Ταξίδια στην Ελλάδα και περιορισμοί covid.

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
παρ'ότι σε καμία άλλη χώρα δεν επιτρέπεται να ταξιδεύει κάποιος με το πιστοποιητικό πριν το πέρας των 14 ημερών από την ολοκλήρωση του εμβολιασμού.
οχι. Ιταλια ισχυει 14 μερες μετα την 1η δοση για ταξιδια στο εσωτερικο, γαμους, ντισκο, επισκεψεις σε οικους ευγηριας, συναυλιες, αγωνες κλπ κλπ.
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Γενικα το φαουλ ειναι οτι αλλαξανε την οδηγια αφου ο κοσμος ειχε αρχισει ηδη να κλεινει διακοπες και μαλιστα με περιθοριο 4-5 μερες απο την ανακοινωση μεχρι την εφαρμογη με αποτελεσμα να ψαχνονται τελευταια στιγμη οσοι εχουν κλεισει για αρχες ιουλη.
Αυτο θα ηταν οκ αν ειχε μεσολαβησει καποια δραματικη εξελιξη αλλα και την κατασταση με τα σελφ τεστ την ξερανε (στους χωρους εργασιας και τα σχολεια εφαρμοζεται μηνες τωρα) και το οτι θα ανεβουν καπως τα κρουσματα το ξερανε (το λεγανε απο μονοι τους απο αρχες μαιου οτι αφου θα ανοιξουν οι δραστηριοτητες μια σχετικη αυξηση θα τη δουμε). Κοινως ολα ηταν εντελως προβλεψιμα και το οτι αλλαζουν τελευταια στιγμη τους κανονες για αλλη μια φορα ειναι απλα ανοργανωσια και αδιαφορια.

Στα πρακτικα τωρα, ρωτησε καποιος για ουρες κλπ στις κινητες μοναδες του εοδυ. Πριν μια βδομαδα που εκανα ραπιντ στο συνταγμα δεν ειχε καθολου ουρα, πηγα απογεμα και ηταν ενας ανθρωπος μπροστα μου μονο. Το ιδιο βραδυ πηρα το αποτελεσμα στο κινητο και το επομενο πρωι ηταν καταχωρημενο στο συστημα ωστε να το εκτυπωσω αν ηθελα. Φανταζομαι τωρα θα αυξηθει λιγο ο κοσμος και ισως να υπαρχει μια ψιλοουρα αλλα τη δουλεια σου θα την κανεις
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.026
Likes
41.016
Όλα τα τεστ γίνονται από συνεργεία του ΕΟΔΥ. Το (αρνητικό) sms συνήθως έρχεται το βράδυ της ημέρας που έγινε το τεστ, αλλά μπορεί να έρθει και 30 ώρες μετά.Το (αρνητικό) αποτέλεσμα συνήθως καταχωρείται ηλεκτρονικά λίγες ώρες μετά τη διενέργειά του. Από τη στιγμή που έχει καταχωρηθεί, μπορείς να εκτυπώσεις τη σχετική βεβαίωση.

Ισχύει ότι έγραψα παραπάνω, θα σου έρθει ώρες μετά το sms, αν είναι αρνητικό. Αν είναι θετικό, την επόμενη ώρα της διενέργειας του τεστ θα σε καλέσει ο ΕΟΔΥ. Το αποτέλεσμα καταχωρείται και ηλεκτρονικά καποιες ώρες μετά και εκδίδεις βεβαίωση. Υπάρχουν δωρεάν τεστ με ραντεβού, και δωρεάν τεστ που απλά πας και περιμένεις τη σειρά σου.
Αραγε προλαβαινει ο ΕΟΔΥΥ να το καταχωρισει στην πλατφορμα του Ευρωπαικου πιστοποιητικου ωστε να πεταξει καποιος και εξωτερικο?
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Διαβάζω σχόλια και πραγματικά απορώ για το αν κάποιοι πήραν χαμπάρι τι συνέβη ενάμισο χρόνο τώρα.
Η ρητορική κάποιων "Οι περιορισμοί για τους ανεμβολίαστους πλήττουν τους επιχειρηματίες του τουρισμού και της εστίασης" είναι απολύτως κοντόφθαλμη και καταστροφικη. Αν δεν υπάρξει πίεση για μαζικό και άμεσο εμβολιασμό του πληθυσμού ΜΕ ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ, ώστε το γρηγορότερο δυνατό να επιτευχθεί τοίχος ανοσίας τουλάχιστον στο 70-75%, ενδεχομέμως ακόμα και τον Αύγουστο θα πάμε σε 3ο lock down, λόγω της μετάλλαξης Δ. Και τότε οι επιχειρηματίες δεν θα μιλάνε για μείωση πελατών, αλλά για οριστικό κλείσιμο των επιχειρήσεών τους. Τα μαντάτα από την Πορτογαλία δεν έφτασαν ακόμα στα αυτιά καποιων;

Προφανώς κάποιοι βάζουν τις καλοκαιρινές τους διακοπούλες πιο πάνω απο την πλήρη κατάρρευση της οικονομίας της χώρας. Ας κάνω εγώ τώρα τις βουτιές μου και έχει ο θεός...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Το πρωινό ρεπορτάζ πάντως αναφέρει ότι ζήτησαν την υπεύθυνη δήλωση υγείας στο πλοίο, ούτε που την κοίταξαν φυσικά και απλά ρώτησαν αν έχουμε εμβολιαστεί. Αυτά.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Όλα τα τεστ γίνονται από συνεργεία του ΕΟΔΥ. Το (αρνητικό) sms συνήθως έρχεται το βράδυ της ημέρας που έγινε το τεστ, αλλά μπορεί να έρθει και 30 ώρες μετά.Το (αρνητικό) αποτέλεσμα συνήθως καταχωρείται ηλεκτρονικά λίγες ώρες μετά τη διενέργειά του. Από τη στιγμή που έχει καταχωρηθεί, μπορείς να εκτυπώσεις τη σχετική βεβαίωση.

Ισχύει ότι έγραψα παραπάνω, θα σου έρθει ώρες μετά το sms, αν είναι αρνητικό. Αν είναι θετικό, την επόμενη ώρα της διενέργειας του τεστ θα σε καλέσει ο ΕΟΔΥ. Το αποτέλεσμα καταχωρείται και ηλεκτρονικά καποιες ώρες μετά και εκδίδεις βεβαίωση. Υπάρχουν δωρεάν τεστ με ραντεβού, και δωρεάν τεστ που απλά πας και περιμένεις τη σειρά σου.
Αν οντως καταχωρειτε μετα απο λιγες ωρες το αποτελεσμα δε θα υπαρχει θεμα..επισης μια "χαζη" απορια..εστω οτι πεταω 7 τ απογευμα παρασκευης για Χανια πχ..το τεστ πρεπει να παω να το κανω ως τις 7 τ απογευμα της τεταρτης..αν μου περασουν εμενα το αρνητικο αποτελεσμα πρωι πεμπτης πχ δε θα χω θεμα σωστα;
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Επειδή δεν υπάρχει δε ξέρω, υπάρχει δε Googleάρω, η κοινή υπουργική απόφαση που δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ στις 2 Ιουλίου 2021!
https://www.skai.gr/sites/default/files/attachments/2021-07/ΦΕΚ ΜΕΤΡΑ.pdf

Στη σελίδα 36 οι ισχύοντες κανόνες για τα πλοία, στη σελίδα 38 για τα αεροπλάνα.
 

inspiring

Member
Μηνύματα
93
Likes
140
Ξερουμε αν τα δωρεαν ραπιντ τεστ που γινονται στο δημο κανουν για τα ταξιδια?εχει δηλωθει καπου επισημα και υπευθυνα??αν και πιστευω και δεκτα να γινονται σε λιγο καιρο θα το κανουν αναγκαστικα επι πληρωμης.....
Την ιδια απορια ειχα κι εγω και σημερα που ρωτησα μου ειπαν οτι το χαρτι που θελουν το παιρνεις μονο απο μικροβιολογικο εργαστηριο οπου σκας και τα 20 ευρω....ουτε νοσοκομειο ουτε κλιμακια του ΕΟΔΥ
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Την ιδια απορια ειχα κι εγω και σημερα που ρωτησα μου ειπαν οτι το χαρτι που θελουν το παιρνεις μονο απο μικροβιολογικο εργαστηριο οπου σκας και τα 20 ευρω....ουτε νοσοκομειο ουτε κλιμακια του ΕΟΔΥ
Αυτο εαν ισχυει ειναι ΣΚΑΝΔΑΛΟ τεραστιων διαστασεων. Ειτε θελουν rapid ειτε δεν ξερουν τι θελουν.
Με βαση την λογικη οχι δεν μπορει να ισχυει κατι τετοιο. Οπου και να εχω ψαξει χθες και σημερα δεν προκυπτει απο πουθενα αυτο.
Με βαση την γνωση οτι ζω Ελλαδα τοσα χρονια ναι χαλαρα μονο σε τριτοκοσμικες χωρες οι αρχες εχουν τοση αδιαφορια για τους πολιτες και το μονο που νοιαζει ειναι η μιζα του μικροβιολογικου εργαστηριου, ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.026
Likes
41.016
Σε ολες τις ευρωπαικες χωρες γινεται αυτο αλλα και μη ευρωπαικες. Συγκεκριμενα στο ΗΒ δεν αφησαν να πεταξουν οσοι ειχαν στα χερια τους βεβαιωση απο ραπιντ που εγινε σε δημοσιο νοσοκομειο και τους γυρισαν πισω.
Εχει και ενα οριο η καχυποψια για τη χωρα που ζουμε (απιστευτο οτι το λεω εγω αυτο)
Εμβολιαστειτε, ειναι δωρεαν.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Σε ολες τις ευρωπαικες χωρες γινεται αυτο αλλα και μη ευρωπαικες. Συγκεκριμενα στο ΗΒ δεν αφησαν να πεταξουν οσοι ειχαν στα χερια τους βεβαιωση απο ραπιντ που εγινε σε δημοσιο νοσοκομειο και τους γυρισαν πισω.
Εχει και ενα οριο η καχυποψια για τη χωρα που ζουμε (απιστευτο οτι το λεω εγω αυτο)
Εμβολιαστειτε, ειναι δωρεαν.
Προσπαθησε, σε παρακαλω, να κατανοησεις οτι ειμαστε σε διαδικασια εμβολιασμου. Πως να στο πω για να το καταλαβεις; Δεν ειχαμε ολοι την τυχη να ειμαστε νοσοκομιακοι, δασκαλοι, αστυνομικοι που πηραν προτεραιοτητα. Καποιοι απλα περιμεναμε την ηλικια, δεν το λεω με κακια οτι εισαι μεγαλη, μην με παρεξηγησεις :)
Θελει καποιες εβδομαδες για να γινει αυτο, δεν πας σημερα και το κανεις.
Ειναι καπως κουραστικο οσοι βολευτηκαν και εκαναν το εμβολιο να φερονται στους αλλους σαν να ειναι ψεκασμενοι αρνητες.

Τι λογικη εχει οτι το rapid ειναι εγκυρο μονο απο ιδιωτικο εργαστηριο και οχι απο το δημοσιο; Τοτε στο δημοσιο τι κανουν, δεν ειναι rapid τεστ εκει;
Που το βλεπεις εσυ γραμενο αυτο στο φεκ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.418
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom