Γερμανία Ταξίδι στο Μόναχο

gmex

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Καλησπέρα. Στις 27 Δεκεμβρίου ταξιδεύουμε με τη σύζυγό μου και τον μεγάλο γιο μου (7 ετών) για Μόναχο για 5 ημέρες. Σκεφτόμαστε τρεις ημέρες να τις αφιερώσουμε στην πόλη και τις άλλες δύο να επισκεφτούμε τη Nuremberg (Νυρεμβέργη) και το Rothenburg ob der Tauber και την επομένη να ταξιδέψουμε αντίθετα προς Oberammergau, Garmisch-Patrenkirchen, Mittenwald, Seefeld in Tirol, Fussen & Schwangau (κάστρο Neuschwanstein). Επειδή είναι η πρώτη φορά που ταξιδεύουμε μόνοι μας, έχουμε ένα δίλλημα αν πρέπει να νοικιάσουμε αυτοκίνητο ή η μετακίνηση με τρένο θα είναι πιο εύκολη! Αν κάποιος είχε ανάλογη εμπειρία παρακαλώ ας βοηθήσει. Τι συμφέρει; Επίσης όλες οι χριστουγεννιάτικες αγορές κλείνουν στις 24/12; Στο Μόναχο κάτι αξιόλογο πλέον αυτών που αναφέρει και περιγράφει ο DK explorer, (που μόλις αγόρασα - τελευταία αναθεωρημένη επανέκδοση το 2004!!!) υπάρχει που πρέπει απαραιτήτως να δούμε; Ευχαριστούμε πολύ και καλά ταξίδια εύχομαι σε όλους για όσο καιρό ακόμα θα μας επιτρέπουν κάποιοι !!!κύριοι - ες!!! να πηγαίνουμε!!!!!:xmas_smile::pilot:
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
στο forum θα βρεις πάρα πολλές πληροφορίες για τις συγκεκριμένες περιοχές...όρεξη να έχεις για διάβασμα.

εγώ θα σου πρότεινα να νοικιάσεις αυτοκίνητο και θα έβαζα 2 μέρες στο Μόναχο.
καλή προετοιμασία;)
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Πολλα εβαλες στο προγραμμα.Το Ροτεμπουργκ παντως ειναι μακρια για ημερησια,ειδικα για πρωτη φορα.Εγω ψηφιζω τρενο,παντως.
 

maraki86

Member
Μηνύματα
168
Likes
102
gmex δεν φαντάζεσαι πόσο σε ζηλεύω :D :D :D
Το Μόναχο είναι μια απίστευτη πόλη και όχι μόνο αυτό αλλά και όλη η Βαυαρία. Την έχω επισκεφτεί αρκετές φορές λόγω συγγενών που έχω εκει!! Σου προτείνω λοιπόν να επισκεφτείς το Deutsche Museum - ειδικά ο γιος σου στην ηλικία που είναι θα ενθουσιαστεί πολύ - καθώς και τον ζωολογικό κήπο. Επίσης είναι πολύ όμορφα στο Englischer Park. Το καινούργιο μουσείο της BMW αξίζει ειδικά αν είσαι λάτρης του αυτοκινήτου αλλά η τιμή του εισητηρίου είναι λίγο τσιμπημένη - 12? το άτομο -
Όσον αφορά τις ημερήσιες εκδρομές θα συμφωνήσω με τον wotan1975 ότι το Ροτεμπουργκ είναι λίγο μακριά. Εγώ από την μεριά μου σου προτείνω να επισκεφτείτε το Αντεξ και συγκεκριμένα το μοναστήρι όπου οι καλόγεροι φημίζονται για τις μπύρες που φτιάχνουν, οι οποίες είναι απαραίτητο να συνοδεύονται πάντα από χοιρινό κότσι. Επίσης αν θελεις μπόρεις να επισκεφτείς το κάστρο του Λουδοβίκου, το Νοιεσβανσταιν, στο Φύσεν αν και πιστεύω ότι είναι λίγο μακριά διότι είναι κοντά στα σύνορα Γερμανίας - Αυστρίας. Είμαι σίγουρη ότι ο πιτσιρικάς θα ξετρελαθεί εκεί!!!!
Α!!! και για καφέ στο κέντρο του Μονάχου αξίζει μια βολτα στο Kaufhof!!!!
Ελπίζω να σε βοήθησα!!! Καλά να περάσετε!!!!!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Καλησπέρα. Στις 27 Δεκεμβρίου ταξιδεύουμε με τη σύζυγό μου και τον μεγάλο γιο μου (7 ετών) για Μόναχο για 5 ημέρες. Σκεφτόμαστε τρεις ημέρες να τις αφιερώσουμε στην πόλη και τις άλλες δύο να επισκεφτούμε τη Nuremberg (Νυρεμβέργη) και το Rothenburg ob der Tauber και την επομένη να ταξιδέψουμε αντίθετα προς Oberammergau, Garmisch-Patrenkirchen, Mittenwald, Seefeld in Tirol, Fussen & Schwangau (κάστρο Neuschwanstein). Επειδή είναι η πρώτη φορά που ταξιδεύουμε μόνοι μας, έχουμε ένα δίλλημα αν πρέπει να νοικιάσουμε αυτοκίνητο ή η μετακίνηση με τρένο θα είναι πιο εύκολη! Αν κάποιος είχε ανάλογη εμπειρία παρακαλώ ας βοηθήσει. Τι συμφέρει; Επίσης όλες οι χριστουγεννιάτικες αγορές κλείνουν στις 24/12; Στο Μόναχο κάτι αξιόλογο πλέον αυτών που αναφέρει και περιγράφει ο DK explorer, (που μόλις αγόρασα - τελευταία αναθεωρημένη επανέκδοση το 2004!!!) υπάρχει που πρέπει απαραιτήτως να δούμε; Ευχαριστούμε πολύ και καλά ταξίδια εύχομαι σε όλους για όσο καιρό ακόμα θα μας επιτρέπουν κάποιοι !!!κύριοι - ες!!! να πηγαίνουμε!!!!!:xmas_smile::pilot:


Το Μόναχο είναι η μοναδική πόλη της Γερμανίας για την οποία έχουν ακουστεί παράπονα προσανατολισμού, αν αυτό συνδυαστεί με κακοκαιρία πιθανότατα θα είναι εκνευριστικό. Από την άλλη, το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο είναι να ταξιδεύεις σε γερμανικούς αυτοκινητόδρομους και να βρίσκεις πάρκιν (εννοείται επί πληρωμή) στο κέντρο ή κοντά, της κάθε πόλης που θέλεις να επισκεφτείς. Σε περιπτωση που διαλέξεις αυτοκίνητο, φρόντισε να εμπιστεύεσαι την εταιρία και καλύτερα να το μη το κλείσεις μέσω του ελληνικού τμήματος αλλά απευθείας με το γερμανικό.
Αν αποφασίσεις για σιδηρόδρομο θα εκμεταλλευτείς ότι είσαστε τρεις και θα έχετε πολύ μεγάλες εκπτώσεις. Μερικές διαδρομές που υπάρχει κίνδυνος να έχουν πληρότητα καλό είναι να κλειστούν νωρίς.
Σχετικά με τα αξιοθέατα, να ξέρεις ότι έχεις ευκαιρία να γνωρίσεις και κυρίως το παιδί σου, οτιδήποτε στάθηκε πρότυπο για την δημιουργία του σύγχρονου ελληνικού κράτους (δυστυχώς χωρίς επιτυχία). Οι Βαυαροί αντεγραψαν μία φανταστικη Αθήνα (τα κατάφεραν) και οι Έλληνες μια φανταστική Βαυαρία (δεν τα κατάφεραν).
 

atseali

Member
Μηνύματα
28
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
βαρσοβια
Ονειρεμένο Ταξίδι
βραζιλια
στο μοναχο ημουν περυσι την ιδια περιοδο.η μεγαλη χριστουγεννιατικη αγορα στην marienplatz κλεινει στις 24 δεκεμβριου.παρεμενει ομως ανοικτη η αγορα με κιοσκια για φαγητο κ ζεστο κρασι κ παγοδρομιο στην karlstor.επισης ειναι πανεμορφα στο englischer garten,εχει κ εκει ανοιχτα κιοσκια με φαγητο ,κ καρουζελ ,στο σημειο που βρισκετε η κινεζικη παγοδα.προτεινω να παρακολουθησετε μια συναυλια μεσα στην πανεμορφη εκκλησια asamkirche.επισηw να πατε στο μουσειο παιχνιδιων στην marienplatz.αν θελετε να δειτε το μοναχο απο ψηλα να πατε πρωι ομως, γιατι μετα εχει πολλους τουριστες,στο καμπαναριο της peterkirche.για εκτος να πατε οπωσδηποτε στο καστρο νοισβανσταιν.τελος αν αλλαξετε το χρονο στην πλ δημαρχειου(marienplatz) θα σασ μεινει αξεχαστη εμπειρια...καλα να περασετε
 

birlas

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
Το Englischer Park κ ο ζωολογικός κήπος μέσα στο καταχείμωνο θα αξίζουν τον κόπο??
 

maraki86

Member
Μηνύματα
168
Likes
102
Το Englischer Park κ ο ζωολογικός κήπος μέσα στο καταχείμωνο θα αξίζουν τον κόπο??




Το Engliscer Park όλες τις εποχές αξίζει αλλά για τον ζωολογικό κήπο δεν ξέρω. Εγώ 2 φορές που πήγα προς τα εκεί ήταν καλοκαίρι κ είχαν όλα τα ζωάκια έξω!! Πάντως μια βόλτα εκεί με το μετρό πραγματικά αξίζει τον κόπο!!!
:cool: :D
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Συναυλια στην Asamkirche...Πραγματικα,φοβερη εμπειρια σε εναν τετοιο υποβλητικο ναο.
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικος
Εγω πηγα στο Μοναχο φετος για το Οκτομπερφεστ...Μεναμε εξω απο το Μοναχο σε ενα χωριο...υπαρχει με τρενο εισητηριο ημερησιο για ολα τα ΜΜΜ που κανει 23 ευρω (αν θυμαμαι καλα) και ισχυει για 2-5 ατομα.τα τρενα ερχονται στο λεπτο και ειναι πεντακαθαρα κ ωραια,πρεπει ομως να λαβεις υποψιν οτι μετα -στα χωριουδακια που θες να πας- θα παιρνεις και ταξι για να πας εκει που θες οποτε ειναι παραπανω λεφτα.

οπως ειδα το προγραμμα σου πιστευω οτι ειναι φορτωμενο για 5 μερες κ θα ελεγα να βγαλεις κατι απ εξω.

απο φαγητα το Μοναχο κ η Βαυαρια ειχε λουκανικα,κυνηγι,πρετζελ κ νταμπλινγκ πατατας κ ψωμιου ,τα συνοδευεις με ενα μαας (1 λιτρο μπυρα) οκ τωρα που θα εχεις κ το παιδι μην παρεις λιτρο :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.526
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom