Ταξίδια στην Ελλάδα και περιορισμοί covid.

dammys

Member
Μηνύματα
379
Likes
696
Συμφωνώ απόλυτα! Αφού είναι τόσο δύσκολο να κάνουν ένα ράπιντ (γίνονται δωρεάν καθημερινά σε τόσα σημεία) ας μη ταξιδέψουν.
Καλύτερα για εμάς! Διακοπές με ηρεμία, ποιότητα και ασφάλεια!
Δωρεάν δεν υπάρχει...δεν δίνουν χαρτί με το αποτέλεσμα οπότε άδικος κόπος...πρέπει να πληρώσεις σε ιδιώτη...Να γιατί γκρινιάζουμε (εγώ είμαι εμβολιασμένος)
 

zagreli

Member
Μηνύματα
32
Likes
58
Δωρεάν δεν υπάρχει...δεν δίνουν χαρτί με το αποτέλεσμα οπότε άδικος κόπος...πρέπει να πληρώσεις σε ιδιώτη...Να γιατί γκρινιάζουμε (εγώ είμαι εμβολιασμένος)
Έχει απαντηθεί και παραπάνω, ας επιβεβαιώσει κάποιος ότι είναι δωρεάν. Έχω την εντύπωση πως είναι.
Μπορείτε να λάβετε βεβαίωση αρνητικού αποτελέσματος σε διαγνωστικό ελέγχο κορωνοϊού COVID-19. Η βεβαίωση μπορεί να εκδοθεί για διαγνωστικούς ελέγχους (PCR ή Rapid Test) που κάνατε μέχρι και ένα μήνα πριν.

Θα χρειαστείτε:

τους προσωπικούς σας κωδικούς πρόσβασης στο Taxisnet
τον ΑΜΚΑ σας
Απαραίτητη προϋπόθεση για την έκδοση είναι η καταχώρηση του αποτελέσματος σας στο Μητρώο ασθενών COVID-19 της ΗΔΙΚΑ ΑΕ από το εργαστήριο το οποίο διενήργησε τον έλεγχο.
https://www.gov.gr/ipiresies/ugeia-...ikou-diagnostikou-elegkhou-koronoiou-covid-19
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Για τα δωρεαν ραπιντ τεστ που κανουν οι κινητες μοναδες του εοδυ μπορεις να εκδωσεις βεβαιωση με το αποτελεσμα απο το λινκ που εβαλε ο/η φιλος/φιλη απο πανω.
Επιβεβαιωμενο, το εχω κανει.
Πιθανοτατα βεβαια απο κει που δεν ειχε κοσμο και ξεμπερδευες σε 5 λεπτα τωρα να εχει ουρα και να ταλαιπωρηθεις λιγο αλλα οποιος δε θελει να σκασει το 20ρικο εχει αυτη την επιλογη (τουλαχιστον οσοι μενουν σε περιοχες που πανε οι κινητες μοναδες)
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Τι εννοεις "να το αλλαξουν"; Απο την στιγμη που κανεις την πρωτη δοση η επομενη βγαινει σε συγκεκριμενο χρονικο διαστημα, δεν μπορεις και απ' οσο καταλαβαινω ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να το κανεις νωριτερα.
Απο την στιγμη που σε εμενα μου εβγαλε πρωτο διαθεσιμο εμβολιο 23 Ιουνιου, τοτε πηγα και περιμενω τις 3 εβδομαδες μου.
Τι κανω λαθος;

Γενικη ερωτηση για οποιον ξερει, γιατι δεν προλαβαινω με το εμβολιο.
Σχετικα με το rapid παω σε ενα διαγνωστικο κεντρο περνουν δειγμα και περιμενω να μου δωσουν ενα χαρτι; Το ιδιο γινεται και μετα δωρεαν που κανει ο ΕΟΔΥ, περνω καποιο χαρτι;
Στα δωρεαν του ΕΟΔΥ εχει καποιος εμπειρια απο το ποσο πανικος γινεται με τις αναμονες;
APO TON ΕΟΔΥ συνηθως στελνουν μυνημα στο κινητο..
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Μήπως μπορείς να μας πεις λίγα παραπάνω για αυτές τις περιπτώσεις των εμβολιασμένων που είναι θετικοί τόσο καιρό; Έχουν συμπτώματα; Όταν λες πως είναι εμβολιασμένοι και μάλιστα ήρθαν και με αρνητικό τεστ, αλλά τελικά είναι θετικοί, πόσο καιρό παραμένουν θετικοί;

Παρόλο που και εμβολιάστηκαν και είχαν αρνητικό τεστ όταν ήρθαν, τώρα που δεν μπορούν να φύγουν, γιατί τελικά είναι θετικοί, ποιός καλύπτει τα εξόδα τους; Οι ίδιοι;
ναι ηλθαν εμβολιασμενοι ο ενας 4 μερες μετα τη 2 δοση και κυκλοφορουσε χωρις μασκα, οι αλλοι εμβολιασμενοι κανονικα... μπηκαν στην ελλαδα με αρνητικο μοριακο???για τη επιστροφη η χωρα τους ζητα μοριακο οπου βγηκα θετικοι. ο ρωσος μαλιστα ειχε νοσησει κιολας ηλθε σε εμας με πυρετο και κακουχια καναμε μοριακο και βγηκε θετικος...και ακομη βγαινει....
απο σημερα εχουμε και τους ισραηλινους που βγαινουν θετικοι και αυτοι......................
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Για τα δωρεαν ραπιντ τεστ που κανουν οι κινητες μοναδες του εοδυ μπορεις να εκδωσεις βεβαιωση με το αποτελεσμα απο το λινκ που εβαλε ο/η φιλος/φιλη απο πανω.
Επιβεβαιωμενο, το εχω κανει.
Πιθανοτατα βεβαια απο κει που δεν ειχε κοσμο και ξεμπερδευες σε 5 λεπτα τωρα να εχει ουρα και να ταλαιπωρηθεις λιγο αλλα οποιος δε θελει να σκασει το 20ρικο εχει αυτη την επιλογη (τουλαχιστον οσοι μενουν σε περιοχες που πανε οι κινητες μοναδες)
για να μπορεσεις να το κανεις πρεπει η μοναδα που εκτελει τα τεστ να τα εχει καταχωρησει στο συστημα ................
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
ναι ηλθαν εμβολιασμενοι ο ενας 4 μερες μετα τη 2 δοση και κυκλοφορουσε χωρις μασκα, οι αλλοι εμβολιασμενοι κανονικα... μπηκαν στην ελλαδα με αρνητικο μοριακο???για τη επιστροφη η χωρα τους ζητα μοριακο οπου βγηκα θετικοι. ο ρωσος μαλιστα ειχε νοσησει κιολας ηλθε σε εμας με πυρετο και κακουχια καναμε μοριακο και βγηκε θετικος...και ακομη βγαινει....
απο σημερα εχουμε και τους ισραηλινους που βγαινουν θετικοι και αυτοι......................
Τον Αυγουστο το παραθυρο των ταξιδιων κλεινει. Τρεχουμε.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Μια βοήθεια γιατί έχω μπερδευτει παιδιά.Ενω για το πλοίο διάβασα ότι το self test καλύπτει μόνο τους κάτω των 18 ετών,οι υπόλοιποι χρειάζεται να έχουν είτε πιστοποιητικό εμβολιασμού είτε αρνητικό rapid test,για το αεροπορικό ταξίδι, μπορούν όλοι ανήλικοι και ενήλικες να πετάξουν εντός Ελλάδος με self test; Μου φαίνεται περίεργο να δέχονται μόνο self test για ενήλικες οι αεροπορικές ενώ τα πλοία όχι...
απο σημερα δεν καλυπτουν τα σελφ τεστ την εισοδο στο πλοιο...
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
για να μπορεσεις να το κανεις πρεπει η μοναδα που εκτελει τα τεστ να τα εχει καταχωρησει στο συστημα ................
Το δικο μου που το εκανα στο συνταγμα ηταν καταχωρημενο το επομενο πρωι, ισως και το ιδιο βραδυ να ειχε μπει αλλα δεν κοιταξα..
Απο αλλες μοναδες δεν γνωριζω
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Το δικο μου που το εκανα στο συνταγμα ηταν καταχωρημενο το επομενο πρωι, ισως και το ιδιο βραδυ να ειχε μπει αλλα δεν κοιταξα..
Απο αλλες μοναδες δεν γνωριζω
η καταχωρηση πραγματικα απαιτει χρονο και αν κανουν 600 τεστ την ημερα θα πρεπει να υπαρχει ενα τιμ μονο για τη καταχωρηση...αλλα υποχρεωτικα το καταχωρουν ολα τα εργαστηρια με καποια καθυστερηση οχι ομως πανω απο μια μερα..
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
η καταχωρηση πραγματικα απαιτει χρονο και αν κανουν 600 τεστ την ημερα θα πρεπει να υπαρχει ενα τιμ μονο για τη καταχωρηση...αλλα υποχρεωτικα το καταχωρουν ολα τα εργαστηρια με καποια καθυστερηση
Παντως στο μετρο της Αθηνας πεφτει αρκετη διαφημιση για τα δωρεαν τεστ που γινονται στο Συνταγμα(πιο συχνες ανακοινωσεις απ οτι τις περασμενες μερες)..οποτε μηπως τα δεχονται κ αυτα who knows...Live update μολις τωρα η ουρα στο χωρο οπου γινονται τα τεστ στο συνταγμα ειναι ηδη τεραστια(φτανει ως την εξοδο για βασ.αμαλιας)και εχει και τηλ.συνεργειο..απ οτο φαινετε θα τα δεχονται κανονικα,τωρα αν θα τα περνανε τα αποτελεσματα στην ωρα τους δε ξερω....
 
Last edited:

dammys

Member
Μηνύματα
379
Likes
696
Από Κρήτη για Πειραιά δε χρειάζεται rapid ή μοριακό τεστ αλλά ΜΟΝΟ self test (ΤΡΑΓΙΚΟ!!!) ενώ από Πειραιά σε Κρήτη κανονικά ΜΟΡΙΑΚΟ ή Rapid ...

(Εγώ είμαι εμβολιασμένος φουλ)

Ρώτησα 3 πρακτορεία ταξιδίων !!! ΙΣΧΥΕΙ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom