Γαλλία Γερμανία Ελβετία Ταξίδι με παιδιά σε Europapark - Μέλανα Δρυμό - Αλσατία

Emilykyr

Member
Μηνύματα
60
Likes
226
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου

Πέρασαν κιόλας 2 χρόνια από το οικογενειακό μας ταξίδι στο Παρίσι που συνδυάστηκε με 4 υπέροχες μέρες στο πάρκο Eurodisney-universal studios. Ήμασταν τόσο ενθουσιασμένοι με τα θεματικά αυτά πάρκα που λίγο καιρό αφότου γυρίσαμε άρχισα να ψάχνω στο δίκτυο όλα τα θεματικά πάρκα της Ευρώπης. Ανακάλυψα έτσι το 2ο μεγαλύτερο της Ευρώπης, το Εuropapark στο Rust της Γερμανίας. Αυτό ήταν! Η ιδέα του ταξιδιού με τα παιδιά σε αυτό το πάρκο καρφώθηκε για τα καλά στο μυαλό μου. Όμως, πού βρίσκεται άραγε το Rust, από ποιο αεροδρόμιο συμφέρει να ξεκινήσεις το ταξίδι, με ποιες άλλες πόλεις και ποια μέρη αξίζει να συνδυαστεί;

Mετά από εκτεταμένη, ομολογώ , έρευνα στο διαδίκτυο τις νυκτερινές ώρες (αφού τότε μόνο έχω ησυχία) κατέληξα στο πρόγραμμα της εκδρομής μας. Θα ξεκινήσουμε από την Βασιλεία (2 βράδια διαμονή) μια που η Ryannair πετά εκεί με απευθείας πτήσεις από Θεσσαλονίκη, θα συνεχίσουμε νοικιάζοντας αυτοκίνητο την περιήγηση σε Μέλανα Δρυμό (1 διαμονή Triberg), θα επισκεφτούμε το Europapark (2μέρες,1 βράδυ διαμονή), την Χαιδελβέργη (2 βράδια).Αφήνοντας την Γερμανία θα πάμε Στρασβούργο (3 βράδια) και διανύοντας τον δρόμο του κρασιού θα καταλήξουμε στην Colmar (2 βράδια). Επιστροφή Ελλάδα πάλι μέσω Βασιλείας. Σύνολο 11 βράδια,12 μέρες. Από τα μεγαλύτερα ομολογώ καλοκαιρινά μας ταξίδια.
Πολύ καιρό το προετοίμαζα θέλοντας να φτιάξω ένα ταξίδι που θα περιστρέφεται πρώτα γύρω από τα παιδιά μου (ηλικίας 12 και 10 ετών). Τελικά τα κατάφερα νομίζω. Ωστόσο δεν ήθελα και να ενθουσιαστώ πολύ γιατί αγωνιούσα μήπως και γίνει κάτι στην δουλειά και δεν πάρω την άδεια μου όπως υπολόγιζα. Τελικά, όλα πήγαν κατ’ευχήν και 18/8/16 είμαστε έτοιμοι για αναχώρηση.

Ξυπνώ με μια γλυκιά προσμονή. Όλοι στο σπίτι είμαστε χαρούμενοι μα και αναστατωμένοι. Στις 11:00π.μ. πετάμε και στις 13:20 τοπική ώρα φτάνουμε Βασιλεία. Το ιδιαίτερο του airport Basel-Freiburg-Mulhouse είναι ότι είναι τριεθνές ,δηλαδή κοντά στα σύνορα Ελβετίας-Γερμανίας-Γαλλίας (αν και ουσιαστικά βρίσκεται σε γαλλικό έδαφος αλλά είναι πιο κοντά χιλιομετρικά στην Βασιλεία συγκριτικά με Freiburg-Mulhouse). Καθώς μετακινείσαι στους διαδρόμους του αλλάζεις ταυτόχρονα και χώρα. Είναι εντυπωσιακή η ευκολία αυτή αλλαγής χώρας και σε κάνει αναπόφευκτα να σκέφτεσαι τα δικά μας σύνορα με τις γείτονες μας χώρες…


Προσοχή να νοικιάσετε αυτοκίνητο από την γαλλική πλευρά του αεροδρομίου γιατί στην ελβετική πτέρυγα οι τιμές είναι διπλάσιες παρόλο που τα γραφεία ενοικίασης απέχουν μόνο έναν όροφο στο αεροδρόμιο! Και εμείς τυχαία το αντιληφθήκαμε αυτό όταν στο σπίτι μας ετοιμαζόμασταν να κάνουμε κράτηση αυτοκινήτου. Διαβάζοντας τους όρους ενοικίασης από την Ελβετία (Basel airport) καταλάβαμε ότι δεν μπορούμε να μετακινηθούμε εκτός Ελβετικών συνόρων παρά μόνο αν ήμασταν ντόπιοι. Πιθανόν δεν το καταλάβαμε σωστά καθώς διάβασα άλλες ιστορίες στο travelstories όπου κάποιοι τα κατάφεραν. Πάντως, αυτό εμάς μας ώθησε να ψάξουμε γραφεία ενοικίασης ορίζοντας ως σημείο παραλαβής το Μulhouse airport ,δηλαδή την γαλλική πλευρά του ίδιου αεροδρομίου. Το αποτέλεσμα ήταν να βρούμε ίδιο αυτοκίνητο σχεδόν μισοτιμής!! Τυχεροί ήμασταν δηλαδή!!!

Το αεροδρόμιο είναι μικρό και ο καιρός βροχερός. Ευτυχώς έξω ακριβώς από την έξοδο του αεροδρομίου βρίσκεται η στάση του λεωφορείου με αριθμό 50 που σε 8 km σε μεταφέρει στο σιδηροδρομικό σταθμό της Βασιλείας. Από εκεί φτάσαμε στο ξενοδοχείο μας το Νοvotel Basel City μετά από 5-10 λεπτά περπάτημα.
 

Attachments

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Δώστε Europa Park στον λαό!:clap::clap::clap:
Καλό αυτό με την ενοικίαση αυτοκινήτου. Ευχαριστούμε για το tip!
 

MAUI GR

Member
Μηνύματα
43
Likes
96
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εθνικό Πάρκο Γιέλοουστοου
Δώσε μας λεπτομέρειες για την ενοικίαση. Πόσο κόστισε την ημέρα, ήσασταν 2 οδηγοί; Τι πρέπει κατά τη γνώμη σου να ασφαλίσεις πέρα από τα βασικά; Συμπεριλαμβάνεται κ το pass για να περνάς τα σύνορα ή το αγοράζεις έξτρα;
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
Δώσε μας λεπτομέρειες για την ενοικίαση. Πόσο κόστισε την ημέρα, ήσασταν 2 οδηγοί; Τι πρέπει κατά τη γνώμη σου να ασφαλίσεις πέρα από τα βασικά; Συμπεριλαμβάνεται κ το pass για να περνάς τα σύνορα ή το αγοράζεις έξτρα;
συνήθως και τα αυτοκίνητα από το γαλλικό τομέα έχουν πάνω την βινιέτα για την Ελβετία(δεν είναι όμως υποχρεωμένοι).Εγώ ζήτησα κατά την παραλαβή του αυτοκινήτου και μου δώσανε αυτοκίνητο με βινιέτα. Εμένα δεν μου έχει τύχει να πληρώσω extra για την μετακίνηση σε άλλες γειτονικές χώρες(το δηλώνεις),αν υπάρχει χρέωση,αναγράφεται και στο συμβόλαιο σου.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Τι μου θύμισες; Στο triberg αγοράσατε ρολόι κούκο; Αλήθεια από εκεί πόση ώρα κάνατε για το πάρκο;
Φθάσατε μέχρι καταράκτες Σαουφχαουζεν ή όχι;
Για τη Χαϊδελβέργη δεν το συζητώ.
Αναμένουμε τη συνέχεια και αν μπορείς δώσε φώτο στον λαό.
 

Emilykyr

Member
Μηνύματα
60
Likes
226
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
συνήθως και τα αυτοκίνητα από το γαλλικό τομέα έχουν πάνω την βινιέτα για την Ελβετία(δεν είναι όμως υποχρεωμένοι).Εγώ ζήτησα κατά την παραλαβή του αυτοκινήτου και μου δώσανε αυτοκίνητο με βινιέτα. Εμένα δεν μου έχει τύχει να πληρώσω extra για την μετακίνηση σε άλλες γειτονικές χώρες(το δηλώνεις),αν υπάρχει χρέωση,αναγράφεται και στο συμβόλαιο σου.
Δώσε μας λεπτομέρειες για την ενοικίαση. Πόσο κόστισε την ημέρα, ήσασταν 2 οδηγοί; Τι πρέπει κατά τη γνώμη σου να ασφαλίσεις πέρα από τα βασικά; Συμπεριλαμβάνεται κ το pass για να περνάς τα σύνορα ή το αγοράζεις έξτρα;
Στην Ελβετία δεν κινηθήκαμε με αυτοκίνητο,οπότε δεν γνωρίζω για την βινιέτα.Την Βασιλεία την γυρίσαμε τις 2 πρώτες μέρες του ταξιδιού με τραμ και την 3η μέρα νοικιάσαμε το αυτοκίνητο από την Europcar της γαλλικής πλευράς του αεροδρομίου ,οπως προείπα. Για ένα μεσαίου μεγέθους αυτοκίνητο (είχε και GPS χωρίς να το ζητήσουμε) πληρώσαμε 251 ευρώ για 9 ημέρες ενοικίασης. Συμπεριλαμβανόταν πλήρης ασφάλιση αλλά ένας μόνο οδηγός .Για δεύτερο οδηγό θα χρεωνόμασταν περίπου 70 ευρώ για τις 9 ημέρες.Προσοχη: ο οδηγός πρέπει να είναι αυτός στου οποίου το όνομα είναι η πιστωτική κάρτα απο όπου θα δεσμευτεί το ποσό της εγγύησης.Την εγγύηση αυτήν την δεσμεύουν μόνο αν συμβεί κάτι και αν δεν έχεις πλήρη ασφάλιση.Οπότε η γνώμη μου είναι να μην λυπηθεί κάποιος το επιπλέον ποσό της extra ασφάλισης.
 

Emilykyr

Member
Μηνύματα
60
Likes
226
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Τι μου θύμισες; Στο triberg αγοράσατε ρολόι κούκο; Αλήθεια από εκεί πόση ώρα κάνατε για το πάρκο;
Φθάσατε μέχρι καταράκτες Σαουφχαουζεν ή όχι;
Για τη Χαϊδελβέργη δεν το συζητώ.
Αναμένουμε τη συνέχεια και αν μπορείς δώσε φώτο στον λαό.
Οι κούκοι που ήταν αξιόλογοι μου φάνηκαν αρκετά ακριβοί και έτσι δεν αγοράσαμε.Απο το Triberg για Europapark κάναμε νομίζω 1,5-2 ώρες .Πιθανόν να μην πήραμε τον σωστό δρόμο γιατί ο δρόμος ήταν επαρχιακός με πολλές φιδίσιες στροφές .Αξιζε όμως τον κόπο γιατί περάσαμε από πολλά γραφικά χωριά του Μελανα Δρυμού και το δασικό τοπίο μας αποζημίωσε. Στους καταρράκτες που αναφέρεις δεν πήγαμε.
 

MAUI GR

Member
Μηνύματα
43
Likes
96
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εθνικό Πάρκο Γιέλοουστοου
οκ το κατάλαβα. Άρα να προτιμήσω το αεροδρόμιο της Βασιλείας στη γαλλική πλευρά και να ψάξω εκεί για τιμές ενοικίασης αυτοκινήτου. Άλλη μία ερώτηση. Είπες εγγύηση. Τι ποσό σου δεσμεύουν στην πιστωτική μέχρι να επιστρέψεις το αυτοκίνητο; Πάντως επειδή θέλω να κλείσω εισιτήρια για του χρόνου το Πάσχα κ κοιτάζω για να τα κλείσω αυτή την περίοδο, δεν βλέπω να έχει απευθείας πτήσεις για Βασιλεία κ οι πτήσεις με στάση είναι ακριβές, οπότε μέχρι στιγμής δεν με συμφέρει. Περιμένω την ιστορία σου, άντε γρήγορα
 
Last edited:

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Όταν κλείνεις αμάξι, το γράφει στα ψιλά γράμματα τι ποσό δεσμεύουν.
Αν πάρεις μικρό αμάξι, μπορεί να είναι π.χ. 700 ευρώ.
Αν πάρεις μεγαλύτερο (Fiesta κτλ), γύρω στα 1000.
Α3, BMW > 1500. (Εντελώς χοντρικά τα γράφω).
Στην πράξη βέβαια, πάντα μου δεσμεύουν πολύ λιγότερα.

Opel Insignia,
Εδιμβούργο (Excess of 2.600 euros - Hertz blocked 200 euros)
Fiat Bravo, Μιλάνο (Excess of 1.300 euros - Hertz blocked 200 euros)
Opel Zafira, Μιλάνο (Excess of 2.040 euros - Hertz blocked 300 euros)

Μόνο 1 φορά είχα πρόβλημα και αυτό... στην Ελλάδα (!!!)
Και συγκεκριμένα στη Goldcar, στο αεροδρόμιο Θεσ/κης.
Το όριο της κάρτας μου είναι 1.000 ευρώ.
Φυσικά, έγραφε κανονικά ότι το ποσό δέσμευσης είναι 1.100 ευρώ αλλά επειδή του απέρριπτε το αίτημα (φυσικά, αφού το όριό μου είναι 1.000 ευρώ), με έβαλε να πληρώσω για φουλ ασφάλεια (100 ευρώ ντούκου). Έτσι, μου κόστισε 80 ευρώ η ενοικίαση και 100 ευρώ η ασφάλεια......
Το τι του είπα, τι του έκανα για να μου δεσμεύσει 1.000 και να κάνουμε τη δουλειά μας, τίποτα αυτός. ΟΚ, την πάτησα! Με το γράμμα του νόμου φυσικά.......
 

margaret d 65

Member
Μηνύματα
32
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
ρωσια,αγια πετρουπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ιαπωνια
Στην Ελβετία δεν κινηθήκαμε με αυτοκίνητο,οπότε δεν γνωρίζω για την βινιέτα.Την Βασιλεία την γυρίσαμε τις 2 πρώτες μέρες του ταξιδιού με τραμ και την 3η μέρα νοικιάσαμε το αυτοκίνητο από την Europcar της γαλλικής πλευράς του αεροδρομίου ,οπως προείπα. Για ένα μεσαίου μεγέθους αυτοκίνητο (είχε και GPS χωρίς να το ζητήσουμε) πληρώσαμε 251 ευρώ για 9 ημέρες ενοικίασης. Συμπεριλαμβανόταν πλήρης ασφάλιση αλλά ένας μόνο οδηγός .Για δεύτερο οδηγό θα χρεωνόμασταν περίπου 70 ευρώ για τις 9 ημέρες.Προσοχη: ο οδηγός πρέπει να είναι αυτός στου οποίου το όνομα είναι η πιστωτική κάρτα απο όπου θα δεσμευτεί το ποσό της εγγύησης.Την εγγύηση αυτήν την δεσμεύουν μόνο αν συμβεί κάτι και αν δεν έχεις πλήρη ασφάλιση.Οπότε η γνώμη μου είναι να μην λυπηθεί κάποιος το επιπλέον ποσό της extra ασφάλισης.
γεια σας,απο ποια εταιρια εγινε η ενοικιαση,και το κοστος ηταν251 για 9 ημερες,τιποτα αλλο?
 

Emilykyr

Member
Μηνύματα
60
Likes
226
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου

Emilykyr

Member
Μηνύματα
60
Likes
226
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
ΒΑΣΙΛΕΙΑ


Το ξενοδοχείο μας στην Βασιλεία είναι σχετικά καινούργιο, μοντέρνο, όμορφο και δίπλα σε στάση τραμ .Τα παιδιά μου ξετρελάθηκαν με τον διαχωριστικό τοίχο του δωματίου με το μπάνιο που ήταν από γυαλί και με το πάτημα ενός κουμπιού από διαφανής γινόταν αδιαφανής. Φαντάζεστε πόσες φορές πατήθηκε αυτό το κουμπί…Ευχάριστη έκπληξη στο ξενοδοχείο μας αλλά και σε όλα τα κεντρικά όπως μάθαμε ξενοδοχεία είναι η προσφορά μιας mobility pass κατά το check in, μιας κάρτας δηλαδή δωρεάν απεριορίστων διαδρομών με τα μέσα μαζικής μεταφοράς (περιλαμβάνει και την μεταφορά στο αεροδρόμιο). Αυτό πραγματικά μας έλυσε τα χέρια καθώς χρησιμοποιούσαμε συνέχεια το τράμ κατά τις βόλτες μας στην πόλη ,χωρίς να αγχωνόμαστε για τα εισιτήρια.
Το απόγευμα της άφιξής μας ξεκινάμε για μια πρώτη γνωριμία για την πόλη. Κατά διαστήματα βρέχει αρκετά και αυτό λίγο μας δυσκολεύει και κάνει την πόλη να φαίνεται μελαγχολική. Ευτυχώς όλες τις υπόλοιπες μέρες του ταξιδιού ο καιρός ήταν κάτι παραπάνω από καλός με θερμοκρασίες που άγγιξαν τους 35 βαθμούς στο Στρασβούργο. Σιγά σιγά άρχισαν και οι πρώτες διαμαρτυρίες από το στομάχι μας. Αρχίζει η αναζήτηση εστιατορίου. Βρισκόμαστε σε μια περιοχή κοντά στην όπερα της πόλης. Η ανάγνωση του τιμοκαταλόγου στο πρώτο συμπαθητικό εστιατόριο που είδαμε μας προκαλεί ρίγη ανατριχίλας. ’Μπα σε πολύ ακριβό εστιατόριο πέσαμε’ σκεφτήκαμε. Πόσο λάθος κάναμε! Στο κέντρο της πόλης εκτός του ότι οι επιλογές σε εστιατόρια ήταν περιορισμένες σε αριθμό συναντήσαμε το ακριβότερο φαγητό ever.H μερίδα κόστιζε 40-45 ευρώ και ακριβά ήταν ακόμη και τα super market όπου ένα κομμάτι πίτσα κόστιζε 5 ευρώ.Αφού κουραστήκαμε πλέον να ψάχνουμε και δεχτήκαμε ότι αυτές ήταν οι τιμές φαγητού στην πόλη,
της κεφαλής μας και αποφασίσαμε ότι αυτή ήταν η πρώτη και τελευταία μας επίσκεψη σε ελβετικό εστιατόριο.
2η μέρα ΒΑΣΙΛΕΙΑ
Η μέρα είναι ηλιόλουστη και γι’ αυτό ξεκινάμε περισσότερο κεφάτοι την περιήγηση μας στην πόλη. Επισκεπτόμαστε πρώτα τον καθεδρικό της πόλης και αποφασίζουμε να ανεβούμε στο καμπαναριό. Η σκάλα θεόστενη και η ανάβαση σχεδόν κάθετη αλλά η θέα της πόλης από τόσο ψηλά μας αποζημιώνει. Από εκεί χαζεύουμε για ώρα το ποτάμι της Βασιλείας ,τον Ρήνο. Φαίνεται ότι είναι αρκετά καθαρό ποτάμι αφού αρκετοί ήταν αυτοί που έκαναν μπάνιο σε αυτό. Το περίεργο ήταν ότι όλοι κολυμπούσαν έχοντας μαζί τους κάτι σαν φουσκωτή μπάλα. Ρωτώντας μάθαμε ότι στην αδιάβροχη αυτή τσάντα βάζουν τα ρούχα τους για να μένουν στεγνά. Ο λόγος είναι ότι εφόσον κολυμπούν σε ποτάμι παρασύρονται από την ροή του και μπορεί να βγούνε ακόμη και χιλιόμετρα μακριά από την θέση που βούτηξαν. Θα ήταν πράγματι αστείο να επιστρέφουν τόσο δρόμο μέσα στην πόλη φορώντας μόνο το μαγιό τους!
Γενικά, το ιστορικό κέντρο της πόλης είναι μικρό και εύκολα το περπατήσαμε. Το δημαρχείο αξίζει σίγουρα μια επίσκεψη , καθώς με το έντονο κόκκινο χρώμα του είναι σημείο κατατεθέν της πόλης. Η πόλη έχει πολλά μεσαιωνικά κτίρια και πάρα πολλά μουσεία με γνωστότερη την πινακοθήκη Κουνστ.(Kunstmuseum). Eμείς εξαιτίας των παιδιών επισκεφτήκαμε το Pappenhausmuseum (Spielzeng Welten Museum),το μουσείο παιχνιδιών που αξίζει κυρίως για την τεράστια ποικιλία εκπληκτικών κουκλόσπιτων-μινιατούρων.
Στην πλατεία του δημαρχείου από το πρωί υπήρχε μια περίεργη κινητικότητα .Πάγκοι στήνονταν όπως και εξέδρες. Υποψιαζόμαστε την ύπαρξη κάποιας βραδινής γιορτής. Όντως είμαστε πολύ τυχεροί καθώς πετύχαμε το jazz and street food festival.To βράδυ αυτό η πόλη άλλαξε πρόσωπο. Λες και όλοι οι κάτοικοι ξεχύθηκαν στους δρόμους εκείνη την βραδιά. Αρχικά πάμε στην περιοχή του συνεδριακού κέντρου όπου βρίσκονται δεκάδες πάγκοι από όπου αγοράζεις φαγητό από διάφορες χώρες του κόσμου, Ταϊλάνδη, Αυστραλία, Κίνα, Μεξικό ,Ουγγαρία ,Αυστραλία (με σάντουιτς από καγκουρό!). Δυστυχώς η Ελλάδα δεν εκπροσωπούνταν από όσο είδαμε. Εκεί το κόστος ενός σάντουιτς με σουβλάκια ήταν 15 ευρώ και ενός hot dog 7 ευρώ. Αφήνοντας την περιοχή πάμε στην πλατεία του δημαρχείου. Η ατμόσφαιρα είναι γιορτινή, μια ορχήστρα παίζει ζωντανά jazz μουσική και η πλατεία είναι κατάμεστη με κόσμο. Προχωρώντας σε κάθε σχεδόν γωνιά της παλιάς πόλης υπάρχει και ένα διαφορετικό μουσικό σχήμα. Είμαι ενθουσιασμένη από το κέφι του κόσμου και την πολυκοσμία. Δεν περίμενα ειλικρινά ένα τέτοιο πανηγύρι από τους Ελβετούς. Δυστυχώς ο γιος μου νυστάζει φοβερά και αναγκαζόμαστε να γυρίσουμε λίγο μετά τα μεσάνυκτα, διαφορετικά δεν θα αφήναμε σπιθαμή αυτής της εκπληκτικής γιορτής.
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.683
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom