Ταξίδι μόνος ή μόνη??

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Δυστηχως σημερα κάποιοι άνθρωποι πρέπει να στερηθούν καποια πραματα για να κάνουν καποια άλλα που αγαπούν, ή ακομα χειροτερα για να καλυψουν τις βασικες τους ανάγκες. Ευτυχως εγω αλλα κι εσυ απ οτι καταλαβαινω δεν ανηκουμε σε αυτη την κατηγορια
................ κι όποιος δεν ανήκει σε αυτή την κατηγορία ας κρατάει τουλάχιστον χαμηλούς τόνους κι ας μην απαντάει με υφάκι "αφ' υψηλού"
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Σε θέμα "ταξίδι μόνος" να προτείνουμε ταξίδι με τα μη απολύτως απαραίτητα χρήματα μόνο και μόνο για να βγάλουμε πιο πολλές φωτογραφίες να ζηλέψουν οι φίλοι ή για να έχουμε να λέμε ότι συμπληρώσαμε τις τόσες χώρες στην τάδε ηλικία είναι το ίδιο ματαιόδοξο με το να τα χαλάς στα μπουζούκια και να μην ταξιδεύεις πουθενά. Συν ότι πρακτικά είναι και επικίνδυνο για την προσωπική σου ασφάλεια να ταξιδεύεις με οριακά λίγα χρήματα.
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Σε θέμα "ταξίδι μόνος" να προτείνουμε ταξίδι με τα μη απολύτως απαραίτητα χρήματα μόνο και μόνο για να βγάλουμε πιο πολλές φωτογραφίες να ζηλέψουν οι φίλοι ή για να έχουμε να λέμε ότι συμπληρώσαμε τις τόσες χώρες στην τάδε ηλικία είναι το ίδιο ματαιόδοξο με το να τα χαλάς στα μπουζούκια και να μην ταξιδεύεις πουθενά. Συν ότι πρακτικά είναι και επικίνδυνο για την προσωπική σου ασφάλεια να ταξιδεύεις με οριακά λίγα χρήματα.
Σε κάθε ταξίδι που έκανα μέχρι τώρα το μπάτζετ ήταν max 200 ευρω για όλα (αεροπορικά,διαμονή και λεφτά για να ξοδέψω εκει).Το οτι θέλω να κάνω ταξίδια με αυτό το μπάτζετ δεν θεωρείτε ματαιόδοξο αλλά είναι η πραγματικότητα του 2018.Εσύ μπορεί να έχεις άπειρα λεφτά για ξόδεμα και είναι δικαιωμά σου.Ανακάλυψα τον κόσμο των ταξιδιών και ψάχνω πάντα πως μπορώ να τα πραγματοποιήσω με το λιγότερο δυνατό κόστος κάνοντας πάνω κάτω τα ίδια πράγματα στο ταξίδι με εσένα (έστω με τον μέσο ταξιδιώτη) που προσπάθεις να δείξεις οτι είσαι εξυπνότερος.Προσπάθω να μεταφέρω και στους φίλους μου την αγάπη μου για τα ταξίδια αλλά και πως να το κάνουν με χαμηλό μπάτζετ και τους δείχνω φωτογραφίες για να τους προτρέψω να πάνε κ αυτοί,οχι για να ζηλέψουν.Για παράδειγμα έχω πάει Βερολίνο με μπατζετ λιγότερο απο 200 ευρώ,Ιταλία Νάπολη-Ρώμη με το ίδιο μπάτζετ,και έμεινα σε αξιοπρεπή διαμερίσματα (Βουδαπέστη φετινά Χριστούγεννα πληρώσαμε 40 ευρώ το άτομο για τα 4 βράδια) αρκετά απ αυτά στο κέντρο της πόλης,πολύ οικονομικά από τα πανάκριβα ξενοδοχεία που δεν θα μου προσέφεραν τίποτα παραπάνω από το διαμέρισμα,έξαλλου τι να το κάνω το ακριβό ξενοδοχείο αφού την περισσότερη ώρα θα την περάσω έξω;.Και εννοείτε δεν αντιμετώπισα πότε πρόβλημα που ταξίδευα με αυτά τα χρήματα στην τσέπη,και σε εστιατόρια τρωω τα τοπικά φαγητά.Το πως ταξιδεύει ο καθένας είναι δικαιωμάτα του,πλέον με low cost εταιρίες airbnb κτλπ πέφτει κατα πολύ το κόστος του ταξιδιού,το οποίο και επιδιώκω επαναλαμβάνω χωρίς να στερούμαι κάτι από εναν μέσο ταξιδιώτη για να καταφέρω να κάνω οσα περισσότερα όνειρά μου πραγματικότητα!!!
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου...
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
200 ευρω για ρωμη ναπολη βγαινει μονο αμα διακτινιζεσαι,κοιμασαι σε παγκακια και τρως απο ταπερ που εφερες μαζι σου.κι εγω τα πιο λιγα ψαχνω αλλα οχι υπερβολες..
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
200 ευρω για ρωμη ναπολη βγαινει μονο αμα διακτινιζεσαι,κοιμασαι σε παγκακια και τρως απο ταπερ που εφερες μαζι σου.κι εγω τα πιο λιγα ψαχνω αλλα οχι υπερβολες..
Αμα θελεις σου γράφω αναλυτικά το κοστολόγιο του ταξιδιου για να σε πεισω :p
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
το θεμα ειναι να μην πειστει καποιος αλλος με τα γραφομενα σου και ξεκινησει και ψαχνεται..
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
200 ευρω για ρωμη ναπολη βγαινει μονο αμα διακτινιζεσαι,κοιμασαι σε παγκακια και τρως απο ταπερ που εφερες μαζι σου.κι εγω τα πιο λιγα ψαχνω αλλα οχι υπερβολες..
Αν βρεις αεροπορικά 50 ευρώ,φτηνό ξενοδοχείο ή διαμέρισμα και τρως fast food,μπορεί να σου βγει και 200.
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
το θεμα ειναι να μην πειστει καποιος αλλος με τα γραφομενα σου και ξεκινησει και ψαχνεται..
Τότε είμαι πρόθυμος να του λύσω οποιαδήποτε απορία,το ίδιο και για εσένα ;)
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Αν βρεις αεροπορικά 50 ευρώ,φτηνό ξενοδοχείο ή διαμέρισμα και τρως fast food,μπορεί να σου βγει και 200.
30 ευρώ έκανε το αεροπορικό για Νάπολη μείναμε ένα βράδυ εκει σε airbnb 14 ευρω (ιστορικό κέντρο) και 12,30 το τρενο για Ρώμη με διαμονή 18,50/βράδυ (campo di fiori) συμπεριλαμβανομένου του φόρου, για 4 βράδια και το αεροπορικό επιστροφής Ρώμη-Θεσσαλονίκη 15 ευρω.Για πρωινό είχαμε αγοράσει πράγματα από σουπερ μαρκετ,από τις 5 μέρες του ταξιδιού τις 4 φάγαμε σε εστιατόριο το οποίο μας έβγαινε κατα μέσο όρο 12 ευρω το άτομο και πέρναμε πάντα πιτσα ή μακαρονάδα με αναψυκτικό και την τελευταία μαγειρέψαμε μακαρονάδα στο διαμερισμά μας.Οποιαδήποτε απορία έχει κάποιος σχετικά με το κόστος αυτού του ταξιδιού μπορει να με ρωτήσει :)
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Απο και προς αεροδρομια,σταθμους,καταλυμματα,αξιοθεατα μεταξυ τους,καφε,ΤΡωγατε ι φορα την ημερα??ουτε πανινι?τα πραματα που αγορασατε δεν κοστιζουν?δεν μου βγαινει...
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Απο και προς αεροδρομια,σταθμους,καταλυμματα,αξιοθεατα μεταξυ τους,καφε,ΤΡωγατε ι φορα την ημερα??ουτε πανινι?τα πραματα που αγορασατε δεν κοστιζουν?δεν μου βγαινει...
Για τα καταλύματα ανέφερα αναλυτικά πιο πάνω,το λεωφορείο από αεροδρόμιο Νάπολης μέχρι τον σταθμό των τρένων έκανε 5 ευρώ, το ίδιο και για τσιαμπιμο-τερμινι...Όπως προανέφερα τρώγαμε το πρωί καλό πρωινό το οποίο αγοράσαμε από σούπερ μάρκετ μαζί με άλλα πράγματα σαμπουαν,μακαρονια,κτλπ για τα οποία δώσαμε από 6 ευρώ το άτομο και μας έβγαλαν για όλο το ταξίδι,συγκοινωνία χρησιμοποιήσαμε μόνο 2 φορές μια για να πάμε από το τερμινι στο κέντρο που ήταν το καταλυμα μας και μια από το καταλυμα στο τερμινι την ημέρα της επιστροφής.Σε μουσεία και αξιοθέατα με εισιτήριο δεν μπήκαμε μέσα καθώς Βατικανό είχαμε πάει οι περισσότεροι σε παλιά εκδρομή με το σχολείο και στα υπόλοιπα δεν ενδιαφερόμασταν να μπούμε.Στο κάμπο ντι φιορι υπήρχαν εστιατόρια τουριστικά μεν αλλά είχαν προσφορές του στυλ μακαρόνια ή πιτσα με αναψυκτικό για να κάτσεις 10 ευρώ τα οποία ήταν αρκετά νόστιμα αλλά ανακαλύψαμε και ένα εστιατόριο σε ένα στενό στο πάνθεον στο οποίο έτρωγαν αρκετοί ιταλοί (δεν θυμάμαι το όνομα) και έτρωγες πιτσα με 8-9 ευρώ και ήταν αρκετά γευστικά.Καφε δεν ήπιαμε κάπου γιατί δεν είμαστε λάτρεις αλλά φάμε παγωτό σε ένα απ τα γνωστά κοντά στο πάνθεον (Επίσης δεν θυμάμαι όνομα αλλά έχει χιλιοαναφερθει στο φορουμ) έκανε 3 κάτι το χωνακι με 2-3 γεύσεις ήπιαμε και μια μπύρα ένα βράδυ σε μια ιρλανδεζικη παμπ που είχε αρκετά καλές τιμές..αυτά δεν θυμάμαι κάτι άλλο...αλήθεια λέω τόσα ξόδεψα μην γίνεται καχύποπτη δεν έχω λόγο να γράψω κάτι που δεν είναι αληθές στο φόρουμ
 
Last edited:

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Ισως ειχατε κι ενα,μικρο χριστο μαζι σας που εκανε το κολπο με τα ψαρια..ενταξει πλακα κανω.Μου φαινεται υπερβολικο αλλα για να το λες..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.065
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom