Ελβετία Ταξίδι στην Ελβετία

8avos

Member
Μηνύματα
657
Likes
6.605
@waroo και @8avos τί εποχή ήσασταν στην περιοχή που αναφερόμαστε??
Διαβάζω σχόλια από πελάτες ξενοδοχείων σε Βένγκεν και Lauterbrunnen που έμειναν την εποχή που ενδιαφέρομαι και εγώ (τέλη Μαΐου) ότι είναι πολλά μαγαζιά κλειστά, ισχύει ???
Εγω ημουν τελη Αυγουστου με αρχες Σεπτεμβρη και ολα ηταν ανοιχτα.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.863
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Εγω ημουν τελη Αυγουστου με αρχες Σεπτεμβρη και ολα ηταν ανοιχτα.
Θάνο αν ξαναπήγαινες σε ποια από τις θα επέλεγες να κάνεις 2 διανυκτερεύσεις??
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.863
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Λαουτερμπρουνεν για να κανα παρά πέντε κυρίως και για να ανέβαινα στην κορυφή Jungfraujoch.
Παρά πέντε είμαι εγώ ο ίδιος. :haha: :haha:
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
 

Marexy

Member
Μηνύματα
46
Likes
22
Καλησπερα.
Σκεφτομαστε να κανουμε ενα ταξιδι στην Ελβετια.
Αεροπορικως και να νοικιασουμε αυτοκινητο για μονοημερες εκδρομες και στην επαρχια της χωρας.
1 εβδομαδα περιπου, 22-30 Απριλιου.
Θεωρειται οτι ειναι καλη η περιοδος;
Ή ειναι αργα για χειμωνιατικα τοπια και νωρις για ανοιξιατικα-καλοκαιρινα;
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
Καλησπερα.
Σκεφτομαστε να κανουμε ενα ταξιδι στην Ελβετια.
Αεροπορικως και να νοικιασουμε αυτοκινητο για μονοημερες εκδρομες και στην επαρχια της χωρας.
1 εβδομαδα περιπου, 22-30 Απριλιου.
Θεωρειται οτι ειναι καλη η περιοδος;
Ή ειναι αργα για χειμωνιατικα τοπια και νωρις για ανοιξιατικα-καλοκαιρινα;
Η ενοικίαση αυτοκινήτου έχει φτάσει στα ύψη!
Σκεφτείτε το ξανά. Μιλάμε για 200ευρώ τη μέρα!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.863
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Η ενοικίαση αυτοκινήτου έχει φτάσει στα ύψη!
Σκεφτείτε το ξανά. Μιλάμε για 200ευρώ τη μέρα!

Εγώ που ψάχνω για 20 με 30 Μαΐου, για 10 μέρες βρίσκω με 600 ευρώ από το αεροδρόμιο της Ζυρίχης. Νομίζω ότι το 200ευρώ την ημέρα θα αφορά μεγάλη ζήτηση λόγω ίσως κάποιων εορτών και τα αεροδρόμια θα είναι μικρά και δεν έχουν μεγάλη διαθεσιμότητα.

Καλησπερα.
Σκεφτομαστε να κανουμε ενα ταξιδι στην Ελβετια.
Αεροπορικως και να νοικιασουμε αυτοκινητο για μονοημερες εκδρομες και στην επαρχια της χωρας.
1 εβδομαδα περιπου, 22-30 Απριλιου.
Θεωρειται οτι ειναι καλη η περιοδος;
Ή ειναι αργα για χειμωνιατικα τοπια και νωρις για ανοιξιατικα-καλοκαιρινα;

Δεν μας λες το αεροδρόμιο άφιξης.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
Εγώ που ψάχνω για 20 με 30 Μαΐου, για 10 μέρες βρίσκω με 600 ευρώ από το αεροδρόμιο της Ζυρίχης. Νομίζω ότι το 200ευρώ την ημέρα θα αφορά μεγάλη ζήτηση λόγω ίσως κάποιων εορτών και τα αεροδρόμια θα είναι μικρά και δεν έχουν μεγάλη διαθεσιμότητα.




Δεν μας λες το αεροδρόμιο άφιξης.
Γενικότερα σε όλη την Ευρώπη έχουν ακριβύνει πολύ. Εγώ κοίταξα για 1-2 μέρες τον Αύγουστο από Γερμανία, Γαλλία και Ελβετία και οι τιμές είναι τσιμπημένες.

Από αεροδρόμιο Ζυρίχης μου έδινε το φτηνότερο 190.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
805
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
καλησπέρα! συγνωμη που θέλω ορισμένα πράγματα έτοιμα στο πιάτο, αλλά πρέπει μέχρι 31/3 να κανονίσω αρκετά διαδικαστικά για ένα ιατρικό ταξίδι στην Ελβετία , οπότε δεν προλαβαίνω.
θα ειμαι 4-15 Απρίλη στην Ελβετια (4-7 Γενεύη Λωζάνη, 7 του μηνα πρέπει να είμαι στην πόλη brugg ,και ξανά πάλι 11-15 στην πόλη brugg.

1) μπορώ να χρησιμοποιήσω τα δεδομενα και κλησεις της cosmote?
2) έχω αγχωθει στο θέμα φαγητου. τι εναλλακτικες υπαρχουν για να μην μου παει ο κουκος αηδονι?
3) 7 με 11 θα έχω κενό απο ιατρικά θέματα, που θα προτείνατε να μείνω , ώστε να πω οτι έκανα και λιγο ταξίδι αναψυχής? (σκεφτόμουν Ζυρίχη)

Σας ευχαριστω!!!
 

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
καλησπέρα! συγνωμη που θέλω ορισμένα πράγματα έτοιμα στο πιάτο, αλλά πρέπει μέχρι 31/3 να κανονίσω αρκετά διαδικαστικά για ένα ιατρικό ταξίδι στην Ελβετία , οπότε δεν προλαβαίνω.
θα ειμαι 4-15 Απρίλη στην Ελβετια (4-7 Γενεύη Λωζάνη, 7 του μηνα πρέπει να είμαι στην πόλη brugg ,και ξανά πάλι 11-15 στην πόλη brugg.

1) μπορώ να χρησιμοποιήσω τα δεδομενα και κλησεις της cosmote?
2) έχω αγχωθει στο θέμα φαγητου. τι εναλλακτικες υπαρχουν για να μην μου παει ο κουκος αηδονι?
3) 7 με 11 θα έχω κενό απο ιατρικά θέματα, που θα προτείνατε να μείνω , ώστε να πω οτι έκανα και λιγο ταξίδι αναψυχής? (σκεφτόμουν Ζυρίχη)

Σας ευχαριστω!!!
Καλησπέρα,
Ελπίζω να μην είναι σοβαρό το θέμα υγείας....
Στο θέμα μας τώρα:
1) Ξέχασε το! Οι χρεώσεις είναι υπέρογκες! Μόλις προσγειωθείς στην Γενεύη και πάρεις το τρένο για το κέντρο, θα πας σε μια Salt ( εταιρεία κινητής τηλεφωνίας στην Ελβετία ) και θα αγοράσεις μια κάρτα σιμ. Φόρτισε την με 10 φράγκα, και θα έχεις απεριόριστο Ίντερνετ για τουλάχιστον 5 μέρες. Μετά το πέρας των 5 ημέρων, αν έχουν τελειώσει θα βάλεις αλλά 10. Έτσι θα επικοινωνείς με τους δικούς σου μέσω FaceTime, Messenger κτλ.
2) Μπορείς είτε να μαγειρεύεις σπίτι - airbnb, είτε να τρως κάτι σε Burger King. Γενικά πάντως φαγητό σε εστιατόρια είναι ακριβά. Μην ξεχνας επίσης τα ετοιμα γεύματα από τα Super Market που είναι οικονομικά.
3) Ζυρίχη με μια μονοήμερη στην Λουκέρνη η στους καταρράκτες του Ρίνου είναι ιδανικό κατά την γνώμη μου.
Ελπίζω να λύθηκαν οι απορίες σου
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
805
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Καλησπέρα,
Ελπίζω να μην είναι σοβαρό το θέμα υγείας....
Στο θέμα μας τώρα:
1) Ξέχασε το! Οι χρεώσεις είναι υπέρογκες! Μόλις προσγειωθείς στην Γενεύη και πάρεις το τρένο για το κέντρο, θα πας σε μια Salt ( εταιρεία κινητής τηλεφωνίας στην Ελβετία ) και θα αγοράσεις μια κάρτα σιμ. Φόρτισε την με 10 φράγκα, και θα έχεις απεριόριστο Ίντερνετ για τουλάχιστον 5 μέρες. Μετά το πέρας των 5 ημέρων, αν έχουν τελειώσει θα βάλεις αλλά 10. Έτσι θα επικοινωνείς με τους δικούς σου μέσω FaceTime, Messenger κτλ.
2) Μπορείς είτε να μαγειρεύεις σπίτι - airbnb, είτε να τρως κάτι σε Burger King. Γενικά πάντως φαγητό σε εστιατόρια είναι ακριβά. Μην ξεχνας επίσης τα ετοιμα γεύματα από τα Super Market που είναι οικονομικά.
3) Ζυρίχη με μια μονοήμερη στην Λουκέρνη η στους καταρράκτες του Ρίνου είναι ιδανικό κατά την γνώμη μου.
Ελπίζω να λύθηκαν οι απορίες σου
Σε ευχαριστώ για την αμεση απάντηση!!Ευτυχώς είναι αντιμετωπισιμο ,οπότε όλα καλά..
Με καλυψες απόλυτα!! Επιτρέπεται στην βαλίτσα να πάρω έτοιμα γεύματα από Αθήνα?? Επίσης για την μονοήμερη που λες, θα χρειαστεί περπάτημα?? Η υπάρχει τρένο που αφήνει κοντά?? Ευχαριστώ και πάλι!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom