Ιταλία Ταξίδι στην Ιταλία με Αυτοκίνητο

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Καλημέρα και σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές και προτάσεις.
Αφού έχεις την σχετική εμπειρία θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται με τα ZTL Zones στις διάφορες πόλεις ? Υπάρχει κάποια εφαρμογή αξιόπιστη για κινητό που να σε προειδοποίει πριν βρεθείς ξαφνικά μπροστά σε κάποιο σήμα και δεν ξέρεις τι να κάνεις ? δυστυχώς τα δωμάτια/σπίτια που βρίσκουμε στις διάφορες πόλεις δεν αναφέρουν αν είναι ή όχι μέσα σε ZTL zone και έτσι θα πρέπει να ρωτάμε τον κάθε ένα ξεχωριστά.
Οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με αυτό το θέμα θα ήταν πολύ ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ και πάλι
Υπάρχει διεθνή σηματοδότηση καθαρά, σε κάθε δρόμο που απογυρεύετε η είσοδος και από κάτω στα ιταλικά μπορεί να έχει συμπληρωματικές πληροφορίες για το τι εξαιρείτε.
Εσείς απλά δεν μπαίνετε γιατί θα πέσει κλήση.

Δες αυτά τα άρθρα με μετάφραση είναι πολύ χρήσιμα.
Come evitare ZTL con Google Maps
Come evitare ZTL: Google Maps e Waze a confronto - IlSoftware.it
Οι waze χάρτες. Κατέβασε τους και δες αν σε βολεύουν.
‎Waze Navigation & Live Traffic δεν τους έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

Υπάρχουν εφαρμογές στο app store.
Μια πρόχειρα που κοίταξα εφαρμογή κοστίζει 0,99.

‎Zona traffico limitato - ZTL - Italy - avoid ticket

Anyone who is planning to drive in Italy needs to be aware of Limited Traffic Zones, or Zona Traffico Limitato in Italian, abbreviated to ZTL. Some historical centers of Italian cities have set up these limited traffic zones in order to reduce congestion and pollution, and there are significant fines for driving into one of these zones unauthorized.
This app shows where the cameras is on a map and information about the zones.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Καλημέρα και σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές και προτάσεις.
Αφού έχεις την σχετική εμπειρία θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται με τα ZTL Zones στις διάφορες πόλεις ? Υπάρχει κάποια εφαρμογή αξιόπιστη για κινητό που να σε προειδοποίει πριν βρεθείς ξαφνικά μπροστά σε κάποιο σήμα και δεν ξέρεις τι να κάνεις ? δυστυχώς τα δωμάτια/σπίτια που βρίσκουμε στις διάφορες πόλεις δεν αναφέρουν αν είναι ή όχι μέσα σε ZTL zone και έτσι θα πρέπει να ρωτάμε τον κάθε ένα ξεχωριστά.
Οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με αυτό το θέμα θα ήταν πολύ ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ και πάλι

Εάν επιλέξεις ξενοδοχείο που είναι εντός του κέντρου, συνεννοείσαι μαζί τους και όταν φτάσεις τους λες τον αριθμό κυκλοφορίας και αυτοί τον δηλώνουν εκεί που πρέπει και δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Το έχω κάνει σε διάφορες πόλεις της Ιταλίας.
 

LTS

Member
Μηνύματα
25
Likes
48
Οικογενειακό Road trip Ιταλία

Λένε όλοι ότι όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια ο Θεός γελάει… όμως επειδή μου αρέσουν τα ταξίδια και επειδή θέλω να μοιράζομαι αυτές τις εμπειρίες με την οικογένεια και ειδικά με τις κόρες μου (αξία ανεκτίμητη πραγματικά), σκέφτηκα να οργανώσω ένα ακόμη οικογενειακό ταξίδι, αλλά αυτή τη φορά κάτι διαφορετικό από τα άλλα ταξίδια που έχουμε ήδη κάνει οικογενειακός (Λονδίνο, Βιέννη, Σαλτζμπουργκ, Ίνσμπουργκ, Μόναχο, Γκάρμις Πάρτενκιρχεν, Κολμάρ, Στρασβούργο, κτλ..)

Ένα …Road trip 15 ημερών και μάλιστα στην Ιταλία !!!
Θα είναι η πρώτη φορά για όλους μας αυτή η εμπειρία και για αυτό οι προετοιμασίες έχουν ξεκινήσει ήδη.

Το βασικό πλάνο και οι διαδρομές που θα ακολουθήσουμε λαμβάνοντας πάντα υπόψη σχετικές εμπειρίες που βρήκα εδώ μέσα αλλά και γενικότερα στο Internet είναι το εξής:

Αναχώρηση από Ηγουμενίτσα με φέρυ για Μπάρι, και την επόμενη ημέρα το πρωί φτάνοντας στο Μπάρι ξεκίνημα οδήγησης με προορισμό την Μπολόνια (περίπου 6,5 ώρες).

1η ημέρα λοιπόν του ταξιδιού στην Μπολόνια και ξεκίνημα της περιήγησης στην Πόλη και διανυκτέρευση στην Μπολόνια.

2η ημέρα αναχώρηση από Μπολόνια το πρωί με προορισμό την Βενετία (1 ώρα + 45’). Άφιξη στην Βενετία και ξεκίνημα της περιήγησης στην Πόλη και διανυκτέρευση στην Βενετία.

3η ημέρα συνέχεια της περιήγησης στην Βενετία και στα νησάκια Μπουράνο κτλ.. και μετά διανυκτέρευση πάλι στη Βενετία.

4η ημέρα το πρωί αναχώρηση από Βενετία προς Πάντοβα, μια μικρή στάση εκεί 2,5 ωρών για περιήγηση, και μετά ξανά αναχώρηση για Βερόνα και μια 2η στάση για 3 ώρες για περιήγηση και τέλος αναχώρηση για Μιλάνο και για διανυκτέρευση εκεί.

5η ημέρα περιήγηση Μιλάνο και εκδρομή στη λίμνη Κόμο ( 1 ώρα)

6η ημέρα εκδρομή στο μεγαλύτερο εκπτωτικό χωρίο της Ευρώπης (Σεραβάλε) κοντά στο Μιλάνο και επιστροφή για διανυκτέρευση Μιλάνο.

7η ημέρα αναχώρηση το πρωί από Μιλάνο με 1η στάση Πάρμα (περίπου 1 ώρα + 45’) περιήγηση για 2,5 ώρες εκεί και αναχώρηση για Μαρανέλλο (μουσείο Ferrari) περίπου 1 ώρα οδήγηση, και μια 2η στάση εκεί για κάνα 2 ωρο, και κατόπιν αναχώρηση για Μοδένα και μια 3η στάση για κάνα 2ωρο πάλι και κατόπιν οδήγηση για τελικό προορισμό Φλωρεντία και διανυκτέρευση εκεί.

8η ημέρα περιήγηση στην Φλωρεντία όλη την ημέρα και διανυκτέρευση.

9η ημέρα εκδρομή από Φλωρεντία σε Cinque Terre (Manarola & Riomagiore) (2 ώρες + 30' από Φλωρεντία) μετά Πίζα (1 ώρα + 30' από Riomaggiore) και τέλος στο Σαν Τσιμιτσιάνο (1 ώρα + 25' από Πίζα) και επιστροφή Φλωρεντία για διανυκτέρευση.

10η ημέρα αναχώρηση το πρωί από Φλωρεντία για Σιένα (1 ώρα + 10') και μια 1η στάση με περιήγηση και κατόπιν αναχώρηση για Ρώμη και διανυκτέρευση εκεί.

11η ημέρα ολόκληρη σε περιήγηση στη Ρώμη και διανυκτέρευση.

12η ημέρα συνέχεια περιήγησης Ρώμης και επίσκεψη σε Βατικανό.

13η ημέρα εκδρομή από Ρώμη σε Πομπηία και Αμάλφι και επιστροφή Ρώμη για διανυκτέρευση

14η ημέρα αναχώρηση από Ρώμη για Μπάρι και πλοίο επιστροφής προς Ηγουμενίτσα.

Ελπίζω να μην σας κούρασα και εύχομαι να πάνε όλα καλά και να το πραγματοποιήσουμε αυτό το ταξίδι.
Αν και έχω διαβάσει τα περισσότερα άρθρα σχετικά με παρόμοια ταξίδια και εμπειρίες από προηγούμενους ταξιδιώτες στο Forum εννοείτε ότι οποιοσδήποτε θα ήθελε να μοιραστεί κάποια πρόταση, προτροπή ή συμβουλή είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη/ος.
Καλησπέρα σας,
Τελικά το πρόγραμμα μετά από πολύ σκέψη (...και αφού έλαβα υπόψη και τις δικές συμβουλές-προτάσεις) τροποποιήθηκε ως εξης:

Αναχώρηση από Πάτρα προς Ανκόνα...και...

1η ημέρα λοιπόν του ταξιδιού άφιξη Ανκόνα και οδήγηση προς Βενετία. Τακτοποίηση στο δωμάτιο και περιήγηση (διανυκτέρευση στη Βενετία).

2η ημέρα Περιήγηση Βενετία και νησάκια Μουράνο + Μπουράνο. Διανυκτέρευση Βενετία.

3η ημέρα Αναχώρηση από Βενετία προς Μιλάνο και ενδιάμεση στάση σε Βερόνα. Άφιξη Μίλάνο (Navigli) και περιήγηση Μιλάνο και μετά διανυκτέρευση.

4η ημέρα το πρωί αναχώρηση νωρίς από Μιλάνο με τρένο για Κόμο και μετά με καραβάκι σε Μπελάτζιο και άλλα... και αργά το βράδυ επιστροφή και διανυκτέρευση Μιλάνο.

5η ημέρα εκδρομή στο μεγαλύτερο εκπτωτικό χωρίο της Ευρώπης (Σεραβάλε) κοντά στο Μιλάνο και επιστροφή για διανυκτέρευση Μιλάνο

6η ημέρα Αναχώρηση από Μιλάνο προς Φλωρεντία με στάση στην Πάρμα. Άφιξη Φλωρεντία και διανυκτέρευση.

7η ημέρα περιήγηση στην Φλωρεντία όλη την ημέρα και διανυκτέρευση

8η ημέρα εκδρομή από Φλωρεντία με το αμάξι για Πίζα + Σαν Τσιμιτσιάνο, επιστροφή και διανυκτέρευση Φλωρεντία.

9η ημέρα εκδρομή από Φλωρεντία σε Cinque Terre (Manarola & Riomagiore). Επιστροφή και διανυκτέρευση Φλωρεντία.

10η ημέρα εκδρομή μονοήμερη με τρένο σε Μπολόνια, επιστροφή και διανυκτέρευση Φλωρεντία.

11η ημέρα Αναχώρηση από Φλωρεντία προς Ρώμη και στάση σε Σιένα. Άφιξη και διανυκτέρευση Ρώμη.

12η περιήγηση Ρώμης

13η συνέχεια στην περιήγηση Ρώμης και επίσκεψη σε Βατικανό. Διανυκτέρευση Ρώμη

14η ημέρα αναχώρηση από Ρώμη για Ανκόνα και πλοίο επιστροφής προς Πάτρα.

έχουμε κλείσει ήδη τα δωμάτια:
2 Βράδυα Βενετία, 3 Βράδυα Μιλάνο, 5 βράδυα Φλωρεντία, 3 Βράδυα Ρώμη.

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας στον σχεδιασμό του ταξιδιού.
 

nikosx73

Member
Μηνύματα
5
Likes
8
θα προσπαθησουμε να κανουμε κι εμεις ενα ταξιδι που θα μας χαρισει αναμνησεις (ευχομαι καλες) το βλεπω σαν κατι δυσκολο αλλα ταυτοχρονα αυτο μας εξιταρει
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.432
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα σε ολους , πηραμε κι εμεις την μεγαλη αποφαση για τον ΄΄γυρο΄΄ της Ιταλιας με το αυτοκινητο μας.
Εχουμε ηδη βγαλει εισητηρια και η διαδρομη που σκεφτομαστε να ακολουθησουμε ειναι.

Αφιξη Μπαρι την ιδια μερα Πομπηια και Ναπολι διαμονη.
Την επομενη μερα αναχωρηση για Ρωμη και διαμονη εκει για 3 μερες.
Στη συνεχεια απο Ρωμη για Φλωρεντια και διαμονη εκει για 3 μερες.
Επομενος προορισμος Μιλανο και διαμονη 3 μερες
Απο Μιλανο για Βενετια και αφου δουμε την Πολη κατηφοριζουμε προς Μπολονια.
Διαμονη Μπολονια και την επομενη αναχωρηση προς Ανγκονα για το ταξιδι της επιστροφης,
Θα ηθελα να ακουσω γνωμες για τον σχεδιασμο, και γιατι οχι καποιες εναλλακτικες σε κατι που πιθανον να μην εχω σχεδιασει σωστα.
Το βασικοτερο ομως ολων ειναι τα μερη διαμονης.Εχω ενα αγχος με το αυτοκινητο γιατι ξερω οτι δεν μπαινει στις πολεις.Που προτεινετε για διαμονη (φανταζομαι προαστια) με γνωμονα παντα τις πολεις που ανεφερα ,ετσι ωστε να μπορω να παρκαρω και να μετακινουμαστε με λεωφορειο η μετρο για να δουμε τα αξιοθεατα.Ολες οι προτασεις δεκτες ακομη και για φαι.

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.
Χωρίς να θέλω να σε αποκαρδιώσω, έχεις μία πολύ ωραία ευκαιρία να δεις πολλά όμορφα μέρη της Ιταλικής επαρχίας και αντί αυτού διαλέγεις να μεταβαίνεις απο τη μία πόλη στην άλλη, κάτι που γίνεται πολύ εύκολα με τα ΜΜΜ στην Ιταλία, ενώ η επαρχία δεν είναι όλη τόσο εύκολα προσβάσιμη. Τις πόλεις μπορείς να τις δεις εύκολα, υπάρχουν προσιτά αεροπορικά. Η Ιταλία έχει πανέμορφα και ενδιαφέροντα μέρη απο άκρη σ' άκρη! Εγώ δεν θα το έκανα αυτό που γράφεις παραπάνω.
 

nikosx73

Member
Μηνύματα
5
Likes
8
Δωσε καμμια λεπτομερεια,προορισμους,διαρκεια,εποχη...
καλησπερα σας
Αφιξη Μπαρι την ιδια μερα Πομπηια και Ναπολι διαμονη.
Την επομενη μερα αναχωρηση για Ρωμη και διαμονη εκει για 3 μερες.
Στη συνεχεια απο Ρωμη για Φλωρεντια και διαμονη εκει για 3 μερες.
Επομενος προορισμος Μιλανο και διαμονη 3 μερες
Απο Μιλανο για Βενετια και αφου δουμε την Πολη κατηφοριζουμε προς Μπολονια.
Διαμονη Μπολονια και την επομενη αναχωρηση προς Ανγκονα για το ταξιδι της επιστροφης,
Θα ηθελα να ακουσω γνωμες για τον σχεδιασμο, και γιατι οχι καποιες εναλλακτικες σε κατι που πιθανον να μην εχω σχεδιασει σωστα.
Το βασικοτερο ομως ολων ειναι τα μερη διαμονης.Εχω ενα αγχος με το αυτοκινητο γιατι ξερω οτι δεν μπαινει στις πολεις.Που προτεινετε για διαμονη (φανταζομαι προαστια) με γνωμονα παντα τις πολεις που ανεφερα ,ετσι ωστε να μπορω να παρκαρω και να μετακινουμαστε με λεωφορειο η μετρο για να δουμε τα αξιοθεατα.Ολες οι προτασεις δεκτες ακομη και για φαι.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Χωρίς να θέλω να σε αποκαρδιώσω, έχεις μία πολύ ωραία ευκαιρία να δεις πολλά όμορφα μέρη της Ιταλικής επαρχίας και αντί αυτού διαλέγεις να μεταβαίνεις απο τη μία πόλη στην άλλη, κάτι που γίνεται πολύ εύκολα με τα ΜΜΜ στην Ιταλία, ενώ η επαρχία δεν είναι όλη τόσο εύκολα προσβάσιμη. Τις πόλεις μπορείς να τις δεις εύκολα, υπάρχουν προσιτά αεροπορικά. Η Ιταλία έχει πανέμορφα και ενδιαφέροντα μέρη απο άκρη σ' άκρη! Εγώ δεν θα το έκανα αυτό που γράφεις παραπάνω.
καλησπερα σας
Αφιξη Μπαρι την ιδια μερα Πομπηια και Ναπολι διαμονη.
Την επομενη μερα αναχωρηση για Ρωμη και διαμονη εκει για 3 μερες.
Στη συνεχεια απο Ρωμη για Φλωρεντια και διαμονη εκει για 3 μερες.
Επομενος προορισμος Μιλανο και διαμονη 3 μερες
Απο Μιλανο για Βενετια και αφου δουμε την Πολη κατηφοριζουμε προς Μπολονια.
Διαμονη Μπολονια και την επομενη αναχωρηση προς Ανγκονα για το ταξιδι της επιστροφης,
Θα ηθελα να ακουσω γνωμες για τον σχεδιασμο, και γιατι οχι καποιες εναλλακτικες σε κατι που πιθανον να μην εχω σχεδιασει σωστα.
Το βασικοτερο ομως ολων ειναι τα μερη διαμονης.Εχω ενα αγχος με το αυτοκινητο γιατι ξερω οτι δεν μπαινει στις πολεις.Που προτεινετε για διαμονη (φανταζομαι προαστια) με γνωμονα παντα τις πολεις που ανεφερα ,ετσι ωστε να μπορω να παρκαρω και να μετακινουμαστε με λεωφορειο η μετρο για να δουμε τα αξιοθεατα.Ολες οι προτασεις δεκτες ακομη και για φαι.
Θα είμαι ειλικρινής, έχοντας ιδια άποψη μετά από πολλά οδικά ταξίδια που έχουμε κάνει.

Όλες οι πόλεις που αναφέρατε είναι πόλεις εύκολα προσβάσιμες με φθηνές πτήσεις, τρένα, λεωφορεία κτλ.
Το οδικό ταξίδι με δικό σου όχημα έχει το πλεονέκτημα ότι μπορεί να σε πάει εκεί που δεν πάνε (ή πάνε δύσκολα) τα άλλα μέσα.
Προσωπικά δεν θα πήγαινα σε κανένα από αυτά τα μέρη, θα επικεντρωνόμουν σε μικρότερες πόλεις, χωριά, κωμοπόλεις, επαρχαικο οδικό δίκτυο κτλ. 🙂
Στη Ρώμη πάμε και με 10ευρα πτήσεις ή flixbus (τυχαία τα παραδείγματα).
 

nikosx73

Member
Μηνύματα
5
Likes
8
Θα είμαι ειλικρινής, έχοντας ιδια άποψη μετά από πολλά οδικά ταξίδια που έχουμε κάνει.

Όλες οι πόλεις που αναφέρατε είναι πόλεις εύκολα προσβάσιμες με φθηνές πτήσεις, τρένα, λεωφορεία κτλ.
Το οδικό ταξίδι με δικό σου όχημα έχει το πλεονέκτημα ότι μπορεί να σε πάει εκεί που δεν πάνε (ή πάνε δύσκολα) τα άλλα μέσα.
Προσωπικά δεν θα πήγαινα σε κανένα από αυτά τα μέρη, θα επικεντρωνόμουν σε μικρότερες πόλεις, χωριά, κωμοπόλεις, επαρχαικο οδικό δίκτυο κτλ. 🙂
Στη Ρώμη πάμε και με 10ευρα πτήσεις ή flixbus (τυχαία τα παραδείγματα).
Το σκεπτικο ειναι να δουμε τις πολεις που δεν εχουμε δει αφενως και αφετερου να απολαυσουμε τις διαδρομες .
Ειναι κριμα για καποιον που δεν εχει παει πχ Ρωμη να μην παει καθολου ενω κανει ενα τετοιο ταξιδι.Αν εσεις λογω εμπειριας εχετε να προτεινετε προαστια για διαμονη ειμαστε ανοιχτοι σε προτασεις.
Διαφορετικα εχω ακομη την επιλογη του γκρουπ μιας και τα εισητηρια δεν εχουν πληρωθει , υπαρχουν 9 ημερες οδικες εκδρομες με γκρουπ στις οποιες πας χωρις αγχος.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Το σκεπτικο ειναι να δουμε τις πολεις που δεν εχουμε δει αφενως και αφετερου να απολαυσουμε τις διαδρομες .
Ειναι κριμα για καποιον που δεν εχει παει πχ Ρωμη να μην παει καθολου ενω κανει ενα τετοιο ταξιδι.Αν εσεις λογω εμπειριας εχετε να προτεινετε προαστια για διαμονη ειμαστε ανοιχτοι σε προτασεις.
Διαφορετικα εχω ακομη την επιλογη του γκρουπ μιας και τα εισητηρια δεν εχουν πληρωθει , υπαρχουν 9 ημερες οδικες εκδρομες με γκρουπ στις οποιες πας χωρις αγχος.
Προφανώς καθένας κρίνει διαφορετικά, εγώ δεν θεωρώ ότι είναι κρίμα να οδηγήσω όλη τη Γαλλία χωρίς να πάω στο Παρίσι ή στη Μασσαλία, για παράδειγμα.
Βλέπω αλλιώς το οδικό ταξίδι, όπως εξήγησα.
Εφόσον δίνεται η δυνατότητα και ζητείται η άποψη οσως θέλουν να απαντήσουν, είπα να συνεισφέρω.
Να περάσετε όμορφα, οπουδήποτε πάτε 🙂
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Θα συμφωνήσω! Από το Μπάρι μέχρι τη Νάπολη έχεις θέματα. Θα ξεκινούσα με το Αλμπερομπέλο (ναι είναι τουριστικό αλλά για μένα η βόλτα αξίζει) και θα κατέληγα Ματέρα για πρώτη διανυκτέρευση.
 
Μηνύματα
109
Likes
169
Οσοι εχετε ταξιδεψει απο Ανκονα για Ελλαδα,ποτε ησασταν στο λιμανι;Στο site της ΑΝΕΚ κανει λογο για τρεις ωρες νωριτερα.Ισχυει;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.505
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom