ΗΠΑ Ταξίδι ΗΠΑ και περιορισμοί covid

Nicky N.

Member
Μηνύματα
8
Likes
8
Τέτοια λέει το κοπέλι και μετά εμείς προσπαθούμε να πείσουμε τον κόσμο εδώ μέσα ότι και το rapid μια χαρά κάνει και δε μας πιστεύουν:bleh:
Τέτοια λέει το κοπέλι και μετά εμείς προσπαθούμε να πείσουμε τον κόσμο εδώ μέσα ότι και το rapid μια χαρά κάνει και δε μας πιστεύουν:bleh:
Χαχα ναι!! και πάνω που πείστηκα να κάνω rapid! Αλλά τώρα πάει, το έκανα, το εκτύπωσα και αύριο τέτοια ώρα θα πετάω!!
 
Μηνύματα
134
Likes
208
Επόμενο Ταξίδι
everywhere!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα στην ομάδα!
Έχω προγραμματισμένο ταξίδι στην ΝΥ για την Παρασκευή 22/04. Έχω πιστοποιητικό εμβολιασμού (3 δόσεις) και θετικό test από την Τρίτη 12/04.
Ουσιαστικά θα χρειαστεί να προσκομίσω:
- θετικό test που πραγματοποιήθηκε τουλάχιστον 10 ημέρες πριν από την αναχώρηση (είμαι οριακά λέτε? Την Παρασκευή κλείνω 10 ημέρες από το θετικό test. Επίσης πρέπει να το ζητήσω στα αγγλικά?)
- επιστολή από υγειονομική αρχή που να αναφέρει ότι έχω λάβει άδεια για να ταξιδέψω (φαντάζομαι πρέπει να είναι στα αγγλικά, γνωρίζετε από που μπορώ να την αποκτήσω?)
Επίσης, αντί των παραπάνω μπορώ να προσκομίσω το πιστοποιητικό εμβολιασμού μαζί με το αρνητικό rapid?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιλιμάντζαρο
Εγώ αν και είχα θετικό τεστ εκτυπωμένο από το gov στα αγγλικά, προτιμησα να κάνω ραπίντ μαζί με βεβαίωση εμβολιασμού για ΗΠΑ. Ο,τι σε βολεύει. Δίπορτο το έχεις λογικά, αν και αν είσαι σίγουρος ότι το ραπίντ σου θα είναι αρνητικό αν βγήκες θετικός 9 μέρες πριν;
 
Μηνύματα
134
Likes
208
Επόμενο Ταξίδι
everywhere!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Εγώ αν και είχα θετικό τεστ εκτυπωμένο από το gov στα αγγλικά, προτιμησα να κάνω ραπίντ μαζί με βεβαίωση εμβολιασμού για ΗΠΑ. Ο,τι σε βολεύει. Δίπορτο το έχεις λογικά, αν και αν είσαι σίγουρος ότι το ραπίντ σου θα είναι αρνητικό αν βγήκες θετικός 9 μέρες πριν;
Ευχαριστώ πολύ! Ήδη κάνω test και βγαίνουν αρνητικά. Οπότε σκέφτομαι να τα έχω σε κάθε περίπτωση και τα δύο. Βεβαίωση εμβολιασμού για ΗΠΑ είναι το EU DIGITAL COVID CERTICIFATE που αναφέρει τις δόσεις εμβολιασμού ή κάποιο άλλο έγγραφο; Επίσης, από που μπορώ να λάβω την επιστολή που χρειάζεται από υγειονομική αρχή που να αναφέρει ότι έχω λάβει άδεια για να ταξιδέψω;
 

Nicky N.

Member
Μηνύματα
8
Likes
8
Χαχα ναι!! και πάνω που πείστηκα να κάνω rapid! Αλλά τώρα πάει, το έκανα, το εκτύπωσα και αύριο τέτοια ώρα θα πετάω!!
Παιδιά χθες φτάσαμε στο Chicago, με ραμπιτ (😁), όλα μια χαρά. Είναι πολύ δύσκολο να πρέπει να ετοιμάζεις όλα αυτά τα έγγραφα, αλλά στο τέλος σε αποζημιώνει! 1 Μαϊου πετάμε για Καναδά, και δεν χρειάζεται τεστ.
Ευχαριστώ πολύ για τα φώτα σας!!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.769
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Παιδιά χθες φτάσαμε στο Chicago, με ραμπιτ (😁), όλα μια χαρά. Είναι πολύ δύσκολο να πρέπει να ετοιμάζεις όλα αυτά τα έγγραφα, αλλά στο τέλος σε αποζημιώνει! 1 Μαϊου πετάμε για Καναδά, και δεν χρειάζεται τεστ.
Ευχαριστώ πολύ για τα φώτα σας!!
Μην τρομοκρατείς τον κόσμο για τα έγγραφα καλέ.

  1. ESTA θέλει που ήθελε πάντα, η οποία είναι μια αίτηση που την συμπληρώνεις μια φορά και την έχεις για τα επόμενα 2 χρόνια
  2. Ένα τεστ προηγούμενης μέρας
  3. πιστοποιητικό εμβολιασμού ανεξαρτήτως διάρκειας
Αυτά. Το attestation form το συμπληρώνεις στο αερόδρομιο και στο δίνει η αεροπορική, δεν χρειάζεται να το εκτυπώσεις από το σπίτι. Ούτε η ESTA χρειάζεται εκτύπωση. Πέταξα προχθές 3η φορά και έγινε ακριβώς η ίδια διαδικασία.

Καλά να τα περάσεις :D
 

Nicky N.

Member
Μηνύματα
8
Likes
8
Μην τρομοκρατείς τον κόσμο για τα έγγραφα καλέ.

  1. ESTA θέλει που ήθελε πάντα, η οποία είναι μια αίτηση που την συμπληρώνεις μια φορά και την έχεις για τα επόμενα 2 χρόνια
  2. Ένα τεστ προηγούμενης μέρας
  3. πιστοποιητικό εμβολιασμού ανεξαρτήτως διάρκειας
Αυτά. Το attestation form το συμπληρώνεις στο αερόδρομιο και στο δίνει η αεροπορική, δεν χρειάζεται να το εκτυπώσεις από το σπίτι. Ούτε η ESTA χρειάζεται εκτύπωση. Πέταξα προχθές 3η φορά και έγινε ακριβώς η ίδια διαδικασία.

Καλά να τα περάσεις :D
Ίσα ίσα, καλέ, και άλλα τόσα να ζητούσαν αξίζει τον κόπο!
Ευχαριστώ πολύ!
 

thrykika

Member
Μηνύματα
102
Likes
304
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Κάποιος ανεμβολιαστος έχει ταξιδέψει πρόσφατα Αμερική μήπως;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά

JohnyE

Member
Μηνύματα
192
Likes
194
Και εγω διπορτος (εμβολιασμός + νόσηση) είμαι αλλά είναι transit η usa και θα μπω δύο φορές. Προτιμώ λοιπόν να δείξω την νόσηση για να μην ξανακάνω rapid στο εξωτερικό. Έχει βγάλει κανείς το "πιστοποιητικό ανάρρωσης" που ζητάνε ;
 
D

Delmem38110

Guest
Ναι όντως αυτό με το Πιστοποιητικό νόσησης πως λειτουργεί; ποια το χρονικά περιθώρια και πως πιστοποιείτε; Το έχει κάνει κάποιος;
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.589
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom