Ηνωμένο Βασίλειο Ταξίδι στην Αγγλία με όχι ελληνικό διαβατήριο

alexandros75

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
@alexandros75 αν έχεις κάποιο νέο για το αν τελικά είναι αποδεκτή η άδεια παραμονής για ταξίδι στο ΗΒ χωρίς βίζα καλό θα ήταν να μας ενημερώσεις, γιατί με ενδιαφέρει κι εμένα άμεσα (η σύζυγος είναι πολίτης τρίτης χώρας). Πιο πολύ ρωτώ διότι στο link που ανέβασες οι πληροφορίες είναι κάπως συγκεχυμένες και από αυτά που διάβασα έβγαλα το συμπέρασμα (χωρίς είναι είμαι 100% σίγουρος) ότι χωρίς βίζα μπορεί να ταξιδέψει στο ΗΒ πολίτης τρίτης χώρας μέλος οικογένειας πολίτη της ΕΕ μόνο αν η κάρτα του έχει εκδοθεί σε κράτος μέλος της ΕΕ άλλο από αυτό του πολίτη. (Πχ έλληνας παντρεμένος με κινέζα που ζουν στη Γερμανία και η γυναίκα έχει γερμανική άδεια παραμονής που εκδίδεται με βάση τους ευρωπαϊκούς νόμους και το άρθρο 10).

Σε περίπτωση που η κάρτα έχει εκδοθεί στο κράτος του πολίτη της ΕΕ, θεωρείται ότι έχει εκδοθεί με βάση τους τοπικούς νόμους και όχι αυτούς της ΕΕ. (πχ έλληνας παντρεμένος με κινέζα που ζουν στην Ελλάδα και η γυναίκα έχει ελληνική άδεια παραμονής. Σε αυτήν την περίπτωση χρειάζεται Family Permit (βίζα ουσιαστικά για το ΗΒ, απλά βγαίνει τζάμπα και υποτίθεται πιο γρήγορα)

Όλα αυτά με επιφύλαξη και με αρκετό μπέρδεμα, γι' αυτό καλό θα ήταν να έχουμε μια αναφορά για το γίνεται στην πραγματικότητα.
Καλημέρα,

έφαγα πολλές ώρες σε αυτα τα site και δυσκολεύτηκα πολύ να βγάλω άκρη.
Καταλαβαίνω αυτό που λες αλλά όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ λέει ότι αν μένει η non-eu spouse σε αλλο κράτος από το κράτος του συζύγου είναι πιο πιθανό να της έχουν βγάλει residence card με το article 10 ενω αν μένει στο ίδιο κράτος πιθανό να μην της έχουν βγάλει. Μπορεί όμως να της εχουν βγάλει την article 10 residence card και ας μένει στο ίδιο κράτος.

"An Article 10 residence card should feature the wording “Residence Card of a Family Member of a Union Citizen”.Της γυναίκας μου το γράφει, εσένα;

Εγώ πήρα αυτήν την πληροφορία για το ότι μπορεί να ταξιδέψει με την article 10 residence card και απο το τηλέφωνο για τις πληροφορίες για visa και immigration σε uk αλλα και απο το αεροδρόμιο Αθηνών.

Θα σου πρότεινα, έτσι ώστε να το διπλοτσεκάρουμε, να καλέσεις και εσύ σε αυτό το τηλέφωνο πληροφοριών στο uk visas and immigration office και να ρωτήσεις για την περίπτωση σου και να γραψεις στο forum.

Αλέξανδρος
 

rena88

Member
Μηνύματα
55
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΦΙΛΑΝΔΙΑ
Καλησπέρα. Μπορει κάποιος που εχει πάρει την βιζα να μου σε πόσο χρόνο την στείλανε? Και με ποιο courier συνεργάζονται?
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.432
Ονειρεμένο Ταξίδι
οχ.....όλος ο κόσμος
για Σκωτία δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοιος αυνανισμός για την έκδοση τουριστικής visa. :rolleyes:Αλλιώς απλά δε θα πήγαινα, θα περίμενα κάποια χρονάκια για την υπηκοότητα και μετά με το καλό. Ή για να ψήφιζαν επιτέλους την ανεξαρτησία τους οι Σκωτσέζοι, τρομάρα μου..Τσάμπα ήλπιζα..:haha:
μια απ τα ίδια :xalara::xalara::xalara:
για αυτό δεν θα δουμε ΗΒ σε κάνα 10 χρόνια ακόμα...εντάξει 5,6....

Καλησπερα. Η γυναικα μου ειναι Ουκρανη με αδεια διαμονης στην Ελλαδα. Ξερει κανεις τι χρειαζεται για να ταξιδεψει Αγγλια και ποσο χρονο παιρνει?
Ειναι σημερα Σαββατο και δεν μπορω να επικοινωνησω με πρεσβεια κλπ...

Ευχαριστω.
Είδα πως βγάλατε άκρη, αλλά για μελλοντικούς ταξιδίωτες να προσθέσω μια άλλη φορά πως η Πρεσβεία του Η.Β. σε καμμία χώρα δεν ασχολείται με τις βίζες, τα αναλαμβάνει ιδιωτική εταιρεία, επομένως δεν δίνουν και πληροφορίες. Η εν λόγω εταιρεία έχει κάποια τηλέφωνα τα οποία θα βρείτε στην ιστοσελίδα τα οποία πληρώνεις με κάρτα και είναι πανάκριβα (στα μέιλ δεν απαντάνε).


Δηλαδη δεν κανει λαμια διαφορα αν ταξιδεψουμε μαζι και ειναι συζυγος μου?
καμμία απόλυτως

Συγγνώμη να ρωτήσω και κατι ακόμη? Μπορεί η βιζα να εκδοθεί στην Αλβανία και να ταξιδεψει κανονικα μετα απο ελλαδα για εδιμβουργο.
Κανονικότατα, αλλά δεν υπάρχει διαφορά, μόνο θα ξοδέψεις παραπάνω λεφτά να πας εκεί.
Από όλες τις χώρες οι αιτήσεις στέλνωνται σε μια πόλη (όταν έβγαλα βίζα εγώ το 2014 ήταν στην Βαρσοβία). Αυτές αλλάζουν κάθε τόσο.

Καλησπέρα. Μπορει κάποιος που εχει πάρει την βιζα να μου σε πόσο χρόνο την στείλανε? Και με ποιο courier συνεργάζονται?
το courier δεν το θυμάμαι για σίγουρα αλλά νομίζω DHL

Tην πήρα σε μια εβδομάδα, αλλά μόνο επειδή τους έπριξα (με συγχωρείς) όταν περέδωσα για την βίζα, να τη βγάλουν express. Όταν συμπλήρωνα την αίτηση πλήρωσα και τα 130 (αν θυμάμαι καλά το ποσό) για την express έκδοση καθώς είχα ραντεβού για βίζα στις 7/10, ενώ στις 21/10 ταξίδευα Ισπανία (και χρειαζόμουν διαβατήριο) και μετά στις 5/11 απευθείας από Ισπανία για Λονδινο. Καταλαβαίνεις πως μεσολαβούσαν 2 εβδομάδες, ενώ τις βίζα στέλνουν μετά από 3. Όταν έφτασα εκεί να δώσω χαρτιά η γυναίκα μου λέει να πάτε να ζητήσετε επιστροφή χρημάτων. δεν δικαιούστε express (είναι συγκεκριμένες οι κατηγορίες πολιτών που δικαιούνται- επιστήμονες, αθλητές, πολιτικοι κλπ). Της είπα πως δεν θέλω τα λεφτα, πως θέλω να βγει σε αυτήν την χρονική περίοδο επειδή έχω δουλειές κλπ (όντως στην Ισπανία ταξίδευα για διακοπές ενώ στην Αγγλία για δουλεία κάτι το οποίο φαινόταν απ τα χαρτιά μου). Μου είπε δεν θα στο αναγνωρίσει κανείς αλλά εσύ γράψε αν θέλεις μια επιστολή επιπλέον. Το έκανα και περίμενα μεστην αγωνία τι θα γίνει επί μια εβδομάδα.
 
Last edited:

rena88

Member
Μηνύματα
55
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΦΙΛΑΝΔΙΑ
Είμαστε μια απο τα ίδια. Η φίλη μου τα κατάθεσε την προηγούμενη Τετάρτη και φεύγουμε 1/10. Ελπίζω να της βγει τι να πω. Σε ευχαριστω για την απάντηση.
 

alexandros75

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Καλημέρα,

έφαγα πολλές ώρες σε αυτα τα site και δυσκολεύτηκα πολύ να βγάλω άκρη.
Καταλαβαίνω αυτό που λες αλλά όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ λέει ότι αν μένει η non-eu spouse σε αλλο κράτος από το κράτος του συζύγου είναι πιο πιθανό να της έχουν βγάλει residence card με το article 10 ενω αν μένει στο ίδιο κράτος πιθανό να μην της έχουν βγάλει. Μπορεί όμως να της εχουν βγάλει την article 10 residence card και ας μένει στο ίδιο κράτος.

"An Article 10 residence card should feature the wording “Residence Card of a Family Member of a Union Citizen”.Της γυναίκας μου το γράφει, εσένα;

Εγώ πήρα αυτήν την πληροφορία για το ότι μπορεί να ταξιδέψει με την article 10 residence card και απο το τηλέφωνο για τις πληροφορίες για visa και immigration σε uk αλλα και απο το αεροδρόμιο Αθηνών.

Θα σου πρότεινα, έτσι ώστε να το διπλοτσεκάρουμε, να καλέσεις και εσύ σε αυτό το τηλέφωνο πληροφοριών στο uk visas and immigration office και να ρωτήσεις για την περίπτωση σου και να γραψεις στο forum.

Αλέξανδρος
Εμεις φαγαμε ακυρο στο αεροδρομιο τελικα, αν και μολις εφτασα UK(επρεπε να παω για δουλειά) με διαβεβαίωσαν ότι χωρις visa ή family permit αλλά μονο με την residence card η οποία γράφει "family member of EU citizen", το πιστοποιητικό γάμου και το ουκρανικό διαβατήριο, έμπαινε κ-α-ν-ο-ν-ι-κ-ό-τ-α-τ-α!
Τωρα προσπαθώ να βρω το δικιο μου μιας και το ιδιο με ειχαν διαβεβαιώσει και απο το uk visas and immigration.
 

Paola 222

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε ολους. Μπορεί κάποιος να μου πει αν ξέρει... Πολίτης με διαβατήριο εκτώς ΕΕ που ζει στην Ελλάδα μονοιμα ,παντρεμένη με Έλληνα πολίτη και έχουν και μωρακι που έχει γεννηθεί Ελλάδα με ελληνικό διαβατήριο, μπορεί να ταξιδεψει με την συνοδία του άντρα της στη Αγγλία χωρίς να βγάλει βιαζα?
Για να μην μπει στην διαδικασία να βγάλει βιζα απο εδώ. Ισχύει οτι με την συνοδία του συζύγου της, της δίνουν βίζα στο αεροδρόμιο επιτόπου αν αποδείξει οτι είναι νομοιμη σύζυγος του?
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.432
Ονειρεμένο Ταξίδι
οχ.....όλος ο κόσμος
οχι, δεν ισχυει


λυπαμαι πως πρεπει να σου πω πως πρεπει αν διαβασεις οτι γραψαμε και δεν ειναι και πολυ, άλλωστε για αυτό το κάνουμε, να βοηθήσουμε
 

xristina12345

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπερα,

Υπαρχει μια πιθανοτητα τον δεκεμβριο να παμε με την σχολη που φοιτο μια εκδομη στην αγγλια.

Θα μπορουσατε να μου πειτε τι χρειαζομαι για να μπορεσω να ταξιδεψω?(visa η καποιο άλλο έγγραφο)

Εχω ταυτοτητα ομογενους και αλβανικο διαβατηριο.

Ευχαριστω!
Ρε παιδια να ροτησω και εγω κατι εχω υποβαλλει αιτηση για βιζα και περιμενω απαντηση θα μαθω μονο οταν ερθει το διαβατηριο πισω η απο το teleformance??

Παιδιά καλησπερα!
Ειμαι απο Αλβανια. Εκανα αιτηση για βιζα για Αγγλια και μου την απερριψαν.
Η αληθεια ειναι πως ειχα στα Ελληνικα το εγγραφο της τραπεζας που εστειλα αλλα μου ειπαν οτι ειναι και αλλοι λογοι. Μπορει καποιος να μου πει τι ακριβως χαρτι θελει απο την τραπεζα και τι αλλα εγγραφα (μεταφρασμενα) ειχατε εσεις βαλει στην αιτηση σας !? Εχω κλεισει εισητηρια με το αγορι μου για τελη Φεβρουαριου και θελω να ξανα κανω αιτηση! Ειχα γραψει τα παντα. Θα μεινουμε σε ενα φιλο στο Brighton.
Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας! :)
καλησπερα θα ηθελα να σε ροτησω εμαθες οτι σε απερριψαν μονο οταν ηρθε το δαιβατηριο σου η απο την υπηρεσια telepformance??
 
Last edited by a moderator:

rena88

Member
Μηνύματα
55
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΦΙΛΑΝΔΙΑ
Ρε παιδια να ροτησω και εγω κατι εχω υποβαλλει αιτηση για βιζα και περιμενω απαντηση θα μαθω μονο οταν ερθει το διαβατηριο πισω η απο το teleformance??


καλησπερα θα ηθελα να σε ροτησω εμαθες οτι σε απερριψαν μονο οταν ηρθε το δαιβατηριο σου η απο την υπηρεσια telepformance??
Καλησπέρα μόνο όταν πάρεις το διαβατήριο στα χέρια σου θα μάθεις.Δυστυχώς ότι και να κάνεις όποιον και να πάρεις δεν θα σου πει κανείς τιποτα.
 

xristina12345

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα μόνο όταν πάρεις το διαβατήριο στα χέρια σου θα μάθεις.Δυστυχώς ότι και να κάνεις όποιον και να πάρεις δεν θα σου πει κανείς τιποτα.
ok σε ευχαριστω γιατι εχει στην υπηρεσια teleformancer κατι κουκιδες κοκκινεσ που μετα πρασινιζουν και εμανα δεν πρασινισε το desicion made και νομιζα οτι με απερριψαν για αυτο αλλα αυριο θα μαθω και θα σου πω πολυ αγωνια και πολυ ψυχοφθορο ολο αυτο παντως...
 

rena88

Member
Μηνύματα
55
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΦΙΛΑΝΔΙΑ
ok σε ευχαριστω γιατι εχει στην υπηρεσια teleformancer κατι κουκιδες κοκκινεσ που μετα πρασινιζουν και εμανα δεν πρασινισε το desicion made και νομιζα οτι με απερριψαν για αυτο αλλα αυριο θα μαθω και θα σου πω πολυ αγωνια και πολυ ψυχοφθορο ολο αυτο παντως...
Μακαρι να σου πάνε όλα καλά...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.711
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom