Ταξίδι ενός χρόνου γίνεται;;

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Άκυρο αλλα αν θες να περάσεις και τόσο περιορισμένο χρόνο στη κάθε χώρα, θέλει και μπόλικο διαβασμα απο πριν. Δεν θα έχεις και τα χρονικα περιθώρια να είσαι χαλαρός και να πηγαίνεις φλου. Μόνο το Περού για μένα θέλει τουλαχιστον χαλαρή έρευνα βδομάδας, για να ξέρεις τι θελεις να δεις,πως θα γινει να το δεις και να αποφύγεις παγίδες.

Ειναι ένα εγχειρημα που απαιτεί μπόλικο χρόνο και σχεδιασμό απο πριν. Διαφορετικό είναι να ταξιδεύεις ένα δίμηνο σε μία χώρα και αλλο ανα δύο βδομάδες να αλλάζεις τελείως. Απο αυτά που ρωτας, υποθέτω ότι είναι η πρώτη σου εμπειρία σε μεγαλα ταξίδια. Διαβασε ταξιδιωτικές ιστορίες για τους προορισμούς που σε ενδιαφέρουν και κράτα μπόλικες σημειώσεις για τον κάθε προορισμό ξεχωριστα. Επειδή και εγώ τα δύο τελευταία χρόνια ξεκίνησα, είναι σοκαριστικό πόσο διαβασμα χρειάζεται ο κάθε προορισμός.
 
Last edited:

xalara

Member
Μηνύματα
217
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
Μπήκα να δω λίγο και μου έβγαλε κοντά στα 4500€ αεροπορικά για 15 χώρες !
Λοιπόν θέλω να ξεκινήσω από Ελλάδα να πάω Αίγυπτο, Ηνωμένα αραβικά Εμιράτα, Ινδία, Κίνα, Ταϊλάνδη, Φιλιππίνες, Μπαλί, Αυστραλία, νέα Ζηλανδία, Περού, Αργεντινή, Βραζιλία, Αμαζόνιο, Λος Άντζελες,νέα Υόρκη και πίσω Ελλάδα δεν ξέρω αν θα είναι ποιο οικονομίκα με πολλαπλές πτήσης ή ένα εισητηριο για όλες αυτές... Τι λέτε εσείς ???
Αμα διασχίσεις τον ειρηνικό, δες αμα χωράει το νησί του Πάσχα (ή και καποιο εξωτικό νησί του ειρηνικού) . Μοναδικός προορισμός που δύσκολα πας διαφορετικά.

Στην Ασία θα μπορούσες να συμπεριλάβεις ένα 4ημερο Siem Reap για να δεις το Angkor Wat.
 

Daniel8

Member
Μηνύματα
31
Likes
16
Άκυρο αλλα αν θες να περάσεις και τόσο περιορισμένο χρόνο στη κάθε χώρα, θέλει και μπόλικο διαβασμα απο πριν. Δεν θα έχεις και τα χρονικα περιθώρια να είσαι χαλαρός και να πηγαίνεις φλου. Μόνο το Περού για μένα θέλει τουλαχιστον χαλαρή έρευνα βδομάδας, για να ξέρεις τι θελεις να δεις,πως θα γινει να το δεις και να αποφύγεις παγίδες.

Ειναι ένα εγχειρημα που απαιτεί μπόλικο χρόνο και σχεδιασμό απο πριν. Διαφορετικό είναι να ταξιδεύεις ένα δίμηνο σε μία χώρα και αλλο ανα δύο βδομάδες να αλλάζεις τελείως. Απο αυτά που ρωτας, υποθέτω ότι είναι η πρώτη σου εμπειρία σε μεγαλα ταξίδια. Διαβασε ταξιδιωτικές ιστορίες για τους προορισμούς που σε ενδιαφέρουν και κράτα μπόλικες σημειώσεις για τον κάθε προορισμό ξεχωριστα. Επειδή και εγώ τα δύο τελευταία χρόνια ξεκίνησα, είναι σοκαριστικό πόσο διαβασμα χρειάζεται ο κάθε προορισμός.
Προφανώς και θέλει μελέτη και καλή οργάνωση !! Ναι είναι το πρώτο μεγάλο ταξίδι για εμένα καθώς έχω πάει μόνο σε ευρωπαϊκες χώρες και Τουρκία

Ωραια ιδεα,παρε μια βεσπα(αντεχει),ή ενα τρικυκλο αυτο με την τεντα των 50,s καμερες χαρτια λεφτα,αντισκοινα θα σου χρειαστουν,και κανε το κεφι σου,βγαλε βιζες απο την ελλαδα,οτι αλλο χρειαζεσαι,μαγνητοσκοπισε το και ανεβασε το στο youtube θα βγαλεις και φραγκακια στο τελος.
Με βεσπα ειχαμε κανει τον γυρο της ελλαδας με τον πατερα μου,μια πολυ δυσκολη εποχη απεργιες και ιστοριες,και σεισμοι κι ολα μαζι...κι οχι ενας ή δυο ατομα,5 ατομα ολη η οικογενεια δλδ,βεσπα με καλαθι,την ελεγε αστραχάν ο μπαμπας και ηταν απ τις καλυτερες εμπειριες που εχω ζησει στην ζωη μου.
Προυποθετει ολο αυτο να εχεις γνωσεις μηχανικες για την βεσπα,και μπολικη τρελα,κανε το και καλη επιτυχια!
Ωραίο αυτό που λες αλλά έχει μια διαφορά να κάνεις το γύρο του κόσμου απο από την Ελλάδα με βέσπα ! Όλα τα άλλα συμφωνώ ότι θα χρειαστούν ! Έτσι και αλλιώς θα έβγαζα βίντεο και το έχω στο μυαλό μου να το ανεβάσω στο you tube αν και δεν ξέρω αν θα βγάλεις τπτ ,Πάντως σκέφτομαι για την Ευρώπη να πάω roadtrip αλλά πρώτα έχω αυτό στο νου μου το μεγάλο ταξίδι και μετά για Ευρώπη!!
 

Daniel8

Member
Μηνύματα
31
Likes
16
Περού και Ντουμπάι γιατί μαζί; Είναι στην άλλη άκρη του κόσμου μεταξύ τους... Υπόψη ότι θες και χρόνο για τη μετάβαση από χώρα σε χώρα, δε θα βρείς πάντα απευθείας πτήσεις ανάμεσα στις χώρες που ψάχνεις.
Περού πάντως είναι για πολύ παραπάνω, Ντουμπάι δεν είναι καν χώρα, αλλά και να ήταν δεν είναι για να πας για παραπάνω από 2 μέρες, ειδικά με περιορισμένο budget.
Ξέρω ρε φίλε ότι είναι μακριά μεταξύ τους απλά για να μην λέω 5 μέρες στην μια και μετά 5 μέρες στην άλλη τα έβαλα μαζί Ντουμπάι θα είναι από της πρωτα μέρη που θα πάω και Περού από της τελευταίες χώρες ! Λογικό να μην έχει απευθείας πτήση έχω υπολογίσει 2 εβδομάδες στην κάθε χώρα και μια μέρα το πιάνω για την πτήση ! Για λίγο που μπήκα πιστεύω 5 μέρες αρκετά είναι, Ντουμπάι από την άλλη 5 μέρες καλά είναι θα κάνω λίγο παραπάνω οικονομία Ταϊλάνδη αν χρειαστεί!!!

15 ημέρες Μπαλί (που ούτε αυτό είναι χώρα, btw); Φρόντισε να μην έχεις κοφτερά ξυραφάκια μαζί σου.... Συγκριτικά (ως προς το μέγεθος) στις ΗΠΑ, στην Κίνα και την Ινδία πρέπει να δώσεις από μια διετία.

Παρεμπιπτόντως, βλεπω πολλές χώρες πρώτου κόσμου στη λίστα. Το budget σου σε κάποιες δεν το βλέπω να σε βγάζει ούτε με τα φτηνότερα hostel και φαγητό αποκλειστικά από σουπερμάρκετ.

By the way, από τη λίστα σου απουσιάζουν τελείως η Κεντρική Αμερική, η Καραϊβική, η Υποσαχάρια Αφρική και η Ευρώπη, ενώ ο ισλαμικός κόσμος υποεκπροσωπείται (μόνο Αίγυπτο και Ντουμπάι βρήκα, σε καμμία περίπτωση χαρακτηριστικά....).

RTW trip, παρεμπιπτόντως, σε περιορίζει στα hubs της αεροπορικής συμμαχίας που θα επιλέξεις. Αν θες να βάλεις ανταποκρίσεις και παραπάνω στάσεις, οι τιμές δεν είναι εκεί αλλά ανεβαίνουν. Μάλλον θα σε καλύψει μόνο για τις πτήσεις από ήπειρο σε ήπειρο, και εντός των ηπείρων θα κινηθείς με τοπικές εταιρίες (low cost συνήθως). Α, και οι πτήσεις θέλουν και χρόνο (παραπάνω μέρες στο σύνολο).
Πριν πάω σε κάθε χώρα θα δω τι μπορώ να έχω και τι δεν πρέπει να έχω μαζί μου αλλά ευχαριστώ για την πληροφορία (ξέρω φίλος ότι δεν είναι χώρα απλά αντί να πω Ινδονησία είπα να το κάνω ποιο συγκεκριμένα Μπαλί) Τι διετία ρε φίλε πόσα λεφτά νομίζεις έχω να πάρω μια γεύση λέω εγώ όχι να εγκατασταθω εκεί για πάντα 😂😜. Δηλαδή πιστεύεις 100€ κάθε μέρα δεν με βγάζει ? Δεν θα χαλαω κιόλας κάθε μέρα απαραίτητα 100€ δηλαδή σε Ινδία Ταϊλάνδη, Φιλιππίνες πιστεύω θα χαλαω ποιο λίγα γιατί ξέρω ότι Αυστραλία,νέα Ζηλανδία,ΗΠΑ θα στοιχίσει παραπάνω άρα θα τα φέρω σε μια ισορροπία! Εγώ ρε φίλε ήθελα να βάλω και Ρωσία και Ιαπωνία και νότια Αφρική και Κούβα και Μαλδίβες και Φίτζι αλλά δεν βγαίνει ούτε οικονομικά ούτε γεωγραφικα θα πηγαίνω πάνω κάτω Ιαπωνία και μετά Ταϊλάνδη ή Αίγυπτο και μετά νότια Αφρική θέλω να πάω σε αυτά τα μέρη αλλά σε άλλο ταξίδι . Επίσης Ευρώπη έχω πάει σε χώρες που θέλω υπάρχουν και άλλες αλλά θα ήθελα άλλη φορά μόνη της την Ευρώπη με τρώει η περιέργεια για ποιο μακρινό ταξίδι αυτή την στιγμή! Εντάξει όχι 160 μέρες 175!!
 

Daniel8

Member
Μηνύματα
31
Likes
16
Πολλές βάζεις, νομίζω και 4, πολλές είναι.

Επίσης θα πρέπει να δεις τα κόστη της κάθε χώρας, επειδή είναι στην ΝΑ Ασία δε σημαίνει ότι είναι φτηνά! Το HK θα σου στοιχίσει πολύ πιο ακριβά (αν μείνεις στις γνωστές τρώγλες) ως εξωφρενικά πιο ακριβά η μέρα σε σχέση με άλλες "όμορες" χώρες.
Μπερδεύτηκα όχι 15 αλλά 10 ήθελα να γράψω εντάξει Κίνα θα ήθελα 10 μέρες να ζήσω να δω πως είναι . Ξέρω ότι Χονγκ Κονγκ είναι λίγο ακριβά αλλά ξέρω ότι Ταϊλάνδη -μπαλι-φιλιπινες-ινδια -αιγυπτο δεν είναι τόσο αντίθετα θα χαλάσω πολλά πιστεύω Αυστραλία-νεα Ζηλανδία-βραζιλια(επειδή θέλω να πάω και Αμαζόνιο!) - ΗΠΑ! Και έχω υπολογίσει να χαλαω 100 περίπου κάθε μέρα μέσα σε αυτά να είναι χοστελ φαγητό, μετακίνηση και δραστηριότητες!!
 

Kandy

Member
Μηνύματα
56
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ταϊλάνδη , Ινδία τα άλλα δύο...;
Περού έχει καλό φαγητό??
Μόνο καλο; Απίστευτο... :)

Σε σχέση με τις χώρες που διάλεξες να σου πω κι εγώ με την σειρά μου πως από Ινδονησία δεν θα διάλεγα Μπαλί, η χώρα είναι απίστευτη και έχει πολύ πιο ενδιαφέροντα μέρη (προσωπική άποψη προφανώς)
Ανγκορ Βατ που αναφέρθηκε έννοειται αν χωράει κάπου στο πρόγραμμα σου και θες να κόψεις κάποιες μέρες από αλλού πιστεύω είναι στα αχαστα
Για Ρωσία που αναφέρθηκες πως θα ήθελες πολύ να πας ίσως να μπορούσες να έπαιρνες μια τζούρα από την χώρα πηγαίνοντας Vladivostok (αν ήσουν ΝΑ Ασία ας πούμε ή Ιαπωνία) καθώς έχει πλέον e-visa δωρεάν για 8 μέρες (αυτό έχει γίνει για τρεις ρωσικές πόλεις: saint Petersburg, Kaliningrad, Vladivostok) απλά στα άλλα δύο σίγουρα θα έχεις την ευκαιρία να πας από Ευρώπη κάποια άλλη στιγμή
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.848
Για μένα καλό είναι να ξεκινήσεις από Ινδία αφήνοντας έξω Αίγυπτο και Ντουμπάι που είναι εύκολα προσβάσιμα.
Γράφεις για ένα ποσό 20 κ. Αν επιτρέπεται είσαι κοντά στην συμπλήρωση η τώρα ξεκινάς;
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Daniel όσον αφορά για έσοδα από το YouTube που είχες ρωτήσει χρειάζεται να έχεις εκατομμύρια προβολές από τα videos σου για να φτάσεις στο σημείο να έχεις κάποιο εισόδημα από εκεί και αυτό είναι από δύσκολο έως ακατόρθωτο αν είναι τα videos σε Ελληνική γλώσσα.

Ενδεικτικά αναφέρω ότι ένας youtuber είχε πει ότι πήρε από το youtube 60€ για ένα video του που είχε 800.000 προβολές περίπου.

Εκτός και αν καταφέρεις και πάρεις χρήματα από χορηγούς. Θα χρειάζεται βέβαια να είσαι αρκετά καλός στο μπλα μπλα και σε γνώσεις λήψης και επεξεργασίας video για κάτι τέτοιο συν ίσως το να έχεις γνωριμίες η να πλασαριστεις κατάλληλα στις αντίστοιχες εταιρίες. Δεδομένου ότι υπάρχουν πάρα πολλοί πού το κάνουν αυτό και χρειάζεται ιδιαίτερες ικανότητες, ταλέντο και σκληρή εργασία για να ξεχωρίσεις και να σε σπονσοραρουν.


Daniel έχω και μια απορία. Τι είναι αυτό που υποκινεί κάποιον να πάρει μια τέτοια απόφαση;

Δεδομένου ότι δεν έχεις ταξιδέψει ποτέ εκτός Ευρώπης και τώρα ξαφνικά θέλεις να ταξιδεύεις για 1 χρόνο σερί η έστω για 6 μήνες. Και έχοντας υπόψη ότι στο πρώτο μήνυμα σου στο forum έγραψες ότι αποκλείεις έναν προορισμό από την Ταυλανδη γιατί θα έπρεπε να δώσεις 130 ευρώ για μεταφορικά. Ενώ μετά από 2 εβδομάδες εμφανίστηκες αποφασισμένος να ξοδέψεις 20000 €.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Δεδομένου ότι δεν έχεις ταξιδέψει ποτέ εκτός Ευρώπης και τώρα ξαφνικά θέλεις να ταξιδεύεις για 1 χρόνο σερί η έστω για 6 μήνες. Και έχοντας υπόψη ότι στο πρώτο μήνυμα σου στο forum έγραψες ότι αποκλείεις έναν προορισμό από την Ταυλανδη γιατί θα έπρεπε να δώσεις 130 ευρώ για μεταφορικά. Ενώ μετά από 2 εβδομάδες εμφανίστηκες αποφασισμένος να ξοδέψεις 20000 €.
Έχεις ένα point, αυτά να λέγονται.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Daniel έχω και μια απορία. Τι είναι αυτό που υποκινεί κάποιον να πάρει μια τέτοια απόφαση;
Πιθανόν έχει άπλετο χρόνο και ονειρεύεται εν μέσω καραντίνας.
Αν θα το πραγματοποιήσει το βλέπω πολύ δύσκολο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.971
Εγώ πάλι έχω μια άλλη απορία μετά την αναφορά του επιδόματος ανεργίας για την περίοδο που θα λείπεις και ότι θα μαζέψεις 20.000 ευρώ για το ταξίδι από τώρα.
Με δεδομένο ότι σε καραντίνα όλοι ξοδεύουμε λιγότερα χρήματα γιατί η αγορά και οι δραστηριότητες είναι κλειστές, ας υποθέσουμε ότι ένας εργαζόμενος αποφασίζει να εξοικονομήσει 20.000 ευρώ απλά παρατείνοντας για κάποιο χρονικό διάστημα την καραντίνα και ξοδεύοντας μόνο για τα βασικά- διατροφή και αναγκαίους λογαριασμούς. Ας υποθέσουμε ότι εξοικονομεί 1000 ευρω τον μήνα, τοτε χρειάζονται 20 μήνες. Πρακτικά πολύ δύσκολο για ψυχολογικούς λόγους, αλλά έστω ότι γίνεται.
Παρόλα αυτά, νομίζω ότι πολύ λίγοι άνθρωποι θα άφηναν για έναν χρόνο μια μάλλον καλοπληρωμένη δουλειά για να μπουν σε ταμείο ανεργίας και μετά την επιστροφή φτου κι απ' την αρχή να στήσεις μια ζωή με τα ίδια εισοδήματα.
Παρόλα αυτά, αν υπάρχει κάποια βεβαιότητα, υποθέτω πως το αποφασίζει κάποιος.
Έχω δει αρκετοί να νοικιάζουν το σπίτι τους εξασφαλίζοντας ένα σταθερό έσοδο όσο λείπουν. Σε συνδυασμό με ταμείο ανεργίας, δεν είναι και λίγα.
Δεν πιστεύω ότι είναι απατηλό όνειρο, αν υπάρχει βεβαιότητα για το μέλλον.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom