Ιταλία Ταξίδι Ιταλία και περιορισμοί covid

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Υποτίθεται ότι είναι προϋπόθεση για την είσοδο στη χώρα και στη περίπτωση μου η είσοδος στη χώρα είναι το λιμάνι της Ανκονα....



Δεν έχω ιδέα ποιος ελέγχει και τι στην Ιταλία. Προσπαθώ μόνο να μειώσω τις πιθανότητες ταλαιπωρίας μου. Θα κινούμαι με αυτοκίνητο και υπάρχει πάντα η πιθανότητα να με σταματήσουν στο δρόμο για οποιαδήποτε λόγο. Ακόμα και για απλό έλεγχο στοιχείων.
Αυτή η ενημέρωση που λένε ότι πρέπει να κάνουμε είναι τόσο μεγάλη μπουρδα (σαν την ελληνική μπουρδα με τα σελφ τεστ), ειδικά σε περιπτώσεις σαν τη δική μου, που θα φύγω από την Ανκονα κατευθείαν και σε δύο ώρες θα έχω φύγει και από την ευρύτερη περιοχή Marche.....
Μάλλον οι Ιταλοί δεν σκέφτηκαν ότι υπάρχουν και ταξιδιώτες που αλλάζουν τόπο διαμονής ακόμα και κάθε μέρα.... Σπίρτα είναι και αυτοί :haha:
Οπότε καλώς εχόντων των πραγμάτων μιλάμε για roadtrip στην Ιταλία;;
Σε ποια περιοχή σκέφτεσαι;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.748
Ούτε για μένα είναι ταλαιπωρία ένα οδικό ταξίδι αυτο καθε αυτό! Θα πέσει φωτιά να με κάψει αν πω το αντίθετο με τόσα χλμ που κάνω :haha: Ταλαιπωρία είναι όμως όλοι οι περιορισμοί που υπάρχουν σε κάθε χώρα, καθώς και τα διαφορετικά επιδημιολογικά δεδομένα τους, που αλλάζουν κάθε τρεις και πέντε....Για να κάνεις ένα ταξίδι θα πρέπει να κοιτάς όχι μόνο τι ισχύει σε κάθε χώρα στο εσωτερικό της, αλλά και ποιες είναι οι προϋποθέσεις εισόδου απο τη μία στην άλλη! Εγώ κουράζομαι και μόνο στη σκέψη....χάνετε η απόλαυση του ταξιδιού έτσι για μένα.
Ειδικά στις χώρες που δεν ανήκουν στη ζώνη Σέγκεν, εγώ δεν θέλω αυτή τη στιγμή να ταξιδέψω. Αν πριν υπήρχαν κάποιες καθυστερήσεις, τώρα μπορεί αυτές να γίνουν μεγαλύτερες, γιατί κάποιοι συνοριακοί σταθμοί έχουν περιορισμούς διέλευσης (χρονικές και ποσοτικές). Επίσης δεν με καλύπτει ούτε η Ευρωπαϊκη κάρτα ασφάλισης στις χώρες αυτές και ακόμα είμαστε σε καιρό πανδημίας.


Είδα που ρωτούσες για Γερμανία και προσπαθούσα να βρω στοιχεία για να σε βοηθήσω και διάβαζα κάτι για καραντίνες κτλ που εμένα προσωπικά με απωθούν....δεν είμαι διατεθειμένη να ταξιδέψω έτσι!

Ειλικρινά εύχομαι όλα να πάνε καλά και να περάσετε πολύ όμορφα!!! Αν μπορώ να βοηθήσω εννοείται θα το κάνω! Μαζί με εσένα ψάχνω και εγώ :)
Εδω σκεψου οτι αγχωθηκα με μια ψωροΝαπολη και αλλαξα ολα τα εισιτηρια για να αναχωρησουμε απ' ευθειας απο την πολη που θα γινει το παιδικο pcr για παν ενδεχομενο.
@Grerena επειδη η επιστροφη στην Ελλαδα θελει pcr, σε ποια χωρα θα το κανετε ωστε να προλαβετε και να το παρετε και να μπειτε στη χωρα σε λιγοτερο απο 72 ωρες?
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Μήπως πρέπει να ερευνήσεις και τη Βοσνία;
Άραγε το πέρασμα από Neum θα είναι ελεύθερο ή θα θέλει κάποιο τεστ κι αυτό;
Όχι, από Neum περνας ελεύθερα, αφού θεωρείται πέρασμα transit. Το έμαθα από την πρεσβεία της Βοσνίας. Γενικά η Βοσνία απαιτεί pcr.
Ευχαριστώ για την υπόδειξη. :)
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Εδω σκεψου οτι αγχωθηκα με μια ψωροΝαπολη και αλλαξα ολα τα εισιτηρια για να αναχωρησουμε απ' ευθειας απο την πολη που θα γινει το παιδικο pcr για παν ενδεχομενο.
@Grerena επειδη η επιστροφη στην Ελλαδα θελει pcr, σε ποια χωρα θα το κανετε ωστε να προλαβετε και να το παρετε και να μπειτε στη χωρα σε λιγοτερο απο 72 ωρες?
Κατα πάσα πιθανότητα θα το κάνουμε ( για το παιδί και μόνο) στην Κροατία και μέχρι να φτασω συνορα Ελλάδας θα εχουν βγει τα ΑΡΝΗΤΙΚΑ αποτελεσματα, και ναι θα ειναι εντος 72 ωρών.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.111
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Οπότε καλώς εχόντων των πραγμάτων μιλάμε για roadtrip στην Ιταλία;;
Σε ποια περιοχή σκέφτεσαι;
Ναι! Φαγώθηκα να πάω στην Ιταλία και θα πάω ακόμα και κολυμπώντας έτσι όπως πάω....:innocent:

Άφιξη Ανκόνα => Άγιο Μαρίνο => Γκάρντα => Magasa => Idro => Val Camonica => Val Valtellina => Κόμο => Ματζιόρε (μόνο ο νότος) => Orta => Γένοβα => όλα τα παράλια έως Λούκα => Ασίζη => επιστροφή.

Επιγραμματικά είναι αυτό και το μόνο κατάλυμα που έχω κλείσει (με ακύρωση) είναι στον Άγιο Μαρίνο. Υπάρχει και η περίπτωση να κλείνω πάλι και επιτόπου καταλύματα. Ας κάνω τη δεύτερη δόση και εγώ την επόμενη εβδομάδα και προς το τέλος Ιουνίου θα δω τι θα κάνω με τα καταλύματα. Ίσως πάρω και τη σκηνή μαζί μου.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
μολις εκλεισα ραντεβου για test στην Ιταλια για την επιστροφη μου .. Tamponi Molecolari Covid 19 λεγεται το test. σωστα????
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Έτσι λέγεται.Απο Βενετία Σπύρο;Μπορείς να μου πεις που και πόσο;
Κωνσταντίνε , τελικα θα συνδυάσω Μιλανο- Βενετια και θα παω πρωτα Βενετια. οποτε το τεστ το εκλεισα σε SYNLAB στο Μιλανο , αλλα synlab εχει και στην Βενετια . Τους πηρα τηλέφωνο και : 50 ευρω το αποτελεσμα , 10 ευρω η μεταφραση στα αγγλικα (νομιζω πως δεχεται και στα Ιταλικα η Ελλαδα) .. το αποτελεσμα βγαινει περιπου σε 24 ωρες. Αν θελεις πιο γρηγορα , εχει κοστος στα 100 ευρώ. Ραντεβού κλείνεις εύκολα μέσω της ιστοσελίδας τους! Kαι το αποτέλεσμα στο στελνουν σε μια εφαρμογή που έχουν ηλεκτρονικα!
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Καλό ταξίδι φίλε μου!Ναι,δέχεται η χώρα μας στην επιστροφή το pcr να είναι στα ιταλικά.
Σε ευχαριστώ , επίσης!! ξερεις και αν η μετακινηση απο πόλη σε πόλη εκει ειναι ελευθερη?? επίσης rapid test στην Ελλαδα για Ιταλια, μπορω να κανω και στο αεροδρομιο με 20ευρω??
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Αν μιλάμε στο αεροδρόμιο Αθηνών ναι.Στο πρώτο σου ερώτημα είναι πώς ολες οι περιφέρειες της Ιταλίας είναι στη Λευκή και Κίτρινη θέση,κατάσταση που σου επιτρέπει να ταξιδέψεις χωρίς περιορισμούς.Ποτε πας ακριβώς;
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Αν μιλάμε στο αεροδρόμιο Αθηνών ναι.Στο πρώτο σου ερώτημα είναι πώς ολες οι περιφέρειες της Ιταλίας είναι στη Λευκή και Κίτρινη θέση,κατάσταση που σου επιτρέπει να ταξιδέψεις χωρίς περιορισμούς.Ποτε πας ακριβώς;
Ναι Αθηνα! κλεινω ραντεβου ή παω ετσι χυμα??? 7-13 Ιουλη θα ταξιδεψω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.497
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom