Αυστρία Ταξίδι στη Βιέννη και εκδρομές

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Καλησπερα σας εχω κανονισει με την κοπελα μου 5 μερες να παμε βιεννη και εχουμε κλεισει ηδη ξενοδοχειο αυτο που θελω να ξερω ειναι τι αξιζει πιο πολυ να παμε μονοημερη στη βουδαπεστη η στην πραγα αλλα χωρις να μεινουμε πχ να παμε πρωι και να γυρισουμε βραδυ τι απο τα 2 αξιζει περισσοτερο?
Καλημέρα. Κανένα από τα 2. Αν θες οπωσδήποτε να πας μονοήμερη απ' τη Βιέννη εκτός Αυστρίας καλύτερα να επιλέξεις Μπρατισλάβα.

Τόσο στην Πράγα όσο και στην Βουδαπέστη αξίζει να αφιερώσεις πολύ περισσότερο από μια μονοήμερη.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλημέρα. Κανένα από τα 2. Αν θες οπωσδήποτε να πας μονοήμερη απ' τη Βιέννη εκτός Αυστρίας καλύτερα να επιλέξεις Μπρατισλάβα.

Τόσο στην Πράγα όσο και στην Βουδαπέστη αξίζει να αφιερώσεις πολύ περισσότερο από μια μονοήμερη.
Καλημέρα! Θα συμφωνήσω απολύτως. Η Βουδαπέστη αξίζει μία τετραήμερη-πενθήμερη εκδρομή μόνη της. Και στην Πράγα, πήγαινε-έλα, έλεγχος στα σύνορα, με την ψυχή στο στόμα και είναι κρίμα. Μπρατισλάβα πας και πλωτά μέσω Δούναβη, οδικώς είναι μία ώρα περίπου από Βιέννη.
 

zaxas44

Member
Μηνύματα
18
Likes
5
Καλησπερα, εχω κλεισει να παω με παρεα 20-24 απριλιου βιεννη.Περαν των αλλων θα ηθελα μια αποψη που αξιζει μια μονημερη μακρια απο την βιεννη(νοικιαζοντας αμαξι) . Σαλτσμπουργκ ή Μπρατισλαβα ?
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Καλησπερα, εχω κλεισει να παω με παρεα 20-24 απριλιου βιεννη.Περαν των αλλων θα ηθελα μια αποψη που αξιζει μια μονημερη μακρια απο την βιεννη(νοικιαζοντας αμαξι) . Σαλτσμπουργκ ή Μπρατισλαβα ?
Η Μπρατισλάβα είναι πολύ πιο κοντά (και μπορείτε να πάτε και με συγκοινωνία).
Ζάλτσμπουργκ για μονοήμερη είναι λίγο σκότωμα.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Η Μπρατισλάβα είναι πολύ πιο κοντά (και μπορείτε να πάτε και με συγκοινωνία).
Ζάλτσμπουργκ για μονοήμερη είναι λίγο σκότωμα.
Μονοήμερη ίσως βόλευε και το Graz ή το Linz. Δεν ξέρω με αυτοκίνητο αλλά με τρένο είναι 2,5 και 1,5 ώρες αντίστοιχα από Βιέννη. Αλλιώς, θα συμφωνήσω για Μπρατισλάβα, είναι πολύ κοντά, πας και με πλοίο, 1 ώρα και ένα τέταρτο περίπου.
 

EMMELEIA

Member
Μηνύματα
82
Likes
37
2η φορά που κάνω ακύρωση ταξιδιού στην Μόσχα μετά που τα βρίσκω όλα, ξενοδοχεία, αξιοθέατα κ.λ.π.! Πριν 2 χρόνια λόγω κορονοϊού και τώρα λόγω πολέμου. Οπόταν δεν το ξαναπρογραματίζω δεν με θέλει! ;):rolleyes: Τώρα μου έμειναν τα αεροπορικά που έχω κλείσει μέσω Βιέννης με Αυστριακές αερογραμές με την πρόταση να μείνω στην Βιέννη. Και τώρα ψάχνω τι να κάνω εκεί, και αν και υπάρχουν πάρα πολύ ωραίες πόλεις όπως Σαλζμπουργκ, Κλακενφούρτ και Γκράνζ η ενοικίαση αυτοκινήτου είναι σε πολύ υπερβολικές τιμές. Έχετε κάτι να προτείνετε? Μήπως αν βρούμε γραφεία για μονοήμερες οργανωμένες εκδρομές στα πιο πάνω? Ή κάτι άλλο που δεν έχω σκεφτεί για να κάνουμε? Έχουμε 8 ολόκληρες μέρες!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
2η φορά που κάνω ακύρωση ταξιδιού στην Μόσχα μετά που τα βρίσκω όλα, ξενοδοχεία, αξιοθέατα κ.λ.π.! Πριν 2 χρόνια λόγω κορονοϊού και τώρα λόγω πολέμου. Οπόταν δεν το ξαναπρογραματίζω δεν με θέλει! ;):rolleyes:

Η Μόσχα είναι τρομερή, ανεξάντλητη,ενδιαφέρουσα.Όσες φορές έχω πάει ήθελα κι άλλο.
Εύχομαι να τα καταφέρεις να τη δεις, το λιγότερο μια φορά στη ζωή σου.
 

Travelfox

Member
Μηνύματα
32
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες +
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγωνία-Γη του Πυρός
Το site westbahn.at μόλις το εψαξα, χιλια ευχαριστω!!! Η εκδρομη μου ειναι σε δυο μηνες οποτε οι τιμες ειναι χαμηλες!
 
Last edited:

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
358
Likes
1.180
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δάση Βόρειου Καναδά
Καλησπερα, εχω κλεισει να παω με παρεα 20-24 απριλιου βιεννη.Περαν των αλλων θα ηθελα μια αποψη που αξιζει μια μονημερη μακρια απο την βιεννη(νοικιαζοντας αμαξι) . Σαλτσμπουργκ ή Μπρατισλαβα ?
Hallstatt και θα με θυμηθεις,τοσο για το ιδιο το μερος, αλλα και για την διαδρομη
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Γκαλαπάγκος
Γειά σας!!
Έχει πάει κάποιος στο Grizing χειμώνα? Αξιζει να πάμε ή θα είναι όλα κλειστά?
Θα είμαστε Βιέννη για 5 μέρες τη πρωτοχρονιά και σκέφτομαι αν αξίζει να το βάλω στο πρόγραμμα.
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.388
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Γειά σας!!
Έχει πάει κάποιος στο Grizing χειμώνα? Αξιζει να πάμε ή θα είναι όλα κλειστά?
Θα είμαστε Βιέννη για 5 μέρες τη πρωτοχρονιά και σκέφτομαι αν αξίζει να το βάλω στο πρόγραμμα.
Γειά σου! Δεκέμβρη επισκέφτηκα το Grinzing ένα από τα πρωινά που ήμουν στη Βιέννη. Ήταν μια σύντομη διαδρομή με τα μέσα (μετρό κ τραμ), δεν είναι δηλαδή εκδρομή αλλά πιο πολύ βόλτα σε μια διαφορετική περιοχή της Βιέννης (σαν να πηγαίνεις Κηφισιά, ας πούμε). Ήταν πολύ ομορφούλι κ ήρεμο, σαν ένα μικρό χωριό με πλατεία κ φύση. Δεν κάτσαμε για φαγητό γιατί πήγαμε ένα πρωινό όπως είπα. Για βόλτα κ καφεδάκι ήταν ό,τι έπρεπε.
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
358
Likes
1.180
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δάση Βόρειου Καναδά
Να το προτιμησεις για βραδυνη βολτα (ιδιως στην γραφικη Himmelstraße) και φαγητο, αφου εκει εχει πολλα εστιατορια και -προσωπικα- απολαυσα το φαγητο, αν και θα πρεπει να ψαξεις ποιο εστιατοριο προτεινεται περισσοτερο αυτον τον καιρο. PC150042 Cobenzlgasse,Grizing.jpg
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.639
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom