ΗΠΑ Ταξίδι ΗΠΑ και περιορισμοί covid

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα ομάδα, την Κυριακή φεύγω για Σικάγο. Ακόμη δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω PCR ή αν αρκεί ένα rapid. Στους κανονισμούς που διαβάζω λέει antigen που είναι το rapid, αλλά όσοι γνωστοί μου ταξίδεψαν τελευταία πήγαν με PCR. Έχετε εμπειρία? (Εννοείται και με πιστοποιητικό εμβολιασμού)
Thank you!!!
Rapid αρκεί.
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Μια χαρα ειναι το ραπιντ, γυρισα την προηγουμενη βδομαδα με ραπιντ απο φαρμακείο και το αποτελεσμα μονο στα ελληνικά. Δεν αντιμετώπισα κανένα προβλημα.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλά, ίσως το τολμήσω. Πάω πρώτη φορά και είμαι λίγο κοτουλα !!
Δεν είναι θέμα τόλμης και ρίσκου. Γίνεται κανονικά αποδεκτό το rapid, σύμφωνα με τους ισχύοντες κανονισμούς των ΗΠΑ.
Οπότε προχώρα άφοβα.
(Αφού ρωτάς κι αν έχουμε εμπειρία, έχω 3 πρόσφατες εισόδους στις ΗΠΑ, όλες με rapid)
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Καλησπέρα ομάδα, την Κυριακή φεύγω για Σικάγο. Ακόμη δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω PCR ή αν αρκεί ένα rapid. Στους κανονισμούς που διαβάζω λέει antigen που είναι το rapid, αλλά όσοι γνωστοί μου ταξίδεψαν τελευταία πήγαν με PCR. Έχετε εμπειρία? (Εννοείται και με πιστοποιητικό εμβολιασμού)
Thank you!!!
Άφοβο το rapid απλα για να είσαι με το γράμμα του νόμου να είναι της προηγούμενης μέρας. Δηλαδή εάν πετάς Κυριακή, πρέπει να λέει Σάββατο 16/4 σαν ημερομηνία τεσταρίσματος.
 
Μηνύματα
171
Likes
805
Καλά, ίσως το τολμήσω. Πάω πρώτη φορά και είμαι λίγο κοτουλα !!
Επιβεβαιώνω κι εγώ ότι με το ράπιντ είσαι μια χαρά. Ζω Αμερική κι έχω πηγαινοέρθει αρκετές φορές μέσα στον κόβιντ. Πάντα με ράπιντ και ποτέ δεν είχα το παραμικρό θέμα
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Έχω κάνει 2 δόσεις μόνο (όπως και βλέπω να ζητείται) κι έχει λήξει το πιστοποιητικό εμβολιασμού. Έχω νοσήσει, το πιστοποιητικό νόσησης έληξε στις 90 μέρες, αλλά τώρα με πιάνει στην Ελλάδα η παράταση που πήρε για 180 μέρες. Στα requirements των ΗΠΑ λέει νόσηση 90 ημερών ή δύο δόσεις. Η νόσηση μου με πιάνει? Επίσης το πιστοποιητικό εμβολιασμού, αν και δείχνει τις 2 δόσεις, όταν το σκαναρει κάποιος, βγάζει κόκκινο. Οπότε εγώ πώς θα το αποδείξω; Με έντυπο έγγραφο που απλά θα λέει την ημερομηνία της 2ης δόσης; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ήρθα σήμερα ΗΠΑ με πιστοποιητικό εμβολιασμού 10 μηνών και PCR προηγούμενης μέρας. Δεν υπάρχει χρονικό όριο εμβολιασμού για την είσοδο στις ΗΠΑ, αλλά δε μπορεί να μπει κανείς ενήλικας ανεμβολίαστος (εάν δεν ανήκει στις ομάδες εξαίρεσης για ιατρικούς λόγους).
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.269
Likes
7.864
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
PCR ή Rapid ?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.251
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom