Σερβία Ταξίδι στο Βελιγράδι.

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Επανέρχομαι με καινούργιες πληροφορίες: ;)

τον έχω πάρει σοβαρά τον ρόλο του ξεναγού σας όσοι θα είστε Βελιγράδι αυτό το ΣββΚο.

Όπως έγραψα το Σάββατο στις 14.30 ξεκινάει ξενάγηση στα υπόγεια του Βελιγραδίου. προς το παρόν είμαστε 7, αν θέλει κάποιος άλλος μπορεί να έρθει.

Όμως έχω ανακαλήωει και ένα άλλο πρόγραμμα το οποίο αποτελείται από την βόλτα (περίπατο) στο παλιό Βελιγράδι και δοκιμή κάποιον εδεσμάτων.
Εστειλα ένα μαιλ και μου είπανε το εξής. Η βόλτα ξεκινάει στις 11 το Σάββατο μπροστα από την καφάνα Ερωτηματικό. Εκεί θα δοκιμάσουν γλυκό του κουταλιού, μετά συνεχίζεται στο Μουσείο των εφαρμοσμένων τέχνων όπου θα δουν την συλλογή των γυάλινων και σκευών από πορσελάνι των παλιών οικογενειών της πόλης. να μην αναφέρω την διαδρομή, η "στάσεις" όπου θα πραγματοποιηθούν δοκιμές των εδεσμάτων είναι η "Dukat Baklavα" και "Galerijα čokolade" (δεν ξέρω τι είναι δεν έχω πάει ένα είναι με δοκιμές του μπακλαβά και αλλο σοκολάτας). Στο τέλος θα καθίσουν στο ζαχαροπλαστιο του ξενοδοχείου Μόχα όπου θα φάνε την γνωστή σε μας τούρτα Μόσχα.
Κοστίζει 10 ευρώ. (ανανέωση κόστος είναι 10 ευρώ μαζί με τα γλυκά, πριν από λίγο μου ήρθε μην. με την απάντηση αν ειναι με η χωρις τα γλυκα ολο αυτό)

Εμένα ενδιαφέρον μου ακούγεται πάντως.

Είχε και μια ξενάγηση "Βόλτα στα βήματα του Τέλσα" αλλά το Μουσείο θα είναι κλειστό το Πάσχα τελικα (ενώ αυτήν την μέρα ήταν ξενάγηση) και ακυρώθηκε.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Μπράβο ρε Ivana.Φυσικά και είσαι ξεναγός έτσι κι αλλιώς δίνεις πολύτιμές πληροφορίες.

Οντως είναι ενδιαφέρον αλλά νομίζω η πόλη είναι σχετικά εύκολη και με τα πόδια ή τα μμμ μπορείς να ανακαλύψεις τις ομορφίες της.Ηδη εγώ έχω ένα πλάνο πως θα κινηθούμε.Την συγκεκριμένη περιοχή Kosancicev venac εννοείται την έχω στο πρόγραμμα.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
και κάτι άλλο


έχει πολλή ζέστη αυτές τις μέρες, έδω και σχεδόν μια εβδομάδα είναι άνω των 30 κελσίου, οπότε έχετε στο νου σας και αυτό

RHMZ - Republi
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
και κάτι άλλο


έχει πολλή ζέστη αυτές τις μέρες, έδω και σχεδόν μια εβδομάδα είναι άνω των 30 κελσίου, οπότε έχετε στο νου σας και αυτό

RHMZ - Republi
Ζέστη να έχει..βροχές να μην έχει και ο καιρός δυστηχώς το 3ήμερο δεν θα είναι σταθερός.Κάνουν προβλέψεις για κάποιες βροχές και μπόρες:(
 

gordito

Member
Μηνύματα
26
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Bελιγραδι
Μια βοηθεια απο τους Ελληνες του Βελιγραδιου.

Που μπορουμε να δουμε Ελληνικους τελικους στο μπασκετ;
Εχει καποια καφετερια/κατι Ελληνικη Nova ή Ελληνικη Τηλεοραση;
 

bifteki

Member
Μηνύματα
34
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Μας έκατσε που λέτε αναπάντεχο ταξιδάκι για Βελιγράδι στις 28/2 με 3/3. Διάβασα τις ιστορίες και σημείωσα διάφορα tips(giannismits & Ivana ήσασταν εξαιρετικά βοηθητικοί, ευχαριστώ). Επικοινώνησα με το selection apartments αλλά δυστυχώς το room 1 δεν είναι διαθέσιμο για τις συγκεκριμένες μέρες. Υπάρχει κάποιο άλλο προτεινόμενο? Ψάχνω κάτι οικονομικό (περι τα 50€/βραδιά)καθαρό και κεντρικό μια και θα ‘μαστε ποδαράτοι .
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
http://www.booking.com/hotel/rs/sle...dcid=1;checkin=2014-02-28;checkout=2014-03-03

Στην οδό Makedonska , τέλεια τοποθεσια εχω μείνει ! Εξαιρετικό το παιδι που το διαχειρίζεται ο Milan ! Ειναι μουσικός και μπορεί να τον δείτε να παίζει τζαζ σε κάποιο μαγαζι της πόλης ! Να μείνετε εκει με κλειστά ματια
 
Last edited by a moderator:

bifteki

Member
Μηνύματα
34
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
http://www.booking.com/hotel/rs/sle...dcid=1;checkin=2014-02-28;checkout=2014-03-03

Στην οδό Makedonska , τέλεια τοποθεσια εχω μείνει ! Εξαιρετικό το παιδι που το διαχειρίζεται ο Milan ! Ειναι μουσικός και μπορεί να τον δείτε να παίζει τζαζ σε κάποιο μαγαζι της πόλης ! Να μείνετε εκει με κλειστά ματια
Ευαγγελία ξέρεις αν είναι σε όροφο? Αν ναι έχει ασανσέρ??? (ρωτώ γιατί θα έχουμε το καρότσι του μικρού...)
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Αν θυμαμαι καλα εχει ασανσέρ , αν θες στείλε ενα μυνημα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.278
Μηνύματα
886.221
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom