Ιταλία Ταξίδι Ιταλία και περιορισμοί covid

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΚΟΥΝ
Με το ίδιο χαρτί (green pass)που θα ταξιδέψεις με το αεροπλάνο θα μπεις και στα Μ.Μ.Μ.Δεν γνωρίζω βέβαια αν είναι υποχρεωτικο.
Καλημέρα φίλε!ραπίντ τεστ θα έχει γίνει από Ελλάδα προς Ιταλία..αυτό εννοείς ότι θα χρειαστεί;επειδή έχω διαβάσει πολλά για αυτό είπα να ρωτήσω μην γίνει καμία στραβη και δεν μπορούμε να μπούμε σε κάποιο μέσο για επιστροφή από και προς το αεροδρόμιο!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Έχεις link επίσημο ότι το green pass εμβολιασμού έχει ημερομηνία λήξης;
για τα τεστ ρωτησε. το green pass με τεστ εχει ισχυ 48 ωρων κ για τα 2 τεστ. κ μετα νοσηση 6 μηνες. για τα ΜΜΜ χρειαζεται μονο αν αλλαζεις περιφερεια.
Che cos'è - Certificazione verde COVID-19
 

Μαίρη π

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
Καλήμερα σου, εγώ δεν ξέρω αν βγαίνει green pass από rapid η pcr! Την απάντηση θα την έχουν άλλοι γιατί δυστυχώς εγώ είμαι εμβολιασμένος κ'το πιστοποιητικό του εμβολιασμού είναι το green pass.
Στα φαρμακεια της Ναπολης/Καμπανιας σου κανουν rapid απο €8, πολυ πριν πεσει η τιμη στην Ελλαδα! Ο φαρμακοποιος αν δεν κανω λαθος, γιατι επιασα συνομιλια ισπανοφωνων (ειδες τι κανει εμβολιο, ακουω και ισπανοφωνες συνομιλιες) το ανεβαζει το αποτελεσμα καπου & εκδιδεται green pass. Ειναι ομως το Ευρωπαικο; Αυτο το αμφιβάλω, γιατί το ΕΠΕ (Ευρωπαικο πιστοποιητικο εμβολιασμου) ειναι το λεγομενο green pass. Βέβαια ξερόλας δεν είμαι & μπορεί να κάνω λάθος. Γι'αυτους που εχουν νοσησει κλπ πως εκδιδεται πιστοποιητικο ή εαν εκδιδεται green pass η το rapid σε green pass δεν ξερω. Ο φαρμακοποιος σου θα ξερει καλιτερα απο μενα.
Επειδή ειμαι φρέσκος, σημερινός, στα μουσεία κλπ μου το ζητάγανε, στα ΜΜΜ, δλδ και μόνο 'μετρό/λεωφορείο/ προαστειακος' δεν μου το ζήτησαν, σε πλοιο ναι! Βεβαία εχει και τα προβληματακια του το συστημα με τα Ελληνικα πιστοποιητικα. Την μια μερα που εβρεχε και καθισαμε μεσα σε μια πιτσαρια δεν υπηρχε προβλημα, το σκαναρανε και ολα καλα την αλλη στο στο καστρο τ'Αυγου η την προαλλη που μυρισε της 11 χρονης θυγατερας μου χαμπουρκερ (που στην Ναπολη😢😱) δεν διαβάζανε τα scanner τους το Ελληνικό πιστοποιητικό και καθίσαμε έξω!

Λοιπον μην κανεις τα ευκολα δυσκολα, αν δεν βγαινει απο την Ελλαδα το πρασινο με το rapid σου κάνεις ένα rapid σε ένα φαρμακείο στην Ιταλία, από 8 ευρωπουλα ειναι!
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τισ πληροφορίες. Ωραία επομένως πηγαίνω σε ένα φαρμακείο που κάνει rapid test Και ετοιμάζουν αυτοί το green pass ; Εννοώ εγώ μετά δεν το δηλώνω κάπου; αχ μακάρι να είναι τόσο οικονομικό γτ ρώτησα σε ενα Μικροβιολογικο στη Βενετία και μιυ είπαν 22€. Καλή σου μέρα.
 

agmi

Member
Μηνύματα
494
Likes
2.289
@Μαίρη π ο φαρμακοποιός ο ίδιος στην Νάπολι τους το έκανε επί τόπου και τους έδωσε κ' μια εκτύπωση με €8 Ευρωπουλα, άλλου το είδα και €12. Το μοριακό που έκανε η κόρη μας για την Μάλτα, από μικροβιολογικό στην Νάπολι, έκανε €52, είχε κ'με €45. Καλή σου τύχη
😉
 

Μαίρη π

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
Θα κάνεις εδώ το τέστ (pcr 72 ώρες πριν ήrapid 48 ώρες πριν) και θα φτιάξεις το ιταλικό dplf.Αν θέλεις μπορείς να το αλιευσεις και από το gov.gr και να το "κάνεις" green pass.Με τα της Ελλάδος ξενοιασες.Εκει για την επιστροφή σου θα φτιάξεις το ελληνικό plf και θα πας σε ένα φαρμακείο ήενα μικροβιολογικο κέντρο ήσλ στο αεροδρόμιο και θα κάνεις το τέστ σου με τις ίδιες ώρες με την Ελλάδα.
Ψάξε στις απαντήσεις μου στις αρχές του ποστ να βρεις τι είχα γράψει και εγώ για τη Βενετία.Καλα να περάσεις
Σε ευευχαριστώ πάρα πολύ. Εύχομαι να περάσατε υπέροχα.Μόνο δεν κατάλαβα που είπες να κάνω το τεστ τις ιδιεσ ωρεσ με την Ελλάδα; Η πτήση της επιστροφής είναι από Μπολόνια 7:00 το απόγευμα από αυτήν την ώρα δεμ μετράνε οι 48 ώρες πριν για το rapid test;

@Μαίρη π ο φαρμακοποιός ο ίδιος στην Νάπολι τους το έκανε επί τόπου και τους έδωσε κ' μια εκτύπωση με €8 Ευρωπουλα, άλλου το είδα και €12. Το μοριακό που έκανε η κόρη μας για την Μάλτα, από μικροβιολογικό στην Νάπολι, έκανε €52, είχε κ'με €45. Καλή σου τύχη
😉
Ευχαριστώ πολύ. Καλό απόγευμα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
@Μαίρη π ο φαρμακοποιός ο ίδιος στην Νάπολι τους το έκανε επί τόπου και τους έδωσε κ' μια εκτύπωση με €8 Ευρωπουλα, άλλου το είδα και €12. Το μοριακό που έκανε η κόρη μας για την Μάλτα, από μικροβιολογικό στην Νάπολι, έκανε €52, είχε κ'με €45. Καλή σου τύχη
😉
Τωρα ειναι εκει;γιατι εμεις ειχαμε δωσει Ναπολη τον Αυγουστο στο centrale station στο φαρμακειο μεσα 15ε(ενω εγραφε 22ε)και σε φαρμακειο στη γειτονια που μεναμε παλι 15ε μας ειχαν ζητησει..και γενικα απο google ολοι τοσο το διναν...παλι το χρυσοπληρωσαμε σα νουμπιδια; :haha:
 

agmi

Member
Μηνύματα
494
Likes
2.289
Ειναι στη Via Firenze, μολις μπεις απο την Corso Garibaldi (Farmacia Principe Uberto 40.853896012208175, 14.26889587640678). Για PCR της 11χρονης κορης με εστειλε αυτος ο φαρμακοποιος στο 40.85070169212679, 14.264319238211998 Salus Laboratorio Analisi Cliniche με €52 αυθημερον αποτελεσμα στις 15:00, εφ'οσον το τεστ γινει μεχρι τις 10:00. Η κορη τελικα το εκανε στο CS (Diagnostica Cavaliere -Scognamiglio SRL, Piazza Garibaldi 26) με €50 και μας στειλανε σε μεηλ και φαξ το αποτελεσμα. Μην με ρωτας πως το βρηκα στο Αν. Λος Αντζελες με τους τσολος ενοιωθα ποιο ασφαλης, 35 -36 χρονια αργοτερα, ας ειναι ενας φαρμακοποιος απο την Corso Umberto I με εστειλε, ηθελα το αποτελεσμα Ιταλικα/Αγγλικα δεν ενδιεφερε στις 15:00. Στο αεροδρομιο μολις βγεις εξω αριστερα, στο απεναντι κτιριο με €60, αλλα πρεπει να πας (στην δικια μας περιπτωση πανω κατω 6 φορες δηλ. +€30). Οι Αμερικανοι λενε: Ρωτωντας πας στη Ρωμη, & αυτο εκανα & δεν μιλω Ιταλικα. Με τα Ισπανικα γινεται η δουλεια καλιτερα απ'τα Εγγλεζικα:cool:
13/09 Εγινε το τεστ!
 
Last edited:

Μαίρη π

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
Εννοώ ότι το pcr μπορεί να γίνει 72 ώρες πριν και το rapid 48,όπως στη Ελλάδα.Η σύζυγος είχε κάνει PCR με κόστος 65€ στη Βενετία.
Αααα οκ συγγνώμη . Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Να ρωτήσω και κατι τελευταίο. Αν θέλουμε να πάμε μια μονοήμερημε τρενο στην Βερόνα, Μπολόνια κτλ με αρνητικό rapid test δηλωμένο στο green pass γίνεται έτσι δεν είναι;
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.569
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom