Ταξίδι με αβάπτιστο

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Eχω πει ηδη ευχαριστω στον traveladdict για τις αποψεις του στη σελιδα 2, πραγμα που σημαινει ότι συμφωνω μαζι του , όπως και με τον taver. Καταρχας να ξεκινησω λεγοντας πως δεν εχω παιδια, αλλα εχω βρεθει κι εγω σε σκηνες απειρου καλλους μεσα στα αεροπλανα με μπομπιρες που μονο βομβα στο αεροπλανο δε βαλανε. Εννοειται πως το παιδι (μικρης ηλικιας από μηνων εως 4-5 χρονων) όταν το παιρνεις μαζι σου σε ταξιδι…το τραβολογας. Εγω δεν ξερω κανενα παιδακι που καλα –καλα δε μπορει να μιλησει ακομα, να λεει «μαμα πηγαινε με στη Ρωσια/Νεα Υορκη/Παρισι/Κουβα» , όλα λενε θελω αυτή τη κουκλα, αυτό το παιχνιδι…γενικως τα παιδια θελουν να παιξουν αυτό μονο. Α! ξεχασα και μαμ , κακα και νανι. Ουτε τα μουσεια τα ενδιαφερουν να επισκεφτουν , ουτε οι βολτες στη Fontana di trevi , ουτε οι γονδολες στη Βενετια, γιατι πολύ απλα το μυαλουδακι τους δεν είναι ακομα ωριμο να εκτιμησουν, να αφουγκραστουν, να νιωσουν στο πετσι τους, τα οσα θα δουνε. Το ότι λετε ότι εχουν αναμνησεις από μικρη ηλικια είναι αλλα λογια να αγαπιομαστε…σας βολευει αλλωστε για να αισθανεστε ησυχοι ότι πραξατε το σωστο, μη τρεχετε να ρωτατε τους παιδοψυχολογους , ρωτηστε καλυτερα τα ιδια τα βλασταρια σας, πεστε τους τι προτιμας ταξιδι στη Κουβα ή να παιξεις στην αυλη με τα ξαδερφακια σου ολο το απογευμα? Να δειτε τι θα σας απαντησουν. Δεν καταλαβαινω πραγματικα γιατι δε μπορουν οι γονεις να κανουν λιγα χρονια υπομονη, βαζοντας σε πρωτη βαση τις προτεραιοτητες των μωρων τους . Λες και θα επαληθευτει η ταινια 2012 και ξαφνικα αυριο δε θα υπαρχει ο κοσμος…λες και οι χωρες θα φυγουν από τη θεση τους, και σας πιανει πανικος να τρεξετε να τα προλαβετε να τα δειτε όλα παιρνοντας ειτε αναγκαστικα ειτε ηθελημενα μαζι και τα παιδια σας. Εκει θα είναι και θα σας περμενουν οι χωρες να τις επισκεφτειτε όταν τα παιδια σας θα είναι λιγο μεγαλυτερα, όταν θα εχουν μαθει στη γεωγραφια στο σχολειο, που είναι η Ιταλια και η Γαλλια. Όταν θα εχουν μαθει τι εστι μουσειο Λουβρου, και όχι όταν ακομα δεν εχουν ουτε καν το ονομα τους… Εγω θα προτεινα καλοπροαιρετα παντα, αντι να κανονιζετε ταξιδια οσοι εχετε αβαπτιστα παιδια , να κανονισετε να κανετε πρωτα το μυστηριο της βαπτισης για το παιδι σας. Περισυ ειχα τη χαρα να βαπτισω για πρωτη μου φορα ένα μωρακι, και σας πληροφορω πως τη χαρα και την ολοκληρωση που ενιωσα βαπτιζοντας το δεν μου την προσφερε κανενα ταξιδι στο εξω τερικο. Προκειται για ένα υπεροχο μυστηριο, που δυστηχως βλεπω και από πολλους γνωστους μου, να μην το βαζουν στις προτεραιοτητες τους αφηνοντας το παιδι τους ως την ηλικια των 2 – 2,5 ετων αβαπτιστο, βρισκοντας σαν προφαση ότι κοστιζει η τελετη (γι αυτους προκειται απλως για ένα κοινωνικο happening) παρολα αυτά τους περισσευουν τα χρηματα για ταξιδια και λουσα. Ξερω ότι πηγα αλλου το θεμα ομως ηταν μια πλευρα που συγχωρηστε με αλλα ηθελα να την θιξω. Οσο για τους γονεις που καταλαβαινω ότι αυτά που εγραψα ισως θα τους ξενισουν να σπευσω να πω , μη βιαστειτε να μου πειτε ότι όλα αυτά τα λεω εξω από το χορο γιατι δεν εχω παιδια δικα μου, πιστεψτε με αν ποτε αποκτησω ουτε καν θα με πειραξει αν για καποια χρονια δε παω στο εξωτερικο, ξερω ότι δεν εχω ταξιδεψει σε πολλες χωρες όπως οι περισσοτεροι πολυταξιδεμενοι εδώ μεσα, όμως μαλλον με χορταινουν και με γεμιζουν και αλλα πραματα πιο ουσιωδη από τα ταξιδια. Συγκρινεται ένα παιδι … με ένα ταξιδι? Εσεις που ειστε γονεις μαλλον την ξερετε καλυτερα την απαντηση. Οσα εγραψα τα εγραψα καλοπροαιρετα, χωρις βεβαιως διαθεση να σας υποδειξω τι να κανετε, κανενας δεν εχει αλλωστε αυτό το δικαιωμα. Τι να ευχηθω ? καλη φωτιση σε ολους μας και ότι αποφασισετε να κανετε ευχομαι να είναι το καλυτερο για σας και πρωτιστως για τα παιδια σας.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Καταρχας ολοι εδω μεσα πιστευω πρεπει να γραφουμε με καλοπροαιρετη διαθεση και απλα και μονο τις αποψεις μας και τις εμπειριες μας ,χωρις καθολου μα καθολου να υποδεικνυουμε στους αλλους τι να κανουν...:)
Το οτι δεν εισαι γονιος ακομα, σαφως και δεν σου αφαιρει το δικαιωμα να εχεις αποψη απλως δεν εχεις εμπειριες ώστες να ξερεις πως λειτουργει ενα παιδι. Πιστεψε με οταν με το καλο αποκτησεις θα αναθεωρησεις πολλα πραγματα απο αυτα που ελεγες...Ολοι μας το εχουμε παθει αυτο. Αλλιως η θεωρια κι αλλιως η πραξη,ειναι γεγονος.
Τωρα για μας που ειμαστε ταξιδευτες κι οχι τουριστες ,δεν γινεται να πατησεις ενα κουμπι και να σταματησεις να ζεις,γιατι εμας ετσι ειναη η ζωη μας,αυτη ειναι η ζωη μας,ενα ταξιδι. Απο την στιγμη που φερνουμε στο κοσμο ενα παιδι,δεν παυουμε να υπαρχουμε,το προσαρμοζουμε στο δικο μας τροπο ζωης. Οποιος κιαν ειναι αυτος για τον καθενα.
Εκεινο που αλλαζεις ειναι η επιλογη του ταξιδιου. Οχι,δεν θα επαιρνα ενα μικρο παιδι στην Ινδια,τουλαχιστον οχι οπως μαρεσε και πηγα εγω,χυμα κι οχι σε 5στερα...Αλλα η Κουβα-μιας και την ανεφερες- ειναι υπεροχη. Ειναι από τι πιο φιλικες χωρες για παιδια και για το συστημα υγειας ειναι γνωστό τι ισχυει...
Οσο για αν εχουν αναμνησεις η οχι ή κανει καλο στην ψυχολογια τους ή οχι ,ειναι καλυτερα να αφηνουμε να μιλανε οι ειδικοι,ας μην κανουμε οτι τα ξερουμε όλα....δεν ειναι κακο...
Τωρα προσωπικα οφειλω να ομολογησω οτι ειμαι τυχερη και μπορω να ταξιδευω και μαζι και μονη. Ετσι διαλεγω ταξιδια καταληλλα για παιδια που παμε μαζι και αλλα πιο περιπετειωδη που τα κανουμε μονοι μας..
Εχει ομως κανεις αναρωτηθει γιατι τα παιδια των ξενων ειναι υποδειγματικα,σε εστιατορια,σε πισινες,στις παραλιες,σε μουσεια,ειναι γενικα πιο πειθαρχημενα , ενω τα δικα μας Ελληνοπουλα κανουν σαν υστερικα???:roll:
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εχει ομως κανεις αναρωτηθει γιατι τα παιδια των ξενων ειναι υποδειγματικα,σε εστιατορια,σε πισινες,στις παραλιες,σε μουσεια,ειναι γενικα πιο πειθαρχημενα , ενω τα δικα μας Ελληνοπουλα κανουν σαν υστερικα???:roll:
η απαντηση που μπορώ να δώσω, και μπορει να ειναι και λανθασμενη, ειναι ότι έχουν μάθει σεβασμό, υπομονή και πειθαρχία από μικρά. Είναι δλδ θέμα παιδείας και πολιτισμού. Όχι επειδή έχουν κάνει περισσοτερα ταξιδια;)
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ούτε εγώ είμαι γιονιός ακόμα, αλλά έγινα πρόσφατα πνευματικός γονέας. Πολύ μεγάλο θέμα νομίζω έγινε, ξεκίνησε μια ερώτηση αυτό το θέμα αν μπορεί να ταξιδέψει απο θέμα διαδικαστικό/γραφειοκρατικό ένα αβάπτιστο παιδί στο εξωτερικό και το κάναμε ζήτημα μείζον εθνικό :D. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί να μη μπορεί να ταξιδέψει ένα παιδί αβάπτιστο και τι σχέση με αυτό έχει η βάπτιση; Και γιατί να επισπεύσουμε μια τέτοια διαδικασία (τη βάπτιση) που μπορεί να μην είμαστε έτοιμοι ώς γονείς να βαφτίσουμε το παιδί μας, αφού ίσως να μην έχουμε βρεί τον άνθρωπο που πιστεύουμε πως πρέπει να γίνει πνευματικός γονέας του παιδιού; Είμαι κάθετος στο ότι όταν βρεθεί ο σωστός νονός, βαφτίζεται το παιδί ανεξάρτητα απο το άν θέλουμε να ταξιδέψουμε στο εξωτερικό ή όχι. Άν απο θέμα διαδικαστικό το αβάπτιστο μπορεί να ταξιδέψει και θέλουμε να πάμε ταξίδι το παίρνουμε και πάμε, τελείωσε το θέμα. Που ειναι το κακό; Εμείς που ζούμε σε ακριτικά μέρη το βλέπουμε απολύτως φυσιολογικό το να ταξιδεύει ένα αβάπτιστο παιδί, γιατί μέχρι να βαφτιστεί μπορεί να έχουμε κάνει στην Ελλάδα για λόγους υγείας και πολλούς άλλους πολλά περισσότερα ταξίδια, με αεροπλάνο ή πλοίο και πολύ πιο επικίνδυνα απο ένα ταξίδι μιά φορά στο τόσο στο εξωτερικό. Σιγά τ'αβγά!:D
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Δε μπορώ να καταλάβω γιατί να μη μπορεί να ταξιδέψει ένα παιδί αβάπτιστο και τι σχέση με αυτό έχει η βάπτιση; Και γιατί να επισπεύσουμε μια τέτοια διαδικασία (τη βάπτιση) που μπορεί να μην είμαστε έτοιμοι ώς γονείς να βαφτίσουμε το παιδί μας, αφού ίσως να μην έχουμε βρεί τον άνθρωπο που πιστεύουμε πως πρέπει να γίνει πνευματικός γονέας του παιδιού; Είμαι κάθετος στο ότι όταν βρεθεί ο σωστός νονός, βαφτίζεται το παιδί ανεξάρτητα απο το άν θέλουμε να ταξιδέψουμε στο εξωτερικό ή όχι. Άν απο θέμα διαδικαστικό το αβάπτιστο μπορεί να ταξιδέψει και θέλουμε να πάμε ταξίδι το παίρνουμε και πάμε, τελείωσε το θέμα. Που ειναι το κακό; Εμείς που ζούμε σε ακριτικά μέρη το βλέπουμε απολύτως φυσιολογικό το να ταξιδεύει ένα αβάπτιστο παιδί, γιατί μέχρι να βαφτιστεί μπορεί να έχουμε κάνει στην Ελλάδα για λόγους υγείας και πολλούς άλλους πολλά περισσότερα ταξίδια, με αεροπλάνο ή πλοίο και πολύ πιο επικίνδυνα απο ένα ταξίδι μιά φορά στο τόσο στο εξωτερικό. Σιγά τ'αβγά!
:oscar::harakiri::russianroulette:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.541
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Βεβαια με καποιο μετρο... δεν ειπαμε να τρεξουμε στον Αμαζονιο για να παρατηρησουμε ανακοντας.

Τι να σου πω, εγώ πήγα πριν δυο εβδομάδες με τρίχρονο στον Αμαζόνιο και ξετρελάθηκε και με τα διαφορετικά είδη πιθήκων, τα κανώ, τους ήχους από τα έντομα, τους παπαγάλους, το ποτάμι, τις αιώρες, το μπάνιο, τους ντόπιους, τα φρούτα, το αεροπλάνο και με το όλο σκηνικό, δεν έχει σταματήσει να μιλάει γι' αυτό. Όσο για την ασφάλεια, βρίσκω την εκδρομή στον Αμαζόνιο πιο ασφαλή από το να διασχίσω το δρόμο σε πολλές μεγαλουπόλεις ή το να πάω στο πάρκο (για το ελληνικό γήπεδο δεν το συζητάω καν και το λέω διότι είναι κάτι που κάνουν πολλοί, κι εμένα με πήγαινε ο πατέρας μου από πιτσιρίκο και μου άρεσε, αλλά πιο ασφαλές από τον Αμαζόνιο δεν είναι ούτε κατά διάνοια).

Συμφωνώ πως κάθε οικογένεια παίρνει τις δικές της αποφάσεις, δεν είμαστε όλοι το ίδιο. Άλλες ανάγκες, άλλες ιδέες, άλλες απόψεις στο κάτω-κάτω.
 

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Meli μονο σε ένα διαφωνω μαζι σου από αυτά που εγραψες…λες ότι από τη στιγμη που αποκταμε παιδια δεν παυουμε να υπαρχουμε και προσαρμοζουμε τα παιδια μας στο τροπο ζωης μας, οποιος και αν ειναι αυτος για τον καθενα. ΜΕΓΑ λαθος κατά τη ταπεινη μου αποψη. Οι γονεις θα πρεπει να προσαρμοσουν τον μεχρι τοτε τροπο ζωης τους στις αναγκες και τα θελω των μωρων τους (το θεμα μας μιλαει για αβαπτιστα κυριως), και όχι το αντιθετο. Ξερεις τι μου θυμισες τωρα? Περυσι στο γυμναστηριο στο μαθημα του αερομπικ μια μανα που δεν ηθελε να κοψει το γυμναστηριο της, μην εχοντας που αλλου να αφησει την πενταχρονη κορη της, την εφερνε μαζι της μεσα στην αιθουσα του αερομπικ. Το κοριτσακι στεκοταν ορθιο στον τοιχο στην γωνια για 1 ωρα λες και ηταν τιμωρια ένα πραμα. Βλεπεις η αιθουσα του αερομπικ δεν εχει καθισματα, και μαλιστα με τις κινησεις και τα βηματα που κανουμε χρησιμοποιουμε ολη την αιθουσα, και μπορω να πω ότι καποιες φορες μας εμποδιζε. Το κοριτσακι επλητε αφανταστα….κα θε φορα που σταματαγαμε ερχοταν στη μαμα της και τη ρωτουσε ποτε θα τελειωσει. Ολο αυτό βλεπεις ηταν ένα μαρτυριο για τη μικρη. Η δε μανα με αυστηρο υφος της ελεγε να κανει υπομονη και ότι σε λιγο θα τελειωσει….να τελειωσουν 60 ολοκληρα λεπτα που σιγουρα για τη μικρη θα φανταζαν αιωνας. Αυτό εγινε για κανα 2 βδομαδες ….στη συνεχεια η μανα ειχε τη φαεινη ιδεα να φερει κατι να απασχολειται η μικρη…και της εφερε τους μαρκαδορους της και το μπλοκ για να ζωγραφιζει για να περασουν ηρεμα αυτά τα 60 βασανιστικα λεπτα. Η μικρη τραβουσε καμια γραμμη και μολις εβρισκε ευκαιρια ρωταγε τη μανα της ποτε θα φυγουνε. Το ολο σκηνικο ηταν αξιολυπητο, και ολοι οσοι ειμασταν σε εκεινη την αιθουσα ειμασταν συμμετοχοι-συνενοχοι σε αυτο . Ημασταν στη κυριολεξια το θεατρο του παραλογου, γιατι για μενα μονο παραλογη και διαστροφικη είναι η αποψη του γονεα «προσαρμοζω το παιδι μου στα δικα μου θελω οποια και αν είναι αυτα». Η δε γυμναστρια που είναι και ιδιοκτητρια του γυμναστηριου, δεν επετρεψε αυτό να συνεχιστει…βγηκε επισημη ανακοινωση ότι απαγορευονται τα μικρα παιδια να είναι στους χωρους του γυμναστηριου. Η μανα δεν ξαναηρθε… προφανως δεν ειχε καπου να αφηνει αυτό το βαρος που λεγεται 5χρονη κορη…και αναγκαστικα σταματησε το γυμνστηριο. Πες τε μου τωρα …δε θα μπορουσε αντι να ερχεται γυμναστηριο , ναπαιρνει τη μικρη κορη της να περπατανε μαζι ειτε στο γηπεδο ειτε σε ένα παρκο κι ετσι και αυτή να γυμναζεται και η κορη να νιωθει ότι κανει κατι? Εχω την εντυπωση ότι και αυτή η μανα (που φανατζομαι ολοι σας τη βρισκετε τουλαχιστον απαραδεκτη) αυτό ειχε κατά νου της…ότι αφου εχω παιδια δε θα σταματησω να ζω και να υπαρχω…αλλα θα προσαρμοσω το παιδι στο δικο μου τροπο ζωης. Παιδια ας μη γελιομαστε…το ότι αρεσει σε εμας που ειμαστε ενηλικες να ταξιδευουμε, να ειμαστε με τις αποσκευες στα αεροδρομια του κοσμου, να ανακαλυπτουμε τη κουλτουρα και το καθημερινο τροπο ζωης των αλλων λαων, δε σημαινει ότι θα αρεσει και σε ένα πολύ μικρο παιδι-μωρο (στα μεγαλυτερα παιδια ειμαι σιγουρη ότι αρεσει αυτή η περιπετεια). Ας κανουμε την υποχωρηση για λιγα χρονια να μπουμε στο δικο τους τροπο σκεψης και ζωης. Προσωπικα θεωρω για τον εαυτο μου ότι ουτε καν θα το θεωρουσα θυσια και στερηση των θελων μου ολο αυτό…ισα ισα που θα το εκανα με χαρα.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Σαφως και δεν εννοω κατι τετοιο...:shock:
Καταρχας αυτο ειναι θεμα υγειας!!! ξερεις ποσο ανθυγιεινο ηταν για το κοριτσακι να βρισκεται εκει μεσα?
Εγω δεν μιλαω για τις καθημερινες μας συνηθειες και το προγραμμα μας,σιγουρα κοβεις πολλα,αυτο το κανεις και στα ταξιδια σου. Δεν κανεις το ιδιο προγραμμα μονος σου και το ιδιο οταν εχεις παιδι μαζι σου. Κοβεις πολλα.
Τροπος ζωης ειναι κατι τελειως διαφορετικο. Ειναι η αντιληψη που εχεις για την ζωη και το μηνυμα που θελεις να μεταφερεις στα παιδια σου...
Τελος παντων,επειδη νιωθω οτι ξεφυγαμε από το θεμα πάλι....:lol:.....καλο ταξιδι τους ευχομαι με το αβαπτιστο και να τους λυθηκαν οι αποριες.
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
Με αυτά που βλέπω γύρω μου θα δυσκολευτώ πολύ να κάνω παιδί
αν έκανα όμως θα το έπαιρνα μαζί μου γιατί ...πρώτον θα ήμουν χορτασμένη από τη ζωή και ήρεμη να το μεγαλώσω και σίγουρα θα φρόντιζα να είναι "στρατιωτάκι" εκεί που πρέπει χωρίς να ενοχλεί.Αν δεν ήξερα τον τρόπο θα ρωτούσα έναν ειδικό ή θα διάβαζα κανένα βιβλίο.Σίγουρα όμως δεν θα ήμουν μέσα σε ένα αεροπλάνο κουρασμένη από τη δουλεία με διάθεση να ξεσκάσω 10 μέρες με το κακομαθημένο μαζί να σπαέι τα νεύρα όλων.
Χαίρομαι πολύ να ακούω γονείς να τραβολογούν, όπως αναφέρθηκε, τα παιδιά τους μαζί γιατί για μένα είναι το μεγαλύτερο δώρο στην ψυχή του _όχι γιατί θα βλέπει τις φωτογραφίες μεθαύριο ....(γιατί θα μπορούσε για παράδειγμα να στεναχωρηθεί αν με δει μαζί με τον διαζευμένο πατέρα του ) αλλά γιατί θα αντλήσει διαφορετικές εικόνες και συναισθήματα σε σχέση με τα υπόλοιπα παιδάκια ,θα εμπλουτίσει τον εσωτερικό του κόσμο και θα γίνει πιο κοινωνικό .
Κρατώ μια επιφύλαξη για τα πολύ μωρα γιατί όντως κλαίνε σπαραχτικά και γιατί όσο να ναι είναι ευαισθητούλια και αν τύχει κάτι χτυπάς το κεφάλι σου μετά που δεν περίμενες λίγους μήνες ...
Έχω έρθει πολλές φορές σε θέση να θέλω να ξεκληρίσω όλη την οικογένεια και όχι ταξιδεύοντας αλλά πίνοντας καφέ η ψωνίζοντας κουρασμένη μετά τη δουλειά με πονοκέφαλο .Μιλάμε μερικοί είναι τελείως γαιδούρια και όχι τίποτα άλλο σε λίγα χρόνια θα με λένε ξυνή γεροντοκόρη που την ενοχλούν τα παιδιά.
Για να τελιώνουμε αν είσαι ευχαριστημένος από τη ζωή σου όλα γίνονται ακόμα και τα πιο παράλογα πχ με το τρίχρονο στην Παταγονία
αν είσαι κουρασμένος και δυσαρεστημένος από τη ζωή σου απάλλαξε τους γύρω σου και κάτσε σπίτι να δείτε dvd
 

sofoclacos

Member
Μηνύματα
65
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Με αυτά που βλέπω γύρω μου θα δυσκολευτώ πολύ να κάνω παιδί
αν έκανα όμως θα το έπαιρνα μαζί μου γιατί ...πρώτον θα ήμουν χορτασμένη από τη ζωή και ήρεμη να το μεγαλώσω και σίγουρα θα φρόντιζα να είναι "στρατιωτάκι" εκεί που πρέπει χωρίς να ενοχλεί.Αν δεν ήξερα τον τρόπο θα ρωτούσα έναν ειδικό ή θα διάβαζα κανένα βιβλίο.Σίγουρα όμως δεν θα ήμουν μέσα σε ένα αεροπλάνο κουρασμένη από τη δουλεία με διάθεση να ξεσκάσω 10 μέρες με το κακομαθημένο μαζί να σπαέι τα νεύρα όλων.
Χαίρομαι πολύ να ακούω γονείς να τραβολογούν, όπως αναφέρθηκε, τα παιδιά τους μαζί γιατί για μένα είναι το μεγαλύτερο δώρο στην ψυχή του _όχι γιατί θα βλέπει τις φωτογραφίες μεθαύριο ....(γιατί θα μπορούσε για παράδειγμα να στεναχωρηθεί αν με δει μαζί με τον διαζευμένο πατέρα του ) αλλά γιατί θα αντλήσει διαφορετικές εικόνες και συναισθήματα σε σχέση με τα υπόλοιπα παιδάκια ,θα εμπλουτίσει τον εσωτερικό του κόσμο και θα γίνει πιο κοινωνικό .
Κρατώ μια επιφύλαξη για τα πολύ μωρα γιατί όντως κλαίνε σπαραχτικά και γιατί όσο να ναι είναι ευαισθητούλια και αν τύχει κάτι χτυπάς το κεφάλι σου μετά που δεν περίμενες λίγους μήνες ...
Έχω έρθει πολλές φορές σε θέση να θέλω να ξεκληρίσω όλη την οικογένεια και όχι ταξιδεύοντας αλλά πίνοντας καφέ η ψωνίζοντας κουρασμένη μετά τη δουλειά με πονοκέφαλο .Μιλάμε μερικοί είναι τελείως γαιδούρια και όχι τίποτα άλλο σε λίγα χρόνια θα με λένε ξυνή γεροντοκόρη που την ενοχλούν τα παιδιά.
Για να τελιώνουμε αν είσαι ευχαριστημένος από τη ζωή σου όλα γίνονται ακόμα και τα πιο παράλογα πχ με το τρίχρονο στην Παταγονία
αν είσαι κουρασμένος και δυσαρεστημένος από τη ζωή σου απάλλαξε τους γύρω σου και κάτσε σπίτι να δείτε dvd

Αν και δεν έχεις παιδιά, με κάλυψες πλήρως.;)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.008
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Για βρέφη δε μιλάγαμε? Πότε γυρίσαμε τη συζήτηση στα Τρίχρονα (που όντως, είναι πιο βολικά για σοφιστείες...)?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.863
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom