Πορτογαλία Ταξίδι Πορτογαλία και περιορισμοί covid

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Καλημέρα! Σε όλους εσάς που επισκεφθήκατε πρόσφατα την Λισαβόνα, έγινε rapid test κατά την άφιξη ή μονό στην επιστροφή σας στην Ελλάδα;
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλημέρα! Σε όλους εσάς που επισκεφθήκατε πρόσφατα την Λισαβόνα, έγινε rapid test κατά την άφιξη ή μονό στην επιστροφή σας στην Ελλάδα;
Κατά την άφιξη στη Λισαβόνα δεν είδα να κάνουν rapid, μόνο έλεγχο του plf και του πιστοποιητικού εμβολιασμού ή του rapid 48 ωρών που είχα κάνει από Ελλάδα στα παιδιά. Δεν είδα πουθενά κινητή μονάδα σαν αυτή όταν φτάσαμε στο Ελ. Βενιζέλος. Στην επιστροφή Ελλάδα έλεγξαν τα πιστοποιητικά μας και τα rapid που έκαναν τα παιδιά στη Πορτογαλία και έστειλαν για rapid εδώ σχεδόν τους μισούς επιβάτες της πτήσης άρα δεν θα το έλεγα δειγματοληπτικά. Και φτάσαμε και 12 παρά τη νύχτα.
 
Μηνύματα
10
Likes
33
Κατά την άφιξη στη Λισαβόνα δεν είδα να κάνουν rapid, μόνο έλεγχο του plf και του πιστοποιητικού εμβολιασμού ή του rapid 48 ωρών που είχα κάνει από Ελλάδα στα παιδιά. Δεν είδα πουθενά κινητή μονάδα σαν αυτή όταν φτάσαμε στο Ελ. Βενιζέλος. Στην επιστροφή Ελλάδα έλεγξαν τα πιστοποιητικά μας και τα rapid που έκαναν τα παιδιά στη Πορτογαλία και έστειλαν για rapid εδώ σχεδόν τους μισούς επιβάτες της πτήσης άρα δεν θα το έλεγα δειγματοληπτικά. Και φτάσαμε και 12 παρά τη νύχτα.
Ακριβώς όπως τα περιγράφει και η Μάγδα ήταν και στις δικές μου περιπτώσεις. Άφιξη από Αθήνα και Πόντα Ντελγάδα στην Λισαβόνα κανένας έλεγχος rapid (ούτε καν έλεγχος πιστοποιητικών ), και στην πρωινή άφιξη στην Αθήνα έκαναν αρκετά rapid test.
 

n_siou90

Member
Μηνύματα
13
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Μόλις επέστρεψα από το ταξίδι μου στην Πορτογαλία, λίγες μέρες Λισαβόνα, λίγες Πόρτο και Σιντρα. Αναχώρηση από Αθήνα για Βουλγαρία και από εκεί μετά από λίγες ώρες με wizzair για Λισαβόνα, το PLC το έκανα 1 μέρα πριν την αναχώρηση αφού γνώριζα και την θέση στο αεροπλάνο (το έως και 4 μέρες που λένε σημαίνει 4 3 2 1 μέρες και όχι 4 5 6 7 και πάνω), Υγ για Βουλγαρία δεν θέλει κάτι αντίστοιχο, μόνο εμβόλιο ή pcr. Άφιξη στην Λισαβόνα, ζήτησαν μόνο το εμβόλιο τυπικά, όχι PLC αλλά να το έχετε γτ εγω μπορεί να έπεσα σε τεμπελιδες! Ήμουν με ελληνική ταυτότητα και θα συμβούλευα αν έχετε διαβατήριο να πάτε με αυτό γτ η ελληνικές ταυτότητες είναι μπελάς γιαυτους και να μην καθυστερήσετε στον έλεγχο. Στα ξενοδοχεία μου ζήτησαν παντού εμβόλιο ή τεστ, κλειστούς χώρους εστίασης τα ίδια όπως και ΜΜΜ μόνο με μάσκα. Επιστροφή στην Βουλγαρία και από εκεί με λεωφορείο Θεσσαλονίκη, 1 μέρα πριν το δικό μας PLF αν και ο Έλληνας αστυνομικός δεν το έλεγξε πάρα μόνο αν είμαι εμβολιασμένος ή έχω τεστ.
 

Irouli

Member
Μηνύματα
113
Likes
146
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Καλημέρα και από εμένα. Σκοπεύω να πάω Πορτογαλία αρχές Οκτώβρη (covid επιτρέποντος) και θέλω μια βοήθεια σχετικά με το PLF. Επειδή πάω μέσω Ιταλίας και επιστρέφω μέσω Βουδαπέστης ποιον αριθμό πτήσης και θέσης θα βάλω, της πτήσης Ιταλία- Πόρτο ή Ελλάδα-Πόρτο;
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Ακριβώς όπως τα περιγράφει και η Μάγδα ήταν και στις δικές μου περιπτώσεις. Άφιξη από Αθήνα και Πόντα Ντελγάδα στην Λισαβόνα κανένας έλεγχος rapid (ούτε καν έλεγχος πιστοποιητικών ), και στην πρωινή άφιξη στην Αθήνα έκαναν αρκετά rapid test.
Επιβεβαιώνω τα ίδια. Αφιξη στη Λισαβονα τα μεσάνυχτα, μπήκαμε ανενόχλητοι. Τα Plf είχαν ελεγχθεί κατά την αναχώρηση μας.

Αφιξη στην Αθήνα παλι μεσάνυχτα, έλεγχος του Plf και στο Βενιζέλος συν δειγματοληπτικοι ελεγχοι από τον ΕΟΔΥ.
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Πιστοποιητικά εμβολιασμού μας ζητήθηκαν για φαγητό σε εσωτερικούς χώρους. Σκάναραν το barcode κανονικά.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Εκτός από το food market που ήταν εσωτερικά τα μαγαζιά εμείς καθόμασταν έξω. Στο food market σκαναραν τα πιστοποιητικά. Σε μαγαζιά εμπορικά που έμπαινα δε μου ζητηθηκε τίποτα. Στα ξενοδοχεία και της Λισαβόνας και του Πόρτο σκαναραν τα πιστοποιητικά εμβολιασμού. Επίσης στη μετακίνηση μας με flixbus Λισαβόνα -Πορτο κ επιστροφή δε ζητήθηκε καν το πιστοποιητικό εμβολιασμού.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
Α το είχα ξεχάσει το food market. Σε 3 λοιπόν μέρη χωρίς να ζητηθεί πιστοποιητικό.
Και φυσικά σε κανένα εμπορικό.
Από αυτά πήγαμε σε πολλά. Εντός και εκτός εμπορικών κέντρων.
 

chrisp3154

Member
Μηνύματα
7
Likes
6
Καλησπέρα
μια απορία για το πορτογαλικο plc. Στο σημείο που ζηταει passport/Citizen Card, αν εχουμε στη διαθεση μας μονο ταυτοτητα ποιο απο τα 2 επιλεγω? ευχαριστω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom