Τουρκία Ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.423
Α-πο-κλείεται να είδες iphone 5 οπουδήποτε στον κόσμο τέτοια εποχή πέρυσι. Δεν είχε καν ξεκινήσει η κατασκευή του στα εργοστάσια. Ένας θεός ξέρει τι είδες και σου είπανε πως είναι το iphone 5...
Κανένα κινέζικο θα ήταν...
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Γειά σας και ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Σίγουρα μας είναι χρήσιμες.Νομίζω οτι και εδώ ισχύει ο κανόνας:Τα καλύτερα τα βρίσκεις μακριά απο τα τουριστικά μέρη, έτσι δεν είναι?Επίσης όσοι γνωρίζουν ας μου γράψουν και πληροφορίες για φαγητό,γλυκά κτλ σε ταβέρνες με απλή αυθεντική Πολίτικη κουζίνα αλλά και περιπτώσεις που πρέπει να αποφύγουμε ως υπερτιμημένες ή τουριστικές παγίδες.
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Eχουν γραφτει τα παντα για φαι,ποτο,γλυκο εδω μεσα. Διαβασε και δε θα εχεις καμια απορια.
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Γειά σε όλους.Για το ταξίδι μου στην Κωνσταντινούπολη βρίσκω πολλά πακέτα(οδικώς) με αναχώρηση το βράδυ και άφιξη στην Πόλη το πρωί της επόμενης ημέρας.Δεν έχω κάνει ποτέ τέτοιο ταξίδι αλλά το θεωρώ πολύ κουραστικό.Αν υπάρχουν σχεικές εμπειρίες από μέλη στο forum ας μου τις γράψουν παρακαλώ για να μάθω αν έχει αξία αυτή η επιλογή.Ευχαριστώ!(Η αναχώρηση θα γίνει από πόλη της Θεσσαλίας.):shock:
 

koyrsaros

Member
Μηνύματα
55
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
AUSTRALIA
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ(soon)
ενα ταξιδι απο αθηνα για κωσταντινουπολη ειναι κουραστικο για μερικους, απο θεσσαλια ομως και βραδινο ταξιδι πιστευω δεν θα ειναι προβλημα, αν μπορεις να ριξεις εναν υπνακο στο λεωφορειο. Η πρωινη αφιξη στον τοπο προορισμου συνεπαγεται και εναρξη των ξεναγησεων και εκδρομων της μερας εκεινης οποτε ξενοδοχειο θα πατε το απογευμα η βραδυ βαση προγραμματος, εκει ισως να ειναι κουραστικο σαν πρωτη μερα.
 

msmaria

Member
Μηνύματα
40
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Anny,Eftichia,Xristos71 γειά σας.Αφού σας ευχαριστήσω για τις πληροφορίες έχω κάποια ερωτήματα:Έχω δει οτι υπάρχει αρκετό street food(πειρασμοί!!) με ντονέρ,ψάρι κλπ,είναι ασφαλή μια τέτοια επιλογή?Επίσης ποιά η άποψή σας για το μεγάλο παζάρι και την αγορά μπαχαρικών?Τι αξίζει πραγματικά για αγορά?Η κρουαζιέρα στο Βόσπορο και η εκδρομή στα Πριγκηπόνησα αξίζουν?(θα πάμε με πρακτορείο και μας το προτείνει).Ευχαριστώ.
Να δοκιμάσετε οπωσδήποτε balik ekmek (ψαρι με ψωμι) απο τις βάρκες στο Eminonu! Γενικά το street food στην Κωνσταντινούπολη είναι εξαιρετικό! Απέφυγα μονάχα τα μύδια...επίσης έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και για το ρύζι!
Η κρουαζιέρα στο Βόσπορο σίγουρα αξίζει.
Στο μεγάλο παζάρι πέρα από χαλιά δεν αξίζει να πάρεις κάτι άλλο..Ντόπιος μου είπε ότι εκτός παζαριού βρίσκεις καλύτερες τιμές. Αξίζει η βόλτα πάντως και στον μπαχαρικών.. :D την αγαπώ τη Κωνσταντινούπολη!! Μαγική πόλη!!
 

koyrsaros

Member
Μηνύματα
55
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
AUSTRALIA
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ(soon)
και να προσθεσω να δοκιμασετε και kumpir (ψητη πατατα με διαφορα υλικα της προτιμησης σας). ;)
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Το κουμπιρ και γενικά το φαγητο στο δρόμο το προτείνω κι εγω,εκτός από τα μύδια που δεν δοκίμασα.αν διαβάσεις μερικές απο τις ιστορίες που θα βρεις στο φόρουμ θα σου λυθούν πολλες απορίες και θα βρεις ιδέες για ωραια μέρη και τι να κάνεις στο ελεύθερο χρόνο στην Πόλη.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Τπ κουμπίρ σας ιδέα καλή σαν αποτέλεσμα μέτριο.Φταίνε τα ελάχιστα υλικά που έχουν για να γεμίσεις την πατάτα και που δεν είναι εγεύστα.Και για τα 5 ευρώ που κοστίζει δεν αξίζει τα λεφτά της.

Πάντως όντως το street food στην πόλη αξίζει και είναι κομμάτι του ταξιδιού.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.081
Γειά σε όλους.Για το ταξίδι μου στην Κωνσταντινούπολη βρίσκω πολλά πακέτα(οδικώς) με αναχώρηση το βράδυ και άφιξη στην Πόλη το πρωί της επόμενης ημέρας.Δεν έχω κάνει ποτέ τέτοιο ταξίδι αλλά το θεωρώ πολύ κουραστικό.Αν υπάρχουν σχεικές εμπειρίες από μέλη στο forum ας μου τις γράψουν παρακαλώ για να μάθω αν έχει αξία αυτή η επιλογή.Ευχαριστώ!(Η αναχώρηση θα γίνει από πόλη της Θεσσαλίας.):shock:
Εγώ το έκανα από Θεσαλονίκη με βραδινό λεωφορείο. ήταν σχετικά κουραστικό, αλλά γιατί δυσκολεύομαι να κοιμηθώ. Γενικά, ένα βράδυ στο λεωφορείο δεν είναι και για θάνατο.
Επέστρεψα με αεροπλάνο. Νομίζω ότι η επιστροφή, που δεν έχει την αναμονή του ταξιδιού, είναι χειρότερη.
 

pada2012

Member
Μηνύματα
26
Likes
2
Θα ταξιδέψουμε το Πάσχα στην Πόλη κ προσπαθώ να βρω πληροφορίες για τον ΑΣ ΠΕΡΑΝ(Πέρα Κλουμπ)
Γνωρίζει κάποιος που βρίσκεται? Τον έχετε επισκεφθεί?
Οποιος έχει κάποια πληροφορία θα μου φανεί πολύ χρήσιμη.
Σας ευχαριστώ πολύ!
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Θα ταξιδέψουμε το Πάσχα στην Πόλη κ προσπαθώ να βρω πληροφορίες για τον ΑΣ ΠΕΡΑΝ(Πέρα Κλουμπ)
Γνωρίζει κάποιος που βρίσκεται? Τον έχετε επισκεφθεί?
Οποιος έχει κάποια πληροφορία θα μου φανεί πολύ χρήσιμη.
Σας ευχαριστώ πολύ!
Εμείς το επισκεφθήκαμε το κλαμπ, αγοράσαμε και μπρελόκ! Κατεβαίνοντας την ιστικλαλ από την ταξίμ στο αριστερό χέρι βρίσκεις το σοκάκι Büyük Parmak Kapı Sokak, στρίβεις αριστερά και στο τέλος του δρόμου υπάρχει ένα βυσσινί-μωβ κτίριο. Αυτό είναι θα δεις και την πινακίδα. Υπήρχε ένας Ελληνας εκεί, μας ξενάγησε στο κτίριο μας είπε και την ιστορία του κλαμπ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom