ΗΠΑ Ταξίδι ΗΠΑ και περιορισμοί covid

Μηνύματα
134
Likes
208
Επόμενο Ταξίδι
everywhere!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Χαιρετώ την ομάδα! Επέστρεψα από Νέα Υόρκη και όλα πήγαν καταπληκτικά! Λοιπόν, ταξίδεψα με αρνητικό rapid, βεβαίωση εμβολιασμού (δεν χρησιμοποίησα το πιστοποιητικό νόσησης), το attention form που μας έδωσαν από το αεροδρόμιο στην Ελλάδα (το οποίο δεν το ζήτησε κανείς) και φυσικά την Esta. Να σημειώσω ότι είχα εκτυπωμένη την Esta και μου την ζήτησαν στο αεροδρόμιο της Βιέννης (ταξίδεψα με Austrian Airlines). Στον γυρισμό δεν χρειάστηκε να έχουμε τίποτα μαζί μας, παρά μόνο το εισιτήριο και το διαβατήριο!
 
D

Delmem38110

Guest
Χαιρετώ την ομάδα! Επέστρεψα από Νέα Υόρκη και όλα πήγαν καταπληκτικά! Λοιπόν, ταξίδεψα με αρνητικό rapid, βεβαίωση εμβολιασμού (δεν χρησιμοποίησα το πιστοποιητικό νόσησης), το attention form που μας έδωσαν από το αεροδρόμιο στην Ελλάδα (το οποίο δεν το ζήτησε κανείς) και φυσικά την Esta. Να σημειώσω ότι είχα εκτυπωμένη την Esta και μου την ζήτησαν στο αεροδρόμιο της Βιέννης (ταξίδεψα με Austrian Airlines). Στον γυρισμό δεν χρειάστηκε να έχουμε τίποτα μαζί μας, παρά μόνο το εισιτήριο και το διαβατήριο!
για το πιστοποιητικό νόσησης ξέρει κάποιος πως το χρησιμοποιούμε και πόση διάρκεια έχει από τη στιγμή που θα νοσήσεις για την είσοδο στην Αμερική.. και πως παίρνουμε την βεβαίωση από τον ασφαλιστικό φορέα μας. και μάλιστα στα αγγλικά. εκτός και αν το το αποδεικτικό από το γκοβτζιαρ ίσχυε έτσι όπως το δίνουν.
 

thrykika

Member
Μηνύματα
102
Likes
304
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
για το πιστοποιητικό νόσησης ξέρει κάποιος πως το χρησιμοποιούμε και πόση διάρκεια έχει από τη στιγμή που θα νοσήσεις για την είσοδο στην Αμερική.. και πως παίρνουμε την βεβαίωση από τον ασφαλιστικό φορέα μας. και μάλιστα στα αγγλικά. εκτός και αν το το αποδεικτικό από το γκοβτζιαρ ίσχυε έτσι όπως το δίνουν.
Αν ισχύει αυτό που λέει το CDC με πιστοποιητικό ισχύει έως 90 ημέρες δλδ 3 μήνες αλλά αν έχει κάποιος εμπειρία θα ήταν πολύ χρήσιμη να την μοιραστεί
30129974-731A-4BFD-BD65-1EDD48C118C9.png
 
D

Delmem38110

Guest
Αν ισχύει αυτό που λέει το CDC με πιστοποιητικό ισχύει έως 90 ημέρες δλδ 3 μήνες αλλά αν έχει κάποιος εμπειρία θα ήταν πολύ χρήσιμη να την μοιραστεί View attachment 393350
Ειδικά αυτό το γράμμα από τον ασφαλιστικό φορέα. Ο φόβος ειναι να μην κολλήσω κάτι στη Λ. Αμερική που δεν υπάρχει περίπτωση να μην κολλήσουμε, και μετά να μην μπορώ να μπω βόρεια Αμερική.επειδή θα είμαι θετικός. Ενώ με αυτό ξεμπερδεύεις και δεν χρειάζεσαι τεστ.
 

thrykika

Member
Μηνύματα
102
Likes
304
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ειδικά αυτό το γράμμα από τον ασφαλιστικό φορέα. Ο φόβος ειναι να μην κολλήσω κάτι στη Λ. Αμερική που δεν υπάρχει περίπτωση να μην κολλήσουμε, και μετά να μην μπορώ να μπω βόρεια Αμερική.επειδή θα είμαι θετικός. Ενώ με αυτό ξεμπερδεύεις και δεν χρειάζεσαι τεστ.
Αυτό είναι ένα θεματάκι! Και νομίζω γενικά θα υπάρχει στο μυαλό μας για πολλούς προορισμούς πλέον μην τυχει κάτι και είτε πρέπει να μείνουμε σε ξένη χώρα με κοβιντ είτε για να μην φάμε πόρτα.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.842
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ειδικά αυτό το γράμμα από τον ασφαλιστικό φορέα. Ο φόβος ειναι να μην κολλήσω κάτι στη Λ. Αμερική που δεν υπάρχει περίπτωση να μην κολλήσουμε, και μετά να μην μπορώ να μπω βόρεια Αμερική.επειδή θα είμαι θετικός. Ενώ με αυτό ξεμπερδεύεις και δεν χρειάζεσαι τεστ.
Τι εννοείς με το "δεν υπάρχει περίπτωση να μην κολλήσουμε" ....;

Κάποιος ανεμβολιαστος έχει ταξιδέψει πρόσφατα Αμερική μήπως;
Όχι, γιατί δε μπορεί (εκτός αν έχει πιστοποιητικό νόσησης).
Ναι όντως αυτό με το Πιστοποιητικό νόσησης πως λειτουργεί; ποια το χρονικά περιθώρια και πως πιστοποιείτε; Το έχει κάνει κάποιος;
Οι ΗΠΑ ζητάνε ολοκληρωμένο εμβολιασμό και τεστ (rapid ή PCR) προηγούμενης μέρας.

Κανείς ανεμβολίαστος δεν μπαίνει στις ΗΠΑ. Ανεξαρτήτως διάρκειας του εμβολίου, ακόμα και 15 μήνες πριν να είναι ο εμβολιασμός, δεν υπάρχει χρονική διάρκεια. Αλλά χωρίς οποιοδήποτε ολοκληρωμένο εμβολιασμό δεν μπαίνει στην Αμερική. Ακόμα και εάν κάποιος έχει κάνει 1 δόση εμβολίου και έχει νοσήσει 1 φορά, ενώ στην Ευρώπη θεωρείται καλυμμένος/η, στις ΗΠΑ δεν το λαμβάνουν υπόψη.

Αυτό με το πιστοποιητικό νόσησης 90 ημερών, έχει να κάνει με την υποχρέωση του τεστ. Εάν κάποιος ήταν θετικός μέχρι πριν 90 μέρες, ενδεχομένως το PCR τεστ να δείχνει εσφαλμένα θετικό. Επομένως εάν έχει πιστοποιητικό νόσησης 90 ημερών, εξαιρείται από το τεστ. Το έκανε κάποια εποχή και η Αυστρία, δεν ξέρω εάν ισχύει ακόμα εκεί.

Να πω την αλήθεια δεν το ρίσκαρα. Νόσησα 28 Δεκέμβρη 2021 και μπήκα 15 Γενάρη 2022 και ξαναμπήκα 1 Μάρτη 2022, δηλαδή και στις 2 περιπτώσεις θα με κάλυπτε το πιστοποιητικό 90 ημερών. Έκανα ένα rapid της προηγούμενης μέρας και δε το σκέφτηκα καθόλου.

Έχω μπει 3 φορές σε 3 μήνες, την τελευταία φορά ο εμβολιασμός μου ήταν πριν 10 μήνες, δεν είχα κανένα πρόβλημα. Αλλά χωρίς ολοκληρωμένο εμβολιασμό, δεν μπαίνει κανείς στις ΗΠΑ.
 
D

Delmem38110

Guest
Τι εννοείς με το "δεν υπάρχει περίπτωση να μην κολλήσουμε" ....;
θα βρεθούμε σε επαφή με πάρα πολύ κόσμο. θεωρώ δεδομένο ότι θα ξανά κολλήσω κοβιντ.
είμαι εμβολιασμένος αλλά ταυτόχρονα φοβάμαι μήπως πριν μπω στην Αμερική βγω θετικός στη Λίμα και γεια σας.
ενώ με το πιστοποιητικό νόσησης δεν χρειάζεται το τεστ.
και μαζί με το πιστοποιητικό νόσησης τι άλλο χρειάζονται από τον ασφαλιστικό φορέα και πως θα το ζητήσουμε και από που.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.842
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
θα βρεθούμε σε επαφή με πάρα πολύ κόσμο. θεωρώ δεδομένο ότι θα ξανά κολλήσω κοβιντ.
είμαι εμβολιασμένος αλλά ταυτόχρονα φοβάμαι μήπως πριν μπω στην Αμερική βγω θετικός στη Λίμα και γεια σας.
ενώ με το πιστοποιητικό νόσησης δεν χρειάζεται το τεστ.
και μαζί με το πιστοποιητικό νόσησης τι άλλο χρειάζονται από τον ασφαλιστικό φορέα και πως θα το ζητήσουμε και από που.
Μα αλήθεια τώρα περιμένεις να ακούσεις σοβαρή απάντηση στη πρόταση "το θεωρώ δεδομένο ότι θα ξανακολλήσω κόβιντ;;;
 
D

Delmem38110

Guest
Μα αλήθεια τώρα περιμένεις να ακούσεις σοβαρή απάντηση στη πρόταση "το θεωρώ δεδομένο ότι θα ξανακολλήσω κόβιντ;;;
όχι, αλλά περιμένω να μου πει κάποιος πως στο καλο δουλεύει το ποιστοποιητικο νόσησης για ΗΠΑ και πως θα μπορέσουμε να ζητήσουμε τις έξτρα βεβαιώσεις από τον εδώ ασφαλιστικό φορέα ώστε να είμαστε ΟΚ στην είσοδο στο σαν φρανσισκο.
και ναι φοβάμαι μην κολλήσω κάτι στο Περού και δεν θα μπορέσω να συνεχίσω το ταξίδι μου.
ξέρω περίπτωση ατόμων που βγήκαν θετικοί κατά την επιστροφή τους από τις Μαλδίβες και έκατσαν εκεί άλλες 15 μερε όλα τα έξοδα στην πλατη τους.
 

thrykika

Member
Μηνύματα
102
Likes
304
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Τι εννοείς με το "δεν υπάρχει περίπτωση να μην κολλήσουμε" ....;







Οι ΗΠΑ ζητάνε ολοκληρωμένο εμβολιασμό και τεστ (rapid ή PCR) προηγούμενης μέρας.

Κανείς ανεμβολίαστος δεν μπαίνει στις ΗΠΑ. Ανεξαρτήτως διάρκειας του εμβολίου, ακόμα και 15 μήνες πριν να είναι ο εμβολιασμός, δεν υπάρχει χρονική διάρκεια. Αλλά χωρίς οποιοδήποτε ολοκληρωμένο εμβολιασμό δεν μπαίνει στην Αμερική. Ακόμα και εάν κάποιος έχει κάνει 1 δόση εμβολίου και έχει νοσήσει 1 φορά, ενώ στην Ευρώπη θεωρείται καλυμμένος/η, στις ΗΠΑ δεν το λαμβάνουν υπόψη.

Αυτό με το πιστοποιητικό νόσησης 90 ημερών, έχει να κάνει με την υποχρέωση του τεστ. Εάν κάποιος ήταν θετικός μέχρι πριν 90 μέρες, ενδεχομένως το PCR τεστ να δείχνει εσφαλμένα θετικό. Επομένως εάν έχει πιστοποιητικό νόσησης 90 ημερών, εξαιρείται από το τεστ. Το έκανε κάποια εποχή και η Αυστρία, δεν ξέρω εάν ισχύει ακόμα εκεί.

Να πω την αλήθεια δεν το ρίσκαρα. Νόσησα 28 Δεκέμβρη 2021 και μπήκα 15 Γενάρη 2022 και ξαναμπήκα 1 Μάρτη 2022, δηλαδή και στις 2 περιπτώσεις θα με κάλυπτε το πιστοποιητικό 90 ημερών. Έκανα ένα rapid της προηγούμενης μέρας και δε το σκέφτηκα καθόλου.

Έχω μπει 3 φορές σε 3 μήνες, την τελευταία φορά ο εμβολιασμός μου ήταν πριν 10 μήνες, δεν είχα κανένα πρόβλημα. Αλλά χωρίς ολοκληρωμένο εμβολιασμό, δεν μπαίνει κανείς στις ΗΠΑ.
Όποτε κάποιος ανεμβολίαστος που έχει νοσήσει (90 ημέρες) ακόμη δεν μπορεί να ταξιδέψει;
επισης νομίζω και με 2 δόσεις είσαι καλυμμένος για τους Αμερικανούς, σωστά;
 

agmi

Member
Μηνύματα
500
Likes
2.443
Για να παει κανεις στην Αμερικη θα πρεπει να μπορει να διαβαζει και λιγα βασικα Αγγλικα, για να συμπληρωσει και κανα 2 φορμες, αρχιζοντας απο την διαρκεια της πτησης!
Το κατεβατο τι λεει;

Are you Fully Vaccinated for Air Travel to the United States?

You are considered fully vaccinated:
  • 2 weeks (14 days) after your dose of an accepted single-dose vaccine
  • 2 weeks (14 days) after your second dose of an accepted 2-dose series
  • 2 weeks (14 days) after you received the full series of an accepted COVID-19 vaccine (not placebo) in a clinical trial
  • 2 weeks (14 days) after you received 2 doses of any “mix-and-match” combination of accepted COVID-19 vaccines administered at least 17 days apart*
If you don’t meet these requirements, you are NOT considered fully vaccinated. A booster dose is not needed to meet this requirement.
Απο το COVID-19 and Travel
Screenshot 2022-05-09 at 22-13-25 COVID-19 and Travel.png


Η λιστα ΔΕΝ ειναι ενημερωμενη, το Johnson & Johnson EINAI MONO για emergency use (εσχατη περιπτωση οταν το Pfizer & Moderna ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΑ)! Mονοδοσικα γιοκ! Αυτο ακουσα προχθες στις ειδησεις του AFN (American Forces Network).
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μηπως ξέρει κάποιος τι ισχύει για τα παιδιά κάτω από 6 ετών;
Διάβασα τις οδηγίες και αν τα κατάλαβα καλά μπορούν να ταξιδέψουν ανήλικοι ανεμβολίαστοι χωρίς να χρειάζεται να μπουν σε καραντίνα αλλά πρέπει να συνοδεύονται από πλήρως εμβολιασμένο ενήλικο και να κάνουν κι άλλο τεστ ( COVID-19 viral test το γράφουν) 3-5 μέρες μετά την άφιξη. Το πιστοποιητικό νόσησης μπορεί να αντικαταστήσει την υποχρέωση για τεστ και στα παιδιά;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.807
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom