Γερμανία Ταξίδι Γερμανία και περιορισμοί covid

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Καλησπέρα! Να ξέρεις ότι όσοι ταξιδεύουν στη Γερμανία από Ελλάδα (με μια επιφύλαξη για τους Γερμανούς πολίτες) προς το παρόν υποβάλλονται σε 14ήμερη καραντίνα, γιατί η Ελλάδα θεωρείται επικίνδυνη περιοχή. Η λίστα με την κατάταξη των χωρών βάσει επικινδυνότητας ανανεώνεται κάθε Παρασκευή και τα νέα δεδομένα ισχύουν από Σάββατο. RKI - Coronavirus SARS-CoV-2 - Informationen zur Ausweisung internationaler Risikogebiete durch das Auswärtige Amt, BMG und BMI

Έχω κι εγώ κλεισμένο ταξίδι στη Γερμανία για 24-27 Ιουνίου και περιμένω να δω αν θα αλλάξει κάτι.
 

The Vinegars

Member
Μηνύματα
77
Likes
38
Ωωωωω... Δεν το ήξερα! Δηλαδή, καλά που δεν έχω κλείσει ακόμα ξενοδοχείο.
Μάλιστα... Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Η επιδημιολογική κατάσταση της χώρας μας βελτιώθηκε σε έναν βαθμό, ωστόσο για μετάβαση στη Γερμανία από τις περισσότερες περιοχές της Ελλάδας απαιτείται ακόμα καραντίνα.
RKI - Coronavirus SARS-CoV-2 - Informationen zur Ausweisung internationaler Risikogebiete durch das Auswärtige Amt, BMG und BMI

Μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις την πτήση προς Γερμανία για να μετακινηθείς αμέσως στην Αυστρία, η οποία δεν επιβάλλει καραντίνα σε όσους φτάνουν από τη χώρα μας.
 

The Vinegars

Member
Μηνύματα
77
Likes
38
Η επιδημιολογική κατάσταση της χώρας μας βελτιώθηκε σε έναν βαθμό, ωστόσο για μετάβαση στη Γερμανία από τις περισσότερες περιοχές της Ελλάδας απαιτείται ακόμα καραντίνα.
RKI - Coronavirus SARS-CoV-2 - Informationen zur Ausweisung internationaler Risikogebiete durch das Auswärtige Amt, BMG und BMI

Μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις την πτήση προς Γερμανία για να μετακινηθείς αμέσως στην Αυστρία, η οποία δεν επιβάλλει καραντίνα σε όσους φτάνουν από τη χώρα μας.
Α, ναι; Πολύ καλή ιδέα - μιας και δεν έχω πάει ακόμα στην Αυστρία - ενώ στην Γερμανία έχω βρεθεί δυο φορές ως τώρα.
Και πάλι σε ευχαριστώ για την (νέα) πρότασή σου!!! :)
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Καλησπέρα! Να ξέρεις ότι όσοι ταξιδεύουν στη Γερμανία από Ελλάδα (με μια επιφύλαξη για τους Γερμανούς πολίτες) προς το παρόν υποβάλλονται σε 14ήμερη καραντίνα, γιατί η Ελλάδα θεωρείται επικίνδυνη περιοχή. Η λίστα με την κατάταξη των χωρών βάσει επικινδυνότητας ανανεώνεται κάθε Παρασκευή και τα νέα δεδομένα ισχύουν από Σάββατο. RKI - Coronavirus SARS-CoV-2 - Informationen zur Ausweisung internationaler Risikogebiete durch das Auswärtige Amt, BMG und BMI

Έχω κι εγώ κλεισμένο ταξίδι στη Γερμανία για 24-27 Ιουνίου και περιμένω να δω αν θα αλλάξει κάτι.
Το άρθρο δεν είναι και τόσο σαφές όσον αφορά αυτούς που έχουν το "ψηφιακό"πιστοποιητικό...
εγώ τουλάχιστον δεν μπόρεσα να καταλάβω αν ο κάτοχος του πιστοποιητικού απαλάσσεται απο την καραντίνα,΄σε μετάφραση στα ελληνικά γιατί γερμανικά δεν ξέρω ,εσείς το καταλάβατε?
καλύτερα ένα τηλ στην πρεσβεία-προξενείο για σιγουριά,μ ενδιαφέρει κι εμένα η πληροφορία και μου κάνει εντύπωση γιατί η γερμανία ήταν η πρώτη νομιζω που είδε θετικά και συμφώνησε για το πράσινο πιστοποιητικό ...τι άλλαξε?
βέβαια αυτοί έχουν και το θέμα με τα ...επί μέρους πως τα λένε κρατίδια που το καθένα έχει και διαφορετικές "πολιτικές"και πρέπει να ψαχνόμαστε
μην απογοητεύεστε προκαταβολικα
 
Last edited:

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Σωστά. Για το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό που εκδίδουμε ήδη και στις δύο χώρες δεν γράφουν πολλά. Νομίζω ότι το πιστοποιητικό έχει την έννοια ότι είναι ένα ευχερέστερο αποδεικτικό, με το οποίο το αρνητικό τεστ, ο εμβολιασμός ή η ανάρρωση αναγνωρίζονται από τα κράτη που συμμετέχουν. Έως την 1η Ιουλίου που -αν έχω καταλάβει καλά- θα εναρμονιστούν οι πολιτικές εισόδου στα κράτη μέλη, κάθε κράτος ασκεί την εθνική του πολιτική ως προς τις προϋποθέσεις εισόδου. Το πιστοποιητικό διευκολύνει απλά ως προς την απόδειξη ότι το πρόσωπο υποβλήθηκε σε αρνητικό τεστ, εμβολιαστηκε ή έχει αναρρώσει, αφού το περιεχόμενό του "διαβάζεται" μέσω το barcode και από τα υπόλοιπα κράτη που το εκδίδουν. Δεν ξέρω αν το έχω καταλάβει σωστά. Αν όχι οποίος το έχει ψάξει περισσότερο ας μας καθοδηγήσει.

Στο πλαίσιο της εθνικής της πολιτικής η Γερμανία έχει κατατάξει το μεγαλύτερο μέρος της χώρας μας στις περιοχές βασικού κινδύνου, οι αφικνυόμενοι από τις οποίες υπόκεινται καταρχήν σε καραντίνα. Όμως διαβάζοντας ξανά τις συνήθεις ερωτήσεις του γερμανικού Υπουργείου Υγείας καταλήγω στο συμπέρασμα ότι με αρνητικό τεστ, πιστοποιητικό εμβολιασμού ή ανάρρωσης δεν υπόκειται το πρόσωπο σε καραντίνα αν αυτό έχει ήδη υποβληθεί ήδη πριν την άφιξη. Διαφορετικά το προσωπο υπόκειται σε καραντίνα, η οποία μπορεί να λήξει αν στο μεταξύ δηλωθεί αρνητικό τεστ ή πιστοποιητικό εμβολιασμού ή ανάρρωσης.

Από την ιστοσελίδα του γερμανικού Υπουργείου Υγείας:
FAQ Coronavirus Entry Regulations


Who is required to furnish proof?
All persons entering the Federal Republic of Germany by plane are required to present their carrier with a negative test result or proof of vaccination or recovery before departure. This obligation to furnish proof applies irrespective of whether or not you have spent time in a risk area. In addition, when entering the Federal Republic of Germany following a stay in a risk area outside of Germany, special obligations exist regarding proof and the obligation to quarantine .

When do I need to present proof?
Airline passengers (irrespective of whether or not they stayed in a risk area before entry) as well as travellers who stayed in a high-incidence area or area of variants of concern must, as a rule, already carry with them a negative test result on entry and, if demanded by the carrier, present the proof for the purpose of carriage. Airline passengers as well as travellers who stayed in a high-incidence area can also present proof of vaccination or recovery. Without proof, carriage is excluded.
If entering Germany following a stay in a risk area that is not classed as a high-incidence area or area of variants of concern, you must be able to provide a negative test result or proof of vaccination or recovery within 48 hours of entry.

Who needs to quarantine after entry?
If you have spent time in a risk area, you must make your way directly to your home – or other place of accommodation at your destination – upon arrival and remain isolated there for a period of ten days (home quarantine).

Who can get tested to be exempted from quarantine?
Following a stay in a simple risk area, home quarantine can be ended prematurely by submitting a negative test result via the Federal Republic’s travel portal at https://einreiseanmeldung.de. Quarantine can be ended after you have submitted your negative test result. If this proof is already submitted before entry, no quarantine is necessary.

Does the quarantine obligation also apply to people who have recovered from illness or who have been vaccinated?
Home quarantine can be ended prematurely by submitting proof of vaccination or of recovery via the Federal Republic’s travel portal at https://einreiseanmeldung.de. This applies to all persons entering Germany following a stay in a high-incidence area or simple risk area. Quarantine can be ended after you have submitted proof.

What is a simple risk area?
Risk areas that are not classed as high-incidence areas or areas of variants of concern are commonly referred to as “simple risk areas”.

Συνεπώς, με αρνητικό τεστ που έχει ήδη δηλωθεί πριν την άφιξη δεν υποβαλλόμαστε σε καραντίνα. Ωστόσο, υπάρχουν κάποιες ασάφειες. Π.χ. δεν αναφέρουν ρητά ότι το ίδιο ισχύει και με πιστοποιητικό εμβολιασμού που έχει ομοίως υποβληθεί πριν την άφιξη.
 
Last edited:

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Εναλλακτικός τρόπος:
Μπαίνουμε στο www.einreiseanmeldung.de και συμπληρώνουμε τα στοιχεία σαν να πρόκειται να ταξιδέψουμε τώρα. Για αφίξεις από Ελλάδα γράφει ότι:
1. Πρέπει να έχουμε υποβάλει αποδεικτικό αρνητικού τεστ, εμβολιασμού ή ανάρρωσης πριν την αναχώρηση αν ταξιδεύομε αεροπορικώς.
2. Επιβάλλεται καραντίνα, η οποία λήγει νωρίτερα αν υποβληθεί αποδεικτικό αρνητικού τεστ, εμβολιασμού ή ανάρρωσης. Δεν γράφει ότι αποκλείεται η καραντίνα όταν έχουμε ήδη προυποβάλει απόδειξη αρνητικού τεστ, πράγμα που γράφουν στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Υγείας και κυρίως δεν γράφουν ότι αποκλείεται η καραντίνα αν προυποβληθεί πιστοποιητικό εμβολιασμού ή ανάρρωσης, πράγμα το οποίο επίσης δεν αναφέρεται στην ιστοσελία του Υπουργείου Υγείας. Άρα αυτή η ασάφεια παραμένει.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Σύμφωνα με τη σημερινή ανανέωση της λίστας, η Ελλάδα δεν θεωρείται επικίνδυνη περιοχή για τη Γερμανία από την Κυριακή 20 Ιουνίου στις 00:00.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Τα παρακάτω δεδομένα αφορούν ταξίδι που έγινε κατά το διάστημα 1 έως 5 Ιουλίου 2021 στο κρατίδιο της Βάδης-Βυρτεμβέργης.

Άφιξη
Ταξιδέψαμε αεροπορικώς από το αεροδρόμιο της Αθήνας προς το αεροδρόμιο του Μπάντεν Μπάντεν/Καρλσρούης με την Ryanair. Ελεγχθήκαμε ως προς τα πιστοποιητικά εμβολιασμού/τεστ/ανάρρωσης στο αεροδρόμιο της Αθήνας. Στη Γερμανία δεν μας έγινε κανένας έλεγχος.
Η Ryanair κατά το ηλεκτρονικό check-in δίνει τη δυνατότητα ηλεκτρονικής υποβολής του πιστοποιητικού εμβολιασμού, αρνητικού τεστ ή νόσησης. Μπορείτε να επιλέξετε να τα υποβάλετε αργότερα. Πάντως δε νομίζω ότι είναι υποχρεωτική η ηλεκτρονική υποβολή, αφού κάποιος μπορεί να έχει κάνει τεστ και να να έχει πάρει το αποτέλεσμα μόνο σε έντυπη μορφή.

Μέτρα περιορισμού της διασποράς
Τα μέτρα ποικίλουν ανάλογα με το ομόσπονδο κρατίδιο και περαιτέρω μπορεί να διαφοροποιούνται εντός του κρατιδίου σε επίπεδο κοινότητας (community) ανάλογα με τον δείκτη θετικότητας.
Επισκεφθήκαμε το κρατίδιο της Βάδης-Βυρτεμβέργης και συγκεκριμένα τις πόλεις Στουτγκάρδη, Esslingen, Tübingen, Sigmaringen και Χαϊδελβέργη. Στις τοποθεσίες αυτές ίσχυαν τα εξής:
  • Η χρήση μάσκας σε εξωτερικούς χώρους δεν ήταν υποχρεωτική.
  • Στα μέσα μεταφοράς ήταν υποχρεωτική η χρήση ιατρικής (medical) μάσκας, δηλαδή χειρουργικής ή τύπου FFP2.
  • Στα εμπορικά καταστήματα δεν φαινόταν να γίνεται έλεγχος ως προς τον αριθμό των ατόμων που εισέρχονταν. Με άλλα λόγια γινόταν χαμός από τον κόσμο. Ουρά έξω από την είσοδο είδαμε μόνο στο Louis Vuitton της Στουτγκάρδης.
  • Η εστίαση λειτουργούσε και σε εσωτερικούς χώρους με τη συμπλήρωση ενός εντύπου με τα στοιχεία επικοινωνίας.
Rapid test
Το rapid test στη Γερμανία είναι δωρεάν για τους πολίτες και κατά συνέπεια επί πληρωμή για τους τουρίστες. Στη Στουτγκάρδη βρίσκεις rapid test με 35€ στο αεροδρόμιο και σε κάποια σημεία στην πόλη. Συνταξιδιώτης που δεν είχε εμβολιαστεί πλήρως χρειαζόταν rapid τεστ για την είσοδο στη Γαλλία. Περνώντας έξω από ένα κιόσκι στο οποίο έκαναν δωρεάν ραπιντ τεστ στη Στουτγκάρδη, μας είπαν ότι μπορούν να μας κάνουν δωρεάν τεστ παρότι δεν είμαστε κάτοικοι. Το αποτέλεσμα δόθηκε σε έντυπη μορφή στα γερμανικά μετά από 15 λεπτά. Σε αντίθεση με ραπιντ τεστ που κάναμε δυο μέρες μετά στη Γαλλία, δεν λάβαμε μήνυμα για έκδοση του ευρωπαϊκού πιστοποιητικού βάσει του εν λόγω τεστ.

Αναχώρηση
Η αναχώρηση από τη Γερμανία έγινε με προορισμό τη Γαλλία μέσω του συνοριακού περάσματος του Kehl με αυτοκίνητο. Δεν μας έγινε κανένας έλεγχος ούτε ως προς τα πιστοποιητικά εμβολιασμού/αρνητικού τεστ/ανάρρωσης ούτε ως προς την συμπλήρωση της υπεύθυνης δήλωσης που είναι υποχρεωτική για την είσοδο στη Γαλλία.

Επισημαίνω ξανά ότι τα παραπάνω ίσχυαν κατά την περίοδο 1 έως 5 Ιουλίου 2021 και για τις τοποθεσίες που ανέφερα ειδικά και παραθέτω ακόμα μια φορά τις γενικές προϋποθέσεις εισόδου στη Γερμανία.

Γενικές προϋποθέσεις εισόδου
Οι προϋποθέσεις εισόδου στη Γερμανία διαμορφώνονται ανάλογα με τον χαρακτηρισμό της χώρας προέλευσης ως επικίνδυνης περιοχής ή μη από το Ινστιτούτο Robert Koch. Η λίστα με την ταξινόμηση των χωρών βάσει επικινδυνότητας ανανεώνεται κάθε Παρασκευή και δημοσιεύεται εδώ:
RKI - Coronavirus SARS-CoV-2 - Informationen zur Ausweisung internationaler Risikogebiete durch das Auswärtige Amt, BMG und BMI
Από την Κυριακή 20 Ιουνίου 2021 έως και σήμερα (τελευταία ενημέρωση: 10/07/2021) η Ελλάδα δεν θεωρείται επικίνδυνη περιοχή. Με βάση τον χαρακτηρισμό της Ελλάδας ως μη επικίνδυνης περιοχής για την είσοδο στη Γερμανία ισχύουν τα ακόλουθα:
1. Απαιτείται πιστοποιητικό πλήρους εμβολιασμού ή αρνητικού τεστ (rapid είτε μοριακού) ή ανάρρωσης.
2. Δεν επιβάλλεται καραντίνα κατά την άφιξη.
3. Δεν απαιτείται συμπλήρωση της ψηφιακής φόρμας εισόδου Digitale Einreiseanmeldung
 
Last edited:

sotos8

Member
Μηνύματα
15
Likes
15
αυτο που καταλαβαινω τωρα που η Ελλάδα είναι simple risk area ειναι οτι απαιτείται η συμπλήρωση της φόρμας εισόδου αλλα αν εισαι εμβολιασμένος δε μπαίνεις σε καραντίνα ,ετσι δεν είναι?
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
247
Likes
253
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Καλημέρα σας, έκλεισα εισιτήρια στις 15/7/21 από Θεσσαλονίκη για Βερολίνο για τις 26/07/21. Θέλω να ταξιδεψω για επαγγελματικούς λόγους. Δυστυχώς στις 16/7/21 ανακοινώθηκε ότι η Ελλάδα μπαίνει στην επικινδυνη περιοχη λόγω covid και χρειάζεται 10 μερες καραντίνα. Μετα απο πολύ ταλαιπωρία και ψαξιμο εμαθα απο την πρεσβεια ότι η καραντινα μπορει να τελέιωσει νωρίτερα με νεο αρνητικο τεστ όμως οχι πριν τις 5 μερες. Αρα 5 μερες καραντινα. Ειμαι εμβολιασμένη και δεν εχω προβλημα, όμως οι δυο συνταξιδιώτες μου όχι. Ζητησα απο την easyjet να μου δωσουν voucher. ομως μου είπαν δε γινεται γιατι η πτηση θα γινει. Γνωρίζει καποιος κατι? Τι μπορω να κάνω?
Ευχαριστω πολύ
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Καλημέρα σας, έκλεισα εισιτήρια στις 15/7/21 από Θεσσαλονίκη για Βερολίνο για τις 26/07/21. Θέλω να ταξιδεψω για επαγγελματικούς λόγους. Δυστυχώς στις 16/7/21 ανακοινώθηκε ότι η Ελλάδα μπαίνει στην επικινδυνη περιοχη λόγω covid και χρειάζεται 10 μερες καραντίνα. Μετα απο πολύ ταλαιπωρία και ψαξιμο εμαθα απο την πρεσβεια ότι η καραντινα μπορει να τελέιωσει νωρίτερα με νεο αρνητικο τεστ όμως οχι πριν τις 5 μερες. Αρα 5 μερες καραντινα. Ειμαι εμβολιασμένη και δεν εχω προβλημα, όμως οι δυο συνταξιδιώτες μου όχι. Ζητησα απο την easyjet να μου δωσουν voucher. ομως μου είπαν δε γινεται γιατι η πτηση θα γινει. Γνωρίζει καποιος κατι? Τι μπορω να κάνω?
Ευχαριστω πολύ
Μπορείς αν δεν κάνω λάθος να αλλάξεις τις πτήσεις χωρίς να πληρώσεις fee (μόνο τυχόν διαφορά ναύλου) για μελλοντική ημερομηνία. Αν δεν καταστεί δυνατό να ταξιδέψετε, βάλτε τις π.χ. για του χρόνου το καλοκαίρι, λογικά θα είναι καλύτερα τα πράγματα. Γίνεται online από το πεδίο διαχείρισης της κράτησης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom