Ταξίδια στην Ελλάδα και περιορισμοί covid.

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Έχεις κάποιο λινκ γι'αυτό το κείμενο;
Φαίνονται ενεργά τα links μέσα στο κείμενο στο "ιστοσελιδα του υπουργείου ναυτιλίας" που αν το πατήσεις σε βγάζει ακριβώς στην τοποθεσία που σου παρέθεσε και ο φίλος Viaggi που τον ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Αρχικά την είδηση την άκουσα επίσημα απο τα χείλη του αρμόδιου υφυπουργού και μετά το διασταύρωσα και απο την επίσημη σελίδα του υπουργείου ναυτιλίας και νησιωτικής πολιτικής.
Σε τέτοιους είδους πληροφορίες είμαι διπλά προσεκτική και να είσαι σίγουρος πως προσωπικά δεν δημοσιεύω ποτέ πληροφορίες που απλώς άκουσα χωρίς να τις έχω διασταυρώσει πρώτα από επίσημες πηγές.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Μια βοήθεια γιατί έχω μπερδευτει παιδιά.Ενω για το πλοίο διάβασα ότι το self test καλύπτει μόνο τους κάτω των 18 ετών,οι υπόλοιποι χρειάζεται να έχουν είτε πιστοποιητικό εμβολιασμού είτε αρνητικό rapid test,για το αεροπορικό ταξίδι, μπορούν όλοι ανήλικοι και ενήλικες να πετάξουν εντός Ελλάδος με self test; Μου φαίνεται περίεργο να δέχονται μόνο self test για ενήλικες οι αεροπορικές ενώ τα πλοία όχι...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Μια βοήθεια γιατί έχω μπερδευτει παιδιά.Ενω για το πλοίο διάβασα ότι το self test καλύπτει μόνο τους κάτω των 18 ετών,οι υπόλοιποι χρειάζεται να έχουν είτε πιστοποιητικό εμβολιασμού είτε αρνητικό rapid test,για το αεροπορικό ταξίδι, μπορούν όλοι ανήλικοι και ενήλικες να πετάξουν εντός Ελλάδος με self test; Μου φαίνεται περίεργο να δέχονται μόνο self test για ενήλικες οι αεροπορικές ενώ τα πλοία όχι...
Δεν δέχονται πλέον self test ούτε οι αεροπορικές. Μεταφέρω το μήνυμά σου στο σχετικό θέμα για να ενημερωθείς πλήρως.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Δεν δέχονται πλέον self test ούτε οι αεροπορικές. Μεταφέρω το μήνυμά σου στο σχετικό θέμα για να ενημερωθείς πλήρως.
Η sky express έχει ακόμα και σήμερα αναρτημένη ακόμα την οδηγία από το Μάιο που έλεγε για σελφ τεστ κι αυτό για νησιά για αυτό μπερδεύτηκα.Μου δημιουργήθηκε άγχος τώρα κατά πόσο σοβαρή μπορεί να είναι μια εταιρεία με τέτοιο σοβαρό λάθος...
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Η sky express έχει ακόμα και σήμερα αναρτημένη ακόμα την οδηγία από το Μάιο που έλεγε για σελφ τεστ κι αυτό για νησιά για αυτό μπερδεύτηκα.Μου δημιουργήθηκε άγχος τώρα κατά πόσο σοβαρή μπορεί να είναι μια εταιρεία με τέτοιο σοβαρό λάθος...
Οσο σοβαρη ειναι και η ετζιαν που ουτε που το κοιταξαν το σελφ τεστ πριν μια βδομαδα σε πτηση εσωτερικου!!τα ιδια εκανε και η σκυ!δε ξερω τωρα επειδη ζητανε ραπιντ αν θα τα κοιτανε αλλα τα σελφ τεστ κανανε λες και δεν ηταν προυποθεση εισοδου στο αεροπλανο!!
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Σημερα ισχυουν τα παλια μετρα, απο αυριο ισχυουν τα νεα μετρα με τα pcr και τα rabbit :)
Καλως σημερα δεν ζητανε τα τεστ και σε αφηνουν να ταξιδεψεις με το self test.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Σημερα ισχυουν τα παλια μετρα, απο αυριο ισχυουν τα νεα μετρα με τα pcr και τα rabbit :)
Καλως σημερα δεν ζητανε τα τεστ και σε αφηνουν να ταξιδεψεις με το self test.
Α ησύχασα τώρα καλώς λοιπόν έχουν ακόμα αναρτημένα τα παλιά.Δεν είναι κουκουρούκου η εταιρεία.
 

Anemos-T

Member
Μηνύματα
41
Likes
301
View attachment 358421

Ταδε εφη χθες για το θεμα των τεστ για τα νησια η Α. Πελωνη.. Ή θα δεχονται κανονικα το χαρτι απο τις κινητες μοναδες η μας κοροιδευει μες στα μουτρα μας..
Εγω βεβαια νομιζω οτι θα το δεχονται γιατι εχω την υποψια οτι και σε εργαστηριο να το κανεις δε σου δινει το εργαστηριο χαρτι αλλα το ανεβαζει στο σαιτ της κυβερνησης απ οπου και το εκδιδεις στη μορφη που ανεβασα παραπανω..
Δε βαζω ομως και το χερι μου στη φωτια, η ιστορια θα δειξει
Οπως και να χει εγω προσωπικα κουνησα το εμβολιο μου απο τους 3 μηνες στους 2, ηθελα η ερμη την μεγιστη αποτελεσματικοτητα αλλα θα αρκεστω σε οση δινει τελικα το 2μηνο, νεα ειμαι, ελπιζω οτι δε θα πεθανω αν κολλησω το σεπτεμβρη :rolleyes:
Αυτά προφανώς για Έλληνες πολίτες, με ΑΜΚΑ και κωδικούς taxis. Οι ξένοι που θέλουν να κάνουν rapid test πρέπει να πάνε υποχρεωτικά σε μικροβιολογικό κέντρο και να πληρώσουν; Όποιος ξέρει, ας επιβεβαιώσει.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
για πλοια απο αυριο ο μεβολιασμενος θελει μονο πιστοποιητικο ετσι; οι 14 μερες μετα τη β' δοση που ισχυουν στις αεροπορικες μονο; στα καραβια εισαι οκ με 12 μερες μονο;
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
για πλοια απο αυριο ο μεβολιασμενος θελει μονο πιστοποιητικο ετσι; οι 14 μερες μετα τη β' δοση που ισχυουν στις αεροπορικες μονο; στα καραβια εισαι οκ με 12 μερες μονο;
Δεν κατάλαβα το ερώτημα σου.Απο αύριο είτε αεροπορικώς είτε με πλοίο ή έχεις πιστοποιητικό εμβολιασμου με τελευταία δόση πριν από 14 μέρες ή ραπιντ ή μοριακό.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
εκει μπερδευτηκα... το πιστ. εμβολιασμου βγαινει την κατευθειαν... αν εχουν περασει απο τη β δοση 12 μερες και οχι 14 ... θελει και ραπιντ? για καραβι εννοω... Ρωταω γιατι γραφει μονο πιστοποιητικο εμβολιασμου... δεν αναφερει πουθενα για 14μερες... Μετακινήσεις με πλοία από τη Δευτέρα 05/07/21
 
Last edited:

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
εκει μπερδευτηκα... το πιστ. εμβολιασμου βγαινει την κατευθειαν... αν εχουν περασει απο τη β δοση 12 μερες και οχι 14 ... θελει και ραπιντ? για καραβι εννοω... Ρωταω γιατι γραφει μονο πιστοποιητικο εμβολιασμου... δεν αναφερει πουθενα για 14μερες... Μετακινήσεις με πλοία από τη Δευτέρα 05/07/21
Έχει απαντηθεί πιο πάνω αυτό, διευκρίνισαν ότι απαιτούνται 14μ. Τώρα ποιος θα το κοιτάξει αυτό, δηλ αν είναι 12 ή 14μ ενώ επιβιβάζεται σε καράβι μη ρωτάς..
Καλού καλού εγώ θα έκανα βέβαια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom