Ταξίδι με αβάπτιστο

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
η αλήθεια είναι οτι έχω και άλλες, οχι σημαντικές

αλλά όντως, ποτέ δεν θυμάμαι κάποιον να λέει οτι θυμάται από ταξιδια σε τέτοια ηλικία. όλοι γκρινιάζουν ότι "τους έσερναν" οι γονεις άδικα, αφου δεν θυμουνται τιποτα. Θα ήταν καλό όμως να μας πει καποιος γνωστης του θεματος, παιδοψυχολογος ή δεν ξέρω ποιός ειναι ειδικός, αν τα ταξιδια σε τετοια ηλικια βοηθανε γενικότερα σε άλλα θεματα, όπως προσαρμοστικότητα, συμβολή στη νοητική και ψυχοσυναισθηματική ανάπτυξη του παιδιού κλπ. Διοτι ό,τι και να λέμε εμείς, ο καθενας μας θα λεει το μακρυ του και το κοντο του, που θα ειναι η προσωπική μας άποψη.

Πραγματικά, θα ήθελα πολύ να μάθω τη γνώμη του ειδικού για το αν το καλό που γίνεται στο παιδί είναι περισσότερο από το κακό ή το αντίθετο. Ή μάλλον όχι γνώμη, αποτελέσματα ερευνών και μετρήσεων. Αποδεδειγμενα πραγματα :D.
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
οπότε συμπερασματικά όταν βλέπουμε μωρο θα το ανεχόμαστε μόνο αν οι γονείς το ταξιδεύουν αναγκαστηκά κι οχι για λόγους τουριστικούς, φυσικά και εξαιρείται το μωράκι περι ου ο λόγος, το οποίο το λατρεύουμε γιατί είναι της συμφορουμίτισσας... μη σου πω θα γίνουμε και νονοί αφού είναι αβάπτιστο:D

  • είναι για λόγους βόλτας κάνουμε φασαρία
  • είναι για άλλους λόγους? θα κάτσουμε μέχρι και να μας χέσει
(εμένα θα με χέσει μάλλον ο δευκ οπότε μη με υπολογίζετε)
Οτι καλυτερο διαβασα σ'αυτο το thread!!!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.318
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
η αλήθεια είναι οτι έχω και άλλες, οχι σημαντικές

αλλά όντως, ποτέ δεν θυμάμαι κάποιον να λέει οτι θυμάται από ταξιδια σε τέτοια ηλικία. όλοι γκρινιάζουν ότι "τους έσερναν" οι γονεις άδικα, αφου δεν θυμουνται τιποτα. Θα ήταν καλό όμως να μας πει καποιος γνωστης του θεματος, παιδοψυχολογος ή δεν ξέρω ποιός ειναι ειδικός, αν τα ταξιδια σε τετοια ηλικια βοηθανε γενικότερα σε άλλα θεματα, όπως προσαρμοστικότητα, συμβολή στη νοητική και ψυχοσυναισθηματική ανάπτυξη του παιδιού κλπ. Διοτι ό,τι και να λέμε εμείς, ο καθενας μας θα λεει το μακρυ του και το κοντο του, που θα ειναι η προσωπική μας άποψη.

Πραγματικά, θα ήθελα πολύ να μάθω τη γνώμη του ειδικού για το αν το καλό που γίνεται στο παιδί είναι περισσότερο από το κακό ή το αντίθετο. Ή μάλλον όχι γνώμη, αποτελέσματα ερευνών και μετρήσεων. Αποδεδειγμενα πραγματα :D.

Για κοίτα το αλλιώς Τίτα. Πχ 10 χρόνια μετά, θα βλέπουν φωτό απο κάποια εκδρομή με τους γονείς τους. Πού;; στη Παναγία των Παρισίων π.χ. Να!!ήμασταν και μεις εκεί, όλοι μαζί.είχαν το κουράγιο και μας τραβούσαν. πήγαμε κι εμείς π.χ. στη Ρωσια τώρα όπως λένε σε μένα...
αν έβλεπαν μόνο γονείς:που μας παράτησαν;;;κλπ κλπ
ποτέ όμως να μην περιμένουμε απο αυτά να βλέπουν όπωσ εμείς βλέπουμε και συμπεραίνουμε. μόνο κάτι παιδικό θα θυμούνται. συμπτωματικά κάτι γι αυτό γράφω στην "βενετία" που θα καταθέσω σε λίγο.
αυτά από πείρα....
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
χμ, θυμούνται όμως; αλλιώς τι νοημα εχει να ταξιδευουν καπου που δεν θυμουνται; το κανουμε δλδ μονο για εμας, για να λεμε μετα στα παιδια "κοιτα που πηγαμε μαζι";
εμενα πχ ο πατερας μου ταξιδευε για επαγγελματικους λογους και δεν με επαιρνε μαζι μου. παιδικο τραυμα δεν εχω, αφου δεν το θυμαμαι.
η αδερφη μου αντιθετως, εχει ταξιδεψει στην Αιγυπτο και στην Ευρωπη, αν και ηταν βρεφος. Τωρα παραπονιεται οτι τζαμπα την "τραβουσαν" αφού τωρα δεν θυμαται τιποτα, και ετσι επρεπε να ξαναπαει μονη της μεγαλυτερη:D
το ερωτημα λοιπον παραμενει: αν οντως δεν θυμουνται, ποιός ο λόγος; μήπως (δεν ξερω) το παιδι το νιωθει εστω και μικρο οτι χανει τη μαμα του για 3-4 μερες; μήπως (που ειναι πιο σημαντικο για εμενα) αν το παρουμε μαζι μας, το βοηθαμε στην αναπτυξη του; δεν ξερω..
θα περιμενω και το ποστ που λες, να καταλαβω καλυτερα αυτο που εννοεις;)
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.318
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
χμ, θυμούνται όμως; αλλιώς τι νοημα εχει να ταξιδευουν καπου που δεν θυμουνται; το κανουμε δλδ μονο για εμας, για να λεμε μετα στα παιδια "κοιτα που πηγαμε μαζι";
εμενα πχ ο πατερας μου ταξιδευε για επαγγελματικους λογους και δεν με επαιρνε μαζι μου. παιδικο τραυμα δεν εχω, αφου δεν το θυμαμαι.
η αδερφη μου αντιθετως, εχει ταξιδεψει στην Αιγυπτο και στην Ευρωπη, αν και ηταν βρεφος. Τωρα παραπονιεται οτι τζαμπα την "τραβουσαν" αφού τωρα δεν θυμαται τιποτα, και ετσι επρεπε να ξαναπαει μονη της μεγαλυτερη:D
το ερωτημα λοιπον παραμενει: αν οντως δεν θυμουνται, ποιός ο λόγος; μήπως (δεν ξερω) το παιδι το νιωθει εστω και μικρο οτι χανει τη μαμα του για 3-4 μερες; μήπως (που ειναι πιο σημαντικο για εμενα) αν το παρουμε μαζι μας, το βοηθαμε στην αναπτυξη του; δεν ξερω..
θα περιμενω και το ποστ που λες, να καταλαβω καλυτερα αυτο που εννοεις;)
δεν θυμούνται τίποτε. μόνο ένα παγωτο.. εγώ τα τραβούσα πριν σαραντήσουν. αλλά σήμερα αυτό το παράπονο δεν άκουσα ποτέ. ισα-ισα βλέπουν
με χαρά τις φωτό, λέγοντας . να πήγα κι΄εκεί με τους γονείς. βέβαια είναι μόνο η φωτό
. εννοείται δεν πήγαν με τη σημασία τι δική μας. αλλά μήπως πχ τα παιδιά του λυκείου που κάνουν κάτι σχολικές στο εξωτερικό...είναι όλα έτοιμα εφοδιασμένα..να καταλάβουν αυτά που βλέπουν;;; και τι θα θυμούνται στα σαράντα τους....νομίζω το όλο ταξείδι, η κινηση, είναι που έχει σημασία
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Τιτα,εγω που ειχα ρωτησει ειδικο, μου ειχε πει οτι ολα καταγραφονται στο υποσυνειδητο των παιδιων. Ακομα κι αν δεν μπορουν να το περιγραψουν με την στενη εννοια "θυμαμαι" ειναι καταχωρημενα. Υπαρχει η στιγμή που θα βγουν,αλλα πιο γρηγορα άλλα πιο αργα. Παντως υπαρχουν. Το ταξιδι επισης βοηθα πολυ τα παιδια στην κοινωνικοποιηση τους. Τα κανει ακομα να ειναι ευελικτα και προσαρμοστικα σε οποιοδηποτε συνθηκες. Αυτα ειναι μερικα απο οσα μου ειχε πει μια ειδικος οταν την ρωτησα την γνωμη της...
Τωρα στην πραξη περσι τις γιορτες πηγαμε Κουβα με την μικρη μου που ηταν 2 και ολοι την χαιρετουσαν κι εμαθε να λεει κι αυτη το "hola",γεια στα ισπανικα...Φετος οταν της μιλουσα καποια στιγμη για την Κουβα και την ρωτησα πως χαιρετανε,μου απαντησε σωστα,χωρις να το εχω αναφερει από περσι καθολου...:shock: Αυτο ηταν κατι που ομολογω δεν το περιμενα.
Και να πω και κατι...επειδη ειμαι ανθρωπος του τωρα,της στιγμης,δεν με νοιαζει τι θα θυμαται και αν θα θυμαται αυριο.. Αυτη την χρονικη στιγμη που φυγαμε Δεκεμβρη μηνα μεσα στα κρυα και τις βροχες από την Ελλαδα,οπου ολη μερα σπιτι ητανε αναγκαστικα, και πηγαμε σε παραλιες και εκανε μπανιο και γυρναγε όλη μερα ξυπολητη μεσα στην τρελλη χαρα,που περασε πιο καλα??
 

newintown

Member
Μηνύματα
38
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Chile!!!
Ταξίδι-Όνειρο
απο που να αρχισω..
Διαβαζω τοσες σελιδες και νομιζω οτι καποιοι εχετε χασει την εννοια του 'ταξιδευω', και να γινω ποιο ωμος την εννοια του 'ζω'!. Τι παει να πει το παιδι δεν θα θυματε τιποτα? Εαν ειναι τοτε να μην το τρεχουμε στο παρκο, στη θαλασσα μεχρι να γινει 5. Αφου δεν θα θυματε τιποτα, τι να το κουβαλαμε μωρε, να κουραζομαστε και εμεις? Για εσας η εννοια του ταξιδιου ειναι το αποτελεσμα. ή το ταξιδευω? Τραβαμε οσες περισσοτερες φωτογραφιες μπορουμε, ή 'ζουμε' το ταξιδι μας? Για μενα το παιδι μου ειναι μερος της ζωης μου και εφοσον αποφασιζω να ταξιδεψω, θα μοιραστω την 'στιγμη', καλοβολη η οχι, κουραστικη η ξεκουραστη, μαζι του οσο γινετε περισσοτερο. Βεβαια με καποιο μετρο... δεν ειπαμε να τρεξουμε στον Αμαζονιο για να παρατηρησουμε ανακοντας. Να μην μακρυγορω.... μαθετε στα παιδια σας να ταξιδευουνε... με το να ταξιδευουν, αλλιως το μονο που θα μαθουν ειναι να τρεχουν μεχρι την καφετερια, να τα εχουν ολα ετοιμα στην ζωη τους και να μαθουν να βολευοντε. Και ας μην θυμουντε ολα τα ταξιδια τους, η εμπειρια της στιγμης/ζωης καμια φορα αξιζει τον κοπο...
 

mairi5

Member
Μηνύματα
66
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Αγιος Δομινικος
Το τι αποφασίζει η κάθε οικογένεια να πράξει είναι δική της και μόνο απόφαση.Δεν πέφτει λόγος σε κανέναν άλλο.Όλοι οι άνθρωποι ανεξαρτήτως ηλικίας είναι ελεύθεροι να πάνε όπου θέλουν.Δεν κατάλαβα?Όποιος ενοχλείται ας μη πάει!Μάθαμε τώρα όλοι το σχόλιο στο στόμα!Ας τα κρατήσουν για τους εαυτούς τους τα σχόλια!Άν η ζήλια ήταν ψώρα...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.027
δεν θυμούνται τίποτε. μόνο ένα παγωτο.. εγώ τα τραβούσα πριν σαραντήσουν. αλλά σήμερα αυτό το παράπονο δεν άκουσα ποτέ. ισα-ισα βλέπουν
με χαρά τις φωτό, λέγοντας . να πήγα κι΄εκεί με τους γονείς. βέβαια είναι μόνο η φωτό
. εννοείται δεν πήγαν με τη σημασία τι δική μας. αλλά μήπως πχ τα παιδιά του λυκείου που κάνουν κάτι σχολικές στο εξωτερικό...είναι όλα έτοιμα εφοδιασμένα..να καταλάβουν αυτά που βλέπουν;;; και τι θα θυμούνται στα σαράντα τους....νομίζω το όλο ταξείδι, η κινηση, είναι που έχει σημασία
Εσύ βρε soudianos όμως έχεις αναμνήσεις του στυλ "αχ να εγώ και η γυναίκα μου...τι ωραίο ταξιδάκι...χαλαρώσαμε χωρίς τα παιδιά" :haha:
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
newintown, κι εγώ μαζι σου για τα ταξιδια... Το θέμα είναι όμως πάνω από όλα, να υπάρχει και ποιότητα ζωής. Όχι μόνο να ζεις, αλλά και να το απολαμβάνεις. όχι να ταλαιπωρήσε. Άλλοι τα καταφερνουν, που έχουν ησυχα παιδιά, και άλλοι όχι, οπότε επιλέγουν να ζουν ποιοτικές διακοπές 2-3 μέρες και αυτοί και τα παιδιά τους, και ας βρίσκονται σε άλλα χέρια (παπού, γιαγιά, κατασκήνωση κλπ.)δεν σημαίνει ότι πάντα περνάν καλά μόνο με τους γονείς

mairi5, κοίτα...το φόρουμ είναι και για να ανταλάζουμε απόψεις. Και αναμενόμενο είναι ό,τι θα πει κάποιος, να περιμένει και σχόλια. Συνήθως καλόβουλα τα κάνουμε άλλωστε. Δεν πρόκειται να πιάσουμε κανέναν απο το λαιμό και να του πούμε τι θα κάνει στην οικογένειά του:haha:. Το μόνο που δεν κατάλαβα στο σχόλιό σου, είναι τι σχέση έχει η ζήλια στο θέμα μας....ζήλεψε κανείς για κάτι; για πειτε μου κι εμένα μπας και ζηλέψω κι εγώ:rolleyes:
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.318
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Εσύ βρε soudianos όμως έχεις αναμνήσεις του στυλ "αχ να εγώ και η γυναίκα μου...τι ωραίο ταξιδάκι...χαλαρώσαμε χωρίς τα παιδιά" :haha:
den το κατάλαβα vario.. πάντα όλοι μαζί γράφω ότι πηγαίναμε..

η newintown με κάλυψε πλήρως και συμφωνώ απόλυτα..

δεν είχα ποτέ την απαίτηση να θυμούνται αξιοθέατα
 

Lachesis

Member
Μηνύματα
22
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγορά Πηλίου
Ταξίδι-Όνειρο
Τζαμάικα Κόστα Ρίκα Χαβάη
Εγώ πάντως τα παιδιά μου θα τα ήθελα μαζί μου γιατί δε μ' αρέσει να τα αποχωρίζομαι. Ξέρω ότι είναι εγωιστικό...
Αν φυσικά τα παιδιά μπορούν να ακολουθήσουν το πρόγραμμα, να αντέξουν την κούραση και να περάσουν καλά τότε ακόμα καλύτερα. Αν όμως δεν μπορούν, τότε προτιμώ να μείνουν με τη θεία ή τους παππούδες τους. Γιατί πολύ απλά δεν γίνεται να είναι όλη μέρα στους δρόμους μικρά παιδιά, δεν αντέχουν τόσο περπάτημα. Και στην τελική δε θέλω να πάω ταξίδι και να μείνω στο ξενοδοχείο το μεγαλύτερο διάστημα γιατί το παιδί θέλει να κοιμηθεί το μεσημέρι και κουράστηκε από το περπάτημα ή κρυώνει ή ζεσταίνεται. Αν βέβαια μπορεί κάποιος να μείνει σε μία πόλη 15 μέρες αντί για 5, τότε το πρόγραμμα γίνεται πιο χαλαρό.
Με λίγα λόγια πιστεύω ότι τα παιδιά ωφελούνται από τα ταξίδια όταν αυτά είναι στα μέτρα τους.
Τώρα όσον αφορά στα βρεφάκια, αυτό νομίζω θα το σκεφτούν αυτοί που θα τα κουβαλήσουν γιατί τα ίδια απλώς θα απολαύσουν περισσότερες αγκαλίτσες και βόλτες.;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.977
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom