Ταξίδι μόνος ή μόνη??

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
προσφατα εκλεισα για ρωμη για τον γεναρη του 2019 αεροπορικα 100 ευρω,δωματιο με πρωινο 120 ευρω,και πανω κατω εξοδα εκει αλλα 150 ευρω συνολο 370 αντε 400......παραπανω απο 500 ευρω δεν εχω δωσει ποτε για ταξιδι....στην τουρκια αρχες της χρονιας χαλασα μονο 250 ευρω στο παρισι, γυρω στο 500ρικο,αλλα πιστευω οτι αν ημουν πιο πιτσιρικα κι αντεχα να μενω σε χοστελ και να ταξιδευω με φτηνοτερες εταιριες ανετα βγαινει φτηνο ταξιδακι......ετσι οπως ειμαστε πλεον αν για να παμε καπου πρεπει να χουμε κι ενα 1000αρικο μαζι μας δε θα πηγαιναμε πουθενα.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Το 2016 μου κόστισαν 4 νύχτες Στοκχόλμη, 2 Μπέργκεν, 1 Όσλο: σύνολο 1100 χωρίς μουσεία (από αυτά τα 120 ήταν για την εκδρομή στα φιορδ).
Το 2017 κόστισαν 4 νύχτες Παρίσι, 2 Νορμανδία: σύνολο 700 (συμπεριλαμβάνεται 2 ημέρες νοικιασμένο αυτοκίνητο + 48ωρη κάρτα για τα μουσεία).
Τον Σεπτέμβριο πάω 4 ημέρες Κων/πολη αεροπορικά με Aegean & διαμονή με πρωινό στο Ada Karakoy (γέφυρα Γαλατά) σύνολο 175.
Από το αγαπημένο φόρουμ έχω πάρει μαθήματα ταξιδιωτικής οικονομίας και συνεχίζω να μαθαίνω!;)
Μου βάζω Άριστα 10 και με συγχαίρω :clap:
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Ισως ειχατε κι ενα,μικρο χριστο μαζι σας που εκανε το κολπο με τα ψαρια..ενταξει πλακα κανω.Μου φαινεται υπερβολικο αλλα για να το λες..
Αμα εσυ θες 4αστερα ξενοδοχεία και αεροπορικα 15 Αύγουστο και last minute τοτε λογικό να μη βγάινει. Ειπαμε, θέλει τον τρόπο του..
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Ποιος σου ειπε εσενα οτι θελω τετοια?κανω παντα τις φτηνοτερες και σωστες επιλογες,γι αυτο και ασχοληθηκα με τον φιλο,να δω τι κολπα κανει..εδω δε μετραμε ποιος παει πιο φτηνα η σε περισσοτερα μερη,συμμετεχουμε για να βρουν ακρη μελλοντικοι ταξιδιωτες..ειθισται οι συμβουλες να πιανουν καποιο μεσο ορο.Θεωρησα τα ποσα υπερβολικα και θελησα να μαθω.Ποιο ειναι το προβλημα?Στην τελικη αν θελει καποιος να ταξιδεψει ,το κανει με οποιο τροπο θελει και μπορει.
 

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
567
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια!
απλα αυτα που λες τοση ωρα φιλε εχουν ενα υφος ειρωνειας που δεν ειναι καθολου ωραιο , και δε νομιζω να το βλεπω μονο εγω ..αλλα τεσπα ο καθενας με τον τροπο του
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.454
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
@giorgtsi @sinefoula και όλοι οι άλλοι δεν έχω κανένα λόγο να αμφιβάλλω για τα πολύ λίγα χρήματα που ξοδεύσατε στα ταξίδια που αναφέρετε. Και εγώ, σε ταξίδια, ιδίως μικρότερη, έχω ξοδεύσει εκπλητικά λίγα χρήματα και πάντα είμαι στη on a budjet πλευρά (μάλλον μου έχει γίνει συνήθειο :D ). Όμως υπάρχει μια λεπτομέρεια που έχετε ξεχάσει. Γράφετε σε ένα θέμα για "ταξίδια μόνος", ενώ όλα τα οικονομικά ταξίδια για τα οποία παραθέτετε ποσά έχουν γίνει με παρέα. Αν αυτά τα ταξίδια τα κάνατε μόνοι σας, τα ποσά θα ήταν μεγαλύτερα ή/και η ποιότητα του ταξιδιού δεν θα ήταν ίδια (πχ θα έπρεπε να μείνετε σε χόστελ και όχι σε διαμέρισμα κτλ).
 
Μηνύματα
13
Likes
19
Επίσης για όσους ταξιδεύουν κυρίως μόνοι και θέλουν να κρατήσουν το budget χαμηλά υπάρχει και το couchsurf μια εφαρμογή που φιλοξενεις και σε φιλοξενούν αφιλοκερδώς.Δεν είναι τόσο ότι δεν θα εχεις έξοδα διανυκτέρευσης ,αλλά το ότι έρχεσαι σε επαφή με τους ντόπιους οι οποιοι μπορούν να σ δώσουν και αρκετές χρήσιμες συμβουλές και να ζήσεις για όσο θα είσαι εκεί σαν ντοπιος..
 
Μηνύματα
13
Likes
19
Τα τελευταία χρόνια που είμαι φοιτητής έχω κολλήσει αυτό που λένε ταξιδιωτικό μικρόβιο.Έτσι βάζω λεφτά στην άκρη και οργανώνω για μενα και την παρέα μου low budget ταξίδια.Έχω να κάνω ταξίδι από τον Φεβρουάριο και ανυπομονονώ από την ημέρα που γύρισα από το τελεύταιο να κάνω το επόμενο...οι μήνες περνούν και εγώ ακόμα τίποτα σε συνδυασμό με το γεγονός οτι δεν θα επισκεφθω και κάποιο καλοκαιρινό προορισμό με την παρέα μου φέτος για το λογο οτι το αφήσαμε στο φλου και δεν κλείσαμε πουιθενά,η ανάγκη να κάνω κάποιο ταξίδι άμεσα μεγαλώνει όλο και περισσότερο.Θα ήθελα να μου προτείνετε πόλεις της Ευρώπης ιδανικές για solo travelling (από άποψη ασφάλειας) καθώς είναι κάπως ανέφτικο να βρω παρέα για τα ταξίδια για τους επόμενους μήνες.Η αλήθεια είναι πως διστάζω κάπως με την ιδέα αλλά θέλω να ταξιδέψω τόσο πολύ και γ αυτό είμαι διατεθιμένος να ξεπεράσω τον φόβο μου.
Καλημέρα και καλά ταξιδια ! Απλά δες ποιος προορισμός σ αρέσει και μπορεις να ανταπεξελθεις οικονομικά και κλείσε τα εισητηρία χωρίς να το σκεφτείς ! Δεν υπάρχει επικίνδυνο και μη μέρος .Παντού μπορούν να σ συμβούν τα πάντα ,και πάντα θα υπαρχουν κίνδυνοι στην καθημερινότητα σου ίσα ίσα όταν ξέρεις ότι είσαι μόνος σου είσαι πιο προετοιμασμένος ! Ξεπέρασε τις φοβίες βρες το θάρρος και πήγαινε εκεί που σ αρεσει ! Μόλις γυρίσεις θα ξέρεις ότι είναι το πιο ωραιο δώρο που έχεις κάνει στον εαυτό σου ! Τσεκαρε και το couchsurf που ανέφερα πιο πάνω θα σε βοηθήσει πολύ !
Και μην ακούς κανεναν ,κάνε μόνο αυτό που λέει η καρδιά σου και το ενστικτο σου !
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Επίσης για όσους ταξιδεύουν κυρίως μόνοι και θέλουν να κρατήσουν το budget χαμηλά υπάρχει και το couchsurf μια εφαρμογή που φιλοξενεις και σε φιλοξενούν αφιλοκερδώς.Δεν είναι τόσο ότι δεν θα εχεις έξοδα διανυκτέρευσης ,αλλά το ότι έρχεσαι σε επαφή με τους ντόπιους οι οποιοι μπορούν να σ δώσουν και αρκετές χρήσιμες συμβουλές και να ζήσεις για όσο θα είσαι εκεί σαν ντοπιος..
https://www.nithincoca.com/2013/03/27/the-rise-and-fall-of-couchsurfing/
 
Μηνύματα
13
Likes
19
Μιλάω πάντα με δικές μ εμπειρίες ,και ποτέ μ δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα .Σίγουρα κάποιοι θα ειχαν αλλά για αυτό υπάρχουν και οι κριτικές που αφήνει ο εκαστοτε φιλοξενουμενος η οικοδεσπότης οι οποίες δεν διαγραφονται .Δεν επιβάλλω σε κανέναν την άποψη μου απλά ανέφερα μια λύση ,και πιστεύω οτι σε αυτούς που αναφερθηκα θα τους βοηθησει ! Ο καθένας μας εχει κρίση και ξέρει καλύτερα από όλους τι είναι καλό για αυτόν !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom