Ταξίδι μόνος ή μόνη??

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
@giorgtsi @sinefoula και όλοι οι άλλοι δεν έχω κανένα λόγο να αμφιβάλλω για τα πολύ λίγα χρήματα που ξοδεύσατε στα ταξίδια που αναφέρετε. Και εγώ, σε ταξίδια, ιδίως μικρότερη, έχω ξοδεύσει εκπλητικά λίγα χρήματα και πάντα είμαι στη on a budjet πλευρά (μάλλον μου έχει γίνει συνήθειο :D ). Όμως υπάρχει μια λεπτομέρεια που έχετε ξεχάσει. Γράφετε σε ένα θέμα για "ταξίδια μόνος", ενώ όλα τα οικονομικά ταξίδια για τα οποία παραθέτετε ποσά έχουν γίνει με παρέα. Αν αυτά τα ταξίδια τα κάνατε μόνοι σας, τα ποσά θα ήταν μεγαλύτερα ή/και η ποιότητα του ταξιδιού δεν θα ήταν ίδια (πχ θα έπρεπε να μείνετε σε χόστελ και όχι σε διαμέρισμα κτλ).
Συμφωνώ απόλυτα,μου βγαίνει τόσο οικονομική η διαμονή κ.α. επειδή η παρέα μου αποτελείται συνήθως από 5 ή 6 άτομα σαφώς και αν πήγαινα μόνος μου κάποια έξοδα του ταξιδιού θα έβγαιναν παραπάνω...

Καλημέρα και καλά ταξιδια ! Απλά δες ποιος προορισμός σ αρέσει και μπορεις να ανταπεξελθεις οικονομικά και κλείσε τα εισητηρία χωρίς να το σκεφτείς ! Δεν υπάρχει επικίνδυνο και μη μέρος .Παντού μπορούν να σ συμβούν τα πάντα ,και πάντα θα υπαρχουν κίνδυνοι στην καθημερινότητα σου ίσα ίσα όταν ξέρεις ότι είσαι μόνος σου είσαι πιο προετοιμασμένος ! Ξεπέρασε τις φοβίες βρες το θάρρος και πήγαινε εκεί που σ αρεσει ! Μόλις γυρίσεις θα ξέρεις ότι είναι το πιο ωραιο δώρο που έχεις κάνει στον εαυτό σου ! Τσεκαρε και το couchsurf που ανέφερα πιο πάνω θα σε βοηθήσει πολύ !
Και μην ακούς κανεναν ,κάνε μόνο αυτό που λέει η καρδιά σου και το ενστικτο σου !
Σε ευχαριστώ πολύ για το μήνυμά σου όταν το τολμήσω (ελπίζω σύντομα) και γυρίσω με το καλό θα γράψω μια ιστορία σχετικά με την εμπειρία μου καθώς και το κόστος του ταξιδιού όταν ταξιδεύεις μόνος αφού μας απασχόλησε αρκετά τις τελευταίες ώρες το κόστος...
 
Last edited by a moderator:

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
376
Πάντως και εγώ που πάω συχνά στη Ρώμη τη βγάζω πολύ οικονομικά χωρίς να στερούμε. Δηλαδή γύρω στα 40€ - 50€ άτομο τα εισιτήρια και γύρω στα 80€ το δίκλινο η βραδεία σε 4 αστέρων ξενοδοχείο στη περιοχή τρέβι.
3 διανυκτερεύσεις. Οπότε: 100€ αεροπορικά + 240€ διαμονή = 340€ τα 2 άτομα άρα 340€/2= 170€ το άτομο. Προσθέτουμε εισιτήρια για λεωφορεία, τρένα κανένα μουσείο και φαγητό και μερικά ψώνια στις εκπτώσεις= περίπου 300€ άτομο.

Περισσότερα θες στην Ελλάδα να πας κάπου για 4 ημέρες (ειδικά αν θες βενζίνα και διόδια)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
3 διανυκτερεύσεις. Οπότε: 100€ αεροπορικά + 240€ διαμονή = 340€ τα 2 άτομα άρα 340€/2= 170€ το άτομο.
Βεβαίως, μόνο που είστε εκτός θέματος, που εδώ είναι "ταξίδι μόνος".
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πάντως και εγώ που πάω συχνά στη Ρώμη τη βγάζω πολύ οικονομικά χωρίς να στερούμε. Δηλαδή γύρω στα 40€ - 50€ άτομο τα εισιτήρια και γύρω στα 80€ το δίκλινο η βραδεία σε 4 αστέρων ξενοδοχείο στη περιοχή τρέβι.
3 διανυκτερεύσεις. Οπότε: 100€ αεροπορικά + 240€ διαμονή = 340€ τα 2 άτομα άρα 340€/2= 170€ το άτομο. Προσθέτουμε εισιτήρια για λεωφορεία, τρένα κανένα μουσείο και φαγητό και μερικά ψώνια στις εκπτώσεις= περίπου 300€ άτομο.
Περισσότερα θες στην Ελλάδα να πας κάπου για 4 ημέρες (ειδικά αν θες βενζίνα και διόδια)
καταρχην καλα οσα λες αλλα εκτος θεματος οπως τονιστηκε μολις πιο πριν. και δευτερο δεν ειναι συναγωνισμος εντυπωσεων πιο οικονομικου ταξιδιου το θεμα. γιατι οταν λεμε ενα 4στερο στην περιοχη Τρεβι με 80Ε/2κλινο ειναι ενας εντυπωσιασμος. μπορει να βρεθει η τιμη αυτη για κανα δυο καποια σκοτεινη βραδυα του φλεβαρη αλλα δεν ειναι ο κανονας και η μεση τιμη τους υπερβαινει κατα πολυ τα 100Ε. αυτα για να μη δημιουργουνται εντυπωσεις οτι κλεινουμε ενα 4στερο με ψιχουλα. οταν δε εισαι μονος το κοστος ανεβαινει πολυ μια και δυστυχως στο νοτο της Ευρωπης δεν ειναι πολυ διαδεδομενες οι ειδικες ταριφες για singles. προσωπικα θα προτιμουσα παντως μικροτερες μοναδες χοστελς, Β&Β οπου γνωριζεσαι πιο ευκολα και σε πιο homely setting.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Μαλιστα...τωρα καταλαβα πως δεν μου βγαιναν τα νουμερα!Εγω ταξιδευω ΜΟΝΗ,κατα βαση,εχω ελαχιστες απαιτησεις και χρειαζομαι πολυ περισσοτερα..Και φυσικα αν ειναι να φτασω στο σημειο να μετραω και το σεντ,καλυτερα να κατσω σπιτι μου...
 
Μηνύματα
13
Likes
19
Μαλιστα...τωρα καταλαβα πως δεν μου βγαιναν τα νουμερα!Εγω ταξιδευω ΜΟΝΗ,κατα βαση,εχω ελαχιστες απαιτησεις και χρειαζομαι πολυ περισσοτερα..Και φυσικα αν ειναι να φτασω στο σημειο να μετραω και το σεντ,καλυτερα να κατσω σπιτι μου...
Φυσικά ομως και δεν έχουν όλοι την δυνατότητα να κάνουν άνετες και υπερπολυτελές διακοπές .Μακάρι ολοκληρος ο κόσμος να είχε την οικονομική δυνατότητα αυτή .Αλλά δεν.Υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι πραγματικά αγαπάνε το να ταξιδεύουν και στερούνται πολλά πράγματα για να κάνουν αυτό που αγαπάνε και το κανουν εστω και με λιγα χρηματα .Ειναι ένα σάιτ που βρεθήκαμε όλοι για να μοιραστουμε την αγάπη μας για τα ταξίδια,να ανταλαξουμε γνωμες και αποψεις και οχι να ανταγωνιζομαστε ο ενας τον αλλον .Σίγουρα δεν ταιριάζουμε όλοι με όλους στο στυλ ταξιδιου , εξάλλου ο κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός .
Δεν θα απαντούσα αλλά το ύφος του μηνυματος ήταν τόσο απαξιωτικο και κρίνεις κάτι που κάνει ευτυχισμένο κάποιον άλλον .Ελα λίγο στη θέση κάποιου που πραγματικά δεν έχει χρήματα και στερείται πράγματα για να κάνει αυυο που αγαπαει και διάβασε το μήνυμα σου.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.053
Likes
41.204
Παρακολουθω με ενδιαφερον τη συζητηση και εχοντας την εμπειρια να κανω τα μισα σχεδον ταξιδια με παιδι, δηλαδη πληρωνοντας ολοκληρο δικλινο, διπλα αεροπορικα και τραπεζια για 2 ατομα 2 φορες τη μερα τουλαχιστον εχω να πω κουραγιο στους μονους αλλα υπαρχουν ( η σας ερχονται καποια στιγμη ;) ) και χειροτερα που θελουν σοβαρο ετησιο προγραμματισμο. Ευτυχως ακομη εχει δωρεαν μουσεια και εκπτωσεις στις συγκοινωνιες.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Θα ξαναγραψω ακομα μια φορα,ταξιδευω ακριβως οπως περιγραφεις...με οσα λιγωτερα γινεται γιατι δεν υπαρχουν περιθωρια!Και το κανω οντας κατα πολυ μεγαλυτερη.Στερουμαι και προγραμματιζω.Τωρα οι υπερβολες ειναι αλλο πραμα..Αυτα και φτανει..μακαρι να γινοταν ενας μηνας στο Παρισι με 600 ξερωγω ευρω!
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Φυσικά ομως και δεν έχουν όλοι την δυνατότητα να κάνουν άνετες και υπερπολυτελές διακοπές .Μακάρι ολοκληρος ο κόσμος να είχε την οικονομική δυνατότητα αυτή .Αλλά δεν.Υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι πραγματικά αγαπάνε το να ταξιδεύουν και στερούνται πολλά πράγματα για να κάνουν αυτό που αγαπάνε και το κανουν εστω και με λιγα χρηματα .Ειναι ένα σάιτ που βρεθήκαμε όλοι για να μοιραστουμε την αγάπη μας για τα ταξίδια,να ανταλαξουμε γνωμες και αποψεις .Σίγουρα δεν ταιριάζουμε όλοι με όλους στο στυλ ταξιδιου , εξάλλου ο κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός .
Δεν θα απαντούσα αλλά το ύφος του μηνυματος ήταν τόσο απαξιωτικο και κρίνεις κάτι που κάνει ευτυχισμένο κάποιον άλλον .Ελα λίγο στη θέση κάποιου που πραγματικά δεν έχει χρήματα και στερείται πράγματα για να κάνει αυυο που αγαπαει και διάβασε το μήνυμα σου.
Με εκφράζει απόλυτα η άποψη σου.Προσπαθώ να δώσω μια διαφορετική προσέγγιση τις τελευταίες μέρες αλλά δεν βρίσκω το δίκιο μου και λογικό γιατί οι περισσότεροι που γράφουν εδώ πέρα είναι μεγαλύτεροι σε ηλικία που έχουν την δικιά τους δουλειά και το δικό τους εισόδημα αλλά είμαστε και εμεις οι νεότεροι που με τα χρήματα που μας δίνουν οι γονείς μας σαν φοιτητές αφήνουμε στην άκρη για ταξίδια και προφανώς αυτο το μπάτζετ δεν αγγίζει ούτε λίγο το μπατζετ ένος μεγαλύτερου.Έβαλα τον εαυτό μου σε σκέψεις φαντάστηκα πως ακόμα και αν είχα δικό μου εισόδημα το ίδιο θα έκανα γιατί καλώς ή κακώς ζούμε σε δύσκολες εποχές όπου και λίγα ευρώ να μπορέσεις να γλιτώσεις μπορεί να φανεί χρήσιμο για επόμενο ταξίδι και μιλάω για αυτούς που έχουν στόχο στη ζωή τους να γυρίσουν τον κόσμο και δεν είμαι απ αυτούς που πιστεύουν οτι τα ταξίδια είναι για λίγους,καθώς με low cost εταιρίες κτλπ μπορεί να μειωθεί κατα πολύ το ταξίδι και αν θυσιάσεις κάποια λεφτά απο την καθημερινή σου ζωή περιορίζοντας τα περιττά έξοδα,μπορείς άνετα να κάνεις κατα την γνώμη μου τουλάχιστον 2 ταξίδια τον χρόνο (μιλάω φυσικά για αυτούς που μας αρέσουν πολύ τα ταξίδια,γιατί υπάρχουν και άνθρωποι που έχουν άλλες προτεραιότητες στη ζωή τους).Άλλωστε τι να την κάνεις την ακριβή αεροπορική εταιρία ενώ υπάρχει πχ η ραιαν που οι τιμές τις είναι φθηνότερες κ απ τα κτελ;Φυσικά μπορεί και να σε κρεμάσει κτλπ και πολύ μεγαλύτεροι δεν τα αντέχουν αυτά και είναι λογικό (μπορει και εγω στα 40 μου να λεβ τα ίδια)γ αυτό και βάζουν το χέρι στην τσέπη αλλά μην μου λέτε μετά οτι δεν μπορώ να κάνω φθηνά ταξίδια.Η όλη ιστορία είναι τα αεροπορικά και η διαμονή και μετά είναι θέμα του καθενός το πόσα λεφτά θα ξοδέψει στον προορισμό.Τι να το κάνω το 5αστερο ενώ θα τριγυρνάω όλη μέρα στην πόλη.Έχω πάει και στο ακριβό Βερολίνο με πάμφθηνα εισιτήρια αλλά ακριβή διαμονή και την έβγαλα μια χαρά με fast food και light μαγείρεμα.Είναι δικαίωμα του καθενός το πως θα ταξιδέψει που θα δώσει τα λεφτά του και δεν θα πρέπει να είναι κάτι κατακριτέο.Μακαρί κάποια στιγμή με κάποιο τρόπο να καταφέρω να πείσω έστω τους συνομηλικούς να ταξιδεύουν και για το πως να ρίξουν το μπατζετ αν αυτοί το επιθυμούν.Παρακαλώ επειδή ξεκίνησε κάπως από εμένα όλη αυτή η αναστάτωση καλύτερα η αντιπαράθεση αυτη να λήξει εδώ καθώς το τοπικ έχει άλλο θέμα αν θέλετε να συζητήσουμε κ άλλο επί του θέματος καλύτερα να δημιουργήσουμε άλλο τόπικ και υπόσχόμαι στο επόμενό μου ταξίδι να ανεβάσω ταξιδιωτική ιστορία για low budget travellers..Ευχαριστώ που διαβάσατε μέχρι εδώ,καλή συνέχεια σε όλους :)
 
Last edited:

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
το πρωτο μου ταξιδι μονη μου ηταν στα 16....αλλες εποχες κι αλλοι ανθρωποι......το επομενο στα 19 και το επομενο στα 22......ολα εντος ελλαδος.....οι δικοι μου στον πειραια μου ελεγαν που πας παλι;παλι μονη σου τρεχεις......που γυριζει αυτο το παιδι;
εχω φυγει χροοοονια απ τον πειραια,μενω σε νησι,πληρωνω τις επιλογες μου και το τιμημα να ταξιδευω μονη αλλα δεν μετανιωσα....εχω πλεον δυο παιδια 17 και 12 ετων και δεν θελω να φοβουνται.......η ζωη ειναι μικρη κι ειναι αδικο να μιζεριαζουμε....μ αρεσει να διαβαζω νεα παιδια που τολμουν να κανουν τα ονειρα τους οσο δυσκολα κι αν ειναι...θα ευχηθω σε ολους καλο καλοκαιρι,καλη ζωη,καλα ταξιδια και χαμογελο @giorgtsi συνεχισε οτι κανεις καλες διαμονες οπου πας και κανε ενα θεματακι καποια στιγμη για οικονομικους προορισμους κλπ....ευχαριστουμε πολυ.
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
το πρωτο μου ταξιδι μονη μου ηταν στα 16....αλλες εποχες κι αλλοι ανθρωποι......το επομενο στα 19 και το επομενο στα 22......ολα εντος ελλαδος.....οι δικοι μου στον πειραια μου ελεγαν που πας παλι;παλι μονη σου τρεχεις......που γυριζει αυτο το παιδι;
εχω φυγει χροοοονια απ τον πειραια,μενω σε νησι,πληρωνω τις επιλογες μου και το τιμημα να ταξιδευω μονη αλλα δεν μετανιωσα....εχω πλεον δυο παιδια 17 και 12 ετων και δεν θελω να φοβουνται.......η ζωη ειναι μικρη κι ειναι αδικο να μιζεριαζουμε....μ αρεσει να διαβαζω νεα παιδια που τολμουν να κανουν τα ονειρα τους οσο δυσκολα κι αν ειναι...θα ευχηθω σε ολους καλο καλοκαιρι,καλη ζωη,καλα ταξιδια και χαμογελο @giorgtsi συνεχισε οτι κανεις καλες διαμονες οπου πας και κανε ενα θεματακι καποια στιγμη για οικονομικους προορισμους κλπ....ευχαριστουμε πολυ.
Σας ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά σας λόγια,αν δεν βρω παρέα για το επόμενο ταξίδι (γιατί η παρέα έχει και την χάρη της),θα το τολμήσω να ταξιδέψω μόνος έστω και κάπου κοντά και θα μοιράζομαι από εδώ και πέρα τις εμπειρίες μου στο φόρουμ είτε ταξιδεύω κάπου μόνος είτε με παρέα για να παρουσιάζω οικονομική προσέγγιση των προορισμών για να βοηθήσω κ άλλους που ταξιδεύουν με σχετικά λίγα χρήματα.Και πάλι ευχαριστώ,καλό καλοκαίρι και καλά ταξίδια!!!
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Αν αυτά τα ταξίδια τα κάνατε μόνοι σας, τα ποσά θα ήταν μεγαλύτερα ή/και η ποιότητα του ταξιδιού δεν θα ήταν ίδια (πχ θα έπρεπε να μείνετε σε χόστελ και όχι σε διαμέρισμα κτλ).
Πριν 1μιση χρονο ακριβώς 48 ωρες στη Μάλτα, από τη στιγμή που έφυγα απο το σπίτι μου μεχρι να γυρίσω ξόδεψα 150 ευρω. Και τα εισιτήρια του ΟΑΣΑ μεσα, και τα μπουκαλακια νερο, και αεροπορικά και μονος μου ειμουν και στο ξενοδοχείο μου δυο βραδια κοιμήθηκα και γενικώς δε στερηθηκα τίποτα σε σχέση με το να πήγαινα με παρεα. Έκανα οτι ήθελα, οπως το ήθελα, οπότε το ήθελα χωρις να δίνω αναφορά σε κανέναν, χωρίς τσακωμούς και παρεξηγήσεις για το τι, πως και πότε θα κανουμε. Απλά δεν πας high season, κλείνεις εγκαίρως και έπειτα απο αρκετή παρακολούθηση τα αεροπορικά και το δωμάτιο και είσαι κομπλε. Το θέμα όμως είναι πέρα απο τα παραπανω πως εγω πχ παω σε ενα εστιατόριο και τρωω μια μακαροναδα και ειμαι κομπλε ενώ κάποιος αλλος θελει σαλατα, μακαρόνια, κρασί, γλυκό κλπ, θελει να αγορασει απο εμπορικά ρούχα και σουβενιρ κλπ οπότε δεν μπορουμε να συγκρίνουμε ανόμοια πράματα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.205
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom