Κίνα Ταξίδι Κίνα και βίζα

mar_nen

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του site.

Αρχικά, δεν θα συστηθώ ούτε θα σας συγχαρώ (θα γίνει και αυτό αλλά εν καιρώ!!!!), απλά γιατί τρέχω και δεν φτάνω. Αφορμή η προσφορά της Etihad η οποία λήγει σήμερα και το ερώτημα είναι: Προλαβαίνω να βγάλω διαβατήριο και βίζα σε είκοσι μέρες? Για τη βίζα πρέπει να πάω ο ίδιος στην πρεσβεία ή η διαδικασία μπορεί να γίνει και με κούριερ? Η Etihad απαιτεί αριθμό διαβατηρίου στην έκδοση των εισιτηρίων και αν ναι μπορώ να βάλω τον αριθμό του παλιού και να ζητήσω να το αλλάξουν με την έκδοση του καινούριου?????

Ευχαριστώ εκ τω προτέρων.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
ΒΙΖΑ | Πληροφοριες για εκδοση Βιζας σε διαφορες χωρες του κοσμου

ΒΙΖΑ ΓΙΑ ΚΙΝΑ (CHINA VISA)
Οι Έλληνες πολίτες χρειάζονται βίζα για να ταξιδέψουν στην Κίνα. Η βίζα μπορεί να εκδοθεί από την Κινεζική πρεσβεία ή προξενείο (στην Αθήνα η πρεσβεία βρίσκεται στην οδό Κρίνων 2α, Παλαιό Ψυχικό, 15452 Αθήνα,
τηλ. 210-6723282, 210 6771212). Η έκδοση της τουριστικής βίζας έχει ισχύ 3 μήνες και αφορά παραμονή έως και 30 μέρες και κοστίζει 30 Ευρώ (εκδίδεται σε 4 εργάσιμες μέρες). Για έκδοση σε 2-3 μέρες το κόστος είναι 53 Ευρώ ενώ υπάρχει και επιλογή για επείγουσα βίζα με έκδοση σε 1 μέρα.
 

mar_nen

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση thanasis. Με αλληλογραφία γίνεται η διαδικασία?
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
καλύτερα κούριερ για την δουλεία αυτή
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Γιατί δεν την δίνεις σε ένα τουριστικό γραφείο, θα βγάλει μίζα αλλά αν υπολογίσεις τα κουριερ και τη φασαρία... και θα έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο. (εκτός αν δε γίνεται για Κίνα, εγω το έκανα για Ρωσσια).
 

mar_nen

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Αυτό που φοβάμαι δεδομένου ότι πρέπει να βγάλω καινούριο διαβατήριο και μετά να απευθυνθώ στην πρεσβεία για τη βίζα είναι μήπως δεν προλάβω γιατί τα εισιτήρια είναι για 2-14 Δεκεμβρίου..
 

mar_nen

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
ευχαριστώ Borealis, δεν το είχα σκεφτεί αυτό. Νομίζω είναι η καλύτερη λύση, επομένως τα εισιτήρια κλείνουν... αύριο πάμε για διαβατήριο και ο θεός βοηθός....
 

mar_nen

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Παιδιά sorry αλλά έχω άλλη ερώτηση:
Στον αριθμό διαβατηρίου που μου ζητάει τι να βάλω (δεν έχω βγάλει ακόμη το καινούριο)?
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Ας πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή. Σου γράφω τι θα έκανα ΕΓΩ.

Σήμερα θα έκλεινα τα αεροπορικά. Αριθμό διαβατηρίου θα έβαζα ή απο το παλιό μου ή απο το μυαλό μου και όταν είχα στα χερια μου το νέο θα τηλεφωνούσα στην εταιρεία, και θα έλεγα να το αλλάξουν.
Την επομένη (αύριο) θα πήγαινα με όλα τα απαιτούμενα στην Αστυνομία για έκδοση νέου.
Οταν εκδίδετο (αν δεν σε κυνηγά η Ιντερπόλ για εμπορία λευκής σαρκός)και το είχα στα χέρια μου, ή θα εμπιστευόμουν για την διαδικασία κάποιον γνωστό μου κάτοικο Αθηνών (δύναται και τρίτο πρόσωπο να στην βγάλει για λογαριασμό σου) ή αν δεν είχα θα έψαχνα για ταξιδιωτικό γραφείο που θα αναλάμβανε (δεν είναι σίγουρο ότι θα βρείς, εγω είμαι απο κόρινθο και αν και αποτάνθηκα σε 4 κανένα δεν δέχθηκε αν δεν είχα κλείσει προιόν απο αυτούς). Θα δοκίμαζα ΚΑΙ ταξιδιωτικά πρακτορεία Αθηνών για ευκολία. Για κούριερ απευθείας (το Προξενείο εννοώ) δεν ξέρω αν δέχονται. Πάρε τους τηλέφωνο και ρώτησε.

Τέλος θα έμπαινα στην σελίδα του προξενείου για να δω τι στοιχεία απαιτούνται για την συμπλήρωση της αίτησης για να τα παρασχέσω/διαθέσω σε αυτόν που θα αναλάμβανε να μου εκδόσει την βίζα. Είναι πάρα πολλά όπως τηλ. εργασίας, που θα διαμείνεις κλπ
Να θυμάσαι , βγαίνει και αυθυμερόν αλλά αν θυμάμαι καλά κόστιζε +60 ευρώ. Επίσης ΔΕΝ πληρώνεις στο γκισέ του Προξενείου, αλλά στην Εθνική Τράπεζα (θα πάρεις απο το Προξενείο τα στοιχεία λογαριασμού) και με το ροζ χαρτάκι που θα σου δώσει η Εθνική και ενέχει θέσης απόδειξης πληρωμής πηγαίνεις και παραλαμβάνεις το διαβατήριο με την βίζα.

Καλό ταξίδι , είναι υπέροχη χώρα
 

mar_nen

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Dim Kyr σε ευχαριστώ πολύ,

Το πρώτο βήμα έγινε και τα εισιτήρια αγοράστηκαν (άλλωστε η τιμή νομίζω πως ήταν άκρως δελεαστική και άξιζε η βιασύνη)

Για την κράτηση κάλεσα το τηλεφωνικό κέντρο της Etihad και μου είπαν να βάλω ως αποδεικτικό ταυτοπροσωπίας τον αριθμό της πιστωτικής μου κάρτας. Το μόνο σίγουρο ότι αύριο πρωί πρωί πάμε για καινούριο διαβατήριο.

Το τελευταίο κομμάτι (βλ. VISA) ελπίζω να λυθεί πιο εύκολα (κάποιος καλός χριστιανός θα φιλοτιμηθεί...).

Από εδώ και πέρα μόνο διάβασμα για να δούμε τι θα πρωτοπρολάβουμε να κάνουμε σε τόσες λίγες μέρες.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.264
Μηνύματα
885.585
Μέλη
38.944
Νεότερο μέλος
ΑγγελοςΑθ.

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom