Γενικά Ταξίδι στην κεντρική και νότια Αμερική

SSSakiSSS

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
Νικαραγουα ειναι οπωσ η γουατεμαλα? Μαναγκουα και Λεον ειναι σχετικα ασφαλησ προορισμοσ?

Ελ σαλβαδορ --Ονδουρα ποια ειναι τα δυνατα τουσ σημεια?
 

Batigoal

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Είμαι νέο μέλος και έχω ερωτευτεί την νότια Αμερική.Θα ήθελα πληροφορίες,εμπειριες,προτάσεις για ένα ταξίδι σε Εκουαδόρ,περου,Βολιβία και Χιλή! Αν συνδυάζονται ευκολα,αν ο Αύγουστος είναι καλη εποχή για να πάω,πόσες μέρες θα αρκούσαν για αυτά τα μέρη και τι μπατζετ θα χρειαζόμουν περίπου για αυτά.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Είμαι νέο μέλος και
Καλώς ήρθες και καλή αρχή.
Υπέροχο ψευδώνυμο, μεγάλη λατρεία ο Batistuta!

Δεν απαντώνται όλα αυτά σε λίγες μόνο γραμμές, οπότε σου προτείνω να ξεκινήσεις σιγά - σιγά το διάβασμα από δω και σίγουρα τα έμπειρα μέλη σε τέτοια ταξίδια θα σε κατατοπίσουν σε επιμέρους ερωτήσεις. Είναι σημαντικό να ξέρεις και ποια είναι τα κύρια ενδιαφέροντα σου.

https://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Κ-Νότια-Αμερική.61/
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είμαι νέο μέλος και έχω ερωτευτεί την νότια Αμερική.Θα ήθελα πληροφορίες,εμπειριες,προτάσεις για ένα ταξίδι σε Εκουαδόρ,περου,Βολιβία και Χιλή! Αν συνδυάζονται ευκολα,αν ο Αύγουστος είναι καλη εποχή για να πάω,πόσες μέρες θα αρκούσαν για αυτά τα μέρη και τι μπατζετ θα χρειαζόμουν περίπου για αυτά.
Εκουαδόρ 3 εβδομάδες με τα γκαλαπαγκος, περπυ 2 μηνες, βολιβια 3 εβδομαδες, χιλη 3 εβδομαδες με το Νησι του Πασχα, για τα βασικα καθε χωρας.

Ε το μπάτζετ εξαρτάται από πολλά, βαθμό πολυτελείας, ταχύτητα, πόσους συνταξιδιώτες έχεις, τι μέσα χρησιμοποιείς, που τρως, αν κοιμάσαι σε βραδινά λεωφορεία κλπ. Πολύ χοντρικά θα σου έλεγα ότι ένας μέσος ταξιδιώτης που κοιμάται σε φτηνά δωμάτια αλλά με δικό τους μπάνιο που μοιράζεται με συνταξιδιώτη, τρώει ένα καλουτσικα γεύμα για μεσημέρι κι ένα σνακ το βραδυ, ταξιδεύει με φτηνά μέσα και δεν κάνει πολλές δραστηριότητες θα χρειαστεί:
50 δολάρια στο Εκουαδόρ
60 στο Περού
35 στη Βολιβία
70 στη Χιλή ημερησίως
Και θα είναι αρκετά άνετα. Δεν περιλαμβάνονται οι δραστηριότητες (πχ κρουαζιέρα στα γκαλαπαγκος, πτήση πάνω από τη Νασκα κλπ), καμία εσωτερική πτήση, ούτε και οι πτήσεις μετάβασης. Τώρα κι εγώ στα νιάτα μου που στο ίδιο ταξίδι έτρωγα ό,τι φρούτα έβρισκα στα δέντρα, κοιμόμουν από παγκάκια μέχρι μέσα στο Ματσου Πιτσου, έκανα ωτοστόπ και με φιλοξενούσαν φορτηγατζηδες και αστυνομικοί στα τμήματα μπορεί να μην ξόδευα ούτε το 1/3. Γενικώς ποικίλλουν πολύ όλα αυτά, μεσες άκρες παρτο, ας πούμε ενδεικτικά. Άλλος μπορεί να ξοδέψει τα τριπλά (εύκολα κιόλας) άλλος τα μισά. Άλλο youth hostel, άλλο ενοικιαζόμενο, άλλο ξενοδοχείο, άλλο γκουρμεδακι άλλο σουπίτσα της ημέρας στην αγορά, άλλο πολυτελή λεωφορεία με κρεβάτια, άλλο ωτοστόπ.
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
Άμα ψήνεσαι, μπορούμε να πάμε και μαζί , αν είναι για φέτος το καλοκαίρι.

Ναι, αυτός που φαντάσεσαι είμαι...😈
Καλησπερα παιδιά και εγώ σκέφτομαι τον Αύγουστο να διαθέσω ένα 20 ήμερο για Περού Βολιβία και ψάχνω για συνταξιδιώτη όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να μου στειλει
 

patsman

Member
Μηνύματα
191
Likes
523
Γεια σας παιδιά! Κι εμείς σκεφτόμαστε για Περού τον Αύγουστο, οπότε ξεκινήσαμε να βλέπουμε εισιτήρια. Με αφετηρία Θεσσαλονίκη και προορισμό Λίμα (συνήθως μέσω Νέας Υόρκης) το κόστος είναι γύρω στα 850 ευρώ, μετ' επιστροφής. Θεωρείται καλή τιμή ή είναι νωρίς ακόμα και ενδέχεται να προστεθούν κι άλλες πτήσεις μέχρι την άνοιξη;

ΥΓ: Αυτό που μας κάνει τρομερή εντύπωση είναι πως την τιμή αυτή τη βρίσκουμε μόνο μέσω petas.gr, ενώ όταν πάμε να κλείσουμε απευθείας από τις αεροπορικές εταιρίες (Lufthansa, United, LATAM) η τιμή εκτοξεύεται! Είναι φυσιολογικό αυτό;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
ΥΓ: Αυτό που μας κάνει τρομερή εντύπωση είναι πως την τιμή αυτή τη βρίσκουμε μόνο μέσω petas.gr, ενώ όταν πάμε να κλείσουμε απευθείας από τις αεροπορικές εταιρίες (Lufthansa, United, LATAM) η τιμή εκτοξεύεται! Είναι φυσιολογικό αυτό;

Για αυτή την περίοδο δυστυχώς ναι.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Η τιμή είναι νορμάλ, δεν τη λες προσφορά σε καμία περίπτωση. Πιθανόν να υπάρξει μείωση τους επόμενους μήνες αλλά μην περιμένεις τεράστια διαφορά (αν είσαι σχετικά flexible στις ημερομηνίες θα βρεις στα 700-750).
Στη θέση σου θα περίμενα, ειδικά φέτος που τα πράγματα είναι πολύ ρευστά, ενώ καλό θα ήταν να κλείσεις από site αεροπορικής (έστω και λίγο ακριβότερα), φαντάζομαι έχει πάρει το μάτι σου τα παράπονα και την ταλαιπωρία που είχαμε (ή έχουμε) οι περισσότεροι από τα online πρακτορεία στις περιπτώσεις ακυρώσεων πτήσεων.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Δεν έχω πάει Περού, αλλά η τιμή δεν μου φαίνεται και προσφορά. Κυρίως αν συνυπολογίσεις ότι ψάχνεις για 8 μήνες μετά, χωρίς να έχεις μια πλήρη εικόνα για το τι μέλει γενέσθαι με τον κορονοϊό και τις σχετικά περισσότερες επιλογές για αεροδρόμια αναχώρησης που έχετε στη βόρεια Ελλάδα.

Με πρόλαβε ο mourohavlos :haha:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Με αφετηρία Θεσσαλονίκη και προορισμό Λίμα (συνήθως μέσω Νέας Υόρκης) το κόστος είναι γύρω στα 850 ευρώ
Όχι δεν είναι και προσφορά. Είχα κλείσει από Θεσσαλονίκη κοντά στα 630,μέσω Ντισελντορφ & Μαδρίτης. Μιλάμε βέβαια με τα δεδομένα των νορμάλ περιστάσεων, τώρα είναι εντελώς διαφορετική περίπτωση και πολύ ρευστή.

ΥΓ: Αυτό που μας κάνει τρομερή εντύπωση είναι πως την τιμή αυτή τη βρίσκουμε μόνο μέσω petas.gr, ενώ όταν πάμε να κλείσουμε απευθείας από τις αεροπορικές εταιρίες (Lufthansa, United, LATAM) η τιμή εκτοξεύεται! Είναι φυσιολογικό αυτό;
Όχι και πάλι όχι και ποτέ ξανά, τουλάχιστον μέχρι να ομαλοποιηθούν οι καταστάσεις.
Αυτό που τραβήξαμε μέχρι να αποζημιωθούμε από τα πρακτορεία δε περιγράφεται. Υπάρχει το αντίστοιχο νήμα που μπορείς να τα δεις όλα γραπτώς.

Έτσι κι αλλιώς είναι μεγάλο το ρίσκο δεδομένου ότι δε ξέρουμε τι συνθήκες θα επικρατούν τη συγκεκριμένη εποχή, οπότε ότι αποφασίσετε φροντίστε να είναι όσο το δυνατόν πιο διασφαλισμένο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom