Γερμανία Ταξίδι στο Μόναχο

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ταξίδι-Όνειρο
φινλανδια
Ή εγω ειμαι φτωχός , και μάλιστα πολυ φτωχός ή αυτοι στην περιοχη της Βαυαριας ζουνε σε αλλο πλανήτη ! Κάτω απο 350-400 τη βραδια δεν μπορώ να βρω ξενοδοχείο τελος Οκτωβρη !!!
 

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Ή εγω ειμαι φτωχός , και μάλιστα πολυ φτωχός ή αυτοι στην περιοχη της Βαυαριας ζουνε σε αλλο πλανήτη ! Κάτω απο 350-400 τη βραδια δεν μπορώ να βρω ξενοδοχείο τελος Οκτωβρη !!!
Απόλυτα λογικό...Oktoberfest έχει τότε και ήδη έχεις αργήσει
 

andpsy

Member
Μηνύματα
272
Likes
657
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία

rivarisan

Member
Μηνύματα
19
Likes
5
καλησπέρα. σε ποια περιοχή να κοιτάξω διαμονη?
Να είναι κοντά στο κέντρο με ΜΜΕ
Να είναι κοντά σε αυτοκινητόδρομο προς άλπεις
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.213
για ενα ΠΣΚ στο Μόναχο (πάλι)· με μια γύρα στις εκκλησιες του κεντρου και τον υπεροχο ευαγγελισμο απο την αλτε πινακοθήκη. Στον γυρισμό, σειρά 14, ο δίπλα μου εγραφε κάτι που το λαθροδιάβαζα και οταν ανερρυθρίαστα τον ρωτησα «ίνα τί» , μού ειπε κάτι αντίστοιχο που ειχε γράψει ο Βακαλόπουλος ως εισαγωγή στο «υπόθεση μπεστ σέλλερ». «Αντί για μια συνοψη περι του Μονάχου, τα αξιοθέατα, τα ταβερνεία, τίς μπύρες κλπ, μπορεις να διαβασεις αυτό, το ίδιο ειναι» μού τόνισε και μού χάρισε την α4 σελίς. Ειπα να το μοιραστώ μαζί σας για να δείτε πόσο χτυπημένοι ανθρωποι υπάρχουν. 😊 😊 😊



δηλαδή είχα (από πριν προφανώς) θέσει ένα φρεσκοσιδερωμένο ζεύγος καλτσων, μέσα στο παντελόνι μου, εκεί όπου εδράζεται το ταμτυριρίμ, εκεί όπου κρέμεται το μυστικό γινόμενο της πυροσβεστικής φωλεας. Και όταν πλησίασε, όταν ήλθε η σύνοδος του αέρος να μας ελέγξει αν εχωμε δεμένη την ζώνην, το νευρον της το οπτικόν, εψαύσθη από θέαμα λόφου ενώ θα ηπρεπε ναναι θεσσαλικός κάμπος. Εγώ ποιούσα τεθνεώτα κοριό, έκανα ότι κοιμόμανε - στο μιουτ και χωρίς σάλιο να τρέχει από τα χείλη έως το πιγούνι μου, κάτι που συμβαίνει συνήθως όταν κοιμουμαι αληθινιστί. Δια του τεχνάσματος τούτου (το οποίο δεν ήταν και τόσο ψεύτικο διότι στην ευχέρεια της αεροσυνοδού εντός μικρότατου χρονικού διαστήματος, θα ήταν μία αυτοψία, ένας γεωμετρικός έλεγχος για να διαπιστώσει αν οι κάλτσες αποπροσανατόλισαν τα μεγέθη ή όχι και εν ολίγοις δεν είχα τίποτα να φοβάμαι περι αυτό) κατάφερα την Πουλχερία Κ. να γίνει η παρέα μου για τις επόμενες τρεις ημέρες και να μου εξοικειώσει μέρος το οποίον επισκέπτεται τρις εβδομαδιαίως ένεκα η δουλειά της όπερ αεροσυνοδινα ως προειπον. Ητο νυξ ηδεία - περπατούσαμε στην πόλη ομου αγκαζέ και γελούσαμε μάλλον χαζά, σίγουρα γλυκερά και άλες γκουτ βι γκετς λιμπλιχε σχημάτιζαν τα χείλη μας. Ενα ρίγος γαργάλευε το τριεθνές μηρών, οσχέου και απευθυσμένου μου διότι (μού) υφίστατο αφατος η βεβαιότης ότι την μετά βραδιά, η Πουλχερία θα βουτούσε εις τα πεδία μου τα ας πούμε καλτσώδικα. Πορπατούσαμε εις την πλατείαν - την Μαρίεν ντε - αυτον τον αδυσώπητο ιμερο νεογοτθισμού κι εγώ θαύμαζα τα αρχιτεκτονικά τερτίπια του δημαρχείου της βαυαρίας, γενεθλίου λίκνου του αείμνηστου Βασιλέως ημών Όθωνος - για να προσκυνήσω τον χωρον αναπαύσεώς του είχα έλθει εδώ. Η Πουλχερία, μου κρατούσε το χέρι σαν εννέα έτη γάμου - τέτοια ώσμωση στα χνωτα μας είχε κατορθώσει η κάλτσα εις το σώβρακό μου, το θέαμα αυτής! Καμιά εκατοστή μέτρα ανατολικως του παλαιού Δημαρχείου είδε πρώτη, κατάστημα με ερωτα boucheικό. Εισηλθομεν. Εισηλθομεν χωρίς στιγμή να αφήσει το χέρι μου - αχ! Μπήκαμε μέσα στο μαγαζί και αυτή πρωτοβουλίστηκε και αυτή απέρριψε και αυτή επέλεξε και αυτή επλήρωσε και εγώ απλώς εγούσταρα διότι τέτοια τα δέοντα όταν ένα τέχνασμα περιέχει νομοτέλεια αποκάλυψης παρά τω στοματι της ενδιαφερομένης. «θα σου πάρω μιαν καπνοσυριγγα». «Να μου πάρεις». «Και καπνό». «Και καπνό». «Και σπίρτα». «Αμέ! Και σπίρτα». «Και μάκτρα». «Και από αυτά!» Μόλις 89,95€ το κοστος· τσάμπα πραμμα δια τας εν γένει τιμας της γερμανίας και μην ακουτε τον Πόουπ λέγοντα ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα της ανθρωπότης ειναι ο άνθρωπας· αρκεί μια ζαλόεσσα δίνη εκ weißbier για να ρεφαρει καποιος.



Alte Pinakothek.jpg
Bürgersaalkirche.jpg
Frauenkirche.jpg
Heiliggeistkirche.jpg
St. Michael Kirche.jpg
 

Attachments

iAkis

Member
Μηνύματα
130
Likes
280
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Δεν ήξερα αν πρέπει να πατήσω like ή Αναφορά! 😂
Πλακίζω. Απολαυστικός όπως πάντα.
 

mitsakos

Member
Μηνύματα
42
Likes
7
Καλησπέρα, έχω νοικιάσει αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο στο Μόναχο,
Για παρκάρισμα στο Μόναχο πως γίνεται στο δρόμο, πως πληρώνω;
Είναι κάπου ελεύθερα;

Κ αν τέλος αν υπάρχει κάτι διαφορετικό που πρέπει να προσέξω στην οδήγηση μέσα στη πόλη
 

Evita Lck

New Member
Μηνύματα
3
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΚΑΛΑΠΑΓΚΟΣ
ΚΚαλημέρα
Καλησπέρα, έχω νοικιάσει αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο στο Μόναχο,
Για παρκάρισμα στο Μόναχο πως γίνεται στο δρόμο, πως πληρώνω;
Είναι κάπου ελεύθερα;

Κ αν τέλος αν υπάρχει κάτι διαφορετικό που πρέπει να προσέξω στην οδήγηση μέσα στη πόλη
Καλησπέρα Αν έχεις νοικιάσει αυτοκίνητο και θέλεις να παρκάρεις στο Μόναχο υπάρχουν πάρα πολλά υπόγεια πάρκινγκ είναι αρκετά ακριβά αλλά δεν υπάρχει άλλος τρόπος δεν γίνεται δηλαδή να αφήσεις αλλού το αυτοκίνητο θα πάρεις κλήση σίγουρα
 

Evita Lck

New Member
Μηνύματα
3
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΚΑΛΑΠΑΓΚΟΣ
ΚΚαλημέρα

Καλησπέρα Αν έχεις νοικιάσει αυτοκίνητο και θέλεις να παρκάρεις στο Μόναχο υπάρχουν πάρα πολλά υπόγεια πάρκινγκ είναι αρκετά ακριβά αλλά δεν υπάρχει άλλος τρόπος δεν γίνεται δηλαδή να αφήσεις αλλού το αυτοκίνητο θα πάρεις κλήση σίγουρα
Για ότι αφορά την οδήγηση στο Μόναχο και γενικά στην νότια Γερμανία Βαυαρία σεβόμαστε απολύτως τα όρια ταχύτητας και τα σήματα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.691
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom