Γενικά Ταξίδι στη Ν/Α Ασία

1962seres

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας!!! και υλοποίηση ΟΛΩΝ των ευχών για τον καθένα σας. είμαι μόλις νέο μέλος και προσπαθώ να αντλήσω αξιόπιστες πληροφορίες για ενα ταξίδι με την σύζυγο μου Ιούλιο 2017 στην ΝΑ Ασία. Προφανώς απευθύνομαι σε γνώστες : προτεινεται ομαδικό ταξίδι ή ατομικό; με κριτήριο την οικονομία αλλά και την δυνατότητα να δούμε δυο χώρες, τί θα προτείνατε; και γιατί ; ακουσα για δυνατότητα αναχώρησης απο εξωτερικό με μεγαλες διαφορές στην τιμή; τι να προσέξω για να εχω ενα επιτυχημενω ταξίδι;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
Καλησπέρα και καλωσήρθες στο forum.
Η συντριπτική πλειοψηφία εδώ μέσα είμαστε υπέρ του να κλείνουμε μόνοι μας τα ταξίδια για ευνόητους λόγους (ελευθερία κινήσεων, συνήθως πιο οικονομικά κλπ.). Βέβαια όσον αφορά το οικονομικό καλύτερα θα ήταν να έψαχνες τουλάχιστον τα αεροπορικά εισιτήρια αρκετούς μήνες πριν...
Αν μένεις Σέρρες, δεν την εναλλακτική να πετάξετε από Σόφια με Qatar, καθώς από Θεσσαλονίκη είναι σαφώς πιο ακριβά, ενώ από Αθήνα θα έχετε επιπλέον πτήση για την πρωτεύουσα.
Επίσης παίζει σημαντικό ρόλο η εμπειρία σας σε μακρινά ταξίδια. Η Ταϋλάνδη π.χ. θεωρείται "βατός" προορισμός για σχετικά αρχάριους ταξιδιώτες.
Δώσε μας πιο περισσότερες πληροφορίες για να βοηθήσουμε περισσότερο
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.040
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
Kαλησπερα,ομαδα,ζηταω την πολιτιμη βοηθεια σας και ξερω πως απλοχερα θα μου την προσφερετε! Εγω κι αντρας μου ημασταν τυχεροι και κερδισαμε καποια αεροπορικα για οπουδηποτε στην ΝΑ Ασια η Αυστραλία... Το ταξιδι πρεπει να πραγματοποιηθει μεχρι 30 Νοε..μιας κι εχουμε εναν πολυ μικρο μπομπιρα που τοτε θα ειναι 1 ετους περιπου η απουσια μας δε θα πρεπει να ξεπερνα τις 8-9 μερες max μιας και θα μας τον κρατησουν οι γιαγιαδες.
Ιδανικα θελουμε το ταξιδι να γινει αρχες σεμπτεμβρη χωρις να αποκλειουμε και το να παμε αργοτερα ομως.
Τι θα επιλεγατε;
Να πω οτι θελω κατι που να συνδυαζει αυθεντικη κουλτουρα αλλα και παραλιες και χαλαρωση. Ιδανικα να ειναι οικονομικη η ζωη εκει.
Σκεφτηκαμε το Μπαλι που ειναι ενας προορισμος που παντα θελαμε να επισκεφτουμε!
περιμενω τις δικες σας προτασεις....
 

doraf

Member
Μηνύματα
193
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Αρχικά να ευχηθώ να είστε πάντα τυχεροί στη ζωή σας κ να αφήσω τη συνέχεια για τους ειδήμονες!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αμα θες παραλίες, δεν είμαι εξπερ αλλά του Μπαλί είναι ψιλοχάλια. Δοκίμασε καλύτερα Μαλαισία (ένα συνδιασμό από Kuala Lumpur, Perhentian Islands, Malacca, Penang).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.662
Likes
50.502
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Με τόσο λίγες μέρες, αφήστε τις παραλιες και πηγαινετε στην καμποτζη. Πολλά να δειτε, σχετικά ακριβά αεροπορικά αλλά πολύ φτηνα επιτόπια.
 

melissokomos

Member
Μηνύματα
110
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Δέχομαι προτάσεις
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Εκείνη την εποχή και με αυτό τον αριθμό των ημερών θα συμφωνήσω με τον Yorgos να κάνεις τα μπάνια σου στις Ελλαδικές παραλίες και πας Καμπότζη (4 ημέρες SIEM REAP -2 ημέρες PHNOM PENH ) με ενδιάμεσο σταθμό 2-3 ημέρες BANGOK
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
4 μέρες Siem Reap; Κάθε πέτρα θα κοιτάει;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
4 μέρες Siem Reap; Κάθε πέτρα θα κοιτάει;
Ναι, γιατί θα το κάνει υπό βροχήν από τις 13:00 και μετά (στην καλύτερη). Αλλά μάλλον μόνο λάσπη θα βρεί, όχι πέτρες. Το Σεπτέμβρη στο Siem Reap ρίχνει 382.7 χιλιοστά βροχής. Ούτε στο χειρότερο εχθρό μου δε θα το πρότεινα για ΕΚΕΙΝΗ την εποχή.
https://www.siemreap.net/visit/about-siem-reap/info/siem-reap-weather/
 
Last edited:

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.040
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
Με τόσο λίγες μέρες, αφήστε τις παραλιες και πηγαινετε στην καμποτζη. Πολλά να δειτε, σχετικά ακριβά αεροπορικά αλλά πολύ φτηνα επιτόπια.
@Yorgos τα αεροπορικα ειναι πληρωμενα για οποιονδηποτε προορισμο....
@taver απο αποψη καιρου που ειναι καλυτερα μεσα σεμπτεμβρη-αρχες οκτωβριου;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom