Ινδονησία Ταξίδι στο Μπαλί...τα φώτα σας

Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Οι περιοχές νότια στο Μπάλι δεν μας τρέλαναν, λόγω πολυκοσμίας. Μείναμε τις πρώτες δύο μέρες για ηρεμία στο ξενοδοχείο, και τις δύο τελευταίες για surf.

Η περιοχή Ubud και πέριξ μας άρεσε, πιο πολύ όμως αγαπήσαμε τα κεντρικά - βόρεια, γύρω από το Μουντούκ. Η φωτό είναι από ένα τρεκ στους καταρράκτες Sekumpul, άξιζε κάθε λεπτό.
Μπορείτε να δείτε περισσότερα στο λινκ που παραθέτω.
Α, εμείς δεν νοικιάσαμε δίκυκλο, ο γιος μας ήταν ενάμιση έτους τότε και δεν βόλευε. Από κίνηση, έχει μπόλικη, χαχα. Πολύς ο λαός, ανάλογα με το μέγεθος του νησιού.
Kαταρράκτης Sekumpul: εμπειρία ζωής ⋆ A&K Travelife ⋆ Ασία DSC05367.jpg
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Αν έχετε κανιά 10αρια μέρες, θα πρότεινα κι εγώ 2μ νότο στο Σεμινιακ και μετά Ουμπουντ ως έδρα για τις υπόλοιπες ή κάπου αλλου κεντρικά όπως σου είπαν και τα παιδιά από πάνω. Το κεντρικό Μπαλί είναι πανέμορφο και έχει πολλά να δεις να κανεις και να περπατήσεις.
 

George_K

Member
Μηνύματα
10
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη-Παρίσι
Καλησπέρα σας. Κανονίζω να πάω Μπαλί για μήνα του μέλιτος τον Αύγουστο όπου θα μείνουμε 5 μέρες Νusa Dua και 5 στο Ubud. Οι απορίες μου είναι οι εξής:
  1. Έχουμε κάποιο site για ταξί ή uber για να καλέσω εαν χρειαστεί;
  2. Τι συμφέρει ποιο πολύ, να κλείσω τα εισητήρια για τις δραστηρίοτητες απο το ταξιδιωτικό γραφείο ή να τα κλείσω από κει εγώ;
  3. Ξέρει κανείς 2-3 μέρη για να κάνω συνάλλαγμα χωρίς να δώσω μία περιουσία σε προμήθειες;

Ευχαριστώ!!
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Καλησπέρα σας. Κανονίζω να πάω Μπαλί για μήνα του μέλιτος τον Αύγουστο όπου θα μείνουμε 5 μέρες Νusa Dua και 5 στο Ubud. Οι απορίες μου είναι οι εξής:
  1. Έχουμε κάποιο site για ταξί ή uber για να καλέσω εαν χρειαστεί;
  2. Τι συμφέρει ποιο πολύ, να κλείσω τα εισητήρια για τις δραστηρίοτητες απο το ταξιδιωτικό γραφείο ή να τα κλείσω από κει εγώ;
  3. Ξέρει κανείς 2-3 μέρη για να κάνω συνάλλαγμα χωρίς να δώσω μία περιουσία σε προμήθειες;

Ευχαριστώ!!
καλησπέρα!
μιας και θα ειμαι κ εγω εκει τελη Ιουλιου, θα σου πω πως θα κινηθώ εγώ :

1) Υπάρχει το familybalitour ( +62 8133712 2382 όνομα Gede) τον οποίον πολλοι έχουν προτιμήσει εδώ στο φόρουμ .
2) Προφανως οτι κλείσεις μέσω ταξιδιωτικού , θα είναι πιο ακριβό απο οτι αν το κλείσεις μόνος σου.. αν εχεις χρόνο (λιγο μην φανταστείς) και διάθεση , ας τα κλείσεις μόνος σου ( εγώ έτσι έκανα σε συνεργασία με τον Gede, βγάλαμε ενα προγραμμα)
3) Θα με πάει την πρώτη μέρα ο οδηγός σε exchange , μου ανέφερε αυτό που θα δείς στο λινκ.
PT. Dirgahayu Valuta Prima - Authorized Money Changer - Bali Best Rate - BaliBestRate.com
 

makzax

Member
Μηνύματα
78
Likes
188
Ναι, κλείσε από πριν τις δραστηριότητες, το ίδιο γραφείο που έχουν χρησιμοποιήσει πολλοί εδώ στο φόρουμ είχαμε κι εμείς όταν πήγαμε πριν μερικά χρόνια. Πολύ εξυπηρετικοί, είχα βγάλει εντελώς δικό μου πρόγραμμα και έλεγα στον φίλο μας τον Putu που θέλουμε να μας πάει κάθε μέρα.
Συνάλλαγμα έχει σε πολλά σημεία, στο αεροδρόμιο ήταν θυμάμαι λίγο πιο ακριβά αλλά δεν ήταν κάποια σπουδαία διαφορά.

(πρέπει κάποια στιγμή να γράψω μια ιστορία για εκείνο το ταξίδι...)
 
Μηνύματα
36
Likes
13
Καλησπέρα παιδιά!!! Με λένε Χρύσα και θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με το μπαλι!!! Θα ταξιδέψω τον Σεπτέμβριο. Σας ευχαριστώ
 
Μηνύματα
36
Likes
13
Καλησπέρα παιδιά!!! Με λένε Χρύσα και θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με το μπαλι!!! Θα ταξιδέψω τον Σεπτέμβριο. Σας ευχαριστώ
Δεν ξερω πως μπορώ να μπω στη συζήτηση με το μπαλι. Παρακαλώ βοηθήστε
 
Μηνύματα
36
Likes
13
Καλησπέρα παιδιά!!! Χαίρομαι για ολα αυτα που εχω διαβάσει εδώ μέσα για το Μπαλί. Ήταν ολα πολυ χρήσιμα. Θα ταξιδέψω το Σεπτέμβριο με qatar. Θα ήθελα να ρωτήσω περα από διαβατήριο τι αλλα χαρτιά χρειάζεται να έχω. Πχ για κόβιντ η καποια αλλη ασφάλεια. Σας ευχαριστώ
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Καλησπέρα παιδιά!!! Χαίρομαι για ολα αυτα που εχω διαβάσει εδώ μέσα για το Μπαλί. Ήταν ολα πολυ χρήσιμα. Θα ταξιδέψω το Σεπτέμβριο με qatar. Θα ήθελα να ρωτήσω περα από διαβατήριο τι αλλα χαρτιά χρειάζεται να έχω. Πχ για κόβιντ η καποια αλλη ασφάλεια. Σας ευχαριστώ
Καλησπέρα.. αυτήν την στιγμή πρέπει να έχεις διαβατήριο,μια βίζα που την βγάζεις στο αεροδρόμιο (30 ευρώ περίπου), ασφάλιση υγείας απαραίτητα, και να έχεις κατεβάσει μια εφαρμογή.. μέχρι τον Σεπτέμβριο όμως μπορεί να αλλάξουν τα πράγματα!
 
Μηνύματα
36
Likes
13
Καλησπέρα.. αυτήν την στιγμή πρέπει να έχεις διαβατήριο,μια βίζα που την βγάζεις στο αεροδρόμιο (30 ευρώ περίπου), ασφάλιση υγείας απαραίτητα, και να έχεις κατεβάσει μια εφαρμογή.. μέχρι τον Σεπτέμβριο όμως μπορεί να αλλάξουν τα πράγματα!
Καλησπέρα. Αυτή την ασφάλεια που τη βρίσκω; και πια εφαρμογή. Που θα μπορουσα να τα προμηθευτω αυτά;

Εχω διαβάσει ότι δεν χρειάζεται βίζα για 20 μερες
 
Last edited by a moderator:

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Εχω διαβάσει ότι δεν χρειάζεται βίζα για 20 μερες
Αρχικά να σου πω ότι από 8/6 δεν χρειάζεται η ασφάλιση που ανέφερα! Η βίζα λέγεται visa on arrival και είναι υποχρεωτική.. η εφαρμογή λέγεται pedulilidungi κάπως έτσι.. σου βάζω το λινκ από το οποίο ενημερώνομαι ( ταξιδεύω τέλη Ιούλη για Μπαλί, οπότε θα σου δώσω και λάιβ πληροφορίες σε έναν μήνα)
Latest Travel Regulations to Enter Bali as of 8 June 2022 - Indonesia Travel
 
Μηνύματα
36
Likes
13
Αρχικά να σου πω ότι από 8/6 δεν χρειάζεται η ασφάλιση που ανέφερα! Η βίζα λέγεται visa on arrival και είναι υποχρεωτική.. η εφαρμογή λέγεται pedulilungi κάπως έτσι.. σου βάζω το λινκ από το οποίο ενημερώνομαι ( ταξιδεύω τέλη Ιούλη για Μπαλί, οπότε θα σου δώσω και λάιβ πληροφορίες σε έναν μήνα)
Latest Travel Regulations to Enter Bali as of 8 June 2022 - Indonesia Travel
Είσαι υπέροχος. Να περάσεις τέλεια!!! Περιμένω ενημέρωση για όλα.... την βιζα αυτή θα την βγάλω μόλις φτάσω εκεί. Θα μου πουν αυτοί να φανταστώ. Καο εσυ χωρίς ταξιδιωτικό το κάνεις εε ; εχω πολυ άγχος
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom