Γενικά Ταξίδι στην Αφρική, χώρα;

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Yorgos ευχαριστουμε για το αρχειο σου. Το 12 στην αυθεντικοτητα της Αιθιοπιας μπορεις να το αναλυσεις λιγο; Εχω στο μυαλο μου τους ανθρωπους των φυλων στην κοιλαδα του Omo να περιμενουν χαρτζιλικι για να σου επιτρεψουν να τους φωτογραφησεις, να "στολιζονται" για να σε προσελκυσουν.. Ποσο αυθεντικο παραμενει αραγε αυτο..; Δεν υποτιμω καθολου αυτη την χωρα, ειναι ο επομενος ταξιδιωτικος μου στοχος. Αλλα θελω κ αλλο ψησιμο. Και η φυση εκτος απο ηφαιστειογενη ερημο τι αλλο εχει να προσφερει; (ζωα κ σαφαρια δεν εχει. Αρα..?) Το 12αρι σου πώς προκυπτει;;;;
Αν ψαχτείς αρκετά υπάρχουν και φυλές στην κοιλάδα Ομο που ουτε στολίζονται ουτε χαρτζιλίκι περιμένουν.. και μένεις σ αυτές και τουριστες δεν πάνε. Και αν μείνεις και κάποιες μέρες και δουλειες κάνεις μαζί με τους άλλους της φυλής (εχω να το λέω ότι βοήθησα έστω και ελαχιστα σε κατασκευή καλύβας) και συγκίνηση παίζει στο τέλος κατά τον αποχαιρετισμό απο όλες τις πλευρές. Και παίζουν και άλλα μέρη στη χώρα όπου υπάρχει αυτή η φιλοξενία..και στα ανατολικά προς Χαραρ ακομα και σε μεγάλες πολεις που ο τρόπος ζωής ειναι πιο δυτικος... Ωστόσο, σίγουρα η χωρα αλλάζει ραγδαία χρονο με το χρόνο και σ αυτό συμβάλει και ο αυξανόμενος τουρισμός.

Η φύση δεν ειναι μονο ηφαιστειογενής ερημος (που είναι μοναδική στο είδος της).. Αυτή μονο προς Danakil... Ολη η βόρεια χώρα έχει υψόμετρο πάνω από 2.οοο μ με αρκετή βλάστηση, βουνά, φαράγγια, ποτάμια και στο νοτο με λίμνες, μπανανιες,...

...και μετά ιστορία... Λαλιμπέλα, Γκονταρ, Λίμνη Τανα, Αξουμ, Τιγκράι, Χαράρ
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Μπράβο ρε Γιώργο! Το excelάκι αποθηκεύτηκε ήδη.

Τώρα στο θέμα μας: ένα πράγμα που πρέπει να ξεκαθαρίσει ο επισκέπτης αυτής της εκπληκτικής ηπείρου ειναι αν θέλει να παει στη βόρεια ή τη "μαύρη" Αφρική - αν μιλάμε για σαφάρι, μιλάμε για υποσαχάρια, οπότε αυτό το έχεις λύσει. Οι γνώστες μάλλον θα σου πουν ότι αυτή είναι και η αυθεντική Αφρική. Εγώ έχω παέι μόνο στη βόρεια, που είναι πιο ξενέρωτη, άρα παρόλ' αυτά είναι μερικά πράγματα που με παραπέμπουν στην Αφρική και δε μοιάζουν καθόλου με κανένα μέρος της Ευρώπης (άλλη ήπειρο δεν έχω αξιωθεί να επισκεφτώ): η υγρασία στην ατμόσφαιρα και η ιδιαίτερη μυρωδιά του αέρα όταν προσγειώθηκα νύχτα στην Καζαμπλανκα. Ο έναστρος ουρανός πάνω απ' τη Σαχάρα. Το κίτρινο, σκουριασμένο σχεδόν χρώμα των τοπίων. Εγώ γι' αυτά θα ξαναγύριζα στην Αφρική και αυτή τη φορά θα πήγαινα πιο κάτω.

Αν θες συνδυασμό καλοπέρασης με σαφάρι, Τανζανία (με Ζανζιβάρη) είναι μια χαρά. Αν θες ποικιλία και πιο κυριλέ καταστάσεις, Νότια Αφρική. Αν θες σκόνη και πιο απλά/αυθεντικά πράγματα, ίσως Κένυα ή Αιθιοπία;
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Yorgos ευχαριστουμε για το αρχειο σου. Το 12 στην αυθεντικοτητα της Αιθιοπιας μπορεις να το αναλυσεις λιγο; Εχω στο μυαλο μου τους ανθρωπους των φυλων στην κοιλαδα του Omo να περιμενουν χαρτζιλικι για να σου επιτρεψουν να τους φωτογραφησεις, να "στολιζονται" για να σε προσελκυσουν.. Ποσο αυθεντικο παραμενει αραγε αυτο..; Δεν υποτιμω καθολου αυτη την χωρα, ειναι ο επομενος ταξιδιωτικος μου στοχος. Αλλα θελω κ αλλο ψησιμο. Και η φυση εκτος απο ηφαιστειογενη ερημο τι αλλο εχει να προσφερει; (ζωα κ σαφαρια δεν εχει. Αρα..?) Το 12αρι σου πώς προκυπτει;;;;
picolo mondo, πάρε μια μικρή ιδέα από 4 διαφορετικές Αιθιοπίες.... Μπας και ψηθείς και αρχίσεις να κανονίζεις το επόμενο σου ταξίδι...
http://stefanospapaioannou.wordpress.com/tag/ethiopia/
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
off topic
Επειδή είδα στα πεταχτά το excel. Αυτό το μοναδικό 12άρι στους κόσμο του Ιράν, δεν νομίζω να το αμφισβητεί κανείς, Τυχαίο που όσοι έχουμε πάει το έχουμε εισπράξει; δεν νομίζω.

Το τι θέλει να κάνει κανείς στην Αφρική είναι θέμα ενδιαφερόντων και χρημάτων. Τα σαφάρι κατά κανόνα κοστίζουν. Η Κεντρική Αφρική έχει τα θέματά της. Η Δυτική εξίσου αν και δεν θα την προέκρινα για πρώτο ταξίδι. Η βόρεια δεν έχει σχέση με την υποσαχάρια. Άραβες είναι οι άνθρωποι. Άλλη κουλτούρα, νοοτροπία αλλά προνομιούχοι τόποι από πλευράς αρχαιολογίας. Η κεντρική/νότια Αφρική έχει να επιδείξει ελάχιστα στο κομμάτι αυτό.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Το ξεθάβω το θέμα 1) Γιατι ειναι πολύ ενδιαφέρον, μη ξεχνάτε υπάρχει η λίστα με τις βαθμολογίες των χωρών
2) Γιατι θελω να μαθω με περίπου 2500 ευρω ποιο θα ήταν το καλύτερο ταξίδι στην Αφρική ,οχι βόρεια αλλά πιο Αφρική....
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
off topic
Επειδή είδα στα πεταχτά το excel. Αυτό το μοναδικό 12άρι στους κόσμο του Ιράν, δεν νομίζω να το αμφισβητεί κανείς, Τυχαίο που όσοι έχουμε πάει το έχουμε εισπράξει; δεν νομίζω.

Το τι θέλει να κάνει κανείς στην Αφρική είναι θέμα ενδιαφερόντων και χρημάτων. Τα σαφάρι κατά κανόνα κοστίζουν. Η Κεντρική Αφρική έχει τα θέματά της. Η Δυτική εξίσου αν και δεν θα την προέκρινα για πρώτο ταξίδι. Η βόρεια δεν έχει σχέση με την υποσαχάρια. Άραβες είναι οι άνθρωποι. Άλλη κουλτούρα, νοοτροπία αλλά προνομιούχοι τόποι από πλευράς αρχαιολογίας. Η κεντρική/νότια Αφρική έχει να επιδείξει ελάχιστα στο κομμάτι αυτό.
Συμφωνώ σε όλα.
2) Γιατι θελω να μαθω με περίπου 2500 ευρω ποιο θα ήταν το καλύτερο ταξίδι στην Αφρική ,οχι βόρεια αλλά πιο Αφρική....
Το κακό είναι ότι πλέον πολλά κομμάτια της ηπείρου είναι ανασφαλή. Δεν έχω τσεκάρει πώς είναι πλέον η κατάσταση στο Μάλι και το Νίγηρα, αλλά αυτά είναι Αφρική καρα-Αφρική, οικονομικά (δεν έχουν σαφάρι), έχουν ιστορία και πιο Αφρική πεθαίνεις. Φοβάμαι ότι δεν έχουν τελει΄σει εκεί με θέματα τρομοκρατίας όμως.
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Συμφωνώ σε όλα.

Το κακό είναι ότι πλέον πολλά κομμάτια της ηπείρου είναι ανασφαλή. Δεν έχω τσεκάρει πώς είναι πλέον η κατάσταση στο Μάλι και το Νίγηρα, αλλά αυτά είναι Αφρική καρα-Αφρική, οικονομικά (δεν έχουν σαφάρι), έχουν ιστορία και πιο Αφρική πεθαίνεις. Φοβάμαι ότι δεν έχουν τελει΄σει εκεί με θέματα τρομοκρατίας όμως.
Ακριβώς όπως τα λες. Καρα-Αφρική, πλην όμως η κατάσταση παραμένει απολύτως επισφαλή. Χώρια που, και ρίσκα να θες να πάρεις, στο μεν Μαλί η Τιμπουκτού παραμένει σταθερά off limits όσο και να χτυπιέσαι κάτω, στον δε Νίγηρα φτάνεις οριακά στο Αγκαντέζ αλλά, πέραν αυτού, Σαχάρα γιοκ. Σαν να λέμε τα σπουδαιότερα μένουν εκτός (ειδικά για τον Νίγηρα ενημερώνομαι τακτικά καθώς παραμένει ο μεγάλος μου δυτικοαφρικανικός καημός).

Εναλλακτικά, σε ο,τι αφορά την υποσαχαρια Δυτική Αφρική, έχω μείνει με τις καλύτερες εντυπώσεις από την Μπουρκίνα Φάσο (μακράν οι συμπαθητικότεροι άνθρωποι της ευρύτερης περιοχής, σε αντίθεση με Μαλινέζους, Σενεγαλέζους, Μπενινέζους, Τογκολέζους, Γκανέζους που είναι πάρε τον ένα χτύπα τον άλλο, με εξαιρέσεις φυσικά). Δυστυχώς και στην Μπ.Φ. το κομμάτι που συνορεύει με το Μαλί είναι προβληματικό - ειδικά ο βορράς - ωστόσο η υπόλοιπη χώρα είναι (σχετικά) ασφαλής, με αυθεντικότατα χωριά και εξαιρετικά τοπία.

Αν τώρα πάμε ανατολικά, η Αιθιοπία προφανώς παραμένει σταθερή αξία, καθώς και η Κένυα που, εκτός από τα κλασσικά σαφάρι, διαθέτει επίσης ενδιαφέρουσες φυλές και μερικά από τα εντυπωσιακότερα τοπία της ηπείρου περί τη λίμνη Τουρκάνα (ακλόνητα στο αφρικανικό μου τοπ φάιβ κι ας έχουν περάσει δέκα χρόνια από τότε που πήγα).

Τέλος, όλη η Αφρική του Νότου (Νότια Αφρική, Λεσόθο, Ναμίμπια, Μποτσουάνα, Ζιμπάμπουε, Μοζαμβίκη) είναι μια χαρά για επίσκεψη και όχι τόσο ακριβά όσο φαντάζονται οι περισσότεροι αρκεί να ξέρεις (και να θέλεις) να οργανωθείς ανάλογα.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφοριες... ποια πιστευεις πως ειναι μια καλή οργάνωση???Τι πρεπει να προσεξω να υπολογίσω απο πριν
Τέλος, όλη η Αφρική του Νότου (Νότια Αφρική, Λεσόθο, Ναμίμπια, Μποτσουάνα, Ζιμπάμπουε, Μοζαμβίκη) είναι μια χαρά για επίσκεψη και όχι τόσο ακριβά όσο φαντάζονται οι περισσότεροι αρκεί να ξέρεις (και να θέλεις) να οργανωθείς ανάλογα.
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφοριες... ποια πιστευεις πως ειναι μια καλή οργάνωση???Τι πρεπι να προσεξω να υπολογίσω απο πριν
Καθότι ασφαλής, σχετικά οργανωμένη και με καλό οδικό δίκτυο, η Αφρική του Νότου προσφέρει μια δυνατότητα που δύσκολα πραγματοποιείς στην υπόλοιπη Αφρική: self drive safari. Εκτός από οικονομική λύση είναι άκρως απολαυστική (για τα δικά μου γούστα τουλάχιστον!)

Το βασικό στοιχείο ενός τέτοιου ταξιδιού είναι η ενοικίαση ενός 4χ4 πλήρως εξοπλισμένου με οροφοσκηνές, ψυγείο, γκαζιέρα, μαγειρικά σκεύη, τραπεζάκι κλπ. που σου εξασφαλίζει απόλυτη αυτονομία (και οικονομία) και στις πιο απομακρισμένες γωνιές της σαβάνας. Ολες οι χώρες της περιοχής διαθέτουν πληθώρα κάμπινγκ (από basic έως εξαιρετικά), λεπτομερείς χάρτες (των Εθνικών Πάρκων συμπεριλαμβανομένων) και δυνατότητα ανεφοδιασμού σε καύσιμα, τρόφιμα, πάγο και καυσόξυλα (για ψήσιμο στους ειδικά διαμορφωμένους χώρους των κάμπινγκ) σε τακτά γεωγραφικά διαστήματα. Έχουμε κάνει μ' αυτόν τον τρόπο τρία μηνίαια ταξίδια (1. Ναμίμπια 2. Μποτσουάνα-Ζιμπάμπουε 3. Λεσόθο-Μοζαμβίκη) και ευχαρίστως θα πήγαινα και τέταρτο (ίσως στην Ανγκόλα;).

Οι τιμές ενοικίασης ποικίλουν ανάλογα το μοντέλο, τον εξοπλισμό, την έξτρα ασφάλιση, την εποχή, την διάρκεια ενοικίασης, την χώρα ενοικίασης, τη δυνατότητα εξαγωγής εκτός συνόρων κλπ. αλλά κυμαίνονται συνήθως περί τα 100-130 € /ημέρα με δυνατότητα το εν λόγω κόστος να μοιραστεί στα τέσσερα (τόσους χωράνε συνήθως τα προσφερόμενα οχήματα). Για τα γούστα μου, η άκρως τουριστικοποιημένη Νότια Αφρική είναι η λιγότερο ενδιαφέρουσα χώρα της περιοχής αλλά βρίσκεις τα πιο οικονομικά αυτοκίνητα. Σε ο,τι μας αφορά την χρησιμοποιήσαμε ως βάση ενοικίασης στα ταξίδια 2 & 3 (οπότε και επισκεφτήκαμε αναγκαστικά κάποια τμήματά της επιβεβαιώνοντας όλες τις προκαταλήψεις μας περί τουριστίλας :haha:)
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Ποσο σε θαυμάζω για τις εμπειρίες σου και τη διάθεσή σου να τα μοιραστείς. Λοιπόν το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα είναι ότι θα πάω τσιράκι σε ένα συνεργείο αυτοκινήτων μεχρι το ταξιδι χα χα !!!
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Ποσο σε θαυμάζω για τις εμπειρίες σου και τη διάθεσή σου να τα μοιραστείς. Λοιπόν το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα είναι ότι θα πάω τσιράκι σε ένα συνεργείο αυτοκινήτων μεχρι το ταξιδι χα χα !!!
Στην πραγματικότητα είμαι μια φρικτή τεμπέλα αφού κανονικά θα όφειλα να έχω γράψει εδώ και τις ανάλογες ταξιδιωτικές ιστορίες. Έχω ωστόσο μια πολύ καλή δικαιολογία αφού ανεβάζω τα πάντα στο σάιτ μας (www.zyrinis.gr), ο εμπλουτισμός του οποιου μου τρώει άπειρο χρόνο (τραβάτε με κι ας κλαίω :haha:). Αν πάντως διαθέτεις όρεξη και χρόνο, μπες μέσα και θα βρεις τα πάντα. Ειδικότερα:
Για Ναμίμπια, 12 άρθρα εδώ
Ναμίμπια | Κώστας Ζυρίνης & Ισαβέλλα Μπερτράν
Για Μποτσουάνα, 2 άρθρα εδώ
Μποτσουάνα | Κώστας Ζυρίνης & Ισαβέλλα Μπερτράν
Για Ζιμπάμπουε, 3 άρθρα εδώ
Ζιμπάμπουε | Κώστας Ζυρίνης & Ισαβέλλα Μπερτράν
Για Λεσόθο, 1 άρθρο εδώ
Λεσόθο | Κώστας Ζυρίνης & Ισαβέλλα Μπερτράν
Για Μοζαμβίκη, 2 άρθρα εδώ
Μοζαμβίκη | Κώστας Ζυρίνης & Ισαβέλλα Μπερτράν
Για Νότιο Αφρική, 1 άρθρο εδώ
Νότια Αφρική | Κώστας Ζυρίνης & Ισαβέλλα Μπερτράν
(Και να σκεφτείς ότι χρωστάμε να συμπληρώσουμε ...)

Υ.Γ. Από τον αριθμό των άρθρων, μάντεψε ποια χώρα μας ενθουσίασε ;))
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom