Ιταλία Ταξίδι Ιταλία και περιορισμοί covid

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
σε τοπικα ΜΜΜ δεν χρειαζεται τιποτε. στο τρενο που ειπες απαιτειται green pass που ομως στην περιπτωση που ανεφερες (2η δοση >6 μηνες) δεν ισχυει, απαιτειται 3η δοση η ραπιντ. στη θεωρια παντα.
στην πραξη πρεπει να εχω παρει πανω απο 50 φορες τραινα στην πανδημια σε 4 περιφερειες αν θυμαμαι καλα κ ουδεποτε ελεγξε κανεις τπτ περαν μασκων.

Κατάλαβα, θα είναι και 2/3 μέρες πριν αλλάξουν εντελώς τα μέτρα οπότε δεν νομίζω να ζητηθεί κάτι.

Τώρα που σε βρήκα δεν μου απαντάς και στην ερώτηση μου για τη Βενετία γιατί δεν θυμάμαι;
 

Knik

Member
Μηνύματα
68
Likes
58
Καλημέρα! Ταξίδεψα προχθες 06/04 στην Ρώμη. Εμβολιασμένη και με την αναμνηστική, η κόρη μου 15 ετών με 2 δόσεις και έκανε και ένα ραπιντ για καθε ενδεχόμενο. Συμπληρώσαμε και τα DPLF που ειναι απαραίτητα για την είσοδο στην Ιταλία.

Κατά την αναχώρηση μας, εκτός από τα boarding pass και τις ταυτότητες δεν μας ζητήθηκε τιποτα άλλο, κατά την επιστροφή δείξαμε το green pass απλά το δείξαμε, δεν το σκάναραν.

Στην διάρκεια που κινηθηκαμε στη Ρώμη, μπήκαμε σε εστιατοριο δεν μας ζητήθηκε τιποτα, ούτε σε μετρό, ούτε στο τρένο leonardo. Δεν μπήκαμε σε μουσεία. Μάσκες άλλοι φορούσαν, άλλοι δεν φορούσαν.
Ευχαυ πάρα πολύ.

Συγγνώμη να ρωτήσω τι είναι το green pass;

Για να ταξιδεψεις χρειαζεται να συμπληρωσεις οπως λες το ιταλικο plf κ να εχεις το ευρωπαικο πιστοποιητικο εμβολιασμου. Για μαγαζια κλπ χρειαζεται το ευρ. πιστοποιητικο αν κ εμας δεν μας το ζητησαν πουθενα. Αυτα για 28/3 που ταξιδεψαμε, τωρα διαβαζω οτι χαλαρωσαν κ αλλο τα μετρα.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες
 
Last edited by a moderator:

Georgeb4821

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Καλησπέρα
Για Αύγουστο ανεμβολιαστος ταξιδεύει τώρα που στην ουσία καταργούνται τα πάντα?
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
Επιστροφή από Μιλάνο σήμερα ζήτησαν πιστοποιητικό εμβολιασμού. Στην Αθήνα τίποτα. Ούτε κιόσκια για τεστ δε είχε.
 

marathes

Member
Μηνύματα
53
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΗΠΑ-ΔΥΤΙΚΗ ΑΚΤΗ
Επιστροφή από Μιλάνο σήμερα ζήτησαν πιστοποιητικό εμβολιασμού. Στην Αθήνα τίποτα. Ούτε κιόσκια για τεστ δε είχε.
Καλησπέρα! Ταξιδεύω Ισπανία με ανταπόκριση μέσω Ιταλίας. Δε θα βγω από το αεροδρόμιο. Είμαι εμβολιασμένη. Χρειάζομαι plf για Ιταλία; Για Ισπανία από ό,τι κατάλαβα δε θέλει. Δε βρίσκω άκρη…ευχαριστώ!
 

Knik

Member
Μηνύματα
68
Likes
58
Καλησπέρα και χρόνια πολλά!
Έχει ταξιδέψει κάποιος πρόσφατα στην Ιταλία;τι έλεγχος γίνεται στο αεροδρόμιο;είμαι τριπλοεμβολιασμενη.
Σας ευχαριστώ πολύ!
Εύχομαι να ταξιδέψει ο καθένας όπου επιθυμεί!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εξακολουθεί όμως να υφίσταται το plf, έτσι δεν είναι;
ναι ιαχυει. δεν ελεγχεται, ουτε ποτε ελεγθηκε εκει. υποτιθεται ελεγχεταη στην αναχωρηση. υποτιθεται. δεν ειδα ποτε να το ελεγχει κανεις στο Βενιζελος. ισως περσυ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom