ΗΠΑ Ταξίδι στο Ορλάντο

vlassis

Member
Μηνύματα
115
Likes
33
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Ενα αλλο θέμα που πρέπει να λύσετε ειναι το πώς θα πηγαίνετε απο την βίλα στα πάρκα. Οι αποστάσεις ειναι τεράστιες θα χρειαστέιτε μεταφορικό μέσο. Εαν δεν θα έχετε τότε πρέπει να πηγαινετε σε κάπιο διπλανό Χοτέλ και εκει εχουν γραφεία που κανονιζουν και περνάνε λεωφορεία για τά πάρκα αναλόγως τίς επιθημίες των πελατών.
 

michalism1

Member
Μηνύματα
80
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Dubai & Abu Dhabi
Ταξίδι-Όνειρο
Σύδνευ
έχουμε νοικιάσει αυτοκίνητο (λέμε τώρα γιατί είναι για 14 άτομα) για τις 14 ημέρες. Η πλάκα είναι ότι θα πρέπει να οδηγήσω από το Μαϊάμι στο Ορλάντο οπότε μας βλέπω να ψαχνόμαστε 2-3 μέρες να βρούμε το δρόμο χα χα....
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.163
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καπου εδω κολλαει και traveller να εκθιασει το υπεροχο ταξιδι σας!
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
έχουμε νοικιάσει αυτοκίνητο (λέμε τώρα γιατί είναι για 14 άτομα) για τις 14 ημέρες. Η πλάκα είναι ότι θα πρέπει να οδηγήσω από το Μαϊάμι στο Ορλάντο οπότε μας βλέπω να ψαχνόμαστε 2-3 μέρες να βρούμε το δρόμο χα χα....
Δεν ειναι δυσκολο πιστεψε με. Καταρχην το αυτοκινητο φανταζομαι θα εχει GPS αλλα γενικά δεν θα δυσκολευτεις με την οδηγηση. Εμεις πηγαμε απο Fort Lauderdale καναμε περιπου 3 ωρες άρα να υπολογιζεις μια διαδρομή γυρω στις 4 ωρες. Το σπιτι ειναι κοντα στα παρκα? Ποσο χρονων ειναι το παιδι? Για να πατε και στο Magic Kingdom ρωταω. Επισης να φροντισετε να ειστε 8 το πολυ 8,30 στο παρκο οταν εχει λιγοτερο κοσμο. Οσο για τα φαστ εισητηρια δεν ξερω κατα ποσο συμφερει γιατι δεν μπορεις να χρησιμοποιήσεις το εισητηριο αν εισαι σε χρονο αναμονής για καποιο παιχνιδι. Και εμεις τα πηραμε και τα χρησιμοποιήσαμε 3 φορες μονο ολη την ημερα. Εξαρταται και απο το ποσο κοσμο εχει το παρκο. 14 μερες ειναι μονο για Ορλαντο. Γιατι νομιζω ότι ειναι παρα πολλες μονο για Ορλαντο. Για φαγητο προτεινω το Great Food, great service and all sports you can watch – Millers Ale House .
 

michalism1

Member
Μηνύματα
80
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Dubai & Abu Dhabi
Ταξίδι-Όνειρο
Σύδνευ
Το σπίτι είναι κοντά στα πάρκα. Θα έχουμε 2 παιδιά μαζί 5 χρονών οπότε δεν θα κάνουν πάρα πολλά πράγματα. Πάμε λίγο χωρίς πρόγραμμα μια και το σημαντικό είναι και η χαλάρωση με την οικογένεια. Το σπίτι έχει πισίνα οπότε και εκεί θα περνάμε καλά αφού και τα 2 παιδιά λατρεύουν το νερό! Ευχαριστώ για τα εστιατόρια. Εκεί θα έχουμε λίγο πρόβλημα μια και οι παππούδες είναι λίγο δύσκολοι στο φαγητό αλλά πάντα βρίσκουμε την άκρη
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Γιαυτο ρωτησα. Το Magic Kingdom θα ξετρελανει τα παιδια, μην το χασετε. Το Epcot παλι ειναι για τους μεγαλους, γιατι οπως λεει το πενταχρονο ανηψακι μου "Epcot is boring..." :)
 

vlassis

Member
Μηνύματα
115
Likes
33
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Ωχ υπάρχουν και παππούδες μαζί?΅Εαν τους πάρετε μαζί σας στα πάρκα δεν θα αντέξουν πάνω απο 1 ώρα, τα παιδιά δεν θα κάθονται ούτε 10 λεπτά και εσεις στην μέση να κινηγάτε τα παιδιά και να τραβάτε τα παππούδια:shock:.... προβλέπω σκηνές απείρου κάλλους:).
Οσο αναφορα τα εισητήρια μαλλον θα παρετε 5ήμερα για Ντίσνευ και 5ήμερα για Γιουνιβέρσαλ για να σας έρθει το ημερήσιο κόστος πολυ πιο φτηνά. Τις υπόλοιπες μέρες διπλα στους παππούδες για ψυχολογική υποστήριξη:haha::haha: Μπες στο γιουτιουμπ ψάξε τα πάρκα του Ορλάντο για να δεις τι εχει το καθένα και να ξέρεις πως θα κινηθείς γιατι καθε πάρκο ειναι και για διαφορετικές ηλικίες. Τα roller coaster μάλλον δεν ειναι για 5χρονα και σίγουρα δεν ειναι για τούς παππούδες. Εσας φοβάμαι μήπως κολήσετε και δεν θέλετε να φύγετε απο εκεί και σας τραβάνε τα παιδιά με τούς παππούδες:clap::clap::clap:
 

michalism1

Member
Μηνύματα
80
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Dubai & Abu Dhabi
Ταξίδι-Όνειρο
Σύδνευ
στα roller coaster εγώ δεν μπαίνω ούτε να με πληρώνεις. Μόνο η γυναίκα μου και η αδελφή μου και ο πεθερός μου μπαίνουν. Εγώ μένω έξω και καλά να κρατάω τα παιδιά! Ξεφτίλα το ξέρω αλλά δεν αλλάζει το χάλι μου. Εμείς θέλουμε πάρκα με πισίνες και παιχνίδια για παιδιά! Ξέρεις ποιο είναι το καλύτερο? Οι παππούδες πάνε όπου πουν τα εγγόνια. Γι αυτούς είναι τα εμπορικά το βράδυ (το έχω υποσχεθεί). Αλλά τους ξέρω και δεν τραβάνε ζόρι όπου τους πάμε. Η επιθυμία του εγγονιού είναι διαταγή γι αυτούς χα χα
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.036
Likes
1.605
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
... Πάμε λίγο χωρίς πρόγραμμα ...
Αυτό είναι το καλύτερο. Χαλαρά και χωρίς οργανωμένο πρόγραμμα από τώρα. Εκεί θα βρείτε πάρα πολλές πληροφορίες από χάρτες και περιοδικά τύπου «Αθηνόραμα» που υπάρχουν δωρεάν παντού και μια και οι μέρες είναι αρκετές θα οργανωθείτε επί τόπου. Σας προτείνω κι εγώ να βάλετε στο πρόγραμμα το Magic Kingdom (όποιος έχει μανία με τα τραινάκια η καλύτερη ώρα είναι ή ώρα που γίνεται η παρέλαση στο πάρκο) το Epcot όπου να καθίσετε μέχρι που κλείνει για να δείτε το υπερθέαμα, τα στούντιο της M.G.M. ή της Universal και το Seaworld. Σε μαγαζάκια κοντά σε μεγάλα ξενοδοχεία μπορεί να βρείτε εισιτήρια με έκπτωση 40 και 50% - γράφουν έξω τις προσφορές τους. Στο κινέζικο πάρκο μην πάτε, είναι βαρετό και με ελάχιστο κόσμο. Για βράδυ υπάρχουν ρεστωράν όπου μαζί με το δείπνο σε αμφιθεατρικό χώρο, προσφέρουν και θέαμα π.χ. Pirateʼs (έχω πάει σʼ αυτό) ή Arabian Nights. Αξίζει να πάτε. Υπʼ όψιν ότι μέχρι και Σεπτέμβριο η ζέστη είναι ανυπόφορη.
 
Last edited by a moderator:

vlassis

Member
Μηνύματα
115
Likes
33
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Ορλαντο σημαινει Ρολερ κοστερ. Τα παντα οι Αμερικάνοι τα παρουσιαζουν με 1 Ρόλλερ κόστερ, ειτε πραγματικο ειτε virtual Reality. Στα ψευτικα κάθεσαι σε ενα κάθισμα, σβήνουν τα φώτα και ξαφνικα νομιζεις οτι εισαι σε 1 ελικόπτερο η 1 σκουποξυλο η μία μηχανη και τρέχεις πετάς μπαίνεις μέσα στην θάλασσα και φανταζεσαι οτι τα ζεις ολα αυτά. Τουλάχιστον σε αυτά θα μπεις και θα σου αρέσουν. Το Sea World ειναι τελειο ( δελφίνια- φάλαινες- φώκιες-πουλια- σκυλια- γατια- και οτι φαντάζεσαι σε απίστευτα shows ) και βέβαια ρόλερ κόστερ μεσα σε νερά:lol:. Νεροτσουλήθρες ειναι το Aquatica kai to Wet n Wild εαν θημάμαι καλά.
Στο Epcot να πας οπωσδήποτε και να κάτσεις στο τέλος να δεις το απίστευτο show με τα Firewars.
Οταν λέω 5ήμερα εισητήρια ειναι εισητήρια που πας σε ολα τα πάρκα καθε μέρα και ένα, αλλο εισητήριο για τα Universal και άλλο για τά disney.Ετσι θα μειώσεις πολυ το ημερήσιο κόστος ανα άτομο. Δες εδω Attraction & Excursion Tickets « The Orlando Guide – Orlando Accomodation, Theme Parks, Park Tickets… και Disney World Tickets, Discount Universal Studios Tickets Orlando Florida, Disney Pass.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Ωχ υπάρχουν και παππούδες μαζί?΅Εαν τους πάρετε μαζί σας στα πάρκα δεν θα αντέξουν πάνω απο 1 ώρα, τα παιδιά δεν θα κάθονται ούτε 10 λεπτά και εσεις στην μέση να κινηγάτε τα παιδιά και να τραβάτε τα παππούδια:shock:.... προβλέπω σκηνές απείρου κάλλους:).
/quote]

Μα σοβαρά τωρα?:shock: Δηλαδη εσυ παιδιά δεν ειδες καθόλου? Μια χαρα θα περασουν τα παιδια ειδικά στο Magic Kingdom και στο Animal Kingdom που ειναι κυρίως για παιδια. Και τα πενταχρονα μπαίνουν στα περισσοτερα για να μην πω σε ολα τα παιχνίδια. michalism1 μην σε ανησυχει το θεμα να δεις που και οι παππουδες θα περασουν καλα. Φανταζομαι εχεις ριξει μια ματια σε αυτο το σαιτ Walt Disney World Resort
 

vlassis

Member
Μηνύματα
115
Likes
33
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Αγαπητή mariagl μάλλον δεν με κατάλαβες τι ήθελα να πώ. Το μέρος είναι γεμάτο παιδιά που τρελαίνονται με αυτό που ζούν και δεν σταματάνε να μπαίνουν σε κάθε παιχνίδι. Οι μεγαλύτεροι απλά δεν έχουν τα κουράγια να τα ακολουθουν συνέχεια και παντού. Τέλος πάντων το θέμα ειναι η παρέα απο την Πάτρα να ξέρει που πηγαίνει και τι θα συναντήσει εκεί. Ειμαι σύγουρος οτι ολοι θα περάσουν καταπληκτικά και με το καλό να γυρίσουν και να μας περιγράψουν τις εμπειρίες τους.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.269
Μηνύματα
885.813
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
GThan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom