Ηνωμένο Βασίλειο Ταξίδι στην Αγγλία με όχι ελληνικό διαβατήριο

almat

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Πήγα στο προξενείο και μου είπαν να μπώ σε μια ιστοσελίδα για να ενημερωθώ, μπήκα σε αυτήν την ιστοσελίδα αλλά δεν έβγαλα άκρη μόνη μου, γι'αυτό ήθελα κάποιον που να ασχολείτε με αυτά τα θέματα.
Οι ομογενείς παίρνουν ελληνικό διαβατήριο και ο υιος μου από τον πατέρα του το έχει πάρει, εγώ δεν είμαι ομογενείς όμως
 

angelakorcari

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Νομίζω ότι ταιριάζετε σε αυτή την περίπτωση:

UK Border Agency | EEA family permits

Μέσες άκρες λέει ότι τα πρώτου βαθμού μέλη της οικογένειας ενός πολίτη χώρας μέλους της ΕΕ τα οποία όμως τα ίδια δεν είναι πολίτες χώρα μέλους της ΕΕ(πχ όπως εσείς που είστε πολίτης Αλβανίας αλλά ο γιος σας πολίτης Ελλάδας) μπορούν να ταξιδέψουν στη Μεγάλη Βρετανία με ειδικό έγγραφο (EEA family permit) το οποίο είναι σαν visa αλλά δωρεάν. Η μόνη προϋπόθεση είναι να ταξιδεύετε είτε μαζί με τον γιο σας (που διαθέτει ελληνικό διαβατήριο) ή να πηγαίνετε να τον συναντήσετε εκεί (κάτι που συμβαίνει στη δική σας περίπτωση απ' ότι κατάλαβα)

Οπότε όταν τους πάρτε τηλέφωνο στο προξενείο ρωτήστε τους και γι΄αυτή την περίπτωση, νομίζω ότι είναι κρίμα να πληρώσετε για να βγάλετε βίζα
Μήπως μπορείτε να μου πείτε πως να κάνω αίτηση για το eea family permit
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Μήπως μπορείτε να μου πείτε πως να κάνω αίτηση για το eea family permit
Αν γνωρίζεις Αγγλικά, ακολουθείς με αρκετή υπομονή τις οδηγίες στη σελίδα που αναφέρεται πιο πάνω, απαντάς σε όλες τις ερωτήσεις (κάποιες ηλίθιες, αλλά τι να κάνεις..) και κατόπιν, ηλεκτρονικά και πάλι, κλείνεις ραντεβού για συνέντευξη. Η συνέντευξη γίνεται στην Αθήνα, την αναλαμβάνει μια ιδιωτική εταιρία που προφανώς έχει εξουσιοδοτηθεί από τη Μ. Βρετανία. Εκεί θα δώσεις και το διαβατήριό σου με φωτογραφία, και σε 3 εβδομάδες το πολύ θα το έχεις ξανά σπίτι σου με courier, με visa αν όλα πάνε καλά. Κάναμε αυτή τη διαδικασία με τη σύζυγό μου για το ταξίδι μας στη Σκωτία, και, αν εξαιρέσεις ότι μένουμε Ρόδο και πληρώσαμε τα αεροπορικά για Αθήνα, δεν υπήρχε άλλο θέμα. Όλα οκ.
Καλή τύχη!! ;)
Υ.Γ.: Αν δε γνωρίζεις Αγγλικά, βρες κάποιον που να ξέρει:)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.964
Likes
12.003
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
For english press the star key!
 

Antonia 3051

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα και παλι . Εγω εχω ενα θεμα πτο σεν μπρω μα βρω κάποιο τηλεφωνο εποικινωνιας για την αγγλική πρεσβεία στην Αγγλία . Ειμαι Ελληνίδα καο ο άντρας μου απο την Αλβανία εγω κάτοικο εδω και 10 μήνες στην Αγγλία και θελω να φέρω τον άντρα μου εδω ξέρει κάποιος την διαδικασία ; Πρεπει να βγάλει βίζα ; Μπορει με ταξιδιωτικό έγγραφο ; Ποσο καιρό πέρνει ; Ευχαριστω
 
Last edited by a moderator:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
σεν μπρω μα βρω κάποιο τηλεφωνο εποικινωνιας για την αγγλική πρεσβεία στην Αγγλία
Εννοεις την ελληνικη πρεσβεια στην Αγγλια,μαλλον;;
Σε αυτο το σαιτ,υπαρχουν καποια τηλεφωνα...
http://www.mfa.gr/dimereis-sheseis-tis-ellados/inomeno-basileio/enomeno-basileio-stoixeiax.html
αυτη ειναι η σελιδα της πρεσβειας στο Λονδινο...http://www.mfa.gr/uk/
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Καλησπερα και παλι . Εγω εχω ενα θεμα πτο σεν μπρω μα βρω κάποιο τηλεφωνο εποικινωνιας για την αγγλική πρεσβεία στην Αγγλία . Ειμαι Ελληνίδα καο ο άντρας μου απο την Αλβανία εγω κάτοικο εδω και 10 μήνες στην Αγγλία και θελω να φέρω τον άντρα μου εδω ξέρει κάποιος την διαδικασία ; Πρεπει να βγάλει βίζα ; Μπορει με ταξιδιωτικό έγγραφο ; Ποσο καιρό πέρνει ; Ευχαριστω
Μήπως να ρωτούσε την Αγγλική πρεσβεία στην Αθήνα;Η κάποιο Αγγλικό προξενείο στην Ελλάδα;

https://www.gov.uk/government/world/organisations/british-embassy-athens.el
 

Dora1

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα..αν θα μπορουσε καποιος να βοηθησει,πραγματικα θα το εκτιμουσα..ειμαι ελληνιδα παντρεμενη με αιγυπτιο,ο οποιος θελει να ταξιδεψει αγγλια για να δει φιλους..ηξερε οτι θελει βιζα,εκανε αιτηση και την απερριψαν..τι επιλογες εχει;
 

belinos

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καταρχην καλησπερα ειμαι καινουριος στο φορουμ και πριν πω την ερωτηση μου θα ζητησω ενα μεγαλη ΣΥΓΝΩΜΗ για τυχον ορθογραφικα (το αδυναμο σημειο μ στο σχολειο :p) λοιπον ειμαι απο την αλβανια ζω 17+ χρονια στην Ελλαδα εχω ΦΥΣΙΚΑ ολα τα χαρτια (διαβατηριο αδεια παραμονης) και ειναι ολα στην εντελεια απλα θελω να παω λονδινο για διακοπες 1 βδομαδα ξερετε μηπως τι χαρτια θα χρειαστω ? και πριν μου πειτε παρε προξενειο η πρεσβεια εχω παρει και τπτ δεν το εχουν σηκωσει ποτε τους εχω στειλει και email αλλα παλι τπτ επομενως για να μην κλεισω τα εισητηρια και φαω ενα le paket και πεταξω τσαμπα λεφτα θα ηθελα να ξερω τι μπορει να χρειαστει
 

fofi32

Member
Μηνύματα
83
Likes
224
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική
Το Λονδινο δεν ανηκει στις χωρες Σεγκεν οποτε θα χρειαστεις εκτος απο το διαβατηριο, την αδεια παραμονης και βιζα απο τη χωρα Ηνωμενο Βασιλειο. Εαν πηγαινες Ιταλια που ανηκει στη Σεγκεν τοτε χρειαζοσουν μονο διαβατηριο και αδεια παραμονης. Αυτα ξερω, δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.494
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom