Γερμανία Ταξίδι στο Μόναχο

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Κριμα που δεν αφηνουν φωτογραφιες και βιντεο,μεσα σε τοσο ομορφες αιθουσες...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Σας ευχαριστώ anika & Varis81 που απαντήσατε. Δηλαδη εαν κατάλαβα παίρνω απο Μόναχο τραίνο για Fussen και απο εκεί θέλω 2 ώρες για το κάστρο? και στην συνέχεια πως θα πάω στο Garmish?
Δεν υπάρχει κατευθείαν απο Μόναχο- Σβαγκάου (κάστρο) διαδρομή με το τραίνο?
Το δίωρο ταξίδι αναφέρεται για τη διαδρομή Μόναχο - Fussen
Το κάστρο είναι πολύ κοντά στο Fussen.

Δες λεπτομέρειες πρόσβασης στο παρακάτω link:
Bayerische Schlφsserverwaltung | Neuschwanstein Castle | Tourist info | How to get there
 

G13_on_Tour

Member
Μηνύματα
22
Likes
6
Καλησπέρα.
Θα βρεθώ στο Μόναχο για 4 ημέρες στα μέσα Φεβρουαρίου.
Έχω διαβάσει αρκετές απο τις πληροφορίες που δίνετε στα υπολοιπα σχετικά θέματα αλλα θα ήθελα κάποιες επιπλέον.
Θα μείνω στο κέντρο της πόλης δίπλα στο σταθμο Ηauotbahnhof απο ότι κατάλαβα είναι ο κεντρικός σταθμός.
Απο ότι διάβασα δεν έχει και πολλα αξιοθέατα η πόλη (όχι ότι είμαι ο τύπος που γυρίζω μουσεία κλπ)
Αρχικα θα ήθελα να ρωτήσω πως τα πανε οι Γερμανοί με τα Αγγλικά?? (ελπίζω να μην είναι σαν τους Γάλλους ή τους Ισπανούς) Γενικά μπορει να συνενοηθει κάποιος σε μετρό, ταξί και εστιατόριο?
Θέλω κυρίως να επισκεφθώ εμπορικούς δρόμους με μεγάλα πολυκαταστήματα (αν μου προτείνετε και κάποια στυλ ΑΤΤΙΚΑ) και γενικά μαγαζιά με γνωστές μάρκες (υποθέτω είναι ολα συγκεντρωμενα στο κέντρο)

Επίσης κανένα tip για καλές μπυραριες...;)

Επίσης θα ήθελα να μάθω αν αξίζει κάποιος να παει στο BMW Welt και στο μουσείο της ΒMW. Στο site της BMW διάβαζα ότι για επίσκεψη στο εργοστάσιο πρέπει να κανεις prebook... Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά?

Γενικά οποιοδήποτε tip είναι καλοδεχουμενο.
Τέλος έχω ακούσει ότι το Φεβρουάριο ο καιρός είναι πολυ χάλια (σαν τώρα στην Ελλαδα δηλαδή :p )

Ευχαριστώ.
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Για shopping θα σου προτεινα τα Karstadt και Galeria Kaufhof,ειναι λιγο τσιμπημενα αλλα εχουν καλα πραγματα ,google them.Πιο καλες τιμες εχει το Olympia Einkaufszentrum που εγραψε ο φιλος θανασης απο πανω.
Το μουσειο της BMW αξιζει αν εχεις και το παραμικρο ενδιαφερον για τα αυτοκινητα.Εγω δεν εχω και δεν μου αρεσει,προτιμω το Deutsches Museum το οποιο ειναι και πολυ ωραιο!
Τα αγγλικα των γερμανων ειναι πολυ καλα,δεν θα εχεις προβλημα..
Μπυραριες εχει παντου διασπαρτες στο κεντρο εγω προτιμω τις Agustiner.Ωραιο ειναι και το Hofbrauhaus αλλα πολυ τουριστικο..Αν δεν εχεις ξαναπαει αξιζει!
Οσο για τον καιρο καλη τυχη,μεχρι τωρα ηταν υποφερτος αλλα απο οτι βλεπω σε κατι προγνωσεις την Τεταρτη θα εχουμε -20 το βραδυ και το trend μαλλον θα συνεχιστει..!
Αυτα,οτι αλλο θες ρωτα!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Για μπύρες και γερμανικές λιχουδιές οπωσδήποτε στην Augustiner.
Υπάρχουν αρκετές στο κέντρο του Μονάχου.

AUGUSTINER BRΔU MάNCHEN BEER | Munich's oldest brewery

Για κάποιες επιπλέον πληροφορίες σχετικά με τις μπυραρίες, τα αξιοθέατα στο Μόναχο και την BMW, δες και αυτά τα θέματα:

http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...D%E1%F7%EF-28-10-%EC%DD%F7%F1%E9-31-10-a.html

http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...E5%E3%F7%E1%E3%E7-cheap-eats-drinks-tips.html

http://www.travelstories.gr/%E5%F5%F1%FE%F0%E7/8177-t%E1%EE%DF%E4%E9-%F3%F4%EF-%E2mw-welt.html

Τέλος, με τα αγγλικά δε θα έχεις κανένα πρόβλημα. Οι περισσότεροι μιλούν και αυτοί που δε μιλούν είναι πρόθυμοι να σε εξυπηρετήσουν ή ν σε βοηθήσουν με τον τρόπο τους.
 

maraki86

Member
Μηνύματα
168
Likes
102
G13 on Tour καλά να περάσεις στο Μόναχο! Επειδή δεν θέλω να σε αποθαρρύνω το εισητήριο στο BMW Museum είναι λιγάκι τσιμπημένο- τουλάχιστον 12? το άτομο - αλλά αν έχεις τρέλα με τα αυτοκίνητα αξίζει μια βόλτα. Όσο για τα αγγλικά των Γερμανών δεν είναι και φαν του αθλήματος!!!!!
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Θα είσαι τυχερός εάν βρίσκεσαι εκεί την Τρίτη 21/2 που είναι το αποκορύφωμα του καρναβαλιού, με το χορό των γυναικών στη πλατεία Viktualienmarkt. Άσε που όλος ο πεζόδρομος τις προηγούμενες μέρες είναι γεμάτος κόσμο, περίπτερα και μπάντες.
 

G13_on_Tour

Member
Μηνύματα
22
Likes
6
Ευχαριστώ για τις άκρως χρήσιμες απαντήσεις σας.:)

Σχετικά με BMW απο ότι είδα και στο site τους μάλλον θα κάνω την 3ωρη φουλ ξενάγηση και στα 3 μέρη (museum-
Code:
plant - welt) τους έστειλα email και περιμένω πληροφορίες.

Οι τιμές στα ταξί που βρίσκονται? πχ για να παει κάποιος μια απόσταση 20 λεπτών (πχ κέντρο - BMW) πόσο θα πληρώσει? Ρωτάω γιατί με -10 δεν νομίζω ότι θα περπαταω χμ. ανάμεσα σε σταθμούς κλπ

Υπάρχει Μαγαζι abercrombie στο Μόναχο? Απο ότι είδα στο site τους δεν έχει ανοίξει ακόμα...
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
δε σε συμφέρει να πάρεις taxi, για να πας στο BMW μουσείο. Καλύτερα να αγοράσεις ένα καλο ισοθερμικό παντελόνι, κι να πας με τα πόδια, από τη στάση Ολυμπιαστάντιον προς το μουσείο. Το -10 δε είναι τόσο τραγικό, trust me, απλά να προσεχεις το πάγο.

Επίσης αν είσαι fun του ποδοσφαίρου, μια βόλτα στο Allianz Arena με ξενάγηση αξίζει τα λεφτά του :)
 

dimistr

Member
Μηνύματα
176
Likes
63
εμεις φευγουμε στισ 10 .2 πρωτα πάμε στη στουτγγαρδη για 3 μερουλεσ και μετα 3 μόναχο!!!! θα μείνουμε στο modern hoteλ ειναι λιγο καπως....αλλά ειναι αρκετά οικονομικό!!!! ελπίζω να μην εχει κατσαρίδες!!!!
όλοι λένε οτι 8α έχει περιπου - 10 με - 20 ελπίζω μόνο να μην βρέχει γιατί τότε δεν θα μπορούμε να περπατίσουμε... ειμαστε του ποδαράτου ταξι ποτέ!!!!!
σκεφτομαι την μια μερα να παμε κεντρο κ παλια πολη και την 2η να παμρ schwading η συνοικια πανεπστημιου.... εχω παρει το τοπ 10 και το ειδα απο εκει μιας και δεν 8α εχουμε πολυ χρόνο να δουμε καποια πράγματα......... εσεισ τι λετε???
απο φαγητο ειναι οικονομικα???
μιας και θα παμε στο Μουσείο της Πόρσε στη στουτγγαρδη λεω να δουμε και το Κτίριο της BMW να εχουμε να συγκρίνουμε!!!!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
εμεις φευγουμε στισ 10 .2 πρωτα πάμε στη στουτγγαρδη για 3 μερουλεσ και μετα 3 μόναχο!!!! θα μείνουμε στο modern hoteλ ειναι λιγο καπως....αλλά ειναι αρκετά οικονομικό!!!! ελπίζω να μην εχει κατσαρίδες!!!!
όλοι λένε οτι 8α έχει περιπου - 10 με - 20 ελπίζω μόνο να μην βρέχει γιατί τότε δεν θα μπορούμε να περπατίσουμε... ειμαστε του ποδαράτου ταξι ποτέ!!!!!
σκεφτομαι την μια μερα να παμε κεντρο κ παλια πολη και την 2η να παμρ schwading η συνοικια πανεπστημιου.... εχω παρει το τοπ 10 και το ειδα απο εκει μιας και δεν 8α εχουμε πολυ χρόνο να δουμε καποια πράγματα......... εσεισ τι λετε???
απο φαγητο ειναι οικονομικα???
μιας και θα παμε στο Μουσείο της Πόρσε στη στουτγγαρδη λεω να δουμε και το Κτίριο της BMW να εχουμε να συγκρίνουμε!!!!

Φίλε με -10 δεν βρέχει αλλά ρίχνει παγάκια...
Επειδή ειπώθηκαν πολλά παραπάνω να πω μόνο ότι οι Γερμανοί μιλάνε σχεδόν όλοι αγγλικά (ελάχιστα πίσω από τους Ολλανδούς) και ότι το Μόναχο έχει καταπληκτικά αξιοθέατα αρκεί να έχει κάποιος ανοιχτά τα μάτια του για να τα δει (και φυσικά να έχει όρεξη να ξεφύγει λίγο από τα Mall). Καλό είναι αυτά (τα mall) να τα εξαντλήσεις στη Στουτγκάρδη, η οποία και δεν έχει αξιοθέατα και έχει καλύτερες τιμές στα εμπορικά καταστήματα.
Τέλος το Μετρό με λίγο ψάξιμο σε βοηθάει να αποφύγεις το περιττό κρύο και να τα δεις όλα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.332
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom