Μαδαγασκάρη Ταξίδι Μαδαγασκάρη

taxidologion

Member
Μηνύματα
18
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
#
Ταξίδι-Όνειρο
#
Μετά τον Ιούνιο λιγοστεύουν οι βροχές. Ιούλιος-Αύγουστος είναι καλή εποχή. Χρησιμοποιείστε το διαδίκτυο για πληροφορίες. Υπάρχουν αρκετές σελίδες στα Αγγλικά και αφθονία στα Γαλλικά. Θα συνιστούσα να παραγγείλετε και ταξιδιωτικούς οδηγούς. Θέλει καλή προετοιμασία εάν θα πάτε 'μεμονωμένα' -αυτό υποθέτω, γιατί δεν υπάρχουν πακέτα από Ελλάδα μόνο για εκεί. Από τον χρόνο που θα έχετε διαθέσιμο και τα χρήματα που μπορείτε να διαθέσετε θα εξαρτηθούν και οι επιλογές σας. Σε 15-20 μέρες, μπορείτε να πάρετε μία 'ιδέα' (μόνο) από διαφορετικά περιβάλλοντα της αχανούς αυτής χώρας: να επισκεφτείτε 1-2 περιοχές κοντά στη πρωτεύουσα, να πάτε βόρεια (στο Nosy Be ή στο St. Marie, για 4-5 μέρες) και να επισκεφθείτε κάποιο εθνικό πάρκο ή να πάτε ανατολικά, αν θέλετε να δείτε τα baobab. Αυτά με την προϋπόθεση ότι θα γίνουν με εσωτερικές πτήσεις που θα πρέπει να έχετε κλείσει εκ των προτέρων. Είναι δύσκολος προορισμός και θέλει πολύ χρόνο κάποιος για να πάρει κάτι περισσότερο από τη 'μυρωδιά' της (ένα μήνα τουλάχιστον). Θα έλεγα ότι, εάν έχετε μόνο 7-10 μέρες διακοπών διαθέσιμες, να επιλέξετε κάτι άλλο. Όχι τη Μαδαγασκάρη. Εκτός εάν έχετε κάποιο ιδιαίτερο λόγο.

Πολύ ωραιες οι πληροφοριες , συμπληρώνουν την αφήγηση της Ρενάτας.
Τι γνώμη εχεις για Ιούλιο ή Αυγουστο;
Μάλλον ειναι η μονη μας επιλογη , λόγω δουλειάς.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Ρενάτα, περιττό να πω ότι είσαι πολύ τυχερή και σε ζηλεύω πολύ που έκανες ένα τέτοιο ταξίδι!
Σήμερα, ξαναδιάβασα την ιστοριούλα σου (πρέπει να είναι η 5η- 6η φορά που τη διαβάζω) και την ιστοριούλα του Μανώλη και ξαναγεννήθηκε εκείνη η παλιά μου έντονη επιθυμία να πάω Μαδαγασκάρη.
Δυστυχώς, όμως, μου λείπει η παρέα και το ταξίδι με γκρουπ στοιχίζει πολύ ακριβά οπότε το αφήνουμε για το μακρινό μέλλον!
Αυτό που θέλω να σε ρωτήσω είναι για τα αγαπημένα μου εντομάκια: τα κουνουπάκια!
Με τα κουνουπάκια αγαπιόμαστε τόσο πολύ που με ρουφάνε κυριολεκτικά!
Πιστεύεις ότι μπορώ να επιβιώσω στη Μαδαγασκάρη ή να την βγάλω από το μυαλό μου εντελώς; (ρωτάω γιατί έχω διαβάσει πολλά πολλά άσχημα για τα κουνούπια της συγκεκριμένης χώρας!)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ρενάτα, περιττό να πω ότι είσαι πολύ τυχερή και σε ζηλεύω πολύ (ρωτάω γιατί έχω διαβάσει πολλά πολλά άσχημα για τα κουνούπια της συγκεκριμένης χώρας!)
ω! marydin δεν θυμάμαι να ειχαμε κουνούπια...σε σημείο ενοχλητικό..στο πάρκο ranomafana που μείναμε τρείς μέρες,βάζαμε λίγο autan και γενικά,δεν μας τσίμπησε τίποτα! εξάλου τα κουνούπια εκεί αποκλείεται να ειναι μολυσμένα..η χώρα ειναι πρωτόγονη και δεν υπάρχει κάτι που να μολυνθούν εκείνα και μετά να κινδυνεύεις εσύ.στα πάρκα και στα παγκαλόου που μέναμε δίπλα στην θάλασσα,θυμάμαι κοιμομουνα σε αιώρα και όχι στο κρεβάτι μου,φορώντας πάντα μακρυα πουκάμισα και πανταλόνια.τα δάκτυλα μόνο που εξείχαν ράντιζα με autan και κανένα πρόβλημα!!!:p
μην σταθεί αυτό σαν αιτία να μην σκέφτεσαι το πανέμορφο νησί την Μαδαγασκάρη!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Ελληνικό τουριστικό πρακτορείο που οργανώνει ταξίδι στη Μαδαγασκάρη προτείνει θεραπεία κατά της Μαλάρια και σε διάφορα αφιερώματα που έχω διαβάσει στο παρελθόν αναφερόταν το πρόβλημα με τα κουνούπια ως έντονο γι΄αυτό προβληματίζομαι.
Το πολύ πολύ να κάνω κανά εμβόλιο πριν πάω!
Μέχρι να έρθει εκείνη η στιγμή πιστεύω ότι θα βρω μια λύση!
Τότε θα σε χρειαστώ για περισσότερες λεπτομέρειες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.686
Likes
50.572
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Απ' 'οσο ξερω δεν υπάρχει εμβόλιο κατά της ελονοσίας, μακάρι να υπήρχε. Μπορεις να πάρεις χάπια, τα οποία δεν έουν 100% αποτελεσματικότητα, αλλά προστατεύουν σε μεγάλο ποσοστό και πλέον έχουν και ελάχιστες παρενέργειες σε σχέση με τις παλιότερες βερσιόν. Ελονοσία έχει στη Μαδαγασκάρη και μάλιστα μπόλικη, είναι η πρώτη αιτία θανάτου ανηλίκων στη χώρα, αλλά αν πάρεις τις προφυλάξεις και με δεδομένο ότι θα μείνεις μόνο λίγες μέρες/εβδομάδες, οι πιθανότητες να σου συμβεί κάτι είναι ελάχιστες... τι ποσοστό τουριστών να πεθαίνει από ελονοσία κάθε χρόνο;
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Έχεις δίκιο!
Δεν υπάρχει εμβόλιο κατά της ελονοσίας και σύμφωνα με τους Γιατρούς Χωρίς Σύνορα "ένα αποτελεσματικό εμβόλιο είναι έτη μακριά"!
Αλλά διάβασα ότι κατά την ξηρή περίοδο είναι λιγότερα τα κουνουπάκια!
Ε, θα πάρω χαπάκια, θα κάνω και μόνιμο αξεσουάρ μου μια κουνουπιέρα... όλα καλά θα πάνε πιστεύω!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.784
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
.τι μου θυμισες τι μου θυμισες!!!!!!!!!!!! τις 3 χαρητες να σπρωχνουν το βαν στους κακοδρομους για το perinet... !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:bleh::haha::haha::haha::haha:
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Μολις διαβασα την ιστορια σου και εχω κατενθουσιαστει!!!:clap::clap::clap::clap:
Χιλια μπραβο!!! Ιδιαιτερα για το 3 χαριτες!!:clap::clap::clap:
Δεν το κρυβω οτι ειναι ενας απο τους προορισμους που με σαγηνευουν!!:clap:
Αν το ξανααποφασισετε και θελετε και 4η ειμαι διαθεσιμη...:lol:
Και λογω επαγγελματος εχω μπρατσα ικανα για σπρωξιμο βαν..:haha::haha:
 

tony_gr

Member
Μηνύματα
35
Likes
21
Συγχαρητήρια για την περιγραφή και για την απίστευτη εμπειρία renata!
Μου φαίνεται πρέπει να κοκκινίσω απο ντροπή... Εγώ 7 μήνες εδώ και τίποτα σε σχέση με τα δικά σου... :haha:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Συγχαρητήρια για την περιγραφή και για την απίστευτη εμπειρία renata!
Μου φαίνεται πρέπει να κοκκινίσω απο ντροπή... Εγώ 7 μήνες εδώ και τίποτα σε σχέση με τα δικά σου... :haha:
αφού είσαι για δουλειά εκεί tony! θα βρείς χρόνο να κάνεις και κανένα ταξιδάκι αναγνωριστικό..keep in touch!
 

tsoang

Member
Μηνύματα
26
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Ταξίδι-Όνειρο
πάααρα πολλοί!!!!!
Καλή σου μέρα
είδα ότι έχεις προγραμματίσει ταξίδι
για Βιετνάμ-Καμπότζη τον Αύγουστο
Επειδή ενδιαφέρομαι για τον ίδιο προορισμό
θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες;

Ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.994
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom