Ελβετία Ταξίδι στην Ελβετία

elnik

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Δοκιμάστε κάποιες εξορμήσεις 2-3 ημερών με πολλές ώρες οδήγηση πρώτα να δείτε πως θα πάει...
Εχουμε κανει τετοια ταξιδια εντος ελλαδος.Απλως τωρα θα εχει μεγαλη αδεια ο συζυγος και δεν ξερουμε αν θα εχουμε ξανα τετοια ευκαιρια.
 

Sarko1979

Member
Μηνύματα
32
Likes
71
Γεια σας.Σκεφτομαι το καλοκαιρι να παμε ταξιδι με το αυτοκινητο Ελβετια.Εγω,ο συζυγος,ο 10χρονος γιος μας και το 18 μηνων μωρο μας.Οπως το εχω στο μυαλο μου να κανουμε πρωτη διανυκτερευση στην ελβετια στην περιοχη του Σαιντ Μοριτζ,μετα να ανεβουμε βορια προς Ζυριχη,και να συνεχισουμε το ταξιδι μας προς Γενευη,και να το τελειωσουμε στο Ζερματ.Πως σας φαινεται αυτος ο σχεδιασμος,δεδομενου οτι ξεκιναμε απο Θεσσαλονικη;Επισης,επειδη θα εχω κ το μωρο,το οποιο δεν θα αντεχει πολλες ωρες σερι στο αμαξι,πως με συμβουλευετε να σχεδιασω το ταξιδι και τις διανυκτερευσεις μεψρι να φτασουμε Ελβετια;πχ πρωτη διανυκτερευση Βελιγραδι;Θα χρειαστει δευτερη,και αν ναι που;
Επειδή έχουμε κάνει κάτι παρόμοιο με το αμάξι με δυο παιδιά περιση το καλοκαίρι προτείνω σίγουρα τρεις διανυκτερεύσεις πριν πατήσετε Ελβετία. πχ μια Βελιγράδι, μια Σλοβενία, μια Μιλάνο. Παίρνετε έτσι και μια μυρωδιά από τις πόλεις αυτές χωρίς να είσαστε όλη μέρα στο αμάξι. Υπολογίστε να κάνετε γύρω στα 600 χλμ την ημέρα για να μην είναι σκότωμα. Εμείς είχαμε κάνει roadtrip και είχαμε διανυκτέρευση σε Σερβία (1 μέρα), Κροατία (3 μέρες), Σλοβενία (3μερες), Αυστρία (1 μέρα), Γερμανία (3 μέρες), Ελβετία (2 μέρες), Ιταλία (4 μέρες).
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
216
Likes
455
ωραιο ταξιδι ειναι, αλλα μεχρι να φθασετε σαιντ Μοριτζ , θα διασχισετε ολα τα Βαλκανια (περιπου 1700χλμ), τα οποια Βαλκανια ,ειναι πολυ ομορφα, αλλα και παλι αφου εχετε χρονο, θα εχετε πολυ ωραια μερη να δειτε και ιδιαιτερα στην Ελβετια, αξιζει να πατε απο επαρχιακους δρομους
Εχω κανει τις διαδρομες αυτες με μηχανη, αλλα απο Πατρα-Ιταλια και ειναι υπεροχες, να περασετε ομορφα
 

elnik

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
ωραιο ταξιδι ειναι, αλλα μεχρι να φθασετε σαιντ Μοριτζ , θα διασχισετε ολα τα Βαλκανια (περιπου 1700χλμ), τα οποια Βαλκανια ,ειναι πολυ ομορφα, αλλα και παλι αφου εχετε χρονο, θα εχετε πολυ ωραια μερη να δειτε και ιδιαιτερα στην Ελβετια, αξιζει να πατε απο επαρχιακους δρομους
Εχω κανει τις διαδρομες αυτες με μηχανη, αλλα απο Πατρα-Ιταλια και ειναι υπεροχες, να περασετε ομορφα
Ευχαριστω πολυ.Ειναι ονειρο ζωης για εμενα να γυρισω την Ελβετια,ειναι η αγαπημενη μου χωρα.Παροτι θα δυσκολευτουμε με το μωρο,ειναι η τελεια ευκαιρια αυτο το καλοκαιρι.8 μερες ειναι καλα λετε για την Ελβετια μονο;
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
216
Likes
455
Ευχαριστω πολυ.Ειναι ονειρο ζωης για εμενα να γυρισω την Ελβετια,ειναι η αγαπημενη μου χωρα.Παροτι θα δυσκολευτουμε με το μωρο,ειναι η τελεια ευκαιρια αυτο το καλοκαιρι.8 μερες ειναι καλα λετε για την Ελβετια μονο;
η Ελβετια ειναι μικρη, οι μεγαλες πολεις δεν εχουν κατι το πολυ ενδιαφερον... (βεβαια γουστα ειναι αυτα...)
η εξοχη ειναι υπεροχη, με μικρα χωριουδακια με λιμνουλες , με ποταμια.Το καλοκαιρι εκει ειναι οπως ειναι ο καιρος σημερα... και αλλαζει πολυ ευκολα προς το κρυο ... στην επαρχια βρισκεις φθηνα δωματια για να μεινεις σε μικρα εστιατορια -καφε που εχει πανω στον δρομο με δωματια απο πανω (νομιζω Gastoff γραφουν απ'εξω) επισης εχει ωραια οργανωμενα καμπινγκ με μπαγκαλοους φθηνα , που μπορειτε να μεινετε και να κυκλοφοραει ανετα το μωρο μεσα παιζοντας στη φυση, επισης ειναι ολα ακριβα... ειναι σιγουρο οτι θα περασετε πολυ ωραια
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
221
Likes
1.259
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Καλά να περάσετε και είμαι σίγουρη πως και το μωράκι σας θα είναι πολύ συνεργάσιμο! Θα βρεθώ και εγώ στην Ελβετία σε ταξίδι που ήταν να γίνει πριν τα Χριστούγεννα του 2022 . Πετάμε από Θεσσαλονίκη Βασιλεία στις 11/5 και επιστρέφουμε πάλι από Βασιλεία 16/5. Θέλω βοήθεια λίγο στην οργάνωση. Σκεφτόμαστε την πρώτη μέρα να πάμε κατευθείαν Ζυρίχη που έχουμε κλείσει διαμονή 11-15/5 . Στις 11 και 12 του μήνα να γυρίσουμε την πόλη της Ζυρίχης , θα μένουμε απέναντι από το δημαρχείο . Στις 13 και 14 του μήνα σκεφτόμαστε να βγάλουμε την saverdaypass από sbb με κόστος αν βγει ένα μήνα πριν περίπου 52 ευρώ , χωρίς half price card. Άρα αυτές οι δύο μέρες θα είναι αφιερωμένες στο να γυρίσουμε στη χώρα και στις 15 θα αναχωρήσουμε για Βασιλεία όπου και θα μείνουμε μια μέρα και αναχώρηση 16/5 το απόγευμα για Θεσσαλονίκη. Σαν πρόγραμμα σας φαίνεται ΟΚ; Δεν έχω ξαναπάει Ελβετία για να μπορώ να το διαχειριστώ καλύτερα.
 

dammys

Member
Μηνύματα
379
Likes
696
Καλά να περάσετε και είμαι σίγουρη πως και το μωράκι σας θα είναι πολύ συνεργάσιμο! Θα βρεθώ και εγώ στην Ελβετία σε ταξίδι που ήταν να γίνει πριν τα Χριστούγεννα του 2022 . Πετάμε από Θεσσαλονίκη Βασιλεία στις 11/5 και επιστρέφουμε πάλι από Βασιλεία 16/5. Θέλω βοήθεια λίγο στην οργάνωση. Σκεφτόμαστε την πρώτη μέρα να πάμε κατευθείαν Ζυρίχη που έχουμε κλείσει διαμονή 11-15/5 . Στις 11 και 12 του μήνα να γυρίσουμε την πόλη της Ζυρίχης , θα μένουμε απέναντι από το δημαρχείο . Στις 13 και 14 του μήνα σκεφτόμαστε να βγάλουμε την saverdaypass από sbb με κόστος αν βγει ένα μήνα πριν περίπου 52 ευρώ , χωρίς half price card. Άρα αυτές οι δύο μέρες θα είναι αφιερωμένες στο να γυρίσουμε στη χώρα και στις 15 θα αναχωρήσουμε για Βασιλεία όπου και θα μείνουμε μια μέρα και αναχώρηση 16/5 το απόγευμα για Θεσσαλονίκη. Σαν πρόγραμμα σας φαίνεται ΟΚ; Δεν έχω ξαναπάει Ελβετία για να μπορώ να το διαχειριστώ καλύτερα.
Κοίταξε τα τρένα τους είναι φανταστικά και στην ώρα τους...Το θέμα για μένα είναι ότι μένοντας όλες τις μέρες Ζυρίχη ουσιαστικά καις τη Βασιλεία όπου θα μπορούσες να πας Κόλμαρ, Στρασβούργο, Χαϊδελβέργη, άχαστη εκδρομή κατά την άποψη μου...
Η Ζυρίχη είναι ωραία, και η Βέρνη και η Λουκέρνη ...Τώρα Γενεύη ,Λωζάνη δεν έχω πάει...Προς τα βουνά δεν ξέρω αν έχεις χρόνο και νόημα να πας...Οπότε θα πρότεινα Ζυρίχη 2 μέρες και 1 μέρα Βέρνη,Λωζάνη ,Γενεύη και την επομένη Λουκέρνη ,δεν ξέρω αν προλαβαίνεις Λουγκάνο και Κόμο ...Αξίζει...Πάντως θα δεις υπέροχο πράσινο,τοπία , πόλεις δίπλα σε λίμνες , Ωραίοι καθεδρικοί κτλ και αντίστοιχα ακρίβεια π.χ εμείς τρώγαμε στα εστιατόρια των γνωστών αλυσίδων σουπερ μάρκετ , μάλλον στη Λουκέρνη ήταν υπέροχο στον 5ο όροφο ...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.830
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
ειναι ισως πολυ τουριστικο αλλα θα προτεινα να κανετε μια σταση με μια η δυο βραδιες στο Interlaken.
Απο εκει θα ανεβεις αν θες με το τραινο στο Jungfrau (Top of Europe) το ψηλοτερο μερος που παει τραινο στην Ευρωπη, εκει γυριστηκε και ενα απο τα πρωτα james bond , και εκει διαδραματιστηκε μια απο τις πιο τραγικες ιστοριες του αλπινισμου στην ευρωπη
μετα θα πατε παλι απο Interlaken με το τραινο στο lauterbrunnen, ισως το πιο φωτογραφημενο μερος στην Ελβετια.
Εχω παει χειμωνα και δεν ηταν και τοσο τραγικα, αλλα καλοκαιρι δεν ξερω πως θα ειναι
απο κινεζους

Το μερος γενικα ειναι πανεμορφο.
Για ελβετια ενα εχω να πω : κοψτε μερες απο τις πολεις και γυριστε στην επαρχια.
Ειναι απιστευη χωρα

ψαξτε να βρειτε στο

Grand Tour of Switzerland
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
221
Likes
1.259
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Κοίταξε τα τρένα τους είναι φανταστικά και στην ώρα τους...Το θέμα για μένα είναι ότι μένοντας όλες τις μέρες Ζυρίχη ουσιαστικά καις τη Βασιλεία όπου θα μπορούσες να πας Κόλμαρ, Στρασβούργο, Χαϊδελβέργη, άχαστη εκδρομή κατά την άποψη μου...
Η Ζυρίχη είναι ωραία, και η Βέρνη και η Λουκέρνη ...Τώρα Γενεύη ,Λωζάνη δεν έχω πάει...Προς τα βουνά δεν ξέρω αν έχεις χρόνο και νόημα να πας...Οπότε θα πρότεινα Ζυρίχη 2 μέρες και 1 μέρα Βέρνη,Λωζάνη ,Γενεύη και την επομένη Λουκέρνη ,δεν ξέρω αν προλαβαίνεις Λουγκάνο και Κόμο ...Αξίζει...Πάντως θα δεις υπέροχο πράσινο,τοπία , πόλεις δίπλα σε λίμνες , Ωραίοι καθεδρικοί κτλ και αντίστοιχα ακρίβεια π.χ εμείς τρώγαμε στα εστιατόρια των γνωστών αλυσίδων σουπερ μάρκετ , μάλλον στη Λουκέρνη ήταν υπέροχο στον 5ο όροφο ...
Ευχαριστώ για τις συμβουλές . Στρασβούργο και Χαϊδελβέργη έχω πάει γι αυτό και δεν τα έχω στο πλάνο .Την μια μέρα λέμε να κινηθούμε από Ζυρίχη -Βέρνη- Ιντερλάκεν -Lauterbrunnen- Λουκέρνη -Ζυρίχη . Την επόμενη μέρα ( θα εκδώσουμε λέμε δύο pass για δύο μέρες Σαβ και Κυρ) να πάμε στην ανατολική πλευρά Ζυρίχη- Σαφχάουζεν-Neuhausen am Rheinfall-Stein am Rhein-Σανκτ Γκάλεν- Ζυρίχη . Και αν δούμε ότι είναι πολύ κουραστικό παραλείπουμε έναν προορισμό .Όσο για το πόσο ακριβά θα είναι έχω πάρει μια ιδέα γι αυτό και σκεφτήκαμε εκεί που θα δίνουμαι άσκοπα χρήματα να εκμεταλλευτούμε τα τρένα τους και να γυρίσουμε όσο περισσότερο μπορούμε τη χώρα . Και γενικά όσο λιγότερο μπορούμε στο ξενοδοχείο γιατί δεν λέει και πολλά αυτό που έχουμε κλείσει.(θέλουμε να κρατήσουμε το ταξίδι low budget όσο γίνεται ) :)
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.830
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Ευχαριστω πολυ.Ειναι ονειρο ζωης για εμενα να γυρισω την Ελβετια,ειναι η αγαπημενη μου χωρα.Παροτι θα δυσκολευτουμε με το μωρο,ειναι η τελεια ευκαιρια αυτο το καλοκαιρι.8 μερες ειναι καλα λετε για την Ελβετια μονο;
και 18 να ειχες εγω λιγες θα ελεγα. Αλλα ok, φτανουν να παρεις μια ιδεα και να δεις καποια ωραια πραγματα.
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
221
Likes
1.259
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
ειναι ισως πολυ τουριστικο αλλα θα προτεινα να κανετε μια σταση με μια η δυο βραδιες στο Interlaken.
Απο εκει θα ανεβεις αν θες με το τραινο στο Jungfrau (Top of Europe) το ψηλοτερο μερος που παει τραινο στην Ευρωπη, εκει γυριστηκε και ενα απο τα πρωτα james bond , και εκει διαδραματιστηκε μια απο τις πιο τραγικες ιστοριες του αλπινισμου στην ευρωπη
μετα θα πατε παλι απο Interlaken με το τραινο στο lauterbrunnen, ισως το πιο φωτογραφημενο μερος στην Ελβετια.
Εχω παει χειμωνα και δεν ηταν και τοσο τραγικα, αλλα καλοκαιρι δεν ξερω πως θα ειναι
απο κινεζους

Το μερος γενικα ειναι πανεμορφο.
Για ελβετια ενα εχω να πω : κοψτε μερες απο τις πολεις και γυριστε στην επαρχια.
Ειναι απιστευη χωρα

ψαξτε να βρειτε στο

Grand Tour of Switzerland
Χαχαχα απλά διάβασε αυτό που έγραψα τώρα !! Από όλους ακούω μην παραλείψεις Ιντερλάκεν ειδικά άνοιξη !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom