Περού Ταξίδι στο Περού: Πληροφορίες

Fanh

Member
Μηνύματα
60
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σκανδιναβία
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ-Λάος-Καμπότζη
Αποφασίζω να οργανώσω μόνη μου ένα ταξίδι- ονειρο για το Περού και πέφτω πάνω σε αυτό το άρθρο.. Αποθαρρύνθηκα πολύ:(. από την άλλη σκέφτομαι ότι οι αμερικάνοι είναι λίγο υπερβολικοί σε θέματα ασφάλειας.
Ξέρω πολύ καλά Ισπανικά αλλά ο φίλος μου με τον οποίον θα πάω είναι τελείως άπειρος από ταξίδια. Θα είναι το πρώτο εκτός Ευρώπης και είμαι πολύ ενθουσιασμένη και θέλω να το οργανώσω μόνη μου.
Θα ήθελα να ζητήσω πληροφορίες από όσους έχετε ταξιδέψει στο Περού. Με ποιά αεροπορική πετάξατε? ήταν αλήθεια τόσο επικίνδυνα όσο το άρθρο αυτό τα παρουσιάζει? Το δικό μας καλοκαίρι είναι χειμώνας εκεί. Χρειάστηκε να κάνετε κάποια εμβόλια?
Οποιαδήποτε γνώμη και πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη και χρήσιμη!:)
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
οπως βλεπεις για μενα το Περου ειναι ταξιδι ονειρο!!! δεν νομιζω να χρειαζονται εμβολια.και εγω πιστευω οτι ειναι πολυ υπερβολικο αυτο το αρθρο.οσον αφορα στην οργανωση του ταξιδιου εξαρταται απο το ποσο μπορειτε να μεινετε στην χωρα και τι ακριβως θελετε να δειτε.επειδη ειναι η πρωτη φορα του φιλου σου ισως του φανει λιγο κουραστικο,αλλα αν δεν κουραστεις δεν απολαμβανεις τιποτε!!
 

Fanh

Member
Μηνύματα
60
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σκανδιναβία
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ-Λάος-Καμπότζη
Δεν υπάρχει ιδιαίτερος περιορισμός χρόνου, έτσι σκέφτομαι γύρω στις 20 μέρες. τα μέρη που θα επισκεφτώ δεν με δυσκολεύουν καθόλου, αρκετή αναζήτηση στο νετ, ένας καλός ταξιδιωτικός οδηγός και λίγος αυθορμητισμός είναι ότι θα χρειαστούμε! Ποιο πολύ για πρακτικά ζητήματα θα ήθελα να ρωτήσω. Διάβασα ότι προτείνονται εμβόλια κίτρινου πυρετού και χάπια ελονοσίας, αλλά και αυτά προαιρετικά.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
μαζι σου!!!! τωρα για τα εμβολια και τα χαπια....ισως για να ειστε καλυμμενοι να τα παρετε. αχχχ μακαρι να ειχα και εγω 20 μερες !!!
 

Fanh

Member
Μηνύματα
60
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σκανδιναβία
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ-Λάος-Καμπότζη
Δεν ξέρω τί έχω πάθει αλλά από εκεί που ταξίδευα πάντα χωρίς έγνοιες, σχεδόν απερίσκεπτα μερικές φορες, ίσως και λόγω ηλικίας, τώρα σκέφτομαι πολύ προσεκτικά και παίρνω υπόψιν πολύ την ασφάλεια και είναι σχεδόν το μόνο που με απασχολεί.
Μια άδεια μαζεμένη από την δουλειά σου δεν είναι εφικτή?
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
χαχααχα γιατι γαι να παθει εγκεφαλικο το αφεντικο μου... το καλοκαιρι για μας ειναι πολυ σημαντικο γιατι δουλευουμε πυρετωδως για την σαιζον του χειμωνα.μονο 15 μερες και αυτες οχι ολοκληρες. παλια ιδρωνα και ξεφυσουσα μεχρι να μου πει ποτε θα κλεισουμε για να κανονισω τις διακοπες μου. Απο περσυ ομως μου την εδωσε και κλεινω μηνες πιο πριν χωρις να τον ρωτησω (αυτο μπορω να το κανω ομως μονο την περιοδο των γιορτων).μια εβδομαδα πριν την αναχωρηση τον ενημερωνω... ειναι και αυτο μια προοδος δεν μπορεις να πεις!!:roll::roll:
 

Fanh

Member
Μηνύματα
60
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σκανδιναβία
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ-Λάος-Καμπότζη
Αφού είναι το ταξίδι-όνειρο το οφείλεις στον εαυτό σου Ευαγγελία! Που θα πάει, μια χρονιά θα του ανακοινώσεις 10 μέρες πριν ότι φεύγεις για Περού!;)
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
το ξερει !! αφου μου κανει και πλακα !! περου με φωναζει...
 

Fanh

Member
Μηνύματα
60
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σκανδιναβία
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ-Λάος-Καμπότζη
:lol::lol::lol:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.453
Γνωστοί μου είχανε πάει Περού από ΗΠΑ μόνοι τους, χωρίς πρακτορείο κτλ. και το βράδυ ο ταξιτζής που τους πήγαινε στο ξενοδοχείο στη Λίμα δε σταματούσε σε κανένα κόκκινο φανάρι διότι τους είπε πως αν σταματούσε, πολύ πιθανόν δε θα ξαναξεκίναγε...

Εγώ δε νομίζω να πήγαινα ανοργάνωτα εκεί....
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Το Περού ήταν όνειρο ζωής και για μένα

κατάφερα και το πραγματοποίησα πριν 5 χρόνια.
Μπορώ να σου μιλάω ώρες ατελείωτες γι αυτή την τόσο όμορφη χώρα.κατ αρχήν να σου πω ότι αν και 6 άτομα παρέα πήγαμε οργανωμένα.
Δηλαδή σε κάποιες εκδρομές ενσωματωθήκαμε σ 'ενα γκρούπ.Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να πας με πρακτορείο για τον απλούστατο λόγο ,ότι ο χρόνος είναι πολύτιμος.
ένα τόσο μακρινό ταξίδι με τόσα πράγματα να δεις θα σου πάρει τουλάχιστον 15 μέρες.
Δεν αξίζει να πας για λιγότερο.
Οι αποστάσεις είναι μεγάλες και οι συγκοινωνίες δεν είναι και οι καλύτερες,άσε που πρέπει να ψαχτείς πολύ αν πας μεμονωμένα.Φυσικά δεν θα σου έλεγα όλα αυτά αν ήξερα ότι θα πας για ένα μήνα οπότε θα είχες το χρόνο να εξερευνήσεις τη χώρα όπως εσύ θέλεις, γιατί και αυτό έχει τη μαγεία του.
Όσων αφορά τα εμβόλια είναι υποχρεωτικά ,τα οποία γίνονται μόνο στο ΠΙΚΠΑ.
Η διάρκεια τους είναι για 10 χρόνια ,και η κίτρινη κάρτα που σου δίνουν χρησιμοποιείται σε κάθε ταξίδι που απαιτεί εμβολιασμό.
Η χώρα δεν ήταν ιδιαίτερη βρώμικη ώστε να απαιτεί κάτι τέτοιο ,η επίσκεψη όμως στον Αμαζόνιο το επιβάλλει.Μπορεί να πετύχεις περίοδο που τα έντομα να είναι σμήνη γύρω σου.
Όσο για την εγκληματικότητα θα σου πω το εξής.Εμείς δεν νίωσαμε ότι κινδυνεύαμε πουθενά.Φυσικά κυκλοφορούσαμε σε μέρη που είχαμε ήδη πάρει τις σχετικές πληροφορίες.
Περισσότερο φόβος ήταν παρά απειλή.
Ξέρω όμως από άτομα που πάνε συχνά ότι στην πόλη της Λίμα ιδιάιτερα τη νύχτα υπάρχει πρόβλημα .Γι αυτό και τα πρακτορεία τη δίνουν το πολύ 2 μέρες.Σε ξεθεώνουν στην ξενάγηση και το βράδυ πας για ύπνο για να χουν και το κεφάλι τους ήσυχο.

Δεν θα σε κουράσω άλλο ,ότι όμως θες να ρωτήσεις κάντο ανεπιφύλακτα θα χαρώ να σου πω οτιδήποτε γι αυτην την τόσο όμορφη χώρα.
Άλλωστε φίλους και γνωστούς τους έχω ζαλίσει χωρίς να ρωτούν και πολλά,φαντάσου τώρα που βρήκα άτομο .:clap:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
:clap::peru01::clap: Ντίνα ειναι ακριβως σαν να το έγραψα εγώ, απ την αρχη ως το τέλος.
Το Περού ειναι οτι πιο ενδιαφέρον και εντυπωσιακό έχω δει.
Συνδυάζει όλα όσα ψάχνω στα χρόνια που ταξιδεύω.
Και ας υπάρχει και το πρόβλημα της ασφάλειας...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom