Ινδονησία Ταξίδι στο Μπαλί

Saradojo

Member
Μηνύματα
69
Likes
196
Επόμενο Ταξίδι
Όπου βγάλει ο δρόμος
Ταξί στο Ubud

Ευχαριστώ πολύ, δεν έχω καμία όρεξη να περιμένω το κάθε shuttle bus του ξενοδοχείου. Προτιμώ να πληρώσω ταξί. Αρκεί να το έχω διαθέσιμο όταν το θέλω....

Taver
Όπως σου λέει ο Fekish υπάρχουν εκατοντάδες ταξί έξω από κάθε ξενοδοχείο για σένα που δεν σε ενδιαφέρει το χρήμα.
Τα shuttle bus των ξενοδοχείων με τα συνεχόμενα δρομολόγια τους, σε τακτικές ώρες είναι μια ωραιότατη λύση.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ευχαριστώ πολύ, δεν έχω καμία όρεξη να περιμένω το κάθε shuttle bus του ξενοδοχείου. Προτιμώ να πληρώσω ταξί. Αρκεί να το έχω διαθέσιμο όταν το θέλω....
Μη σκας για το ταξί, βρε. Λες στη ρεσεψιόν να καλέσουν ένα Bluebird (αν δεν έχει απ' έξω), έρχεται σε 5 λεπτά, πληρώνεις 25000 ρουπίες (2 ευρώ) επιπλέον για την κλήση και πας όπου θες πληρώνοντας ό,τι γράφει το ταξίμετρο.
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
babaduma said:
Μη σκας για το ταξί, βρε. Λες στη ρεσεψιόν να καλέσουν ένα Bluebird (αν δεν έχει απ' έξω), έρχεται σε 5 λεπτά, πληρώνεις 25000 ρουπίες (2 ευρώ) επιπλέον για την κλήση και πας όπου θες πληρώνοντας ό,τι γράφει το ταξίμετρο.
κάτι αυτά τα blue bird είναι τα πιο ασφαλή, γιατί με άλλους μπορεί να τρως πόλλη ώρα στο να συμφωνήσεις το πόσο...
Εγώ πάντως σίγουρα δεν εμενα κέντρο του Ουμπουντ, έξω από αυτό είναι η μαγεία...
Και σίγουρα θα πήγαινα και 2/3 μέρες νότια του νησιού, στην μοντέρνα ζωή
 

FOXYS

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί Ινδονησία
Ταξίδι-Όνειρο
Άγιο Μαυρίκιο
Φίλοι μου τελικά άρχισα να βγάζω πλάνο για το ταξίδι μου τον Σεπτεμβριο στο Bali. Λοιπόν θα μείνω 5-6 νύχτες Ubud, 2 νύχτες Seminyak η Σανούρ (είμαι στην σκέψη ακόμα) και σκέφτομαι να πάω και 2 νύχτες η στο νησί Νούσα Lembongan ή στο νησί Γκίλι T.Αν έχει πάει κάποιος από εσάς θέλω τα φώτα σας. Νομίζετε το πλάνο μου είναι καλο? Προτείνεται Σανούρ η Seminyak? Και ποιο ξενοδοχείο συστήνεται? Επίσης με τα νησάκια τι λέτε? Που είναι πιο καλά? Και σε ποιο ξενοδοχείο μείνατε?
Επίσης στο Ubud που μου προτείνεται να μείνω?

Ευχαριστώ
 
D

Delmem2549

Guest
Saradojo said:
Kegra
Η τιμή 500 έως 550 ευρώ, για Κουάλα Λ. ή Σιγκαπούρη ή μέχρι κάπου εκεί κοντά, είναι ευκαιρία .
Τα 700 που βρήκες είναι μια σταθερή συνήθης τιμή. Περίμενε για κάποια ξαφνική ευκαιρία
Τελικά βρήκαμε με egyptair 566 ευρώ και έχει και αρκετές πτήσεις ελεύθερες ακόμα. Το δρομολόγιο δεν είναι το καλύτερο αλλα δεν είναι και τραγικό. Το στοπ στο κάιρο είναι 4 ώρες και ο τελικός προορισμός η κουαλα λουμπουρ. Οι ημερομηνίες που κλείσαμε είναι 25/9 με 17/10. Μετα επιλέξαμε airasia 2 πτήσεις μια προς seim rep για 5 μέρες και μια για Μπαλί 12 μέρες. Κουαλα αφήσαμε 3 μέρες 2 μέρες τα πήγαινε έλα. Επειδή έχω δικαίωμα αλλαγής στη airasia μήπως να δώσω λίγο περισσότερο στην κουαλα ή στην καμποτζη ; Είναι πολλές οι 12 στο Μπαλί ; Ευχαριστώ και συγνώμη για το hijack στο νήμα .
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Φίλοι μου τελικά άρχισα να βγάζω πλάνο για το ταξίδι μου τον Σεπτεμβριο στο Bali. Λοιπόν θα μείνω 5-6 νύχτες Ubud, 2 νύχτες Seminyak η Σανούρ (είμαι στην σκέψη ακόμα) και σκέφτομαι να πάω και 2 νύχτες η στο νησί Νούσα Lembongan ή στο νησί Γκίλι T.Αν έχει πάει κάποιος από εσάς θέλω τα φώτα σας. Νομίζετε το πλάνο μου είναι καλο? Προτείνεται Σανούρ η Seminyak? Και ποιο ξενοδοχείο συστήνεται? Επίσης με τα νησάκια τι λέτε? Που είναι πιο καλά? Και σε ποιο ξενοδοχείο μείνατε?
Επίσης στο Ubud που μου προτείνεται να μείνω?

Ευχαριστώ
θα σου πω που έμεινα στο Seminyak
Cicada Seminyak ~ Luxury Bali Accommodation ~ Private Townhouses
και στο Ubud στο (Komaneka at Bisma)
Komaneka Resorts at Ubud Bali: Explore Hotels Resort, Honeymoon and Spa Accommodation
και τα δυο ήταν φανταστικά, αλλά δεν ξέρω αν εσύ διαθέτεις τόσα για διαμονή....
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Τελικά βρήκαμε με egyptair 566 ευρώ και έχει και αρκετές πτήσεις ελεύθερες ακόμα. Το δρομολόγιο δεν είναι το καλύτερο αλλα δεν είναι και τραγικό. Το στοπ στο κάιρο είναι 4 ώρες και ο τελικός προορισμός η κουαλα λουμπουρ. Οι ημερομηνίες που κλείσαμε είναι 25/9 με 17/10. Μετα επιλέξαμε airasia 2 πτήσεις μια προς seim rep για 5 μέρες και μια για Μπαλί 12 μέρες. Κουαλα αφήσαμε 3 μέρες 2 μέρες τα πήγαινε έλα. Επειδή έχω δικαίωμα αλλαγής στη airasia μήπως να δώσω λίγο περισσότερο στην κουαλα ή στην καμποτζη ; Είναι πολλές οι 12 στο Μπαλί ; Ευχαριστώ και συγνώμη για το hijack στο νήμα .
Οι 12 μέρες στο Bali είναι μια χαρά, ότι πρέπει για να το ευχαριστηθείς... έχει πολλά πράγματα να δεις και να κάνεις.
 

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Σανγκρι-Λα
Φίλοι μου τελικά άρχισα να βγάζω πλάνο για το ταξίδι μου τον Σεπτεμβριο στο Bali. Λοιπόν θα μείνω 5-6 νύχτες Ubud, 2 νύχτες Seminyak η Σανούρ (είμαι στην σκέψη ακόμα) και σκέφτομαι να πάω και 2 νύχτες η στο νησί Νούσα Lembongan ή στο νησί Γκίλι T.Αν έχει πάει κάποιος από εσάς θέλω τα φώτα σας. Νομίζετε το πλάνο μου είναι καλο? Προτείνεται Σανούρ η Seminyak? Και ποιο ξενοδοχείο συστήνεται? Επίσης με τα νησάκια τι λέτε? Που είναι πιο καλά? Και σε ποιο ξενοδοχείο μείνατε?
Επίσης στο Ubud που μου προτείνεται να μείνω?

Ευχαριστώ
Seminyak καλυτερα απο Sanur- στο δευτερο θα πηξεις με τον κοσμο, σαν συμποσιο συνταξιουχων απο το Κολοραντο.. Οι τιμες βεβαια ειναι ψηλοτερες στο Seminyak, αλλα εχει καλυτερη ζωη.
Απο τα Gili, to Air ειναι πιο χαλαρο απο το Τrawangan αλλα πολυ πιο ζωηρο απο το Meno. Με μια βαρκαδα που θα κλεισεις επιτοπου για βουτιες με χελωνες, θα τα δεις και τα τρια.
Στο Ubud εχεις κοιταξει για homestays? Υπαρχουν μπολικα, κεντρικα, σε πολυ καλες τιμες και κατα τη γνωμη μου εδω αξιζει να μενεις στο κεντρο, και να τριγυρνας το βραδυ στα καφε και τις γκαλερυ- στα περιξ θα εισαι ολη την υπολοιπη μερα.
Α, σημαντικο! Να κλεισεις τις μερες σου στο Μπαλι με το Ubud κι οχι με το Seminyak !
 

FOXYS

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί Ινδονησία
Ταξίδι-Όνειρο
Άγιο Μαυρίκιο
Seminyak καλυτερα απο Sanur- στο δευτερο θα πηξεις με τον κοσμο, σαν συμποσιο συνταξιουχων απο το Κολοραντο.. Οι τιμες βεβαια ειναι ψηλοτερες στο Seminyak, αλλα εχει καλυτερη ζωη.
Απο τα Gili, to Air ειναι πιο χαλαρο απο το Τrawangan αλλα πολυ πιο ζωηρο απο το Meno. Με μια βαρκαδα που θα κλεισεις επιτοπου για βουτιες με χελωνες, θα τα δεις και τα τρια.
Στο Ubud εχεις κοιταξει για homestays? Υπαρχουν μπολικα, κεντρικα, σε πολυ καλες τιμες και κατα τη γνωμη μου εδω αξιζει να μενεις στο κεντρο, και να τριγυρνας το βραδυ στα καφε και τις γκαλερυ- στα περιξ θα εισαι ολη την υπολοιπη μερα.
Α, σημαντικο! Να κλεισεις τις μερες σου στο Μπαλι με το Ubud κι οχι με το Seminyak !

Σας ευχαριστώ Coccobill.
Aρα για τα Γκίλι Islands μου λέτε να πάω βαρκάδα να τα δω χωρίς να μείνω? Είναι και λίγο μακριά να πας και να γυρίσεις. Aρα για Nusa Lemborgan Island δεν ξέρετε αν αξιζει?
Θα μείνω Ubud 5-6 νύχτες αλλα ακόμα να βρω που και μάλλον 2 Seminyak αφού μου λέτε είναι καλύτερα. Τις άλλες 2-3 μέρες δεν ξέρω πως να τις αξιοποιήσω.
Κάνω ερευνα στο διαδίκτυο αλλα άλλο να ακούς γνώμες από ανθρώπους που μιλούμε την ίδια γλώσσα :)
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
Εμείς μείναμε 5 Ουμπουντ, μακάρι να μένανε περισσότερο! Και στις 3 από αυτές πήραμε οδηγό.
Την τετάρτη μετά που πήραμε οδηγό μας πήρε στο Τανα Λοτ, Ουλουατου, Τζιμπαραν και μας άφησε στο τέλος της ημέρας στο Σεμινιακ.
Γυρίσαμε 2 μέρες Σεμινιακ, Κουτα και τα καταστήματα εκεί γύρω, και φυσικά απολαύσαμε την πισίνα της βίλας :)
Ακόμα και εκει 2 μέρες είναι λίγες, θες 2 μήνες βα απολαύσεις το μπαλί!
Μείναμε στο Ουμπουντ Komaneka Taggayuda και στο Σεμινιακ στο... τώρα να πάω να ψάξω και να σου πω! :)
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
Τελικά μείναμε στα Sanyas Suites. Και στα δύο κάναμε παζάρεμα και ήμασταν βασιλιάδες, τεράστιες βίλες με προσωπική πισίνα. Αλλά ήταν μήνας του μέλιτος, αν θα ξανά πηγαίναμε θα μένανε κάπου πιο φθηνά.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.994
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τελικά βρήκαμε με egyptair 566 ευρώ και έχει και αρκετές πτήσεις ελεύθερες ακόμα. Το δρομολόγιο δεν είναι το καλύτερο αλλα δεν είναι και τραγικό. Το στοπ στο κάιρο είναι 4 ώρες και ο τελικός προορισμός η κουαλα λουμπουρ. Οι ημερομηνίες που κλείσαμε είναι 25/9 με 17/10. Μετα επιλέξαμε airasia 2 πτήσεις μια προς seim rep για 5 μέρες και μια για Μπαλί 12 μέρες. Κουαλα αφήσαμε 3 μέρες 2 μέρες τα πήγαινε έλα. Επειδή έχω δικαίωμα αλλαγής στη airasia μήπως να δώσω λίγο περισσότερο στην κουαλα ή στην καμποτζη ; Είναι πολλές οι 12 στο Μπαλί ; Ευχαριστώ και συγνώμη για το hijack στο νήμα .
Νομίζω 3 μέρες Siem Reap και 3 Kuala Lumpur είναι αρκετές. 12 στο Μπαλί, χωρίς να έχω πάει ακόμη, μου φαίνονται way too much. Δεν κόβεις μερικές να πας και μια Yogyakarta (αν και μετά το overdose από το Angkor, μάλλον δε θα θες να ξαναδείς ναό...)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.746
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom