Γενικά Ταξίδι στην Αφρική, χώρα;

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ωραία, πολλά "ευφηαριστω" στο Δευκαλίωνα και συγγνώμη αν ημουν ανυπόμονος.

Το χρώμα σε κάθε χωρα έχει να κάνει με την ήπειρο στην οποια βρίσκεται, άρα ο φίλος που ενδιαφέρεται για τις αφρικανικές κοιτάει όσες είναι σε μαύρο φόντο. Από και και πέρα, νομίζω οι κατηγοριες στις οποιες έχω βαθμολογήσει είναι σαφείς εκτος από:

μοναδικότητα: εννοώ το κάτας ποσο η χωρα διαθέτει πράγματα που δεν μπορείς να τα δεις αλλου στον κόσμο

αυθεντικότητα: να υπάρχει παραδοσιακή ζωή, να μην είναι μια disneyland για τουρίστες


ποικιλία: οι διαφορες περιοχές να παρουσιάζουν ποικιλία σε τοπια, θρησκείες, δραστηριότητες, να μην είναι μονότονη. p.x. μια χωρα με βουνά, αρχαία, θάλασσα, ζούγκλα, έρημο, διαφορετικές εθνότητες έχει μεγαλύτερη ποικιλία από μια άλλη που σε όλο της το μήκος και πολάτος η κουλτούρα και οι δραστηριότητες που μπορείς να κανεις είναι οι ίδιες
 

Panos84

Member
Μηνύματα
185
Likes
68
Ταξίδι-Όνειρο
Los Santos, San Andreas
Yorgos η κλίμακα είναι 0-12 έτσι; (όπου μηδέν το χειρότερο και όπου 12 το καλύτερο; )

Πολύ ωραία δουλειά.
 

cromhania

Member
Μηνύματα
101
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εγω προτεινω κλασικα Αιγυπτο...τωρα που καλητερεψαν τα πραγματα και φυσικα ειναι και πλουσια σε ιστορια!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Yorgos η κλίμακα είναι 0-12 έτσι; (όπου μηδέν το χειρότερο και όπου 12 το καλύτερο; )

Πολύ ωραία δουλειά.
Φιλε, η κλίμακα είναι από το 0 μέχρι το 10. Αλλα η χωρα που παίρνει τα πρωτεία σε κάθε κατηγορια (αυτή που είναι λίγο πιο... 10 από όλες τις άλλες) για bonus παίρνει δωδεκάρι, σαν Eurovision ένα πράγμα!
 

SM_travel

Member
Μηνύματα
16
Likes
5
Φιλε, η κλίμακα είναι από το 0 μέχρι το 10. Αλλα η χωρα που παίρνει τα πρωτεία σε κάθε κατηγορια (αυτή που είναι λίγο πιο... 10 από όλες τις άλλες) για bonus παίρνει δωδεκάρι, σαν Eurovision ένα πράγμα!
Φοβερή Λίστα

off-topic
@Yorgos τι σε έκανε να βάλεις 12 όσον αφορά την ασφάλεια της Ιαπωνίας; τι το τρομερό είχε;
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Εγω προτεινω κλασικα Αιγυπτο...τωρα που καλητερεψαν τα πραγματα και φυσικα ειναι και πλουσια σε ιστορια!!
Ακομη γινονται βομβιστικες επιθεσεις.Δεν πιστευω οτι ακομα η Αιγυπτος ειναι ασφαλης.Οι αδελφοι μουσουλμανοι ειναι οργισμενοι για τις καταδικες σε θανατο των αρχηγων τους.Θα συμβουν ακομη πολλα....Δεν θα πηγαινα για τουρισμο ακομη....
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είναι εξωφρενικά ασφαλής αν σκεφτείς τον πληθυσμό της και το ότι μπορείς πρακτικά να πας όπου θες ο,τι ώρα θες με σχεδόν απόλυτη ασφάλεια. Ούτε καν μικροαπατεώνες δεν έχει και πάω στοίχημα ότι και οι πορτοφολάδες του Tokyo σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη μεγαλούπολη είναι γατάκια.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Ωραία, πολλά "ευφηαριστω" στο Δευκαλίωνα και συγγνώμη αν ημουν ανυπόμονος.

Το χρώμα σε κάθε χωρα έχει να κάνει με την ήπειρο στην οποια βρίσκεται, άρα ο φίλος που ενδιαφέρεται για τις αφρικανικές κοιτάει όσες είναι σε μαύρο φόντο. Από και και πέρα, νομίζω οι κατηγοριες στις οποιες έχω βαθμολογήσει είναι σαφείς εκτος από:

μοναδικότητα: εννοώ το κάτας ποσο η χωρα διαθέτει πράγματα που δεν μπορείς να τα δεις αλλου στον κόσμο

αυθεντικότητα: να υπάρχει παραδοσιακή ζωή, να μην είναι μια disneyland για τουρίστες


ποικιλία: οι διαφορες περιοχές να παρουσιάζουν ποικιλία σε τοπια, θρησκείες, δραστηριότητες, να μην είναι μονότονη. p.x. μια χωρα με βουνά, αρχαία, θάλασσα, ζούγκλα, έρημο, διαφορετικές εθνότητες έχει μεγαλύτερη ποικιλία από μια άλλη που σε όλο της το μήκος και πολάτος η κουλτούρα και οι δραστηριότητες που μπορείς να κανεις είναι οι ίδιες
...... κυμα ζηλειας απο σημερα που ειδα τις χωρες.... το μονο που με ανακουφιζει λιγακι ειναι οτι εχω παει σε αυτες που βρισκονται σε υψηλη βαθμολογια...............
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Yorgos ευχαριστουμε για το αρχειο σου. Το 12 στην αυθεντικοτητα της Αιθιοπιας μπορεις να το αναλυσεις λιγο; Εχω στο μυαλο μου τους ανθρωπους των φυλων στην κοιλαδα του Omo να περιμενουν χαρτζιλικι για να σου επιτρεψουν να τους φωτογραφησεις, να "στολιζονται" για να σε προσελκυσουν.. Ποσο αυθεντικο παραμενει αραγε αυτο..; Δεν υποτιμω καθολου αυτη την χωρα, ειναι ο επομενος ταξιδιωτικος μου στοχος. Αλλα θελω κ αλλο ψησιμο. Και η φυση εκτος απο ηφαιστειογενη ερημο τι αλλο εχει να προσφερει; (ζωα κ σαφαρια δεν εχει. Αρα..?) Το 12αρι σου πώς προκυπτει;;;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.415
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom