Ελβετία Ταξίδι στην Ελβετία

paefstra

Member
Μηνύματα
12.925
Likes
40.761
Προτείνετε να έχω και λίγο συνάλλαγμα μαζί μου?? Ή με τις κάρτες δεν θα χρειαστώ. Αντιμετωπίσατε περιπτώσεις που το συνάλλαγμα ήταν απαραίτητο??
Οποτε χρειαστηκα λιγο συναλλαγμα, εβγαλα απο ATM εκει πχ 50 ευρω. Δεν αξιζει τον κοπο ουτε η ουρα σε τραπεζα για προμηθεια 1 ευρω.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Προτείνετε να έχω και λίγο συνάλλαγμα μαζί μου?? Ή με τις κάρτες δεν θα χρειαστώ. Αντιμετωπίσατε περιπτώσεις που το συνάλλαγμα ήταν απαραίτητο??
Το μοναδικό μέρος που χρειαστήκαμε μετρητά, ήταν σε πάρκινγκ σε χωριό (!). Απευθυνθήκαμε στο διπλανό μαγαζί σουβενίρ, για να μας αλλάξει 1 ευρώ, αν θυμάμαι καλά, απλά για ρίξουμε στο μηχάνημα. Η διαπραγμάτευση ήταν κωμική, εν τέλει πήραμε ένα φράγκο και φύγαμε :)
Κάρτα, κατά προτίμηση ρεβολούτ, λοιπόν.
 

princess Mia

Member
Μηνύματα
15
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Το μοναδικό μέρος που χρειαστήκαμε μετρητά, ήταν σε πάρκινγκ σε χωριό (!). Απευθυνθήκαμε στο διπλανό μαγαζί σουβενίρ, για να μας αλλάξει 1 ευρώ, αν θυμάμαι καλά, απλά για ρίξουμε στο μηχάνημα. Η διαπραγμάτευση ήταν κωμική, εν τέλει πήραμε ένα φράγκο και φύγαμε :)
Κάρτα, κατά προτίμηση ρεβολούτ, λοιπόν.
Ναι μπράβο ισχύει στα παρκινγκ τα μικρά στα χωριά μόνο κέρματα.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Έχω σχεδόν διαμορφώσει το πρόγραμμα του 10ήμερου ταξιδιού μας στην Ελβετία και θα ήθελα από όσους το διαβάσουν και έχουν να δώσουν κάποια συμβουλή για το οτιδήποτε να μην ντραπούν;) να το κάνουν.
Το ταξίδι θα γίνει με τα δημόσια μέσα μεταφοράς (τρένα, λεωφορεία, πλοία, τελεφερίκ κλπ.)
Για την ώρα έχουν κλειστεί εισιτήρια σιδηροδρομικά για τις διαδρομές
Αεροδρόμιο Ζυρίχης - Ζερμάτ και Ζερμάτ- Ιντερλάκεν.
Οι 10 μέρες έχουν χωριστεί σε διανυκτερεύσεις ως εξής.
2 διαν/σεις στο Ζερμάτ
3 διαν/σεις στο Ιντερλακεν
2 διαν/σεις στο Wengen
3 διαν/σεις στη Λουνέρνη.
Υπάρχει και το ενδεχόμενο εάν ο καιρός μας τα χαλάσει και δεν θα μπορούμε να ανεβούμε στις βουνοκορφές γύρω από τις πόλεις που θα είμαστε, να νοικιάσουμε αυτοκίνητο από Ιντερλάκεν και να το παραδώσουμε στη Λουκέρνη.

Τώρα εκτός από την εξερεύνηση των πόλεων που θα διανυκτερεύουμε σκέφτομαι να επισκεφτούμε τα εξής.
1. Όταν θα είμαστε Ζερμάτ, επίσκεψη σε Matterhorn και Gornergrat.
2. Όταν θα είμαστε Ιντερλακεν επίσκεψη σε Thun και βόλτα με καραβάκι στην λίμνη, επίσκεψη σε Βέρνη (ημερήσια εκδρομή), βόλτα με καραβάκι στην λίμνη Μπριντς και επίσκεψη στα χωριουδάκια Iseltwald και Brienz.
3. Όταν θα είμαστε στο Wengen επίσκεψη στο Lauterbrunnen και στον καταρράκτη,Murren, Grindelwald, Jungfrau.
4. Όταν θα είμαστε Λουκέρνη επίσκεψη στο Όρος Πιλάτους, στο όρος Ρίγκι, Stanserhorn, Weggis με βόλτα στην λίμνη.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
από interlaken και αν έχει καλή ημέρα αξίζει να παρεις και το μικρό τρενάκι για harder kulm

εμπειρία η ανάβαση, πολύ ωραία η θέα (τις καλές ημέρες)
View attachment 393066
Σε ευχαριστώ πολύ. Το σημειώνω.
Καθώς και όποιος έχει πάει σε κάποιο εστιατόριο ή καφέ ή σε κάποιο ρουφ γκαρντεν με ωραία θέα ή οτιδήποτε άλλο ας το προτείνει.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Σε ευχαριστώ πολύ. Το σημειώνω.
Καθώς και όποιος έχει πάει σε κάποιο εστιατόριο ή καφέ ή σε κάποιο ρουφ γκαρντεν με ωραία θέα ή οτιδήποτε άλλο ας το προτείνει.
Υπάρχει ενα ξενοδοχείο πολυόροφο στο interlaken, δεν θυμάμαι όνομα, αλλά ξεχωριζει λόγω του ύψους του. Απο την ταράτσα του, που είναι επισκέψιμη στους τουρίστες, εχει φοβερη θέα σε όλη την πόλη
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Υπάρχει ενα ξενοδοχείο πολυόροφο στο interlaken, δεν θυμάμαι όνομα, αλλά ξεχωριζει λόγω του ύψους του. Απο την ταράτσα του, που είναι επισκέψιμη στους τουρίστες, εχει φοβερη θέα σε όλη την πόλη
Μάλλον το Metropole θα λες.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Θα δείτε πολλά μέσα σε αυτές τις 10 μέρες.

Λουκέρνη

Μαζί με τη Λωζάνη, οι πόλεις της Ελβετίας που μου άρεσε λιγότερο. Το ιστορικό κέντρο της πόλης είναι μεν γραφικό, αλλά όταν είχαμε πάει τέλη Ιούλη - αρχές Αυγούστου γινόταν χαμός στον κόσμο. Τόσο στις γέφυρες πάνω από το ποτάμι όσο και στις 2 όχθες του. Στις σκεπαστές γέφυρες είχε γκράφιτι και διάφορα γραμμένα μηνύματα με μαρκαδόρους, που χαλούσαν την εικόνα που περίμενες να δεις με βάση τις φωτογραφίες που έχεις δει στους οδηγούς κλπ.

Από την άλλη, το Πιλάτους, έχει μείνει απωθημένο. Αν θυμάμαι καλά, υπάρχει καράβι από την προκυμαία της Λουκέρνης που σε πάει στο Alpnachstad, απ'όπου με οδοντωτό ανεβαίνεις στην κορυφή για να θαυμάσεις τη θέα από το Πιλάτους. Από την κορυφή κατεβαίνεις με τελεφερίκ στο Kriens και από εκεί γυρνάς στη Λουκέρνη. Λόγω πολλών συμπτώσεων εκείνη τη μέρα, δεν προλάβαμε να επισκεφθούμε το Pilatus, οπότε θα προσπαθούσα να το εντάξω στο πρόγραμμα αν ξαναπήγαινα.
1.jpg


Λιχτενστάιν & Μπρέγκενζ

Μια ημερήσια εκδρομή που κάναμε από τη Ζυρίχη που μου άρεσε πολύ (και πιθανότατα θα μπορεί να οργανωθεί και με βάση τη Λουκέρνη) είναι στο Λιχτενστάιν και στο Μπρέγκενζ της Αυστρίας. Στο Λιχτενστάιν έχει 2 κωμοπόλεις (Schaan και Vaduz) και είναι μια συμπαθητική επέκταση στο ταξίδι. Δεν έχει ιδιαίτερα μουσεία, αλλά επισκέπτεσαι μια ακόμη χώρα, την οποία μπορείς να τη διασχίσεις μέσα σε 15 λεπτά. Το κάστρο που διαμένει η βασιλική οικογένεια είναι κλειστό για το κοινό, αλλά μπορείς να ανέβεις με τα πόδια από τη Vaduz μέσα από τους αμπελώνες.

030.JPG


036.JPG


035.JPG


Από την άλλη, το Bregenz μου άρεσε πολύ, και μπορείς να το επισκεφθείς το απόγευμα και να φας εκεί το βράδυ πριν επιστρέψεις στην Ελβετία. Η πόλη έχει μια όμορφη προκυμαία στη λίμνη Κωνσταντίας και βλέπεις το όμορφο ηλιοβασίλεμα, με τη Γερμανία στην απέναντι όχθη. Το καλοκαίρι γίνονται διάφορα φεστιβάλ στην πόλη.

039.JPG


040.JPG


042.JPG


Τα 2 μέρη μπορείς να τα επισκεφθείς με τα ΜΜΜ, πηγαίνοντας αρχικά με τρένο στο Buchs. Αν θυμάμαι καλά, διαδρομή είναι 1-1,5 ώρα. Η κωμόπολη αυτή βρίσκεται δίπλα από το Ρήνο, στην πλευρά της Ελβετίας. Αφού περάσεις την γέφυρα στην άλλη πλευρά και διασχίσεις τα "σύνορα", μπορείς να πάρεις το λεωφορείο που αρχικά περνά από το Schaan και μετά πάει και Vaduz.

2.jpg


Τα δρομολόγια αυτά των λεωφορείων είναι από το '09, τσέκαρε τους κωδικούς αν ισχύουν ακόμα, αν τελικά αποφασίσεις να επισκεφθείς τη χώρα.

Από το Λιχτενστάιν, παίρνεις πάλι λεωφορείο και περνάς τα σύνορα για Feldkirch στην Αυστρία. Και από το Φέλντκιρχ έχω δει όμορφες φωτογραφίες, αλλά δεν προλάβαμε να το δούμε. Από εκεί, με το τρένο είσαι σε μισή ώρα στο Μπρέγκενζ.

Από το Μπρέγκενζ, μπορείς να πάρεις το βραδινό τρένο για την επιστροφή. Για τη Ζυρίχη ήταν 1,5 ώρα. Όλα αυτά τα δρομολόγια των τρένων είναι απευθείας.

Σε αυτή τη διαδρομή δεν σπαταλάς χρόνο σε ελέγχους. Τα σύνορα Ελβετίας - Λιχτενστάιν - Αυστρίας είναι ανοικτά και περνάς χωρίς καθυστέρηση.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Πληροφορίες για Βέρνη έχουμε???
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Ξέρει κανείς εναλλακτικό πλάνο η αεροδρόμιο για να προσεγγίσω την Ζυρίχη μέσα στο καλοκαίρι; Η αφετηρία μου είναι η Β. Ελλαδα
Μιλάνο η κάποιο άλλο θα βόλευε καλύτερα με ανταπόκριση λεωφορειακη γραμμή;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.576
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom