Γερμανία Ταξίδι Γερμανία και περιορισμοί covid

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Λέτε να βάλουν και καραντίνα οσο δυσκολεύει η κατάσταση??
Δεκεμβριο παω κατα τις 12 του μηνα νομιζω.. Αν μου έλεγες που να βαλω τα λεφτα μου γιατι κανεις δεν ξερει πραγματικά θα ελεγα οτι ισως worst case scenario να ειναι το pcr ακομα και για εμβολιασμενους η να μην έχουν περάσει πάνω απο 6 μήνες απο τη δεύτερη δοση του εμβολίου.. Γενικη απαγορευση ταξιδιων η καραντινα θεωρω πως ειναι outsider..
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Πτηση σημερα απο Αθηνα για Βερολινο. Τυπικος ελεγχος στο Ελ. Βενιζελος για πιστοποιητικο. Στη γερμανια πολυ χαλαρα. Πολυ αραιος δειγματολειπτικος ελεγχος απο αστυνομια αλλα οχι για τον ιο. Για θεματα ιου δεν ελεγξαν τιποτα!! Περναγαν ολοι ετσι.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Πτηση σημερα απο Αθηνα για Βερολινο. Τυπικος ελεγχος στο Ελ. Βενιζελος για πιστοποιητικο. Στη γερμανια πολυ χαλαρα. Πολυ αραιος δειγματολειπτικος ελεγχος απο αστυνομια αλλα οχι για τον ιο. Για θεματα ιου δεν ελεγξαν τιποτα!! Περναγαν ολοι ετσι.
Για διαβατήριο και ταυτότητα ο δειγματοληπτικός έλεγχος;Νόμιζα ότι είχαν σταματήσει αυτοί οι έλεγχοι.
 
Last edited:

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Για διαβατήριο και ταυτότητα ο δειγματοληπτικός έλεγχος;Νόμιζα ότι είχαν σταματήσει αυτοί οι έλεγχοι.
Επειδη ετυχε να σταματησουν και εμενα, οι ερωτησεις που μου εκαναν ειναι αν εχω αγορασει τσιγαρα απο τη χωρα αναχωρησης (τα οποια και ζητησαν να δουν), με ρωτησαν απο που ταξιδεψα και ζητησαν και το διαβατηριο. Χρονος περιπου 2-3 λεπτα. Σταματαγαν περιπου 1/10 ατομα.

Επισης να ενημερωσω οτι απο τη Δευτερα 8/11 στο κρατιδιο της Σαξονιας, επιτρεπεται η εισοδος σε κλειστους χωρους εστιατοριων και καφε μονο για τους εμβολιασμενους. Στα εμπορικα καταστηματα συνεχιζουν και μπαινουν κανονικα ολοι εμβολιασμενοι και μη ανευ τεστ.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Επειδη ετυχε να σταματησουν και εμενα, οι ερωτησεις που μου εκαναν ειναι αν εχω αγορασει τσιγαρα απο τη χωρα αναχωρησης (τα οποια και ζητησαν να δουν), με ρωτησαν απο που ταξιδεψα και ζητησαν και το διαβατηριο. Χρονος περιπου 2-3 λεπτα. Σταματαγαν περιπου 1/10 ατομα.

Επισης να ενημερωσω οτι απο τη Δευτερα 8/11 στο κρατιδιο της Σαξονιας, επιτρεπεται η εισοδος σε κλειστους χωρους εστιατοριων και καφε μονο για τους εμβολιασμενους. Στα εμπορικα καταστηματα συνεχιζουν και μπαινουν κανονικα ολοι εμβολιασμενοι και μη ανευ τεστ.
Και αν δεν έχεις διαβατήριο;
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Οτι εγγραφο ταυτοποιησης εχει ο καθενας φανταζομαι. Αν εχεις ταυτοτητα δειχνεις αυτη. Τυπικος ελεγχος ηταν.
Μου είχε τύχει στην Ρουμάνια αν θυμάμαι καλα...Μάλιστα ήταν με πολιτικά και μου έδειξαν το σήμα τους! Αν λέμε το ιδιο...
 

nikos12

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλημερα....ψαχνω πληροφοριες για το Βερολινο, καποιος που μενει εκει ή εχει παει προσφατα μπορει να ενημερωσει..με τους ανεμβολιαστους τι ισχυει;πας και επιστρεφεις με μοριακο, για να κατσεις σε ενα μαγαζι για να κλεισεις ενα ξενοδοχειο χρειαζεται τεστ;καραντινα απο την στιγμη που φτανεις γερμανια υπαρχει;το μοριακο εκει ποσο κοστιζει;αυτα προς το παρον μου ερχονται να ρωτησω αν εχετε υποψιν κατι αλλο σημαντικο που πρεπει να γνωριζω σε περιπτωση που θελω να ταξιδεψω και σας ειναι ευκολο ενημερωστε..ευχαριστω προκαταβολικα
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Για πότε το σχεδιάζεις; Υποψιάζομαι πως ότι ισχύει τώρα θα αλλάξει σύντομα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Καλημερα....ψαχνω πληροφοριες για το Βερολινο, καποιος που μενει εκει ή εχει παει προσφατα μπορει να ενημερωσει..με τους ανεμβολιαστους τι ισχυει;πας και επιστρεφεις με μοριακο, για να κατσεις σε ενα μαγαζι για να κλεισεις ενα ξενοδοχειο χρειαζεται τεστ;καραντινα απο την στιγμη που φτανεις γερμανια υπαρχει;το μοριακο εκει ποσο κοστιζει;αυτα προς το παρον μου ερχονται να ρωτησω αν εχετε υποψιν κατι αλλο σημαντικο που πρεπει να γνωριζω σε περιπτωση που θελω να ταξιδεψω και σας ειναι ευκολο ενημερωστε..ευχαριστω προκαταβολικα
Κάποιες απαντήσεις υπάρχουν εδώ.

Γερμανία - Ταξίδι Γερμανία και περιορισμοί covid

Αλλά είναι με τα σημερινά δεδομένα.Μπορεί να αλλάξουν γρήγορα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom