ΗΠΑ Ταξίδι ΗΠΑ και περιορισμοί covid

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Χρειάζεται να φαίνεται η ημερομηνία του τεστ, το όνομα σου στα Αγγλικά όπως είναι στο διαβατήριο και ο αριθμός διαβατηρίου. Μπορεί να είναι είτε από φαρμακείο είτε από μικροβιολογικό, καμία διαφορά.
Ευχαριστω!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ραπιντ για USA μπορουμε και απο φαρμακειο ή μονο απο μικροβιολογικο; Θελει να αναφερει το χαρτι καποια συγκεκριμενα δεδομενα;
Πολλά φαρμακεία ..αγνοούν πως! να το εκδώσουν ...στα αγγλικά.
Απλούστατα ο καθένας μπορεί να το κάνει κι εσύ ο ίδιος αν δεν το κάνει το φαρμακείο...
Όπου και να γίνει το τεστ είτε σε φαρμακείο είτε σε μικροβιολογικό η καταχώρηση του αποτελέσματος του "πελάτη"γίνεται με τον ίδιο τρόπο..σε καταχωρούν λοιπον στο σύστημα ΚΑΙ αμέσως μετά
ο τρόπος έκδοσης του αποτελέσματος διαφέρει για την χρήση του αποτελέσματος αν

κλικάρει ο φαρμακοποιός η εσύ στην αναζήτηση "βεβαίωση αρνητικού διαγνωστικού τεστ"(κάτι που κατά κόρον εκδίδουν για την καθημερινότητα ..δουλειές υπηρεσίες κλπ) η έκδοση θα γίνει ΜΟΝΟ στα ελληνικά
πρέπει να πάει στο σύνδεσμο ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΨΗΦΙΑΚΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ όπου κάνοντας την είσοδο σε ρωτάει αν έχεις νοσήσει?αν έχεις εμβολιασθεί?αν έχεις ΚΑΝΕΙ ΤΕΣΤ? και καθοδόν σε ρωτάει και τον αριθμό διαβατηρίου...και τοτε εκδίδεται η βεβαίωση στα αγγλικά για να την χρησιμοποιήσεις στο εξωτερικό

Πραγματικά μου κάνει εντύπωση που πολλά φαρμακεία ΔΕΝ ξέρουν αυτή την απλούστατη διαδικασία όπως επίσης που κάποια άλλα πάλι εργαστήρια ?εσκεμμένα διαφημίζουν ότι ΑΥΤΟΙ μπορούν και εκδίδουν την βεβαίωση ΚΑΙ στα αγγλικά
 
Last edited:
D

Delmem38110

Guest
Πολλά φαρμακεία ..αγνοούν πως! να το εκδώσουν ...στα αγγλικά.
Απλούστατα ο καθένας μπορεί να το κάνει κι εσύ ο ίδιος αν δεν το κάνει το φαρμακείο...
Όπου και να γίνει το τεστ είτε σε φαρμακείο είτε σε μικροβιολογικό η καταχώρηση του αποτελέσματος του "πελάτη"γίνεται με τον ίδιο τρόπο..σε καταχωρούν λοιπον στο σύστημα ΚΑΙ αμέσως μετά
ο τρόπος έκδοσης του αποτελέσματος διαφέρει για την χρήση του αποτελέσματος αν

κλικάρει ο φαρμακοποιός η εσύ στην αναζήτηση "βεβαίωση αρνητικού διαγνωστικού τεστ"(κάτι που κατά κόρον εκδίδουν για την καθημερινότητα ..δουλειές υπηρεσίες κλπ) η έκδοση θα γίνει ΜΟΝΟ στα ελληνικά
πρέπει να πάει στο σύνδεσμο ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΨΗΦΙΑΚΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΥ όπου κάνοντας την είσοδο σε ρωτάει αν έχεις νοσήσει?αν έχεις εμβολιασθεί?αν έχεις ΚΑΝΕΙ ΤΕΣΤ? και καθοδόν σε ρωτάει και τον αριθμό διαβατηρίου...και τοτε εκδίδεται η βεβαίωση στα αγγλικά για να την χρησιμοποιήσεις στο εξωτερικό

Πραγματικά μου κάνει εντύπωση που πολλά φαρμακεία ΔΕΝ ξέρουν αυτή την απλούστατη διαδικασία όπως επίσης που κάποια άλλα πάλι εργαστήρια ?εσκεμμένα διαφημίζουν ότι ΑΥΤΟΙ μπορούν και εκδίδουν την βεβαίωση ΚΑΙ στα αγγλικά
πιστοποίηση από φορέα ότι νοσήσαμε, είμαστε καλά και μπορούμε να ταξιδέψουμε από που μπορούμε να έχουμε...... ωαιο;
υπάρχει κάποιος εδώ στο φόρουμ μου μπορεί να μου λύσει αυτό το μεγάλο ερώτημα.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.229
Likes
7.626
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Ρομάντικ γούμαν είσαι SUPER ! :)
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
πιστοποίηση από φορέα ότι νοσήσαμε, είμαστε καλά και μπορούμε να ταξιδέψουμε από που μπορούμε να έχουμε...... ωαιο;
υπάρχει κάποιος εδώ στο φόρουμ μου μπορεί να μου λύσει αυτό το μεγάλο ερώτημα.
δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς...
ανάλογα με το ΤΙ προυποθέσεις ?ζητά η Αμερική (σχετικά με το χρόνο..από τότε που νόσησες) πάλι σαυτόν τον σύνδεσμο θα μπείς κι εσύ, ΌΛΑ γίνονται με την εκδοση ευρωπ. ψηφιακού πιστοποιητικού .όπου.η δεύτερη επιλογή στην αναζήτηση είναι αν έχεις νοσήσει με καταχωρημένο τότε το αποτέλεσμα
και ούτως η άλλως πρέπει να έχεις και το ... πρόσφατο τέστ το αρνητικό πριν το ταξίδι
 
Last edited:
D

Delmem38110

Guest
δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς...
ανάλογα με το ΤΙ προυποθέσεις ?ζητά η Αμερική (σχετικά με το χρόνο..από τότε που νόσησες) πάλι σαυτόν τον σύνδεσμο θα μπείς κι εσύ, ΌΛΑ γίνονται με την εκδοση ευρωπ. ψηφιακού πιστοποιητικού .όπου.η δεύτερη επιλογή στην αναζήτηση είναι αν έχεις νοσήσει με καταχωρημένο τότε το αποτέλεσμα
και ούτως η άλλως πρέπει να έχεις και το ... πρόσφατο τέστ το αρνητικό πριν το ταξίδι
μπορείς να μπεις και με ποιστοποιητικο νόσησης αλλα θέλει και ένα γράμμα από φορέα...
έχει αναφερθεί στο φόρουμ από μένα τουλάχιστον μερικές φορές αλλα κανείς δεν μπορεί να απαντήσει. ίσως αυτοί της ταξιδιωτικής ιατρικής μπορούν να βοηθήσουν.
αν ξέρει κάποιος πως γίνετε ας το γράψει επιτέλους.
δεν έχουμε κάποιον υγειονομικό εδώ μέσα κάποιον δημόσιο υπάλληλο σε σχετική θέση κάποιον γιατρό... να μας απαντήσει πως μπορούμε να πάρουμε αυτή την επιστολή και από που;

3.png
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
μπορείς να μπεις και με ποιστοποιητικο νόσησης αλλα θέλει και ένα γράμμα από φορέα...
έχει αναφερθεί στο φόρουμ από μένα τουλάχιστον μερικές φορές αλλα κανείς δεν μπορεί να απαντήσει. ίσως αυτοί της ταξιδιωτικής ιατρικής μπορούν να βοηθήσουν.
αν ξέρει κάποιος πως γίνετε ας το γράψει επιτέλους.
δεν έχουμε κάποιον υγειονομικό εδώ μέσα κάποιον δημόσιο υπάλληλο σε σχετική θέση κάποιον γιατρό... να μας απαντήσει πως μπορούμε να πάρουμε αυτή την επιστολή και από που;

View attachment 394711
Από τη μετάφραση καταλαβαίνω ότι θέλουν επιστολη είτε από τον γιατρό σουυ(που σε εξέτασε) ?είτε από δημόσιο φορέα ? η μπορεί να είναι οποιοσδήποτε γιατρός ασχέτως του συγκεκριμένου που σε εξέτασε τότε?
προφανώς κάποιου εξετάσθηκες??εκεί θα απευθυνθείς και θα πάρεις σχετική γνωμάτευση ΑΛΛΑ για το τί ακριβώς πρέπει να γράφει η γνωμάτευση και ΑΝ πρέπει η γνωμάτευση να είναι επίσημα μεταφρασμένη Η τους αρκεί να γραφτεί κατευθείαν στα αγγλικα΄από τον θεράποντα ΑΥΤΟ καλά θα ήταν να το διευκρινήσεις μέσω της πρεσβείας ,τηλεφ και με email για να είσαι κατοχυρωμένος
όπως και αν πάς σε health provider κατά τα δικά τους λεγόμενα
σε μάς αυτό σε ποιά ειδικότητα αντιστοιχεί?τους καλύπτει ένας γενικός γιατρός η ένας παθολόγος ή πνευμονολόγος?

όλα αυτά να διευκρινισθούν
 
Last edited:
D

Delmem38110

Guest
Από τη μετάφραση καταλαβαίνω ότι θέλουν επιστολη είτε από τον γιατρό σου σου που σε εξέτασε είτε από δημόσιο φορέα ? η μπορεί να είναι οποιοσδήποτε γιατρός ασχέτως του γιατρού που σε εξέτασε τότε?
προφανώς κάποιου εξετάσθηκες??εκεί θα απευθυνθείς και θα πάρεις σχετική γνωμάτευση ΑΛΛΑ για το τί ακριβώς πρέπει να γράφει η γνωμάτευση και ΑΝ πρέπει η γνωμάτευση να είναι επίσημα μεταφρασμένη Η τους αρκεί να γραφτεί κατευθείαν στα αγγλικα΄από τον θεράποντα ΑΥΤΟ καλά θα ήταν να το διευκρινήσεις μέσω της πρεσβείας ,τηλεφ και με email για να είσαι κατοχυρωμένος
δεν βγάζεις άκρη και στο ιντερνετ που έψαξα δεν μπόρεσα να βρω κάτι σχετικό στα αγγλικά.
θα τηλεφωνήσω στην τουριστική ιατρική, εκείνοι ίσως μπορούν να κάνουν κάτι περισσότερο. αν φυσικά γνωρίζουν.
ευχαριστώ.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
δεν βγάζεις άκρη και στο ιντερνετ που έψαξα δεν μπόρεσα να βρω κάτι σχετικό στα αγγλικά.
θα τηλεφωνήσω στην τουριστική ιατρική, εκείνοι ίσως μπορούν να κάνουν κάτι περισσότερο. αν φυσικά γνωρίζουν.
ευχαριστώ.
διάβασε και την προσθήκη που έβαλα στο προηγούμ μήνυμα
η τουριστική ιατρική είναι για άλλα πράγματα...
στο προξενείο πρέπει να απευθυνθείς

Η δουλειά σου ΘΑ γίνει είτε από ιδιώτη είτε από δημόσιο φορέα υγείας
ΑΛΛΑ πρέπει να είσαι σίγουρος ποιά ειδικότητα και ΤΙ θα γράψει ο γιατρος και σε τι γλώσσα και αν θα το πας εσύ για μετάφραση

που προφανώς θα θέλει μετάφραση γιατί οι σφραγίδες και τα στοιχεία ..είτε ιδιωτών είτε φορέων είναι στα ελληνικά...
 
Last edited:
D

Delmem38110

Guest
διάβασε και την προσθήκη που έβαλα στο προηγούμ μήνυμα
η τουριστική ιατρική είναι για άλλα πράγματα..
στο προξενείο πρέπει να απευθυνθείς
ποια προσθήκη;
θεωρώ ότι οι κύριοι της τουριστικής ιατρικής μπορούν να δώσουν βεβαίωση ότι είμαι καλά μετά από νόσηση κοβιντ μιας και θα μου δώσουν βεβαίωση για τα εμβόλια που πρόκειται να κάνω.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
ποια προσθήκη;
θεωρώ ότι οι κύριοι της τουριστικής ιατρικής μπορούν να δώσουν βεβαίωση ότι είμαι καλά μετά από νόσηση κοβιντ μιας και θα μου δώσουν βεβαίωση για τα εμβόλια που πρόκειται να κάνω.
επεξεργάσθηκα ξανά το προηγούμενο μήνυμα,τέλος πάντων ....
απλά είπα την άποψη μου μιά που ζητάς την βοήθεια μας και τη γνώμη μας στο πρόβλημα που έχεις
 
D

Delmem38110

Guest
επεξεργάσθηκα ξανά το προηγούμενο μήνυμα,τέλος πάντων ....
απλά είπα την άποψη μου μιά που ζητάς την βοήθεια μας και τη γνώμη μας στο πρόβλημα που έχεις
Airline Checklist: How to Confirm Proof of COVID-19 Vaccination and Negative Qualifying Test Results or Documentation of Recovery from COVID-19

3.png


η πρεσβεία δεν ξέρω αν μπορεί να δώσει περισσότερες πληροφορίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom