινεται και μετα δωρεαν που κανει ο ΕΟΔΥ, περνω καποιο χαρτι;
Στα δωρεαν του ΕΟΔΥ εχει καποιος εμπειρια απο το ποσο πανικος γινεται με τις αναμονες;
Ισχύει ότι έγραψα παραπάνω, θα σου έρθει ώρες μετά το sms, αν είναι αρνητικό. Αν είναι θετικό, την επόμενη ώρα της διενέργειας του τεστ θα σε καλέσει ο ΕΟΔΥ. Το αποτέλεσμα καταχωρείται και ηλεκτρονικά καποιες ώρες μετά και εκδίδεις βεβαίωση. Υπάρχουν δωρεάν τεστ με ραντεβού, και δωρεάν τεστ που απλά πας και περιμένεις τη σειρά σου.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Βασικά είναι κατά το δοκούν ερμηνεία και ο καθένας το παίρνει όπως τον συμφέρει. Τα περισσότερα σάιτ που αναφέρουν τα μέτρα από Δευτέρα, αναφέρουν για πιστοποιητικό 14 ημερών, η απόφαση το αφήνει στον αέρα.

Τώρα αυτά που λες για τα "μέχρι να γραφτούν κάτι δεν ισχύει", νομίζω καταλαβαίνεις πόσο αυθαίρετο είναι. Όλοι καταλαβαίνουμε ότι στην ουσία, είναι πολύ πιθανό κανείς να μην ελέγξει τις ημερομηνίες, αλλά δε σημαίνει ότι κάνεις σχέδια ταξιδιού με βάση αυτό.

Του Αγίου Πνεύματος γυρίζοντας αεροπορικώς από Βελιγράδι ήμουν στην 7η μέρα που είχα το πιστοποιητικό. Όταν είπα στον έλεγχο plf και εγγράφων ότι έχω και τεστ και πιστοποιητικό 7 ημερών η απάντηση του ελεγκτή ήταν "καλά έχεις πιστοποιητικό και έκανες τεστ; Ποιος κοιτάζει ημερομηνίες;"

Σήμερα που είμαι σε μέρος της κεντρικής Ελλάδας και χρειάστηκε να δείξω το πιστοποιητικό μου για να μπω σε μια διοργάνωση, έκατσαν και κοίταξαν την ημερομηνία και μου είπαν "ωραία, έχουν περάσει πάνω από 14 μέρες, μπορείς να περάσεις".

Θέλω να πω λοιπόν ότι ο καθένας στον ελεγκτικό μηχανισμό το εφαρμόζει όπως του καπνίσει. Άμα θέλει κάποιος να οργανώσει ταξίδι με την τακτική "όπως του καπνίσει", μπορεί να το κάνει. Μη δίνουμε όμως και αντίστοιχες συμβουλές.
Ορεστη, επειδή ο καθένας τα ερμηνεύει κατά το δοκουν,εμπιστεύομαι μόνο επίσημες πηγές (υπουργείο, επίσημες δηλώσεις αξιωματούχων, ΦΕΚ κτλ). Μέχρι να το πουν ήταν στον αέρα, ξέχωρα από το αν κοιτάει κανεις ή όχι τα χαρτιά, δε το εξετάζω αυτό. Εγώ θεωρώ πάντα ότι θα με ελέγξουν κανονικά.
Υπαρχει γενικά σύγχυση με τις προϋποθέσεις εισόδου σε χώρες, μετακινήσεων κτλ που πολλά σάιτ γράφουν ανακρίβειες, άλλα πάλι δεν είναι ενημερωμένα, όποτε η πιο αξιόπιστη πηγή είναι μόνο επίσημα σάιτ χωρών για μένα.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.849
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Τι εννοεις "να το αλλαξουν"; Απο την στιγμη που κανεις την πρωτη δοση η επομενη βγαινει σε συγκεκριμενο χρονικο διαστημα, δεν μπορεις και απ' οσο καταλαβαινω ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να το κανεις νωριτερα.
Απο την στιγμη που σε εμενα μου εβγαλε πρωτο διαθεσιμο εμβολιο 23 Ιουνιου, τοτε πηγα και περιμενω τις 3 εβδομαδες μου.
Τι κανω λαθος;

Γενικη ερωτηση για οποιον ξερει, γιατι δεν προλαβαινω με το εμβολιο.
Σχετικα με το rapid παω σε ενα διαγνωστικο κεντρο περνουν δειγμα και περιμενω να μου δωσουν ενα χαρτι; Το ιδιο γινεται και μετα δωρεαν που κανει ο ΕΟΔΥ, περνω καποιο χαρτι;
Στα δωρεαν του ΕΟΔΥ εχει καποιος εμπειρια απο το ποσο πανικος γινεται με τις αναμονες;
Να αλλαξουν τον τυπο του εμβολιου εννοει, απο αστρα ζενεκα πχ σε φαιζερ, οχι την ημερομηνια της δευτερης δοσης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.541
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom