Ιταλία Ταξίδι στην Ιταλία με Αυτοκίνητο

karotaki

Member
Μηνύματα
43
Likes
4
Καλησπέρα!
Προγραμματίζουμε ένα roadtrip στην Ιταλια και ηθελα να ρωτησω αν ειναι καλη η περιοδος προς το τελος Αυγουστου με αρχες Σεπτεμβριου. Ξερουμε οτι μεσα στον Αυγουστο οι Ιταλοι κανουν τις διακοπες τους οπως και εμεις στην Ελλαδα.

Πιο συγκεκριμένα, Αθήνα- Ηγουμενίτσα- Bari ή Brindisi (αναλογα με τα καραβια, πως θα ταξιδεψουμε πιο ανετα) - Salerno -(Rome) - Tuscany.
Πρόκειται για τουριστικά μέρη και δε θα θέλαμε να ταλαιπωρηθούνε αντί να τα απολαύσουμε. Ειδικά όσον αφορά στην περιοχή Amalfi.
Στα περισσότερα μέρη έχουμε ξαναταξιδεψει αλλά ποτέ καλοκαίρι!

Φέτος είπαμε λόγω της καραντίνας να αναπληρώσουμε τον >1 χρόνο χωρίς ταξίδια με ένα ωραίο roadtrip! (ελπιζουμε βεβαια να μην εχουμε θεματα λογω κοβιντ)
Ευχαριστώ πολύ έκ των προτέρων και εύχομαι σε όλους σύντομα ξανά covid free ταξιδια!
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.250
Likes
6.720
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Καλησπέρα!
Προγραμματίζουμε ένα roadtrip στην Ιταλια και ηθελα να ρωτησω αν ειναι καλη η περιοδος προς το τελος Αυγουστου με αρχες Σεπτεμβριου. Ξερουμε οτι μεσα στον Αυγουστο οι Ιταλοι κανουν τις διακοπες τους οπως και εμεις στην Ελλαδα.

Πιο συγκεκριμένα, Αθήνα- Ηγουμενίτσα- Bari ή Brindisi (αναλογα με τα καραβια, πως θα ταξιδεψουμε πιο ανετα) - Salerno -(Rome) - Tuscany.
Πρόκειται για τουριστικά μέρη και δε θα θέλαμε να ταλαιπωρηθούνε αντί να τα απολαύσουμε. Ειδικά όσον αφορά στην περιοχή Amalfi.
Στα περισσότερα μέρη έχουμε ξαναταξιδεψει αλλά ποτέ καλοκαίρι!

Φέτος είπαμε λόγω της καραντίνας να αναπληρώσουμε τον >1 χρόνο χωρίς ταξίδια με ένα ωραίο roadtrip! (ελπιζουμε βεβαια να μην εχουμε θεματα λογω κοβιντ)
Ευχαριστώ πολύ έκ των προτέρων και εύχομαι σε όλους σύντομα ξανά covid free ταξιδια!
Θα κάνετε περίπου το ταξίδι που κάναμε εμείς τον Αύγουστο του 2019. Θα έχετε σίγουρα θέμα με την πολυκοσμία αν και δεν ξέρω πόσο θα επηρεάσει ο COVID. Έχω γράψει πρόσφατα σχετική ιστορία εδώ:
Ιταλία - Σιγά… ο Βεζούβιος κοιμάται
Για όποια έξτρα πληροφορία θέλεις, είμαι διαθέσιμος να σου απαντήσω.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.250
Likes
6.720
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.985
Το ιδιο λεμε, δεν ειχε ερημια, αλλα γενικα ηταν ιδανικα χωρις τον κοσμο που συναντουσες. Βασικα η ελλειψη κινεζων ηταν η διαφορα και θα συνεχισει.

Μια προταση ειναι να κλεισετε απο τωρα διαμονη χωρις να πληρωθει. Ειδα απο περιεργεια στη Βενετια παλι κατι 4αστερα με 120 ευρω το βραδυ στο Μεγαλο Καναλι. Αν ο τουρισμος γινει ασφαλης, θα επιστρεψουν οι παλιες τιμες.
 

Tzenisam

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Roadtrip Βενετία.

Χαιρετισμούς σε όλη την ομάδα,

Κλείσαμε εισιτήρια για Βενετία 19-22 Ιουνίου.
Επειδή έχω ξαναπάει 2 φορές σκέφτηκα 2 ημέρες να αφιερωθούν κάπου αλλού.
Έχει κανείς να μου προτείνει μέρη σχετικά κοντα που να αξίζει να τα επισκεφθούμε;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε βοήθεια.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Roadtrip Βενετία.

Χαιρετισμούς σε όλη την ομάδα,

Κλείσαμε εισιτήρια για Βενετία 19-22 Ιουνίου.
Επειδή έχω ξαναπάει 2 φορές σκέφτηκα 2 ημέρες να αφιερωθούν κάπου αλλού.
Έχει κανείς να μου προτείνει μέρη σχετικά κοντα που να αξίζει να τα επισκεφθούμε;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε βοήθεια.
Καλημέρα. Με δυο μέρες διαθέσιμες, νοικιάζετε όχημα και πάτε δυτική Σλοβενία. Απίθανη φυσική ομορφιά, πιστέψτε με.
Σπήλαιο Skocjan (το μεγαλύτερο υπόγειο φαράγγι της Ευρώπης), χωριό Lipizza με τα ομώνυμα άλογα, αμπελώνες, πανέμορφα χωριουδάκια.
Τα έχω γράψει αναλυτικά εδώ.
Εμείς πάντως θα πάμε ξανά στη Σλοβενία, μας άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Roadtrip Βενετία.

Χαιρετισμούς σε όλη την ομάδα,

Κλείσαμε εισιτήρια για Βενετία 19-22 Ιουνίου.
Επειδή έχω ξαναπάει 2 φορές σκέφτηκα 2 ημέρες να αφιερωθούν κάπου αλλού.
Έχει κανείς να μου προτείνει μέρη σχετικά κοντα που να αξίζει να τα επισκεφθούμε;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε βοήθεια.
Κάντε μια εξόρμηση σε Veneto και Emilia-Romagna: υπέροχες πόλεις Padova, Vicenza, Mantova, Verona, Ferrara, Ravenna, Modena, Parma για να πιάσουμε τις πιο μικρές, αλλά και Bologna. Μπορείς να φτιάξεις μια ωραία κυκλική διαδρομή και να βάλεις μια διανυκτέρευση σε Ferrara ή Modena ή όπου αλλού θες. Διάβασε εδώ ιστορία από τον αγαπητό @hydronetta και αν ψάξεις λίγο θα βρεις και άλλες στο φόρουμ, καθώς και πλήθος πληροφοριών.
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα...αν μπορεί κάποιος να πεί τι παίζει μετα διόδιο θα ήταν καλό!
Έχω ακούσει οτι στην Ιταλία είναι πολύ τσουχτερά...
Τα διόδια δεν είναι πιο ακριβά από την Ελλάδα αλλά είναι σίγουρα πιο δίκαια.. Πχ Ανκόνα - Μilano είναι περίπου 30 € όταν το Αθήνα - Ηγουμενίτσα πχ είναι 42€.. Το πιο εύκολο είναι να πάρετε μια ιδέα μέσω του Via Michelin για να δείτε το κόστος κάποιας διαδρομής
 

breraromeos

Member
Μηνύματα
31
Likes
49
Γειας σας. Κοντρα στους φοβιστικους καιρους , ξεκιναμε οδικο Ταξιδι , οικογενεια, 2 ενηλικες ενα παιδι 9 ετων με δικο μας μεταφορικο μεσο, για την αγαπημένη Ιταλια. 7ημερες-6 διανυκτερευσεις.

Με μικρα οι τοποι επισκεψης , ΚΕΦΑΛΑΙΑ οι διανυκτερευσεις.

Ημ 1η Λετσε - Αρμπελομπελο- ΜΑΤΕΡΑ
Ημ 2η Αμαλφι-Ραβελο-Ποσιτανο -ΣΑΛΕΡΝΟ
Ημ 3η Πομπηια -Ναπολι- ΚΑΖΕΡΤΑ ΒΕΚΙΑ
Ημ 4 Καζερτα (παλατι) -Τιβολι-ΡΩΜΗ
Ημ 5 ΡΩΜΗ
ΗΜ 6 ΡΩΜΗ
ΗΜ 7 Μοντεκασινο-Μπριντιζι και φευγα

Προτασεις - Συμβουλες , δεκτες !
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Θα πω μόνο ότι ειδικά οι δύο πρώτες μέρες μου φαίνονται πολύ "ξεπέτα".. Κρίμα είναι να μην απολαύσετε αυτά τα ωραία μέρη περισσότερο... Όλο στο τρέξιμο θα είστε.. Αλλά ΟΚ, καταλαβαίνω αν δεν έχετε πολλές μέρες...Κατά τα άλλα σίγουρα θα περάσετε τέλεια η Ιταλία είναι μαγική χώρα
 

breraromeos

Member
Μηνύματα
31
Likes
49
Θα πω μόνο ότι ειδικά οι δύο πρώτες μέρες μου φαίνονται πολύ "ξεπέτα".. Κρίμα είναι να μην απολαύσετε αυτά τα ωραία μέρη περισσότερο... Όλο στο τρέξιμο θα είστε.. Αλλά ΟΚ, καταλαβαίνω αν δεν έχετε πολλές μέρες...Κατά τα άλλα σίγουρα θα περάσετε τέλεια η Ιταλία είναι μαγική χώρα
Εχετε δικιο! Η αναγκη ομως να δει ο μικρος οσο γινεται περισσοτερα πραγματα μας εκανε να τεντωσουμε το προγραμμα.. Σε επομενη φορά θα μεναμε μονο στην Πούλια μια εβδομαδα και θα ημασταν σιγουρα πιο χαλαροι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.183
Μηνύματα
883.262
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom