Ινδονησία Ταξίδι στο Μπαλί

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
Μα εμείς πήγαμε μέσω κουάλα λουμπούρ, αφού ήταν στο δρόμο μας ή καθώς πηγαίναμε ή όπως ερχόμασταν πίσω :)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ως εδώ το spamming σας παρακαλώ. Όποιος έχει κάτι ουσιαστικό να πει on topic, ας το γράψει. Τα υπόλοιπα θέματα λύστε τα μεταξύ σας με pm, όχι στο φόρουμ.
 

nikelin

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΣΕ 15 ΜΕΡΕΣ ΦΕΥΓΩ ΓΙΑ ΜΠΑΛΙ-ΜΠΑΝΓΚΟΚ ΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΟ. ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΝΕΑ ΦΡΕΣΚΑ ? ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ -ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑΝ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ? ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΑΣΙΑ ΚΑΙ ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.672
Καλώς ήρθες

Σας ενημερώνουμε ότι απαγορεύεται η χρήση greeklish και κεφαλαίων. Παρακαλούμε να γράφετε τα μηνύματά σας με ελληνικούς χαρακτήρες.
 
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΟΡΝΕΟ
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΣΕ 15 ΜΕΡΕΣ ΦΕΥΓΩ ΓΙΑ ΜΠΑΛΙ-ΜΠΑΝΓΚΟΚ ΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΟ. ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΝΕΑ ΦΡΕΣΚΑ ? ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ -ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑΝ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ? ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΑΣΙΑ ΚΑΙ ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ...
Καλο ταξειδι.Να πατε και να φατε θαλασσινα στο ΤΖΙΜΠΑΡΑΝ πανω στη θαλασσα.Επισης να κανετε οπωσδηποτε rafting,fantastiko.Κλειστε μεσω πρακτορειου εκει. Προσοχη στη θαλασσα φουσκωνει ξεφουσκωνει πολυ και συντομα και εχει υπουλο κυμα.-
 

marlen adams

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
θελω να κανω ενα ταξιδι στο μπαλι μια κ η παρεα θελει κατι εξωτικο.Συμφωνειτε για Μπαλι η καπου αλλου?Αξιζει ο κοπος η να ψαξω για κατι αλλο?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλύτερα να διαβάσεις κάποιες από τις πολλές ιστορίες που έχουν γραφτεί εδώ μέσα, να μελετήσεις για τον προορισμό και αποφάσισε εσύ αν αξίζει ο κόπος σύμφωνα με τα γούστα σου και το τι περιμένεις από αυτό το ταξίδι.

Αλλιώς έτσι όπως θέτεις το ερώτημα, εγώ δε συμφωνώ για Μπαλί και πιστεύω οτι δεν αξίζει ο κόπος (σοβαρολογώ)...θα με ακούσεις?
 

yiannis1982

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους των ταξιδιών . Μετά από αρκετή ώρα διαβάσματος των postσας και πολλές μέρες ψάξιμο, θα ήθελα την έμπυρη γνώμη σας γιατί πάντα αυτός που έχει πάει ξέρει καλύτερα.

Έχω κλείσει εισιτήρια για Μπαλί, 22/11 – 22/12 . Θα ταξιδέψω μόνος ( τις 3 εβδομάδες γιατί την 4η θα έρθει ένας φίλος να με βρει ) και προσπαθώ να οργανώσω όσο καλυτέρα γίνετε τουλάχιστον την διαμονή μου. Έχω μεγάλη ταξιδιωτική εμπειρία αλλά φέτος με την περίπτωση του Μπαλί έχω κάπως μπερδευτεί .

Ένα από τα θέματα που με απασχολεί είναι ο καιρός . Γνωρίζετε αυτό το διάστημα αν θα δω καθόλου ήλιο ή θα πήξω στην βροχή ;

Σκέπτομαι να σπάσω το μήνα σε 4 διαφορετικά ξενοδοχεία , σε 4 διαφορετικές περιοχές ξεκινώντας από μια εβδομάδα στο ubud και 3 εβδομάδες στη θάλασσα για να δω όλες τις πλευρές του νησιού.

Λόγο του ότι είμαι ξενοδοχοϋπάλληλος σε μεγάλη μονάδα , έχω ένα μικρό θέμα με τη διαμονή. Πηγαίνοντας στο Μπαλί δεν θέλω να μείνω σε μεγάλα 5αστερα ξενοδοχεία χλιδής, τα έχω βαρεθεί . Θέλω φύση , καλές παραλίες για μπάνιο και χαλάρωση σε αξιοπρεπή οικονομικά ξενοδοχεία .

Θα ήθελα σας παρακαλώ σας παρακαλώ τις συμβουλές σας για να περάσω ένα μήνα στο Μπαλί , με μέτριο budget, 4 διαφορετικά μέρη έτσι ώστε να ανακαλύψω όσο περισσότερο τις ομορφότερες παραλίες , δρώμενα και αξιοθέατα του νησιού.

Σημ . Έχω πάθος με τη φωτογραφία , εξ ου και ο μοναχικός ρόλος , δεν οδηγώ μηχανάκι και επαγγελματικά με ενδιαφέρει το φαγητό της Ινδονήσιας .
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ένα μήνα στο Μπαλί; ΕΝΑ ΜΗΝΑ;
Αν δεν είσαι Αυστραλός να μπεκρουλιάζεις νυχθημερόν, δεν μπλέξεις με τοπικές αμαρτίες, ή γκουρού ινδουϊστής, μετά τη δεύτερη βδομάδα (χαλλλαρά λέμε) θα κόβεις φλέβες. Παραλίες για μπάνιο δεν έχει (μια-δυό μονάχα αξιοπρεπείς, οι άλλες άσ'τες καλύτερα - τα διάβεσες τα ποστ είπες, ε; ;) ), αν κάνεις σερφ ΟΚ, κάνει η Κούτα.

Προσωπική μου άποψη: Διεύρυνε το χάρτη σου - είτε Δυτικά (Ιάβα), είτε ανατολικά (Λόμποκ, Σουμπάβα, Κόμοντο, Φλόρες). Κι εκεί να δεις ευκαιρίες για φωτογραφίες πραγματικά μοναδικές!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον προλαλήσαντα
Να προσθέσω και το βόρεια. Το Sulawesi με τη Τana Toraja είναι μοναδικό και τουλάχιστον πριν 4-5 χρόνια μη τουριστικό Αν έχεις κότσια , κουράγιο κι αρκετή αδρεναλίνη μπορείς να συνεχίσεις οδικώς βορειότερα ως το Μanado για καταδύσεις
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Εγώ αντιθέτως διαφωνώ με τους σεβαστούς προλαλήσαντες. Λατρεύω το Μπαλί, πέρασα 2 βδομάδες εκεί και να ταν κι άλλες. Το νησί έχει απίθανα τοπία και είναι όνειρο για κάθε φωτογράφο. Φυσικά θα σου έλεγα να μην αφιερώσεις μέρες στο νότιο και πιο αδιάφορο-άσχημο-βιασμένο (βλέπε Αυστραλούς μέθυσους που λέει και ο babaduma) τμήμα του νησιού, η μαγεία ξεκινάει λίγο βορειότερα. Βέβαια, οι ωραιότερες εικόνες και οι αξέχαστες στιγμές δε σου σερβίρονται σε φασόν εκδρομές ούτε σε τζιπ με οδηγούς που σε πάνε να δεις αξιοθέατα (και αυτό θα κάνεις ίσως και αναγκαστικά όλοι μας το κάναμε), αλλά εξερευνώντας μόνος σου (ποδαράτο θες, με ποδήλατο θες, όχι όμως αυτοκίνητο!) γωνιές, χωριά, δρόμους, χωράφια που δε πάταει τουρίστας. Όσο μπορεσα να το κάνω, έφυγα γεμάτος εικόνες, μυρωδιές, απίθανο και μοναδικό πολιτισμό, πραγματικά μαγεμένος. The choice is yours.
 

yiannis1982

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον προλαλήσαντα
Να προσθέσω και το βόρεια. Το Sulawesi με τη Τana Toraja είναι μοναδικό και τουλάχιστον πριν 4-5 χρόνια μη τουριστικό Αν έχεις κότσια , κουράγιο κι αρκετή αδρεναλίνη μπορείς να συνεχίσεις οδικώς βορειότερα ως το Μanado για καταδύσεις
Ένα μήνα στο Μπαλί; ΕΝΑ ΜΗΝΑ;
Αν δεν είσαι Αυστραλός να μπεκρουλιάζεις νυχθημερόν, δεν μπλέξεις με τοπικές αμαρτίες, ή γκουρού ινδουϊστής, μετά τη δεύτερη βδομάδα (χαλλλαρά λέμε) θα κόβεις φλέβες. Παραλίες για μπάνιο δεν έχει (μια-δυό μονάχα αξιοπρεπείς, οι άλλες άσ'τες καλύτερα - τα διάβεσες τα ποστ είπες, ε; ;) ), αν κάνεις σερφ ΟΚ, κάνει η Κούτα.

Προσωπική μου άποψη: Διεύρυνε το χάρτη σου - είτε Δυτικά (Ιάβα), είτε ανατολικά (Λόμποκ, Σουμπάβα, Κόμοντο, Φλόρες). Κι εκεί να δεις ευκαιρίες για φωτογραφίες πραγματικά μοναδικές!
Ίσως και να έχεις δίκιο , το είχα σκεφτεί από την αρχή , αλλά το budgetγια τα εισιτήρια μου ήταν συγκεκριμένο και δεν μπορώ να διαθέσω παραπάνω για περισσότερες πτήσεις.

Θέλω να είναι ένα χαλαρό ταξίδι με πολύ αργούς ρυθμούς , λόγο μαζεμένης κούρασης , έτσι ελπίζω να βρω ωραίους τρόπους να περάσω την ώρα μου . Τώρα κοιτούσα για μαθήματα μαγειρικής !

Ευχαριστώ για την απάντηση .

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον προλαλήσαντα
Να προσθέσω και το βόρεια. Το Sulawesi με τη Τana Toraja είναι μοναδικό και τουλάχιστον πριν 4-5 χρόνια μη τουριστικό Αν έχεις κότσια , κουράγιο κι αρκετή αδρεναλίνη μπορείς να συνεχίσεις οδικώς βορειότερα ως το Μanado για καταδύσεις
Ευχαριστώ για την απάντηση .

Δυστυχώς είναι όλα μετρημένα για φέτος και δεν θα μπορέσω να κάνω περεταίρω πτήσεις … Αν και θα ήταν καλή ευκαιρία αφού θα είμαι εκεί γύρο.

Εγώ αντιθέτως διαφωνώ με τους σεβαστούς προλαλήσαντες. Λατρεύω το Μπαλί, πέρασα 2 βδομάδες εκεί και να ταν κι άλλες. Το νησί έχει απίθανα τοπία και είναι όνειρο για κάθε φωτογράφο. Φυσικά θα σου έλεγα να μην αφιερώσεις μέρες στο νότιο και πιο αδιάφορο-άσχημο-βιασμένο (βλέπε Αυστραλούς μέθυσους που λέει και ο babaduma) τμήμα του νησιού, η μαγεία ξεκινάει λίγο βορειότερα. Βέβαια, οι ωραιότερες εικόνες και οι αξέχαστες στιγμές δε σου σερβίρονται σε φασόν εκδρομές ούτε σε τζιπ με οδηγούς που σε πάνε να δεις αξιοθέατα (και αυτό θα κάνεις ίσως και αναγκαστικά όλοι μας το κάναμε), αλλά εξερευνώντας μόνος σου (ποδαράτο θες, με ποδήλατο θες, όχι όμως αυτοκίνητο!) γωνιές, χωριά, δρόμους, χωράφια που δε πάταει τουρίστας. Όσο μπορεσα να το κάνω, έφυγα γεμάτος εικόνες, μυρωδιές, απίθανο και μοναδικό πολιτισμό, πραγματικά μαγεμένος. The choice is yours.
Ευχαριστώ για την απάντηση .

Πολύ όμορφη φωτογραφία … ! ! !

Εφ όσον όπως είπα ποιο πάνω δεν υπάρχει η δυνατότητα για παραπάνω πτήσεις ( έχω Ίδη κλείσει ακόμα ένα μήνα περίπου για γιορτές στην Κρήτη J ) θα προσπαθήσω να φτίαξω αυτό το μήνα όσο ποιο γεμάτο γίνετε .

Γενικά είμαι της άποψης τα μέρη που διαλέγω να τα ζω και όχι να τα επισκέπτομαι ! Δεν μου φτάνει να πάρω μια ιδέα του τόπου μέσα σε ένα ξενοδοχείο μια εβδομάδα και να φύγω . Θέλω να ζω το τόπο . Το ίδιο έχω κάνει και στο παρελθόν με την Ταϋλάνδη , την Αμερική , την Τουρκία κτλ …

Αν θέλεις θα ήθελα να μου προτείνεις από την εμπειρία σου κάποιες παραλίες που μπορω να ψάξω για ξενοδοχείο , κάποια αξιοθέατα όπως ακριβώς τα είδες και εσύ , γιατί και εγω σε τετοια φαση ειμαι σαν εσένα . Του αληθινού , του παραδοσιακού τρόπου ζωης κτλ .
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.704
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom